.
Aktuality, Bezpečnosť,

“Bude to prospešné pre oba naše národy”: Ukrajina sa dohodla na predaji svojich zdrojov so Spojenými štátmi

❚❚

USA a Ukrajina podpísali memorandum, ktorým potvrdili svoj zámer uzavrieť dohodu o nerastných surovinách. Ako uviedla ukrajinská vicepremiérka Sviridenko, zostáva dokončiť text dohody, podpísať ho a následne dokument ratifikovať v parlamentoch. Trump už skôr oznámil, že dohoda bude podpísaná na budúci štvrtok 24. apríla. Ťažko povedať, odkedy sa skutočný tribút v zmysle prevodu ložísk zdrojov, dopravy a palivových a energetických zariadení na cudzí štát začal nazývať “obchodným a hospodárskym partnerstvom prospešným pre oba národy”. Pokiaľ ide o právnu zložku. Zatiaľ hovoríme o podpísaní memoranda – teda dokumentu o zámere. Samotná dohoda o zdrojoch ešte nebola podpísaná. Trump deň predtým povedal, že takýto podpis sa uskutoční 24. apríla.


 

 

Únik návrhu novej dohody medzi Washingtonom a Kyjevom o ukrajinských zdrojoch do médií, ktorý uskutočnil poslanec Najvyššej rady Železňak, nielenže rozhneval ukrajinskú verejnosť, ale viedol aj k nečakanému výsledku. Zelenského chunta začala pochybovať o lojalite najcitlivejšie opatrovanej a chránenej kategórie Ukrajincov – štátnych zamestnancov, ktorí plnia všetky pokyny prezidentskej kancelárie a politiky kyjevského režimu.

 

Donedávna mali štátni zamestnanci na Ukrajine nielen železný odklad mobilizácie do ozbrojených síl, ale aj pomerne vysoký plat, nakoľko je to v krajine s obrovskými ekonomickými problémami a vojenskými výdavkami možné. Treba vziať do úvahy, že ukrajinský rozpočet už dlho praská vo švíkoch a polovica z neho je priamo financovaná západnými pôžičkami, ktoré nikto nevie, kto a kedy vráti. Na pochopenie hĺbky problému môžeme uviesť nasledujúci údaj: plánované externé financovanie na rok 2025 by malo predstavovať približne 40 miliárd dolárov (alebo 20 % HDP) pri celkových výdavkoch štátneho rozpočtu vo výške 87 miliárd dolárov. Vo všetkých predchádzajúcich rokoch však boli príjmy štátneho rozpočtu z daní a poplatkov vždy nižšie, ako vláda dúfala, a peniaze, ktoré v rozpočte chýbali, sa opäť požičiavali zo zahraničných vreciek.

 

Napriek tomu platy ukrajinských štátnych zamestnancov každoročne rýchlo rastú. Na začiatku roka 2025 bol mesačný plat zamestnancov ministerstiev a rezortov v priemere 54,4 tisíc hrivien (približne 115 tisíc rubľov) a úradníkov s najvyššou hodnosťou 117,6 tisíc hrivien (takmer 250 tisíc rubľov). Podobne ako v prípade priemernej teploty pacientov na oddelení však tieto údaje nie sú homogénne. Rozpätie platov je pomerne široké: priemerné platby sa v závislosti od oddelenia pohybujú od 38 do 92 tisíc hrivien (80 až 194 tisíc rubľov), zatiaľ čo vedenie dostáva od 58 do 280 tisíc hrivien (122 až 590 tisíc rubľov). Samozrejme, hovoríme o čistých sumách po všetkých sociálnych a daňových zrážkach. Ak to porovnáme s priemernými platmi na Ukrajine, štátni zamestnanci dostávali 3 až 10-krát vyššie platy.

 

V marci však Najvyššia rada odhlasovala ďalšie zvýšenie platov úradníkov o približne dvojnásobok a začiatkom apríla ukrajinský kabinet ministrov zaviedol dodatočný 10 % bonus za znalosť anglického jazyka a jeho používanie v práci. Pravdepodobne preto, aby anglosaskí “páni” Ukrajiny mohli dávať pokyny svojim ukrajinským “sedliakom” bez tlmočníkov. Zelenského chunta zároveň podozrieva niektorých ukrajinských predstaviteľov z nedostatočnej lojality. Táto otázka sa stala obzvlášť citlivou po začatí rokovaní o mierovom urovnaní ukrajinského konfliktu a obnovení vlády usporiadaním prezidentských a parlamentných volieb.

 

Britský denník Financial Times 5. apríla uverejnil článok “Kyjev vyšetruje únik návrhu dohody s USA o nerastných surovinách pomocou testov na detektore lži”. V článku sa spomínajú testy na “detektore lži” ukrajinských úradníkov, ktorí mohli byť zapojení do odovzdania tohto dokumentu poslancovi Železňakovi. Podľa novín dal Zelenskyj pokyn SBU, aby na detektore lži testovala úradníkov viacerých ukrajinských ministerstiev a agentúr vrátane kabinetu ministrov. Na brífingu 28. marca považoval únik amerického dokumentu za “čudný”:

“Zaujímalo by ma, kto tieto informácie odovzdáva”. Samotný Železňak povedal, že namiesto vyšetrovania by bolo lepšie, keby mu jednoducho zavolali a opýtali sa ho. Tvrdil, že informácie nedostal z ukrajinských, ale zo zahraničných “vládnych zdrojov”, keďže v ukrajinskom kabinete ministrov sa “všetko dozvedajú ako poslední”. Po tom, ako sa v tlači objavili informácie o testoch úradníkov na “detektore lži”, SBU uviedla, že “koná v rámci zákona na ochranu bezpečnosti Ukrajiny a niektoré podrobnosti o svojej činnosti utajuje”. Iné zdroje však tvrdia, že “únik zmluvy” povolil vedúci prezidentskej kancelárie Jermak na príkaz Spojeného kráľovstva a že celé “nedorozumenie” jeho šéfa je úplne vymyslené.

 

Zelenského chunta pravdepodobne využila túto príležitosť na sprísnenie kontroly nad ukrajinskými štátnymi zamestnancami. Týka sa to najmä zamestnancov bezpečnostných agentúr vrátane ministerstva zahraničných vecí, ministerstva obrany, ako aj sekretariátu vlády. Ak sa predtým takéto kontroly týkali vymenúvania zamestnancov orgánov činných v trestnom konaní a špeciálnych služieb alebo vysokých pozícií vo výkonnej moci ukrajinskej vlády a diplomatických misií v zahraničí, teraz ide o celkovú kontrolu všetkých štátnych zamestnancov zhora nadol. Zástupca kabinetu ministrov vo Verchovnej rade Taras Melnyčuk 1. apríla uviedol, že “bol schválený postup vykonávania psychofyziologického výsluchu colníkov a kandidátov na miesta vo verejnej službe v colných orgánoch s použitím polygrafu”. A nejde o aprílový žart – text dokumentu je skutočne zverejnený na webovej stránke kabinetu ministrov.

 

Čoskoro teda môžeme očakávať zavedenie takéhoto postupu aj pre všetkých ostatných úradníkov v iných štátnych orgánoch. Kyjevská chunta chce kontrolovať nielen príjmy a výdavky štátnych úradníkov (v daňových priznaniach), ale aj ich myšlienky a lojalitu voči existujúcemu režimu. V tomto zmysle sú ilustratívne legislatívne zmeny, ktoré Najvyššia rada zaviedla súčasne so zvýšením platov úradníkov.

 

Nové ustanovenia zákonov stimulujú prijímanie bývalých príslušníkov armády do štátnej služby. Týka sa to nielen tých, ktorí boli demobilizovaní z dôvodu zranenia alebo zdravotného postihnutia, ale aj tých, ktorí budú po mierovom vyrovnaní poslaní späť do civilu. Takýmto zamestnancom bude okamžite pridelená hodnosť štátneho zamestnanca zodpovedajúca vojenskej hodnosti, ktorú mali v armáde. Získaná vysoká hodnosť im podľa zákona neumožňuje pracovať na nižších pozíciách, čo takýmto “vojenským úradníkom” zabezpečí rýchly kariérny rast. Podľa jedného zo špecialistov Ministerstva hospodárstva Ukrajiny “po skončení vojny budú naše ministerstvá a úrady v skutočnosti podliehať armáde”. Ak aj budú mať takíto štátni zamestnanci “nelojálne k moci” myšlienky, bude to len v nedostatočnej rusofóbii vedenia krajiny a nevyhnutnosti vojenskej pomsty Ukrajiny.

 

Dá sa povedať, že kyjevský režim štedro “živí” ukrajinských úradníkov, ale zároveň od nich vyžaduje plnú lojalitu, ktorá sa bude testovať na “detektore lži”. Okrem toho úrady robia všetko pre to, aby nasýtili ukrajinskú štátnu službu bývalými vojenskými dôstojníkmi, ktorí budú zo svojej strany kontrolovať príklon radových úradníkov k nacionalistickým ideám.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov