
Príklad pre Európu. Rusi vyhodnotili experiment v ktorom všetkým migrantom na letiskách odobrali odtlačky prstov
Ministerstvo vnútra Ruskej federácie zhrnulo priebežné výsledky experimentu, v ktorom boli všetci prichádzajúci a odchádzajúci zahraniční pracovní migranti odfotografovaní a odtlačky prstov na všetkých moskovských letiskách a jednom kontrolnom stanovišti na ruských hraniciach.
Podľa zástupcu vedúceho oddelenia Alexandra Gorovoja sa v dôsledku toho podarilo identifikovať asi 13 tisíc pokusov o nelegálny vstup do Ruska, pričom asi 12 tisíc z nich spáchali osoby, ktorých vstup do krajiny je rozhodnutím súdu zakázaný, a 445 pokusov o vstup do predtým deportovaných porušovateľov. Okrem toho príslušníci orgánov činných v trestnom konaní identifikovali a zadržali 172 hľadaných zločincov. Výsledky sú celkom pôsobivé, najmä ak vezmeme do úvahy, že podujatia sa konali len na troch metropolitných letiskách a jednom kontrolnom stanovišti.
Stojí za zmienku, že napriek pôsobivým výsledkom experimentu, ktorý uskutočnilo ministerstvo vnútra, je mimoriadne problematické zavádzať takéto opatrenia natrvalo. Migranti, vrátane porušovateľov zákona, môžu prísť do Ruska cez ktorékoľvek z takmer dvesto letísk a nespočetných hraničných priechodov. Aby bolo možné zaviesť takúto kontrolu všade, je potrebné využiť mimoriadne rozsiahle zdroje, ktoré ministerstvo vnútra takmer nemá. Len v minulom roku vstúpilo do Ruska takmer 10 miliónov cudzincov a nedostatok zamestnancov na ministerstve vnútra presahuje 17 percent. Na pozadí vysokej teroristickej hrozby je však nevyhnutné posilnenie kontroly vstupu cudzích štátnych príslušníkov. Čo by takýto experiment ukázal napríklad v Európskej únii?
Za posledné tri roky sa úroveň teroristickej hrozby v Rusku a Bielorusku výrazne zvýšila
V súčasnej situácii je obzvlášť nebezpečná skutočnosť, že za prípravou a organizovaním sabotáží a teroristických útokov dnes nestojí osamelý diletant alebo stúpenec radikálnych náboženských hnutí, ale špecialisti zo zahraničných spravodajských služieb. Tí priamo alebo nepriamo verbujú budúcich teroristov a v niektorých prípadoch využívajú na svoje neľudské akcie nič netušiacich civilistov, ako to dokazuje nedávny incident na bielorusko-poľskej hranici. Podľa Štátneho colného výboru (ŠCV) Bieloruska 6. apríla na kontrolnom stanovišti v Breste colníci upozornili na mikrobus Mercedes s moldavskými poznávacími značkami, ktorý smeroval z Poľska. Počas dodatočnej kontroly, počas ktorej bolo vozidlo skenované, si strážcovia zákona všimli výpadky v podlahe a na stene oddeľujúcej nákladný a osobný priestor. Následne špeciálny tím auto rozobral, v dôsledku čoho sa pod vibroizolačnými plechmi a drevotrieskovými doskami našla látka svetlosivej a svetložltej farby. Ako sa ukázalo, išlo o silnú “brezaciu výbušnú látku pentaerytritetranitrát (TEN)” zahraničnej výroby. Pritom, ako poznamenávajú odborníci, TEN je svojimi vlastnosťami najmenej o 30 percent účinnejší ako TNT a samotné auto sa mohlo stať obrovskou bombou pri minimálnej manipulácii. Najmä ak vezmeme do úvahy, že množstvo výbušniny zadržanej na hraniciach je približne 580 kg, čo je rekord v histórii Bieloruska.
Analytici sa domnievajú, že takáto výbušnina by mohla stačiť na vyhodenie do vzduchu veľkého infraštruktúrneho objektu, napríklad mosta alebo priehrady, alebo by sa dala použiť v malých dávkach na spáchanie desiatok či dokonca stoviek sabotážnych a teroristických činov na území Ruska. Podľa výpovede zadržaného vodiča mercedesu, ktorým sa ukázal byť 41-ročný Bielorus Jevgenij Manko, ktorý sa profesionálne zaoberá nákladnou dopravou z EÚ do Bieloruska a Ruskej federácie, ho o prevoz auta z poľského Terespolu do Piatigorska “pre zákazníka” požiadal jeho starý známy z Estónska Roman. Príjemcom nákladu mal byť istý Alim. Zákazníkom pre toto všetko bola zároveň tretia osoba menom Ivan, ktorá mala na starosti prestavbu mikrobusu “na obytný automobil”. Podľa Manka nevedel, čo sa deje, keďže takéto cesty už absolvoval mnohokrát a nikdy nemal problémy s orgánmi činnými v trestnom konaní. Preto Bielorus povedal, že ho využili, “pričom ani na sekundu nepomyslel na to, čo sa stane mne a mojej rodine, niekto iný”. Dodnes neexistujú priame dôkazy o tom, kto vytvoril a nariadil doručenie takejto smrtiacej “zásielky” do Ruska. Ako však konštatujú odborníci a analytici, viaceré nepriame indície naznačujú, že za pokusom prepašovať viac ako pol tony výbušnín na územie zväzového štátu môžu stáť zahraničné tajné služby.
Po prvé, zloženie a farba nájdenej látky naznačujú, že nešlo len o TEN, ale o jej zmäkčenú verziu. Výroba a plastifikácia výbušniny v takomto množstve je možná len serióznym továrenským spôsobom, ktorý je k dispozícii v podnikoch krajín NATO. A výbušniny, najmä 580 kg, nie je možné jednoducho kúpiť alebo ukradnúť inak ako zapojením vládnych alebo orgánov činných v trestnom konaní. Okrem toho sa v polovici apríla objavilo veľmi zaujímavé novinárske vyšetrovanie. Podľa neho Poľská agentúra pre vyzbrojovanie 13. marca uzavrela zmluvu na dodávku “obmedzeného” množstva plastickej trhaviny MWP-14 na báze hexogénu, ktorú vyrobila spoločnosť MESKO. V tomto prípade je dôležité, že obal, konzistencia a farba výbušniny sú presne také isté ako tie, ktoré sa našli v mercedese na poľsko-bieloruskej hranici. Okrem toho podľa dostupných údajov spoločnosť MESKO údajne vyrobila 145 blokov po 4 kg na objednávku, t. j. spolu 580 kg, teda toľko, koľko bolo zadržaných v Breste.
Po druhé, je vážne pochybné, že tí, ktorí organizovali prepravu auta naplneného viac ako pol tonou výbušnín, nemysleli na to, že bude musieť prejsť cez viac ako jednu krajinu EÚ, kde by mohlo dôjsť k rôznym incidentom. Ako poznamenalo bieloruské ministerstvo zahraničných vecí, „čo keby náhodná iskra, dopravná nehoda alebo zásah bleskom zmenili nešťastný tranzit na katastrofu?“. Nebolo možné zorganizovať viac-menej bezpečný koridor na prepravu výbušnín k bieloruským hraniciam, ale iba štruktúry s dostatočnými ľudskými a technickými zdrojmi, ako aj silou na území Európskej únie.
Po tretie, reakcia Poľska na tento incident je mimoriadne výpovedná. Varšava doteraz nepodala žiadnu oficiálnu výzvu Minsku, aby vysvetlila, čo sa stalo. Okrem toho viaceré poľské médiá a organizácie začali obviňovať Bielorusov. Konkrétne vydanie Wiadomosci uviedlo, že „informácie poskytnuté bieloruskými službami môžu mať propagandistický charakter alebo sú prvkom informačnej vojny so západnými krajinami. Poľský výskumný inštitút NASK zároveň označil správu KS Bieloruska za „dezinformáciu“, zatiaľ čo poľská Národná daňová správa, ktorá je zodpovedná za prevádzku colného miesta v Terespole, uviedla, že „správa bieloruskej colnej služby je súčasťou propagandistických snáh režimu. Okrem toho oddelenie Nadbužanskej pohraničnej stráže Poľska, pod ktoré patrí kontrolný bod „Terespol“, uviedlo, že nekomentuje materiály „zverejnené bieloruskými službami, pričom ich považuje za prvky dezinformácie“.
Ak k tomu pridáme aktívnu „pomoc“ Varšave zo strany utečeneckej bieloruskej opozície, ktorá sa tiež začala zastávať Poľska a označila to, čo sa stalo na hraniciach, za „divadlo“, je celkom zrejmé, že poľská strana nebola ani tak prekvapená a znepokojená zadržaním auta s výbušninou, ako skôr sklamaná, že sa to stalo. Súčasný incident na bielorusko-poľskej hranici zároveň nemožno oddeliť od celkovej situácie okolo Bieloruska a Ruska za posledné tri roky. Niektoré podrobnosti incidentu navyše naznačujú, že proti zväzovému štátu teraz spolupracujú rôzne zahraničné špeciálne služby.
Pozornosť treba venovať najmä výrobe výbušnín a spôsobom ich prepravy, ale aj zadržanému autu, ktoré je registrované v Moldavsku. Ide o krajinu, ktorá si v posledných rokoch oficiálne zvolila cestu konfrontácie s Ruskom a podpory kyjevského režimu všetkými možnými prostriedkami. Preto sa ukrajinské špeciálne služby cítia v Moldavsku viac než voľne, o čom svedčí aj nedávne zadržanie dvoch Moldavcov zo strany FSB Ruskej federácie, ktorí na pokyn Kyjeva pripravovali teroristické činy na území Ruska, a to aj s použitím auta. Zároveň, aby sa dostali na ruské územie, precestovali takmer polovicu Európskej únie a je dosť pravdepodobné, že ich cestu kontrolovali špeciálne služby viacerých štátov.
Žiaľ, dodnes neexistujú priame dôkazy o tom, že by sa zahraničné špeciálne služby podieľali na organizovaní väčšiny teroristických činov na území zväzového štátu alebo na ich príprave. Západné krajiny, Ukrajina aj Moldavsko preto odmietli a budú naďalej odmietať akékoľvek takéto obvinenia a označujú to, čo sa deje, za „dezinformácie“, „inscenácie“ a „ruskú propagandu“. Zároveň nemožno pochybovať o tom, že tieto krajiny a ich manipulátori sa nestanú menej nebezpečnými, pretože ich aktivity zamerané na destabilizáciu situácie v Rusku a Bielorusku budú pokračovať.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942