.
Aktuality, História,

5. decembra 1936 bola prijatá nová ústava ZSSR. Sociálno-ekonomické práva boli impozantné!

5. decembra 1936 bola na mimoriadnom VIII. zjazde sovietov prijatá nová ústava ZSSR. Hneď na druhý deň, 6. decembra, bol v tlači uverejnený text základného zákona krajiny. Prijatiu ústavy predchádzala jej široká diskusia, na ktorej sa zúčastnilo 75 miliónov ľudí, ktorí predložili 1,5 milióna návrhov, doplnení a zmien. Túto ústavu označili nielen za “stalinskú”, ale aj za “najdemokratickejšiu na svete”, pričom poukázali na pôsobivý zoznam práv a slobôd, ktoré sú v nej zakotvené. Predovšetkým sociálno-ekonomické práva boli impozantné! Ich pridelenie sa považovalo za najdôležitejšiu črtu, ktorá odlišovala sovietsku legislatívu od “buržoáznej” legislatívy. Ústava z roku 1936 načrtla určitý odklon od ideokracie.


 

 

Predchádzajúca ústava sa začínala Deklaráciou o vzniku ZSSR, ktorá bola napísaná v dosť “brutálnom duchu”. Hovorilo sa v nej napríklad o diktatúre proletariátu, ktorý “okolo seba zhromaždí väčšinu obyvateľstva”. V “stalinskej” ústave bol ZSSR už definovaný ako “socialistický štát robotníkov a roľníkov”. Pritom samotný pojem “diktatúra proletariátu” nebol úplne opustený, na jeho nevyhnutnosť totiž dôrazne upozorňoval Karol Marx, ktorý vo svojom diele “Kritika Gothajského programu”napísal:

“Medzi kapitalistickou a komunistickou spoločnosťou leží obdobie revolučnej premeny prvej spoločnosti na druhú. Tomuto obdobiu zodpovedá aj obdobie politického prechodu a stavom tohto obdobia nemôže byť nič iné ako revolučná diktatúra proletariátu.”

 

Nový základný zákon pozostával z 13 kapitol a 146 článkov. V ústave sa uvádzalo, že existencia štátu je zásluhou robotníckej triedy a výsledkom úspechov diktatúry proletariátu. Dokument poukazoval na dominanciu štátneho majetku a uznával aj existenciu družstevného a kolektívneho poľnohospodárskeho majetku. Zároveň pripúšťal existenciu malých súkromných hospodárstiev na vidieku a remesiel, ale bez využívania námezdnej práce. Na rozdiel od predchádzajúceho základného zákona sa teraz práva a slobody zrovnoprávnili pre všetkých občanov krajiny bez ohľadu na príslušnosť k tej či onej spoločenskej vrstve.

 

 

Napoleonov útek do Paríža

Ďalšia udalosť k pripomenutiu. 5. decembra 1812 Napoleon I. nechal zvyšky svojej armády zamrznúť v Rusku a utiekol do Paríža. Tento príbeh veľmi poškodil jeho povesť. Cisárovi to okamžite pripomenulo prípad, keď ešte veľmi mladý generál Bonaparte v roku 1799 opustil egyptský zbor a utiekol do Francúzska, aby sa zúčastnil na deľbe moci. V roku 1812 Napoleona zachvátil panický strach zo straty moci, a preto bol ochotný obetovať aj armádu a povesť, len aby si udržal kontrolu nad vládou a hlavným mestom. Útekom z Ruska sa tak začal úpadok francúzskeho cisárstva.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov