.
Aktuality, História,

Andrej Fursov: Charakteristiky nového kapitalistického systému

Nový kapitalistický systém má hneď niekoľko aspektov. Poďme, ale pekne po poriadku, aby sme pochopili príčiny aktuálnych geopolitických konfliktov – uvádza ruský historik Andrej Iljič Fursov.


 

1. Nový kapitalistický systém nebol založený na mimoekonomických výrobných vzťahoch, ale priamo na ekonomických;

2. Jeho genéza bola pri zrode síce rozdelená medzi niekoľko krajín ako štafetový beh (Taliansko, Španielsko, Holandsko), ale “ukotvená” bola v Anglicku, ktoré sa stalo skutočným jadrom vznikajúceho systému; T.J. kapitalizmus sa už od svojho počiatku formoval ako globálny, a nie len ako lokálny fenomén sveta.
(K. Marx napísal, že kapitalizmus vytvoril svetový trh v takej miere, v akej on vytvoril kapitalizmus);

3. Nový kapitalistický systém nevyhnutne vznikol ako námorný severoatlantický systém – obchodný a agresívny. Základom kapitalizmu bolo more, alebo skôr oceán. Ak v predkapitalistickej ére existovali obchodné národy a obchodné zriadenia (Fenícia, Kartágo, Benátky, atď.), tak “v póroch” poľnohospodárskych národov a civilizácií, ako napísal Marx, sa tieto “póry” potom rozšírili do oceánskych rozmerov, získali nezávislosť a dostali sa do konfliktu s kontinentálnymi mocnosťami a porazili ich: (16. storočie – Španielsko; 19. storočie – Francúzsko; 20. storočie – Nemecko; výnimkou je námorné Holandsko; Anglicko ho porazilo v troch vojnách, ale v rokoch 1688-1689 došlo v podstate k spojeniu oboch krajín).

4. Historický subjekt, ktorý vytvoril kapitalizmus ako systém, mal anglickú podobu a tam mal aj svoje “sídlo”. Avšak jeho locus standi a pole pôsobnosti boli od počiatku globálne, aj keď sám osebe je viaczložkový a mimoriadne zložitý.
Existujú ešte ďalšie aspekty nového kapitalizmu, ale pre našu tému sú tieto postačujúce.

 

Už na samotnom začiatku rodiaceho sa kapitalistického Anglicka (koncom 16. storočia), sa pokúsilo toto ovládnuť vznikajúce autokratické Rusko. To sa mu však nepodarilo. V 17. storočí a na začiatku 19. storočia bolo Anglicko (od roku 1707, po parlamentnej únii so Škótskom) okupované Holandskom a Francúzskom. Avšak hneď po skončení napoleonských vojen začalo Anglicko s Ruskom bojovať, ako so svojím hlavným protivníkom v Európe a vlastne aj v Ázii.

V prvom rade to bolo spôsobené geopolitikou, teda konfrontáciou medzi námornými a kontinentálnymi mocnosťami na jednej strane a dvomi impériami, svetovým koloniálnym a euroázijským, na strane druhej.

V druhom rade išlo o rozdiely v socio-systémových charakteristikách: Briti sa riadili logikou kapitalistickej expanzie, ktorá v Rusku neexistovala, alebo povedzme, bola prakticky nevyjadrená.

 

Tieto dôležité, no zväčša vonkajšie dôvody však nie sú jedinými dôvodmi, prečo Rusko a Anglosasi stáli aktívne proti sebe takmer dve storočia. (v 20. storočí Briti odovzdali “štafetu” Američanom, hoci s Ruskom naďalej bojovali na život a na smrť, aj keď s určitými taktickými prestávkami)

 

 

Po celé dve storočia však nejde len o boj na národnej úrovni, ale aj o existenciálnu, metafyzickú konfrontáciu. Vychádza z hlbokého rozdielu medzi britským modelom a jeho anglickým jadrom a ruským modelom ako variantom európskej civilizácie a touto civilizáciou samotnou, ako aj európskou štátnosťou. Korene tohto rozdielu siahajú až do anglickej feudálnej minulosti a ich akési vzklíčenie až ďaleko do 16.storočia. Potom sa tieto klíčky postupne predierali na povrch ako nepoznaný a teda aj neurčitý invazívny strom, ktorého samotnej existencii bránia až dodnes iba Rusi a Rusko ako samotné také. Keď toto pochopíme, pochopíme aj logiku a dialektiku konfrontácie medzi Ruskom a Anglosasmi. Pochopíme aj jej základné príčiny a konkrétne dôsledky v rôznych etapách historického vývoja.

 

Viac o historických analýzach Andreja Iljiča Fursova a celom komplexnom vnímaní aktuálnej geopolitickej krízy sa dočítate v jeho knihe “Rozvodie – Budúcnosť, ktorá už začala” , ktorú nájdete vo vydavateľstve TORDEN.

Ladislav Žilinský

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov