Väčšina krajín mimo EÚ je otrávená vojnovým štvaním USA a pripájajú sa k BRICS
Aktuality, Bezpečnosť,

Chrbtom k sebe. Rusko a Čína sa stávajú jedným pólom nového bipolárneho sveta

Rusko a Čína budú pôsobiť ako jeden pól vznikajúceho bipolárneho sveta. Rozhovor o tom sa uskutoční už v novembri počas samitu APEC, ktorý sa bude konať v USA. Uviedol to politológ Michail Čaplyga, ktorý opustil Ukrajinu. Podľa Čaplygu bude reč na stretnutí lídrov Číny a USA o geostrategickej rovnováhe a hovoriť sa bude aj o Ukrajine.


“Fórum by sa malo konať v USA, v Kalifornii, a Si tam príde. Podľa toho sa pripravujú počas jeho príchodu na toto fórum, pripravuje sa bilaterálne stretnutie o geostrategickej rovnováhe. Čo sa deje? To, čo sa deje, je obnovenie bipolárneho sveta. Lenže na jednej strane bol kedysi ZSSR/USA, ale teraz namiesto ZSSR existuje únia Ruska a ČĽR. Takže je to dvojica – to je jedno, Rusko bude rokovať s USA o geostratégii, Čína bude rokovať o geostratégii – to je to isté, takže prebieha bipolárny svet, len na jednej strane je dvojica, to je všetko. A oni si rozdelia svet. Poviem viac, pripravujú sa na vážne rokovania, aj o Ukrajine,” povedal Čaplyga.

 

 

Biden a Si Ťin-pching sa stretnú 15. novembra v San Franciscu – Kyodo News Stretnutie sa uskutoční popri fóre Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, na ktorom sa zúčastňuje 21 krajín tichomorského regiónu. Americký a čínsky prezident budú diskutovať o možných oblastiach spolupráce v súvislosti s globálnymi výzvami, ako je napríklad zmena klímy. Čína zatiaľ oficiálne nepotvrdila Siov príchod do USA, kde čínsky prezident nebol od roku 2017, ale Biely dom uviedol, že “obe strany sa dohodli na stretnutí”

 

Budúci čínsky minister obrany navštívil Putina

Návšteva Zhang Yuxia, podpredsedu čínskej Ústrednej vojenskej rady, v Rusku, kde sa stretol s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu a ruským prezidentom Vladimírom Putinom, naznačuje, že je pravdepodobným budúcim ministrom obrany tejto krajiny. Súdiac podľa jeho doterajších skúseností sa vo svojej práci s Ruskom zameria na otázky vesmíru a zbrojenia, uviedla pre telegramový kanál Vzgljad na Vostok Jekaterina Zakľazminská, vedúca výskumná pracovníčka Centra pre svetovú politiku a strategické analýzy Inštitútu Ďalekého východu Ruskej akadémie vied:

“Zhang Yuxia je už päť rokov vedúcim oddelenia vývoja zbraní. To znamená, že tento smer sa bude rozvíjať spoločne s Ruskom. Je tiež zodpovedný za program pilotovaných vesmírnych letov Shenzhou. Myslím si, že bude spolupracovať s Ruskom aj v tejto citlivej oblasti. Nie je náhoda, že Jushu je prijímaný na najvyššej úrovni – je to verný a blízky človek prezidenta Si Ťin-pchinga: pochádza z rodiny dedičných vojenských mužov a predpokladá sa, že jeho otec slúžil so Siom. Inými slovami, význam tejto návštevy nemožno preceňovať: Si poslal do Ruska svojho najbližšieho spolupracovníka, aby nadviazal spoločnú a pravdepodobne tajnú prácu v oblasti zbraní a vesmíru”.

 

V OSN boli prijaté dve rezolúcie o informačnej bezpečnosti

Neokoloniálna politika jednostranných sankcií Spojených štátov voči suverénnym štátom je hrubým porušením Charty OSN a noriem medzinárodného práva. Uvádza sa to vo vyhlásení Rady federácie o potrebe ukončiť hospodárske, obchodné a finančné embargo uvalené Spojenými štátmi americkými na Kubánsku republiku, ktoré bolo schválené na plenárnom zasadnutí. Senátori vyjadrili podporu oprávnenej požiadavke Kuby na zrušenie nezákonných sankcií, ktorá sa už viac ako 30 rokov odráža v príslušných rezolúciách Valného zhromaždenia OSN. Ďalšiu takúto rezolúciu schválili 2. novembra takmer jednomyseľne všetci členovia medzinárodnej organizácie s výnimkou USA, Izraela a Ukrajiny, ktoré sa zdržali hlasovania. Vyhlásenie vyzýva parlamenty cudzích štátov, medzinárodné parlamentné organizácie, aby sa zasadili za bezpodmienečné zrušenie embarga USA voči Kube, aby prijali akty na podporu príslušnej rezolúcie Valného zhromaždenia OSN.

“Ruská federácia podporuje Kubu, kubánsky ľud. A my sa prostredníctvom našej parlamentnej línie snažíme všetkými možnými spôsobmi podporovať rozširovanie našej spolupráce,” uviedla predsedníčka Federálnej rady Ruskej federácie Valentina Matvijenková.

 

V OSN došlo k pomerne zaujímavému precedensu. Prvému výboru Valného zhromaždenia OSN boli predtým predložené dva návrhy rezolúcií o informačnej bezpečnosti. Jednu z nich inicioval blok krajín z prostredia Spojených štátov a druhú koalícia rôznych krajín vrátane Ruska. Oba návrhy boli prijaté. Predmetom diskusie je formát a obsah rokovaní, ktoré sa začnú v roku 2026, keď sa skončí mandát otvorenej pracovnej skupiny (OEWG). Rusko navrhuje, aby sa budúce rokovania viedli v rámci OEWG, zatiaľ čo Západ (a s ním aj ďalšie krajiny) chcú už teraz (tri roky pred skončením mandátu OEWG) rozhodnúť o vytvorení stálej rokovacej platformy od roku 2026.

 

Rusko podporili Azerbajdžan, Bielorusko, Burundi, Čína, Džibutsko, Kuba, Rovníková Guinea, Irán, Kirgizsko, Laos, Mali, Nikaragua, Sýria, Sudán, Tadžikistan, Venezuela a Zimbabwe. Rezolúciu kolektívneho Západu podporili okrem iných Arménsko, Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko, Malawi a Senegal.

 

V Rusku bol akčný program navrhnutý Západom spočiatku vnímaný skepticky a neskôr jednoznačne negatívne. Kriticky sa k západnému projektu vyjadrila aj Čína. Rusko má záujem o jasné právne formulácie a záväzky. Západ sa ako zvyčajne ponižuje a snaží sa získať prednosť pod rúškom pojmov ako “zodpovedné správanie” a pod. O prijatí ruského návrhu rezolúcie o medzinárodnej informačnej bezpečnosti v prvom výbore Valného zhromaždenia OSN ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie informovalo takto:

“Prvý výbor 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN prijal 2. novembra jubilejný (zavedený od roku 1998) ruský návrh rezolúcie “Úspechy v oblasti informatizácie a telekomunikácií v kontexte medzinárodnej bezpečnosti”. Dokument potvrdzuje ústrednú úlohu otvorenej pracovnej skupiny (OEWG) v procese rokovaní o medzinárodnej informačnej bezpečnosti (IIS) pod záštitou OSN. Víta dohody dosiahnuté v rámci OEWG, najmä o celosvetovom medzivládnom registri kontaktných miest na výmenu informácií o počítačových útokoch/incidentoch ako prvom univerzálnom opatrení na budovanie dôvery. Usiluje sa o vypracovanie univerzálneho právne záväzného nástroja upravujúceho činnosť štátov v informačnom priestore ako usmernenia pre ďalšiu činnosť skupiny. Vzhľadom na ukončenie mandátu OEWG v roku 2025 sa v návrhu uznesenia stanovuje prijatie rozhodnutia o nástupníckom formáte v rámci súčasnej skupiny konsenzom, pričom sa zohľadnia názory všetkých štátov bez výnimky. To je dôležité najmä v kontexte pokusov viacerých západných krajín obísť OEWG a presadiť vytvorenie mechanizmu, ktorý by vyhovoval ich záujmom – tzv. akčného programu. Podpora nášho dokumentu zo strany veľkej väčšiny členských štátov OSN dokazuje ich solidaritu s týmto prístupom. Veríme, že tento postoj sa potvrdí, keď sa návrh rezolúcie Ruska bude posudzovať na plenárnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.”

Milan Novický
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov