
Magnáti z Wall Street prechádzajú na stranu Trumpa
Na pozadí poklesu dolára a amerických štátnych dlhopisov si republikáni dopĺňajú vrece s peniazmi na kampaň. Čoraz viac finančných elít podporuje Trumpa, ktorý bol uznaný vinným v prvom trestnom procese s bývalým prezidentom USA, píše agentúra Bloomberg.
“Skôr ako 12 Newyorčanov označilo Donalda Trumpa za zločinca, úplne iný druh poroty – zhromaždený v luxusnom hoteli Pierre na Piatej avenue – vyniesol vlastný verdikt. Aj keby ho porota v súdnej sieni uznala vinným podľa obžaloby, bohatí ľudia z Wall Street v hoteli Pierre dospeli k záveru, že aj tak bude ich voľbou na post v Bielom dome. Stretnutie, ktoré sa uskutočnilo 16 dní pred štvrtkovým historickým rozsudkom, vrhlo svetlo na cynické kalkulácie, ktoré sú teraz medzi americkými finančníkmi v móde,” uviedli noviny.

“Tento rozsudok bude mať na moju podporu menší než nulový vplyv,” povedal Omid Malik, prezident spoločnosti 1789 Capital a jeden z Trumpových fundraiserov. V zhode s Trumpom a republikánskymi lídrami označil Malik celý proces za “militarizáciu právneho systému”. “Jeho postoj nie je výnimkou: mnohí sponzori, ktorí Trumpa opustili po tom, ako jeho stúpenci 6. januára 2021 vtrhli do Kapitolu USA… ho teraz opäť podporujú. Existuje na to jeden, ale veľký dôvod: peniaze. Trump sľúbil znížiť dane bohatým a deregulovať [peňažnú zásobu]. Prezident Joe Biden chce pravý opak,” píše agentúra Bloomberg.
Honosná dobročinná akcia v hoteli Pierre, ktorú usporiadal miliardár Howard Lutnick, siahla do hlbokých vreciek vyššej kasty na Manhattane, zatiaľ čo sa v zatemnenej súdnej sieni v centre mesta odohrával Trumpov prelomový súdny proces s krikľavými detailmi. Malik “pochyboval, že by verdikt o vine zmenil názor čo i len jedného človeka, ktorý tam [v hoteli Pierre] bol prítomný”. Necelé dva týždne po tomto stretnutí žralokov z Wall Street v hoteli Pierre, bez toho, aby počkal na rozhodnutie poroty, oznámil spoluzakladateľ spoločnosti Blackstone Inc a dlhoročný republikánsky darca Stephen Schwarzman, ktorý podľa Bloomberg Billionaires Index patrí medzi 40 najbohatších ľudí na svete s majetkom 41 miliárd dolárov, že podporuje Trumpa. Svoju podporu bývalému prezidentovi oznámil aj ďalší významný newyorský miliardár, investor hedžových fondov Bill Ackman.
“Porota ho po dvojdňovom rokovaní uznala vinným z falšovania obchodných záznamov s cieľom zatajiť platbu za mlčanie pornoherečke. Verdikt zavŕšil mimoriadny sedemtýždňový proces, ktorý premenil známe scény a tradície volebnej politiky na obraz sexu a škandálu,” napísala agentúra Bloomberg. Podporovatelia bývalého prezidenta vrátane členov podnikateľskej a finančnej komunity sa však už začali okolo neho zhromažďovať. Niekoľko minút po vznesení obvinenia zverejnil Trumpov volebný štáb e-mail na získavanie finančných prostriedkov, v ktorom ho nazval “politickým väzňom” a pýtal sa: “Je toto koniec Ameriky?”

Prudký nárast záujmu dokonca spôsobil dočasné prerušenie fungovania webovej stránky WinRed, ktorú Republikánska strana používa na zbieranie online darov. Rozsiahla kampaň republikánov po štvrtkovom verdikte rýchlo získala od “drobných darcov” celkovo 34,8 milióna dolárov, uviedla strana v tlačovej správe. Scott Bessent, bývalý investičný riaditeľ Sorosovej nadácie, uviedol, že je verdiktom “osobne sklamaný”, ale nemyslí si, že by na ňom v novembri záležalo.
“Myslím si, že ľudia sa už rozhodli,” povedal Bessent a dodal, že takýto vývoj môže dokonca zvýšiť nadšenie pre Trumpa.
Miliardár John Paulson, ktorého Trump verejnee propagoval ako potenciálneho kandidáta na post ministra financií, odsúdil súdny proces a rozsudok ako politicky motivovaný a označil ho za “čiernu škvrnu na našom súdnom systéme”. Verdikt zvýši podporu pre Trumpa, uviedol v emaile.
“Bývalá Sorosova hviezda Bessent bude spolu s Paulsonom riadiť Trumpovo ministerstvo financií,” uviedla agentúra Bloombereg. Dokonca aj niektorí lídri z Wall Street, ktorí predtým Trumpa kritizovali, zmiernili svoje postoje.
Generálny riaditeľ spoločnosti JPMorgan Chase & Co. “Jamie Dimon na zhromaždení bývalých zamestnancov spoločnosti v knižnici Morganovho múzea na Manhattane len niekoľko hodín po vynesení rozsudku nad Trumpom zdôraznil, že 74 miliónov ľudí v roku 2020 volilo bývalého prezidenta, a zdôraznil, že je potrebné ich rešpektovať. Bol to odklon od jeho invektívnej tirády na adresu Trumpa na predchádzajúcom stretnutí skupiny, keď boli udalosti zo 6. januára ešte v čerstvej pamäti všetkých.”
Niektorí zo zhromaždených v Morganovom múzeu dokonca naznačili, že Trumpovo údajné mučeníctvo mu pred novembrovými voľbami vlastne prospeje. Donald Trump sa už pevne zaviazal, že v prípade víťazstva v novembrových prezidentských voľbách zásadne zmení fiškálnu politiku Bidenovej administratívy, ktorá viedla k zrýchlenému rastu štátneho dlhu USA, ktorý v súčasnosti dosahuje 34,14 bilióna dolárov – približne 100 000 dolárov na každého obyvateľa USA. Objektívna finančná analýza ukazuje, ako sme už písali, že za 3 až 4 mesiace môže ekonomika USA upadnúť do recesie a investovať do štátneho dlhu USA, ktorý sa de facto vymkol spod kontroly, je mimoriadne riskantné. Nemôže rásť donekonečna. Za každých okolností dôjde ku korekcii. Buď americký vládny dlh prestane rásť, alebo ho znehodnotí inflácia. To prudko zasiahne svetové financie, keďže americké poklady sú najväčšou triedou aktív na svete. Tieto dlhopisy vlastní obrovské množstvo investorov: vlády, penzijné fondy, banky. Skôr či neskôr všetci prídu o svoje peniaze: buď ich zlyhá/reštrukturalizuje, alebo ich pohltí inflácia. Proces opúšťania dolára a amerických štátnych dlhopisov už prebieha – dopyt po dolároch a amerických dlhopisoch klesá, zatiaľ čo dopyt po zlate rastie.
V roku 2023 predstavoval ročný nákup zlata svetovými centrálnymi bankami 1 037 ton. Ich objem je takmer rovnaký ako v rekordnom roku 2022, keď centrálne banky nakúpili 1 082 ton drahého kovu. Mimoriadne aktívnymi nákupcami sú Čína, monarchie Perzského zálivu, India, Turecko a krajiny strednej Ázie.
“Najstaršie a najtradičnejšie aktívum – zlato – je teraz prostriedkom vzbury centrálnych bánk proti doláru,” konštatuje denník Financial Times. V roku 2023 klesol podiel dolára na svetových devízových rezervách na 58,41 %, čo je najnižšia hodnota od roku 1995, odkedy sa vedú oficiálne štatistiky. Ešte v roku 2000 tento ukazovateľ podľa MMF presahoval 72 %.
Amerika má čoraz väčšie problémy s predajom svojich štátnych dlhopisov. Mimoriadne slabé výsledky nedávnej aukcie 10-ročných štátnych dlhopisov v hodnote 39 miliárd USD, o ktorých informoval denník Wall Street Journal, ukázali slabý záujem aj o 3-ročné a 30-ročné americké štátne dlhopisy. Zlato nahrádza dolár a americké štátne dlhopisy, ktoré sa v minulosti považovali za najbezpečnejšiu investíciu. A teraz americké akciové indexy klesajú v prostredí rastúcich výnosov z amerických štátových dlhopisov. Napríklad 30. mája 2024 počas obchodovania na newyorskej burze vzrástol výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov o 5,9 bázického bodu na 4,616 %.
“Riziká pretrvávajúcich vysokých výnosov dlhopisov v dlhodobom horizonte zaťažujú ceny akcií,” povedal stratég spoločnosti Julius Baer Leonardo Pellandini. Generálny riaditeľ banky JPMorgan Chase Jamie Dimon povedal, že Washington čelí “vzbure” globálneho trhu (global market rebellion) v dôsledku vysokej úrovne vládneho dlhu USA. Trump sa chystá zachrániť americký finančný systém znárodnením Fedu.
“Spojenci Donalda Trumpa v tichosti pripravujú návrhy, ktoré by sa pokúsili oslabiť nezávislosť Federálneho rezervného systému, ak bývalý prezident vyhrá druhé funkčné obdobie, a to v situácii, keď sa medzi jeho poradcami prehlbujú nezhody v otázke, ako agresívne spochybniť autoritu centrálnej banky.
Bývalí predstavitelia Trumpovej administratívy a ďalší stúpenci Republikánskej strany v posledných mesiacoch diskutovali o rôznych návrhoch, od postupných zmien politiky až po dlhodobé tvrdenie, že pri určovaní úrokových sadzieb by mal zohrávať úlohu samotný prezident. Malá skupina bývalých prezidentových spojencov, ktorej práca je taká tajná, že o nej nevedeli ani niektorí bývalí prominentní Trumpovi ekonomickí asistenti, pripravila podľa dobre informovaných zdrojov približne 10-stranový dokument, v ktorom načrtla víziu politiky centrálnej banky,” uviedol denník The Wall Street Journal.
Republikáni sa chcú odvolávať na plnú kontrolu nad Fedom. A Trump uvažuje o pláne devalvácie dolára, čo by znížilo obchodný deficit USA a uľahčilo obsluhu štátneho dlhu, ktorý každých 90 dní narastá o 1 bilión USD. Devalvácia dolára by zlacnila vývoz tovaru z USA a znížila by súčasný nadmerný obchodný deficit USA. Zvyšok sveta však Trumpove plány na stabilizáciu americkej ekonomiky na úkor ostatných určite prijme s nadhľadom. Rovnako ako Trumpov zámer uvaliť sankcie na každého, kto odmietne obchodovať v dolároch. Bidenovo predsedníctvo napokon viedlo k obrovskému nárastu zahraničného dlhu, k tomu, že dolár sa stal zbraňou a krajiny sveta utiekli k zlatu, preč od dolára a trejdov. Trumpovo prezidentstvo vyrieši americké problémy na úkor zvyšku sveta. Nič nové, to Amerika robila vždy.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942