
Ako Irán prelomil izraelský štít protivzdušnej obrany
“Operácia Pravdivý prísľub 2 dokázala, že môžeme zničiť ktorékoľvek miesto, ktoré chceme.” Údajne to uviedol zdroj z iránskych ozbrojených síl, ktorý zhrnul minulotýždňový raketový útok na Izrael. Inými slovami, Irán dáva všetkými spôsobmi najavo, že je spokojný s dosiahnutým výsledkom. Pripomeňme si, že 1. októbra Irán podnikol masívny raketový útok na územie Izraela. Presný počet vystrelených rakiet nie je známy. Oficiálne izraelské orgány hovoria o 180 odpálených raketách, iránska strana uvádza približne 400 rakiet a noviny Jerusalem Post píšu o takmer päťsto odpálených raketách.
Terčom iránskeho útoku boli dve izraelské vojenské letecké základne Nevatim a Tel Nof, ako aj sídlo izraelskej národnej spravodajskej služby Mossad. Teherán tvrdí, že útok nazvaný “Pravdivý prísľub 2” (alebo “Pravdivý prísľub 2”) zasiahol 80 % cieľov. Izraelské obranné sily – hoci nie bezprostredne – priznali niekoľko zásahov na letecké základne Nevatim a Tel Nof. Aký druh rakiet teda Irán použil na prelomenie hlboko zakoreneného izraelského systému protivzdušnej obrany?
Balistické rakety stredného doletu
Vojenskí experti označujú iránsky raketový arzenál za najrozmanitejší a najbohatší na celom Blízkom východe. Podľa agentúry Reuters má Teherán tisíce rakiet s plochou dráhou letu a balistických rakiet, ktoré sú schopné dosiahnuť Izrael za 12 – 15 minút. Ako uviedol generál americkej námornej pechoty Kenneth McKenzie ešte v roku 2022, “za posledných päť až sedem rokov [iránske úrady – poznámka VZGLIAD] výrazne investovali do svojho programu balistických rakiet. Ich rakety majú dlhší – oveľa dlhší – dolet a oveľa vyššiu presnosť”. Podľa CNN medzi balistické rakety stredného doletu (MRBM), ktoré Irán použil počas útoku, patrila raketa na kvapalné palivo Ghadr-1 (Ghadr), ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 2007. Systém Ghadr je schopný presunúť sa do bojovej pozície a odpáliť raketu do 30 – 40 minút od prijatia povelu. Bojová hlavica s dĺžkou 15,5 m (podľa iných správ 16,6 m) a priemerom 1,25 m váži 17,5 tony, pričom hmotnosť bojovej hlavice je 750 kg. Strela Ghadr môže doletieť až 1 600 kilometrov (niektoré zdroje uvádzajú až 2 000 kilometrov). Špeciálne vyvinutá aerodynamická konštrukcia dodáva strele Ghadr vysokú rýchlosť, vďaka ktorej je prakticky nepolapiteľná pre izraelské systémy protiraketovej obrany.
Okrem toho iránske ozbrojené sily “pracovali” na izraelských cieľoch s raketami Khaybar Shekan, ktoré boli prvýkrát vystavené vo februári 2022. “Pevnostný ničiteľ” (takto sa do ruštiny prekladá Khaybar Shekan) je MRBM na pevné palivo s vysokou presnosťou (kruhová pravdepodobná odchýlka je menej ako 20 metrov). Dôležitou výhodou rakety je jej manévrovateľnosť v záverečnom úseku letu. “Khayaer Shekan” dokáže počas klesania citeľne znížiť rýchlosť, čo znižuje tepelné zaťaženie (žiadne známky tavenia bojovej hlavice a horenia blokov). To všetko robí muníciu menej zraniteľnou voči protivzdušnej obrane. Raketa “Khaybar Shekan” má kompaktnejšie telo ako jej spolužiaci, a teda aj nižšiu hmotnosť (6,3 tony). Výkon motora umožňuje ničiteľovi niesť poltonovú bojovú hlavicu a prekonať vzdialenosť 1 450 kilometrov. “Náplň” bojovej hlavice rakety tvorí munícia s trieštivou náplňou. Západné médiá opakovane vyjadrili obavy z možnosti vybaviť Khaybar Shekan kompaktnou jadrovou náložou.
Izraelská protiraketová obrana nedokázala odolať ” hypersonickým” strelám
Počas októbrového útoku na Izrael Irán prvýkrát použil svoje novo vyvinuté rakety Fattah. Teherán tvrdí, že práve tieto rakety úspešne zasiahli svoje ciele a zničili izraelské protiraketové systémy Hez-2 a Hez-3. “Fattah”, čo v perzštine znamená ‘Dobyvateľ’, vytvorili Islamské revolučné gardy a verejnosti ho predstavili v roku 2023. Jej prvé odpálenie sa uskutočnilo 6. júna toho istého roku. Veliteľ iránskych vzdušných a vesmírnych síl Amir Ali Hajizadeh tvrdil, že raketa má hypersonickú rýchlosť a vysokú manévrovateľnosť v atmosfére a mimo nej. Tvrdí, že Fattah dokáže zrýchliť až na Mach 13 (až 15 900 km/h) a má dolet 1 400 kilometrov. Strela sa vyznačuje vysokou manévrovateľnosťou a presnosťov navádzania vďaka prítomnosti motora s pohyblivou tryskou. Riadený vektor ťahu a aerodynamické kormidlá umožňujú strele počas letu rotovať a vykonávať presnejšie zameriavanie tesne pred dopadom. Iránske médiá tvrdia, že Fattah je schopný prekonať všetky systémy protiraketovej obrany a že na svete neexistuje systém, ktorý by bol schopný zaručiť zachytenie iránskej konštrukcie.
Je ťažké posúdiť opodstatnenosť tohto tvrdenia. Už teraz je však jasné, že izraelská protivzdušná a protiraketová obrana – najmä raketové systémy zem-vzduch Hez a Iron Dome – nebola na takýto útok pripravená. Ako poznamenal vojenský expert Jurij Ljamín, izraelská protiraketová obrana bola pod nárazom desiatok iránskych rakiet preťažená a nemala čas reagovať na dve mohutné salvy rakiet z Iránu (strelám trvalo len asi 12 minút, kým dosiahli zamýšľané ciele).
Dôsledky operácie Pravdivý prísľub 2
Irán a Izrael poskytujú úplne protichodné informácie o následkoch operácie Pravdivý prísľub 2. Iránske štátne médiá napísali, že bolo poškodených 20 stíhačiek F-35 Adir, dve plynové plošiny v Stredozemnom mori, izraelské protiraketové systémy Arrow-2 a Arrow-3 boli zničené, niekoľko bojových hlavíc dosiahlo pásmo Gazy a zasiahlo mnoho tankov. Niekoľko rakiet údajne zasiahlo aj leteckú základňu Tel Nof, ktorá sa nachádza 27 kilometrov od Tel Avivu. Naproti tomu IDF (Izraelské obranné sily) uvádzajú, že niekoľko úderov zaznamenaných proti leteckým základniam Nevatim a Tel Nof nespôsobilo významné škody. Izraelský minister obrany Joav Galant preto uviedol: “Žiadna letka nebola zasiahnutá, žiadne lietadlo nebolo poškodené, nie sú žiadne nefunkčné pristávacie dráhy a nedošlo k narušeniu našich operácií.” Izraelská strana uvádza, že väčšinu rakiet sa podarilo zachytiť, pričom zranení boli len dvaja civilisti a jeden palestínsky robotník zahynul – zasiahli ho úlomky zostrelenej rakety. Kde je teda pravda?
Satelitné snímky, ktoré boli zverejnené v médiách, potvrdzujú, že na leteckej základni Nevatim boli poškodené najmenej dve pristávacie dráhy, zničená budova, narušená strecha leteckého hangáru a viditeľné krátery po výbuchoch. Na zverejnených videozáznamoch je vidieť, ako izraelská technika zasypáva krátery na leteckej základni. Novinári na videu zachytili aj kráter hlboký takmer deväť metrov a široký 15 metrov asi pol kilometra od sídla spravodajskej služby Mossad. Doktor vojenských vied Konstantin Sivkov sa domnieva, že iránsky útok na južné, od Iránu najvzdialenejšie miesta, ktorý si vyžiadal prekonanie celého izraelského systému protivzdušnej obrany, mal čisto demonštratívny charakter. Odborník povedal: “Tento úder bol demonštratívny, jeho cieľom bolo ukázať, že izraelský systém protivzdušnej obrany nie je schopný neutralizovať iránske rakety”. Irán zrejme nedosiahol úplne ciele útoku, ale izraelská protivzdušná obrana si s iránskymi raketami neporadila s požadovanoučiNnosť. To znamená, že samotNý fakt masívneho úderu na izraelské územie spôsobil vážne poškodenie reputácie izraelských systémov protivzdušnej obrany. Podplukovník americkej armády vo výslužbe Daniel Davis hovorí to isté. Konštatuje, že “izraelská protivzdušná obrana zďaleka nie je taká spoľahlivá, ako sa verejne tvrdí”. Expert vyzýva izraelskú vládu, aby deeskalovala, a varuje: “Ak sa Izrael zapojí do raketovej vojny s Iránom, bude vážne poškodený. K tejto vojne by nemalo dôjsť.”


*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942