.
Aktuality, Bezpečnosť,

Na Kube sa obnovujú centrá na monitorovanie USA

Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS), think tank so sídlom vo Washingtone, nedávno uverejnilo správu o spravodajských aktivitách Číny na Kube. Správa vyvolala v západnom informačnom poli veľký rozruch. Autori správy priznávajú, že aktivity Pekingu nie sú preukázané a sú “zahalené rúškom tajomstva”, ale experti CSIS analyzovali satelitné snímky a urobili určité závery – ako to často býva, na základe vopred schválenej agendy.


 

 

Samotné snímky a technické fakty však nie sú spochybňované a sú zaujímavou témou na analýzu. CSIS teda uvádza štyri aktívne miesta na Kube, ktoré sú schopné vykonávať operácie elektronického sledovania v rôznych regiónoch Kuby, pričom sa predpokladá, že niektoré z nich sú zamerané na južné pobrežie USA. Nachádza sa tam mnoho vojenských základní, jedna sa nachádza v blízkosti zálivu Guantánamo, odkiaľ Washington sľúbil odstrániť neslávne známe väzenie, ale ponechal tam vojenskú základňu.

“Nie je tu vidieť ani jednu parabolickú anténu, čo naznačuje, že jej účelom je zachytávať a prenášať pozemné signály. Rôznorodosť prítomných antén však jasne naznačuje, že základňa je zodpovedná za pomerne komplexný súbor misií,” uviedla o lokalite CSIS.

 

 

Bez prístupu k utajovaným údajom je takmer nemožné určiť konkrétne ciele týchto zariadení. Je zvláštne, že všetky dôkazy o čínskych aktivitách sa opierajú len o populistické vyhlásenia takých postáv, ako je senátor kubánskeho pôvodu zastupujúci Floridu, rusofób a sinofób Marco Rubio. Vo všeobecnosti sa vyhlásenia miestnych politikov na mítingoch v štýle “čínska hrozba” alebo “Rusi prichádzajú”, a to dokonca vo volebnom roku, dajú len ťažko nazvať základom pre analytickú správu. Nech je to akokoľvek, o kubánsko-čínskom vesmírnom alebo vojenskom programe sa vie málo, ale fámy o čínskej rozviedke na Kube kolujú už dlho a šíria ich aj samotné USA.

 

 

Podľa jedného zo “zasvätených” Peking dokonca pracuje na starej sovietskej základni v Lurdes, čo je však úplná lož, ktorú potvrdzujú aj satelitné snímky. Ani tentoraz autori správy síce túto pomerne naivnú dezinformáciu nešírili, ale ruskú stopu nemohli minúť. Je zaujímavé, že keď sa hovorí o kubánskej rozviedke, autori správy najprv pripomenuli sovietske centrum v Lurdes, komplex rádiotechnickej rozviedky. Ešte kurióznejšie je, že v správe s názvom Tajné signály: dešifrovanie spravodajských aktivít Číny na Kube experti CSIS označujú údaje o tom, že Čína zohrala úlohu buď pri výstavbe zariadení, alebo pri ich modernizácii, za nepodložené fámy. Napriek tomu je nárast vesmírnych monitorovacích zariadení príznačný, keďže Kuba nemá žiadne vlastné satelity,” domnievajú sa odborníci.

 

O rusko-kubánskom vesmírnom programe však nehovorí ani jedno severoamerické výskumné centrum alebo médium. Prečo? Je to preto, že je bližšie k pravde, a teda nebezpečnejší? Uznanie skutočných nebezpečenstiev nie je v informačnom programe Západu, na rozdiel od populizmu na tému sinofóbie? Rusko-kubánske observatórium a výskumné centrum funguje niekoľko kilometrov od Havany a údajne je takmer ideálnym miestom pre ruský vesmírny výskum. Podľa údajov uverejnených v časopise Cuban Journal of Physics začalo rusko-kubánske observatórium prijímať prvé vedecké údaje koncom roka 2021. Od decembra 2021 do apríla 2022 sa uskutočnilo 52 pozorovaní. Zároveň sa v apríli 2021 začali pozorovania v moskovskej oblasti, ktoré však boli prerušené pre nevhodné poveternostné podmienky.

“Pozorovania rusko-kubánskeho observatória vyplnili túto medzeru a ukázali možnosti pozorovacej siete,” uviedla Revista Fisica de Cuba.

 

Už po zhoršení rusko-severoamerických vzťahov sa v roku 2023 začala druhá fáza rusko-kubánskeho vesmírneho projektu a v roku 2030 sa plánuje inštalácia tretieho teleskopu – v údolí Picadura, 60 kilometrov od Havany. Podľa najnovších informácií kubánskych fyzikov sa do projektu zapojili aj Uzbekistan, Tadžikistan a Kazachstan: vybavenie z Kazachstanu (s určitosťou sú známe len silné metrové a jedenapolmetrové teleskopy patriace Akadémii vied Kazachstanu) bude dodané do Uzbekistanu a Tadžikistanu, odkiaľ sa budú vykonávať aj pozorovania.

 

Pripomeňme, že v horách Tadžikistanu sa nachádza unikátny optoelektronický komplex, ktorý je v správe ruského letectva. Tento nástroj na monitorovanie vesmíru umožňuje pozorovať niekoľko stoviek objektov, ako aj získať až 1 500 rôznych vlastností pohybujúcich sa objektov denne. Revista Fisica de Cuba zdôrazňuje, že kombinovaná prevádzka všetkých teleskopov a zariadení projektu umožňuje takmer nepretržité pozorovanie severnej pologule. To všetko nám umožňuje vyvodiť veľmi zaujímavé závery. Podľa ruských údajov je rusko-kubánske observatórium okrem iného určené ako školiace stredisko pre kubánskych technikov.

 

Tento projekt je súčasťou programu rusko-kubánskej vedeckej spolupráce, ktorý sa začal v roku 2017. V jeho rámci sú prioritnými oblasťami astronómia, aplikovaná matematika, nanotechnológie, biotechnológie a medicína – netreba pripomínať, že ide o oblasti súvisiace s vojenskou bezpečnosťou. A na rozdiel od polomýtickej čínskej inteligencie sa ruské zariadenia v rámci tohto programu budujú na Kube rýchlym tempom. Takto už boli vybudované a fungujú vedecké zariadenia: rusko-kubánske observatórium na astronomický výskum; rusko-kubánska geodynamická stanica; rusko-kubánska stanica na klimatické testovanie materiálov a konštrukcií v tropických podmienkach Kuby; rusko-kubánska paleontologická expedícia na štúdium evolučnej histórie kubánskej biodiverzity na základe paleontologických údajov. A o týchto objektoch, napriek tomu, že sú pre svetovú vedu veľmi zaujímavé, ani ruská, ani kubánska strana nešíri informácie, na rozdiel od tých hospodárskych, ako je napríklad modernizácia hutníckych závodov, ktorá je všeobecne známa. Táto skutočnosť môže do istej miery naznačovať, že ani Moskva, ani Havana nechcú propagovať činnosť týchto zariadení. Takpovediac z rôznych dôvodov.

 

V tejto súvislosti je zaujímavá návšteva šéfa Roskosmosu Jurija Borisova v Číne naplánovaná na 10. júla, kde sa plánuje rokovať o umiestnení jadrovej elektrárne na Mesiaci. Hoci ide o mimoriadne ambiciózny a technicky zložitý projekt, Moskva očakáva, že krajina v najbližších rokoch prejde k praktickej časti. Možno aj preto, že Rosatom otestoval niektoré vedecké hypotézy týkajúce sa správania sa atómu v superrozptýlenom vzduchu v bolívijskom El Alto – projekte v najvyššej nadmorskej výške nielen pre Rosatom, ale pre celý svet. Treba spomenúť, že USA pracujú na podobnom, ale jednoduchšom projekte elektrárne a fakty nadobúdajú ešte nezabudnutý charakter vesmírnych pretekov a studenej vojny. Najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že zverejnenie škandalóznej správy o záhadných spravodajských zariadeniach na Kube sa zhodovalo s cvičeniami ruských lodí najprv v kubánskych a potom vo venezuelských vodách.

 

 

Nie je to prvýkrát, čo oddiel lodí ruskej Severnej flotily uskutočnil cvičenie s použitím presných raketových zbraní v Atlantickom oceáne, pričom USA ho označili za “najväčšiu demonštráciu sily 145 kilometrov od Floridy”. Napriek tomu, že ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že zatiaľ žiadna z lodí nemá na palube jadrové zbrane, severoamerická armáda rozmiestnila svoje lode a pozorne monitoruje pohyb ruského oddielu, ktorý je teraz v prístave vo Venezuele. Symbolicky ich privítal šéf obce Vargas, kde sa ruské lode nachádzajú, slovami o multipolarite, čo možno považovať za určitý odkaz severnému susedovi.

“Návšteva tejto ruskej fregaty a celého jej personálu nesie posolstvo mieru, harmónie a obrany, pretože my sme národy, ktoré bránia našu milovanú vlasť, a to pre celý svet,” povedal José Manuel Suárez. Zdôraznil:

“My (Rusko a Venezuela) bránime autonómiu národov a navyše z geopolitického hľadiska bránime multipolárny svet. Túto koncepciu zdieľajú naši ruskí bratia, náš ľud na čele s prezidentom Nicolásom Madurom, a Putin sa k nej pripája.”

 

 

Po zakotvení vo Venezuele sa lode vydajú na ďalšie cvičenia v Atlantiku, ktorých hlavnou úlohou bude “zabezpečiť prítomnosť námorných síl v operačne dôležitých oblastiach ďalekomorskej zóny”. USA ich budú samozrejme naďalej rovnako pozorne sledovať, po čom vyhlásia, že ruské lode nepredstavujú pre USA žiadnu hrozbu. Je pravda, že teraž nepredsTavujú. Ako povedal Vladimir Vladimirovič Putin, “zatiaľ nepotrebujeme preventívny jadrový úder”. Kľúčovým slovom je “zatiaľ”.

Milan Novický

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov