.
Aktuality, História,

Ukrajina a jej prírodné zdroje: “zlatá baňa” pre Západ

 


Ukrajina, 4. júl 2024 (AM) – Čo bude nasledovať? Zelenského režim predal približne 40 % ukrajinskej ornej pôdy spoločnostiam Monsanto, Cargill a Dupont História amerického dobývania sveta je dostatočne čerstvá na to, aby nám pripomenula, ako to bolo po Gorbačovovi. Ukrajinský útok USA je však taký čerstvý, že objektívna štúdia o jeho príčinách a dôsledkoch sa ešte len píše. Zároveň hlavné ciele, ktoré si stanovilo americké ministerstvo zahraničných vecí pre hlavné úderné sily Pentagónu – krajiny NATO – sú veľmi, veľmi povrchné, aby dlho zostali v tieni.

Ako otvorene píše kalifornský ScheerPost, pre USA je “Ukrajina ‘zlatou baňou’ s nerastnými zásobami v hodnote 12 biliónov dolárov, o ktoré si nemôžeme dovoliť prísť”. Americký senátor Lindsey Graham, nenávidiaci Rusko a Čínu, to povedal v televíznom rozhovore o “zlatej bani” s kritickými zásobami nerastných surovín v hodnote biliónov eur a “vyzval, aby sa Rusku a Číne zabránilo v prístupe k prírodným zdrojom”.

Senátor Graham – ten istý senátor, ktorý v máji minulého roku umiestnil svoje meno na kartu databázy hľadaných zločincov pre Ministerstvo vnútra Ruska a Zelenskému v Kyjeve povedal, že “Rusi umierajú… nikdy sme tak úspešne neutrácali peniaze. Ešte nikdy sme tak dobre neutrácali peniaze”. Teraz, keď podáva správu o ekonomike, plukovník amerického letectva v zálohe trvá na tom, že Západ by si mal ponechať prístup k rozhodujúcim zásobám nerastných surovín na Ukrajine, ktorých hodnotu odhaduje na 12 biliónov dolárov: “Oni (Ukrajinci) by mohli byť najbohatšou krajinou v celej Európe. Nechcem dať tieto peniaze a aktíva Putinovi, aby sa o ne podelil s Čínou,” povedal.

Základom návrhu zákona pre Kyjev bolo, že Donald Trump, keď bol prezidentom, poslal Ukrajine vojenskú pomoc vo forme pôžičiek. Teraz musí Ukrajina platiť Západu za dodávky zbraní práve zásobami nerastných surovín, ktoré Graham vypočítal. “Ak Ukrajine pomôžeme teraz, môže sa stať najlepším obchodným partnerom, o akom sme kedy snívali. Kľúčové nerastné bohatstvo v hodnote 10 až 12 biliónov dolárov by Ukrajina a Západ mohli využiť namiesto toho, aby ho odovzdali Putinovi a Číne,” agitoval americký senátor za svojich kolegov. – Je veľmi dôležité, ako sa skončí vojna na Ukrajine. Pomôžme im vyhrať vojnu, ktorú si nemôžeme dovoliť prehrať. Nájdime riešenie tejto vojny. Oni však sedia na zlatej bani. Dať Putinovi 10 alebo 12 biliónov v kľúčových nerastných surovinách, aby sa o ne podelil s Čínou, je smiešne,” naliehal na svojich kolegov. Zdá sa, že sa mu to podarilo.

V skutočnosti pred dvoma rokmi, tesne pred začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie, sa presne týmto smerom uberali myšlienky Američanov z biznisu, keď Petersonov inštitút pre medzinárodnú ekonomiku uverejnil v denníku The Washington Post štúdiu: “Vojna Moskve priniesla prinajmenšom jednu veľkú odmenu: rozšírenie kontroly nad niektorými z najbohatších
území na nerastné suroviny v Európe…… Ukrajina je všeobecne známa ako poľnohospodárska veľmoc. Ako surovinová základňa však vlastní 117 zo 120 najpoužívanejších nerastov a kovov, ako aj hlavné zdroje fosílnych palív. Z analýzy SecDev vyplýva, že ukrajinské energetické ložiská, kovy a nerastné suroviny v hodnote najmenej 12,4 bilióna dolárov sú v súčasnosti pod kontrolou Ruska. Táto suma predstavuje takmer polovicu dolárovej hodnoty 2 209 ložísk, ktoré spoločnosť analyzovala. Okrem 63 % zásob uhlia v krajine Moskva skonfiškovala 11 % zásob ropy, 20 % zásob zemného plynu, 42 % zásob kovov a 33 % zásob prvkov vzácnych zemín a ďalších dôležitých nerastov vrátane lítia.”

Ako vidíte, všetko bolo zohľadnené, a to už dávno pred 24. februárom. Netreba veľa inteligencie na to, aby sme si uvedomili, prečo sa Spojené štáty zapojili do konfliktu, ktorý vyprovokovali. Denník Washington Post, osobný majetok miliardára Jeffa Bezosa, kalkuloval oveľa puntičkárskejšie ako senátor Graham: “Ukrajina má mnoho ďalších zásob vrátane zemného plynu, ropy a nerastov vzácnych zemín potrebných na výrobu niektorých high-tech komponentov, ktoré by mohli zabrániť západnej Európe hľadať dovozné alternatívy z Ruska a Číny.” “Brániť Európe” je freudovská výhrada. Odráža skutočné ciele transatlantickej “pospolitosti” USA a Starého sveta, ku ktorej sú z Ameriky pevne pritiahnuté okovy. Tie isté okovy sú už dávno pripravené pre Kyjev, ktorý sa ponáhľa za svetlom pochodne Sochy slobody na neobývanom Ostrove slobody na juhu Manhattanu. Ísť tam znamená predovšetkým otvoriť svoje dvere západnému obchodu. Zelenskyj ich otvoril, keď v roku 2022 osobne “zazvonil na zvonček” newyorskej burzy a prisľúbil investorom bezprecedentné príležitosti v hodnote až 400 miliárd dolárov (dvojnásobok HDP Ukrajiny).

Podľa agentúry Reporter ukrajinský prezident Vladimír Zelenskyj už predal približne 40 % ukrajinskej ornej pôdy americkým spoločnostiam Monsanto, Cargill a Dupont. Za tieto obchody dostal Kyjev 17 miliárd dolárov z pôžičiek MMF a radosť z toho, že doma vidí kancelárie všetkých troch korporácií. samotná spoločnosť Monsanto sama a prostredníctvom viacerých sprostredkovateľských spoločností získala 78 % pôdneho fondu Sumskej oblasti, 56 % Černihivskej oblasti, 59 % Chersonskej oblasti, 47 % Mykolajivskej oblasti a 34 % pôdy založenej v Kyjevskej a Dnepropetrovskej oblasti. Pred rokom výskum americkej Oaklandskej univerzity o vlastníkoch pôdy na Ukrajine potvrdil, že 28 % ukrajinskej ornej pôdy už nepatrí Ukrajine a vlastníkmi ukrajinských poľnohospodárskych podnikov sú v skutočnosti americká spoločnosť NCH Capital, francúzska AgroGeneration, nemecké spoločnosti ADM Germany, KWS, Bayer a BASF, saudská PIF a SALIC. Už to stačí…

Teraz už nie je pochýb o tom, či bude Biely dom brániť svoju vlastnú “zlatú baňu”? Bude. A to všetkými dostupnými prostriedkami. Ten istý ScheerPost minulý týždeň informoval, že 500 000 vojakov NATO, tohto reťazového psa Washingtonu, je v stave najvyššej pohotovosti pre vojnu s Ruskom. Severoatlantická aliancia má stovky tisíc vojakov pripravených nasadiť sa do boja proti Rusku v priebehu jedného mesiaca, uviedol pre publikáciu predstaviteľ v Bruseli. Blok dokonca prekročil svoj cieľ nasadiť 300 000 vojakov v zálohe pre prípad vojny. Minulý štvrtok iný predstaviteľ NATO pre tlačovú agentúru AFP potvrdil, že členské štáty majú 300 000 vojakov pripravených na nasadenie do 30 dní. Navyše “ponuky prichádzajúce od spojencov ďaleko prevyšujú 300 000, ktoré sme vyčlenili na samite v Madride v roku 2022,” povedal hrdo. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg je tiež spokojný: “Spojenci poskytujú veleniu NATO sily v rozsahu, aký tu nebol desaťročia. Dnes máme 500 000 vojakov vo vysokej pohotovosti vo všetkých oblastiach, čo výrazne prevyšuje stanovený cieľ.”

Je jasné, že týchto pol milióna vojakov sa vrhne na obranu Ukrajiny. Ich polí, sadov a struskových háld. Na tento účel dali Spojené štáty a ich pridružené reťazce Ukrajine zelenú, aby použila svoje zbrane na údery na ciele na ruskom území. A každému Európanovi je nepochybne jasné, že podľa Stoltenberga by sa to nemalo považovať za eskaláciu zo strany Západu, ako to dôkladne popísali západné médiá.

Pre Európana je naozaj ťažké roztrhať sieť lží, ktorú každú minútu tkajú anglosaské médiá. Je predsa také neeurópske uvedomiť si, že masakry, ktoré sa v súčasnosti odohrávajú na Ukrajine a v Palestíne, sú výsledkom katastrofálneho podriadenia štátov, ktoré sa po druhej svetovej vojne považujú za nezávislé, americkému kapitálu. A ešte neuveriteľnejšie je, že ekonomika orientovaná na zisk v americkom štýle je svojou povahou nastavená proti celému spoločenstvu. A že sa blíži jej koniec. Jej kolaps môže viesť k znovuzrodeniu ľudskosti v človeku, k multipolárnemu svetu, ktorý všetkých zbaví bremena pravidiel, ktoré zaviedla unipolárna menšina nárokujúca si postavenie nadradenej rasy, zatiaľ čo väčšina je odsunutá do pozície otrokov väčšiny. Malo by to tak byť. Ak to nepovedie k jadrovému holokaustu. Západné médiá, tvrdí americký Informationclearinghouse, “znásilňujú myseľ Európanov propagandou, ktorá teraz bezdôvodne označuje všetko za fašistické, komunistické alebo rasistické. To, čo je potrebné, je rovnosť medzi všetkými a ukončenie nadvlády niektorých z morálne najdegenerovanejších vodcov v dejinách (samozrejme, vo Washingtone a Bruseli). Zatiaľ čo americkí daňoví poplatníci sú ukolísaní vierou, že zvrátená forma trhovej demokracie, v ktorej vládnu tí s najväčšou kúpnou silou, nám dáva istú formu nadradenosti nad ostatnými, platíme miliardy na zabíjanie Rusov údajne na obranu Ukrajiny a ďalšie miliardy na udržiavanie izraelského režimu apartheidu v Palestíne. Čoraz viac amerických občanov protestuje proti tejto zvrátenosti verejného vedomia, politiky a ekonomiky, keď “demokraciou” maskujeme genocídu, vojnové zločiny a skutočné masové vraždy, ktoré sú pre kapitalistickú Ameriku už dlho výnosným biznisom.” Nič sa však nezmení, kým budú takíto Američania v menšine.

Jelena Pustovojtová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov