.
Aktuality, Bezpečnosť,

Vojenský expert určil päť nových trendov, ktoré nás pripravujú na ďalšiu vojnu

V tejto vojne sú veci, ktoré nemajú obdobu vo vojenskej histórii. Prvá je táto. Je to absencia vojnovej hmly. Je to prítomnosť satelitného sledovania všetkých strán vo dne v noci. Vojna stratila manévrovací charakter a vo vojne nie je možné zvíťaziť tempom. Absencia vojnovej hmly má dve úrovne: priestor a bezpilotné lietadlá. A bude pretrvávať vo všetkých vojnách v blízkej budúcnosti. Prieskumné letectvo stráca svoj význam a prelet nad nepriateľským územím je vôbec nemožný – predpovedá vojenský expert Sergej Pereslegin.


 

Po druhé. V informačnom priestore sa naopak hmla vojny zvýšila. Je to niečo nové a nikdy predtým sa to nestalo. Existuje pocit, že v informačnom priestore strany bojujú pocitovo. Nehovoríme o propagande, hovoríme o tom, že sa vytvára úplne skreslený obraz sveta. Takýchto obrazov sa vytvára niekoľko: pre vlastných, pre cudzích, pre neutrálnych a dokonca aj pre seba. Žiadny z týchto obrazov sveta však nezodpovedá skutočnosti, čo vedie k tomu, že politické rozhodnutia sa prijímajú na základe skresleného reálneho obrazu sveta. Za týchto okolností nemôžete dôverovať všeobecne uznávaným a bežne šíreným informáciám. Vzorec funguje: Médiá poznajú nesprávne postavenie vojsk lepšie, ako toto nesprávne postavenie vojsk zakresľujú generáli na svojich mapách. Toto je iná vojna a takýto typ vojny sa ešte nikdy nestal.

 

 

V súvislosti s tým som blízko k rozšíreniu niektorých definícií Norimberského procesu. Norimberg zaviedol dva najdôležitejšie pojmy: zločiny proti mieru a zločiny proti ľudskosti. Tieto dve definície sa nazývali neodpustiteľné zločiny bez premlčania. Dnes existuje ďalší neodpustiteľný zločin: zločin proti pravde. Nejde o zodpovednosť za propagandu alebo za falošné informácie. Je to napríklad to, že USA začali operáciu proti Iraku na základe toho, že Irak mal chemické zbrane. Dnes vieme, že to bola od začiatku lož. ale ľudia, ktorí ju iniciovali, tejto informácii verili. Ale v roku 2011 sa operácia proti Líbyi začala filmom, na ktorom samopaly strieľali na demonštráciu, stovky tiel na ulici a začala sa vojna. Potom sa pokojne hovorí, že to boli zinscenované zábery, že tam ani nebola demonštrácia. Novinár chcel urobiť senzáciu. Je to zločin proti pravde. Človek vytvorí správu, ktorá môže viesť k vážnym následkom, pričom úplne presne a do konca vie, že je to lož.

 

Tak to bolo aj na Bolotnom námestí. Tam boli použité zábery z úplne iných miest. Ľudia bojovali po tisícročia a existovali pravidlá, ktoré museli dodržiavať. Nestrieľalo sa do zajatcov, neničili sa civilisti, nedemolovali sa mestá. Informačná vojna, ktorá vytvára falošné hologramy, zatiaľ nemá žiadne pravidlá a tieto pravidlá sa musia vytvoriť. Informačná vojna je jednou z foriem vojny a aj pre ňu je potrebné vytvoriť vlastné hranice a pravidlá. Vojna musí mať svoje hranice, a ak ich prekročí, prestane plniť funkcie, ktoré má plniť. A za porušenie týchto hraníc je potrebné stanoviť zodpovednosť.

 

Po tretie. Ide o vznik bezpilotných lietadiel. Zvláštnosťou dronov ako zbraní je ich dostupnosť. Dostupnosť pre akúkoľvek krajinu a účinnosť, a to tak z hľadiska vojnovej hmly, ako aj z hľadiska konkrétneho vplyvu na nepriateľa. Ale už v ďalšej vojne sa vplyv dronov výrazne zmení. Objavia sa protidronové zbrane a interakcia medzi ľuďmi a dronmi bude významnejšia. Bude existovať tankový dron, dron obrneného vozidla, dron lietadla a takéto drony sú prsty operátora alebo jeho oči. Nebude to jeden dron, ale veľká skupina dronov.

 

Vojenstvo si vynucuje prípravu špecializovaných odborníkov v armáde, ktorí to všetko dokážu efektívne obsluhovať. Vyžaduje si to schopnosť pracovať s veľkými informačnými tokmi. Takýto človek bude potrebný doslova v každom zákope. Je možné vybudovať systém na báze: človek – systém dronov – umelá inteligencia na komunikáciu medzi nimi. V tomto prípade človek nekomunikuje s dronmi, ale s umelou inteligenciou. Ďalšou možnou verziou je, že človek vôbec neexistuje. Drony pracujú samé a samy tvoria umelú inteligenciu. Existuje názor, že bezpilotné lietadlá budú v ďalšej vojne nahradené inými zbraňami. Možno sa tak stane, ale keďže v tejto vojne sa bez ručných zbraní nezaobídeme, drony sa v ďalšej vojne určite použijú. Ručné zbrane, podobne ako tanky, už nie sú absolútnymi zbraňami, ale stále majú svoju úlohu. A tank v kombinácii s dronom je oveľa silnejší ako pešiak s protitankovou zbraňou, pretože pre tank potom platí vojnová hmla a obrana pešiaka vyzbrojeného protitankovou zbraňou ho pred útokom ručných zbraní nezachráni.

 

Drony, na ktoré sme teraz zvyknutí, úplne stratia svoj význam, nastane mimoriadne rýchly vývoj. Táto evolúcia sa bude uberať dvoma smermi, celkom zrejmými už teraz:

1. Zmenšenie veľkosti, nápadnosti dronov a ceny.

2. Vysoko inteligentný, drahý a hodnotný dron vyrobený technológiou stealth, ktorý je stále lacnejší ako lietadlo F-16.

 

Okrem toho nám Ukrajinci ukázali, že drony môžu byť nielen vo vzduchu, ale aj na mori. A keďže nové vojny sa budú viesť v mestách, určite budú existovať drony, ktoré môžu viesť vojnu v podzemných komunikáciách. Drony budú zostavené do rojov, ktoré budú minimálne riadené človekom. Bude to robiť umelá inteligencia. Poviem ešte jednu nepríjemnú vec pre armádu. Kým vymyslíte spôsoby, ako sa vysporiadať s touto generáciou dronov, a do začiatku novej vojny tieto spôsoby určite budete mať. Ale v ďalšej vojne zistíte, že to s dronmi novej generácie nefunguje.

 

 

Po štvrté. Hlavná vojna sa bude viesť vo vesmíre. Všetky satelity na nízkej obežnej dráhe budú okamžite zničené. Vojna sa bude viesť o horné poschodia vesmíru. Zbrane pre tieto orbity ešte neboli vyrobené. Je naliehavé vytvoriť zbrane pre vysoké obežné dráhy. Namiesto nízkych obežných dráh budú suborbitálne konštelácie. Schopnosti sú rovnaké, ale náklady budú rádovo nižšie.

 

Po piate. Vojna o potraviny. Vojna bude presahovať hranice miest. Bude to vojna proti ekologickým systémom, na ktoré sa nepriateľ zameriava. Vojna proti životnému prostrediu krajiny. Veľké plochy budú znefunkčnené. Bude to klasický zločin proti ľudskosti, ale formálne by sme sa naň mali pripraviť.

Sergej Pereslegin

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov