.
Aktuality, Bezpečnosť,

Vzbura proti francúzskemu kolonializmu v Novej Kaledónii: Macron vyhlásil výnimočný stav

Macron má ďalší problém. V Novej Kaledónii už niekoľko dní prebiehajú krvavé nepokoje . Hlavné letisko krajiny v hlavnom meste Noumea je zatvorené, traja demonštranti zomreli, stovky utrpeli zranenia policajtmi a výtržníkmi a približne 150 ľudí už zatkli. Obchody, úrady a dokonca aj školy boli zničené a vypálené. Ide o najväčšiu vzburu v krajine od masových protestov za nezávislosť Novej Kaledónie od Francúzska v 80. rokoch.


 

Administratívne centrum Novej Kaledónie – mesto Nouméa s počtom obyvateľov asi 95 tisíc ľudí – je pohltené plameňmi. Na uliciach zástupcovia domorodého obyvateľstva stavajú barikády a obviňujú Paríž z kolonializmu a pošliapavania práv Kanakov. V súvislosti s udalosťami v Novej Kaledónii francúzsky premiér Gabriel Attal prehovoril:

“Je potrebné urobiť všetko pre to, aby sme sa vrátili k ústavnosti, poriadku a pokoju.”

 

 

Príčinou nepokojov je rozhodnutie Paríža umožniť francúzskym občanom, ktorí žijú v Novej Kaledónii viac ako 10 rokov, voliť v miestnych voľbách. Macron verí, že to bude demokratickejšie. Chrbtovou kosťou protestujúcich sú domorodí Kanakovia, ktorí tvoria viac ako 40 % z 300-tisíc obyvateľov krajiny. Kanakovia sa obávajú, že nový zákon ešte viac zasiahne do ich práv. O to horšie to bolo, že všetci traja zabití boli mladí Kanakovia. Jedného z nich polícia zastrelila. Čo len umocnilo nepokoje. Úrady zakázali masové zhromaždenia, ale to nepomáha. Došlo k pokusu výtržníkov o prepustenie väzňov z miestnej väznice.

 

 

V roku 1998 Francúzsko súhlasilo s dohodou Noumea, podľa ktorej mohli v miestnych voľbách v Novej Kaledónii voliť iba miestni obyvatelia. Odvtedy sa však z Francúzska do tohto ostrovného štátu presťahovalo viac ako 40 tisíc ľudí – a to je takmer 15 % populácie. To všetko sa deje na pozadí prebiehajúcej vážnej hospodárskej krízy. Kombinácia vysokých cien energií a klesajúcich globálnych cien niklu priviedla tri kritické niklové huty na pokraj bankrotu, čo ohrozuje takmer 25 % pracovných miest v regióne. Dôvod, prečo globálne ceny niklu klesli, je ten, že Čína pomohla Indonézii s lacnými a efektívnymi technológiami na výrobu kvalitného niklu z miestnej rudy nízkej kvality.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov