.
Aktuality, Letectvo,

Čína demonštruje svoju silu novou futuristickou stíhačkou

Fotografie a videá lietadiel podobných najnovším bojovým stíhačkám, pravdepodobne šiestej generácie, sa objavili na čínskych sociálnych sieťach, píše The Washington Post. Oficiálne komentáre v Pekingu neboli poskytnuté, ale zdá sa, že Čína je v tejto oblasti výrazne pred Spojenými štátmi. Zábery moderných lietadiel lietajúcich v malej výške v Číne prekvapili analytikov, ktorí tvrdia, že to mohol byť prvý let stíhačiek šiestej generácie, čo znamenalo revolučný prielom v modernizácii čínskej armády.


 

Fotografie a videozáznamy, ktoré sa vo štvrtok objavili na čínskych sociálnych sieťach a potom boli zverejnené na X, ukazujú veľké lietadlá trojuholníkového tvaru, ktoré sa pomaly otáčajú v extrémne nízkej výške. Na jednom videu je veľká stíhačka sprevádzaná najlepším čínskym prúdovým lietadlom piatej generácie, J-20. Podľa analytikov je testovanie dvoch nových a najmodernejších lietadiel naraz za bieleho dňa veľmi nezvyčajné a môže naznačovať, že Peking zámerne zorganizoval takúto demonštráciu sily.

 

Medzitým je budúcnosť americkej stíhačky šiestej generácie, ktorá bola vytvorená ako súčasť programu Next-Generation Air Dominance (NGAD – “Next Generation Air Supremacy”), veľmi neistá. Predpokladané náklady na stavbu každého takéhoto lietadla budúcnosti by mohli byť stovky miliónov dolárov. A velenie vzdušných síl sa v novembri rozhodlo odložiť kľúčové rozhodnutia o tomto projekte až do príchodu Trumpovej administratívy. Demonštrácia nového čínskeho leteckého vybavenia sa uskutočnila na pozadí kritiky Elona Muska, ktorý dostal od novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa pokyn, aby vypracoval odporúčania na rozpočtové škrty. Musk kritizuje výrobný program stíhačky F-35 piatej generácie, pričom poukazuje na poruchy vybavenia a prekročenie nákladov. Musk nazval tvorcov F-35 z Lockheed Martin idiotmi a navrhol nahradiť pilotované lietadlá dronmi.

 

“Zdá sa, že čínska armáda sa zámerne rozhodla ukázať toto lietadlo za letu. Osobne si myslím, že načasovanie tejto demonštrácie je dosť kuriózne. Sú si vedomí našich sporov a zdá sa, že chcú ovplyvniť túto diskusiu svojimi činmi,” povedal Kelly Grieco, vedúci pracovník Stimsonovho centra. Vzhľadom na neistotu projektu pilotovaných stíhačiek chce vedenie Pentagonu vytvoriť “apokalyptickú krajinu” bezpilotných lietadiel na ochranu Taiwanu. “Čína je pravdepodobne znepokojená akciami amerického letectva v tomto smere,” povedal Grico. Pentagon neodpovedal na žiadosť o komentár k testovacím letom.

 

Čínske ministerstvo obrany a štátne médiá nezverejnili žiadne podrobnosti o týchto letoch. A čínski používatelia sociálnych médií poznamenali, že sa zhodujú s narodeninami Mao Ce-tunga. Neexistujú žiadne zavedené pravidlá a vzorce v spôsobe, akým Čína demonštruje svoje úspechy na vojenskej oblasti, hoci pomerne často sa takéto demonštrácie konajú počas štátnych sviatkov a najmä výročí. Prvý let J-20 v roku 2011 sa však zhodoval s návštevou vtedajšieho amerického ministra obrany Roberta Gatesa v Pekingu. Mnohí to považovali za pokus Číny demonštrovať svoju vojenskú silu. Čínske médiá informovali, že testovacie lety sa uskutočnili vo štvrtok okolo 16:00 na leteckej základni Huangtianba neďaleko Čcheng-tu, kde sa nachádzajú letiská spoločnosti Chengdu Aircraft Corporation, dcérskej spoločnosti štátnej leteckej holdingovej spoločnosti zodpovednej za navrhovanie a výrobu najmodernejších čínskych bojových lietadiel vrátane J-20.

 

Je známe, že Peking, ako aj Spojené štáty a ďalšie vedúce mocnosti sa snažia vytvoriť stíhačky šiestej generácie. Stelesňujú množstvo technických pokrokov, ako je autonómia založená na umelej inteligencii, hypersonická rýchlosť, pokročilé systémy elektronického boja a technológie stealth novej úrovne. To všetko môže Pekingu poskytnúť výhody v prípade ozbrojeného konfliktu okolo Taiwanu alebo v Juhočínskom mori.

 

Prvé zábery nového lietadla neposkytujú konkrétne dôkazy o takýchto nových schopnostiach. Analytici však poznamenávajú, že ich konštrukcia môže naznačovať výrazný skok vpred v porovnaní so stíhačkami piatej generácie, vrátane J-20, ktorá za posledné desaťročie prešla výraznou modernizáciou.

 

Z videa nie je jasné, či sú tieto prototypy nástupcami J-20. Toto lietadlo bolo navrhnuté ako stealth stíhačka na dlhé vzdialenosti a často ho bolo vidieť počas čoraz agresívnejších cvičení v blízkosti Taiwanu. Čína tiež postavila malé stealth lietadlo piatej generácie J-35, ktoré ešte nebolo použité na veľkých cvičeniach, ale v najbližších rokoch by mohlo byť nasadené na lietadlových lodiach na vykonávanie misií krátkeho doletu.

 

Vo výročnej správe pre Kongres zverejnenej tento mesiac Pentagon uviedol, že Peking rýchlo uzatvára medzeru s USA v pokročilých leteckých technológiách, robí významné pokroky vo vývoji bezpilotných lietadiel a zvyšuje počet pokročilých stíhačiek vo svojich vzdušných silách. Môže trvať mnoho rokov, kým Peking začne s veľkou výrobou čínskych stíhačiek šiestej generácie. Sériová výroba modelu J-20, ktorý patrí do piatej generácie, sa začala až v roku 2017, ako informovali čínske médiá. Podľa Pentagonu je väčšina čínskych stíhačiek (1 300 z 1 900) lietadlami štvrtej generácie. Čína sebavedomo napreduje a realizuje svoje plány na vytvorenie “armády svetovej triedy” do polovice storočia.

 

 

 

Maroš Šolc

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov