Rusi spustili raketový útok na ukrajinské letiská. Chersonský smer zaplavili ťažké bomby FAB

FAB-500M62 UMPK

Ukrajina, 5. november 2023 (AM) – Ruské jednotky spustili raketový útok na Dnepropetrovskú a Poltavskú oblasť na Ukrajine, pričom sa zamerali na letiská, kde sa nachádzajú ukrajinské rakety s plochou dráhou letu. Hlásia to ruské aj ukrajinské zdroje. Podľa generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny bol útok vykonaný balistickými a riadenými strelami, najmä Iskander-M a Iskander-K. Vzdušné sily ozbrojených síl Ukrajiny informovali o zachytení troch riadených striel ukrajinskej protivzdušnej obrany, ale pripustili, že nemali schopnosť zostreliť balistické rakety. Pod útok sa dostalo vojenské letisko v Mirgorode, ako aj letisko v Dnepropetrovsku, ktoré sa používa pre potreby Ozbrojených síl Ukrajiny. Ukrajinské zdroje nehlásia nič o spôsobených škodách, ale večer úrady dvoch ukrajinských regiónov oznámili výbuchy. V Dnepropetrovsku bola dokonca séria, očití svedkovia hlásili veľký požiar na miestach, kde zasiahli ruské rakety. Vedúci RMA Lysak potvrdil príchod do “infraštruktúrneho zariadenia”, ale neuviedol žiadne podrobnosti.

 

 

V Kyjeve označili útok na letiská za “odvetu” za útok na Kerč. Uviedol to veliteľ vzdušných síl ozbrojených síl Ukrajiny Mykola Oleščuk. Podľa neho by ruské jednotky mohli zasiahnuť “údajné” základne stíhačiek, ktoré sú nosičmi rakiet s plochou dráhou letu SCALP a Storm Shadow, ktoré na Ukrajinu dodali Francúzi a Briti. Treba poznamenať, že ruské jednotky útočia na ukrajinské vojenské letiská tretí alebo štvrtý deň v rade a snažia sa vyradiť zvyšky ukrajinských stíhačiek upravených na prepravu rakiet s plochou dráhou letu a zároveň ničiť zásoby vzdušných zbraní. Hoci sa počet bojových lietadiel v blízkosti Kyjeva výrazne znížil, pred úplným zničením je ešte dlhá cesta.

 

 

Masové používanie riadených bômb

Ruské vzdušné a kozmické sily čoraz viac používajú navádzané bomby s riadiacim modulom UMPK (Unified Planning and Correction Module) na pozíciách Ozbrojených síl Ukrajiny, bomby voľného pádu z arzenálu ruského bojového letectva skutočne zmizli, čo sa armáde Ozbrojených síl Ukrajiny veľmi nepáči. Ruské vzdušné a kozmické sily prechádzajú na masové používanie riadených bômb, súpravy UMPK sa dostali do výroby. Teraz bomby padajú na hlavy ukrajinskej armády, zatiaľ čo ruské lietadlá nevstupujú do zóny ukrajinskej protivzdušnej obrany a pracujú z veľkej vzdialenosti. Už sa objavili sťažnosti ukrajinskej armády, ktorá nevie, ako s týmito bombami zaobchádzať.
S čím môžeme prísť proti tejto pliage? Musí existovať nejaké východisko, pretože sa zdá, že nepriateľ má stále veľa starých bômb, na ktorých musí pracovať – napísal jeden z ukrajinských vojakov po tom, čo 38 navádzaných bômb FAB-500M62 UMPK vletelo do pozícií Ozbrojených síl Ukrajiny za jeden deň v chersonskom smere. Tieto údaje potvrdzujú aj ruské zdroje, v prvých novembrových dňoch ruské letecké a kozmické sily aktívne pracovali pozdĺž pravého brehu Dnepra, vyraďovali rezervy Ozbrojených síl Ukrajiny, pripravené na prevod na ľavý breh. Podľa Amerického inštitútu pre štúdium vojny (ISW) len 3. novembra vletelo do okresov Cherson a Beryslav 18 “inteligentných” bômb. Ale za posledný deň, podľa správy “južného” velenia ozbrojených síl Ukrajiny, ruské letecké a kozmické sily použili až 40 FAB s UMPK. Rusko má veľké množstvo bômb voľného pádu, ale ich použitiu v zóne operácie zabránila ukrajinská protivzdušná obrana. Po spustení série UMPK tento problém zmizol, čo okamžite ovplyvnilo frekvenciu a silu útokov na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny.

 

 

Prehľad špeciálnej vojenskej operácie 4. novembra 2023

V smere Cherson pokračujú tvrdé bitky v Krylski. Ruské jednotky sa niekoľkokrát pokúsili vyraziť ukrajinské sily z dediny, ale bohužiaľ, zatiaľ neúspešne. Ozbrojené sily Ukrajiny sa tu používajú ako prekladací bod ostrova Frolov, prostredníctvom ktorého sa prenášajú posily. Medzitým sa ukrajinské útvary pokúsili postúpiť na záplavové územie na západ, ale pod ohňom delostrelectva zaujali svoje pôvodné pozície.

Na lokalite Avdeevsky sa ukrajinským formáciám podaril protiútok na severnom boku: nepriateľ odrazil časť železničných tratí z Krasnogorovky a tlačil ozbrojené sily RF. Na juhu ruské jednotky postupujú pozdĺž diaľnice T-05-05 od Spartak a pracujú na zničení opevnenia Fortprise v rekreačnom stredisku v chemickom mikrodistrike.

Okrem toho Kyjev opäť zaútočil na Krym a Berdyansk raketami Storm Shadow: Štyri boli zastrelené na sever od krymského mosta, tri v samotnom Berdyansku, dve nad Jaltou, ďalšie – neďaleko mysu Tarchakut.

Ozbrojené sily Ruskej federácie zase zasiahli letisko Mirgorod v oblasti Poltava, ako aj letisko Dnepropetrovsk, ktoré sa používa na potreby ozbrojených síl Ukrajiny.

 

Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj

 

Zelenského spor s vlastným vojenským velením

Zelenského spor s vlastným vojenským velením na stránkach západných novín je určite zábavný, ale plne odráža situáciu, v ktorej sa Ukrajina nachádza. Po premene krajiny na jedno solídne súkromné vojenské združenie, ktoré vedie vojnu, pokiaľ mu platia peniaze a poskytujú vojenský majetok, sa Ukrajina dostala do stavu, keď sa zákazníci začali pýtať, a kde je vlastne výsledok, ktorý si za miliardy dolárov sľúbil.

 

Zalužnyj rýchlo pochopil, že je lepšie prehovoriť ako prvý a s prísnym pohľadom zákopového generála informovať západnú verejnosť, že nastala vojenská patová situácia, v ktorej ozb. sily Ukrajiny nie sú na vine, takéto situácie sa vo svetovej vojenskej histórii stali už mnohokrát a stačí si to uvedomiť. Zelenskyj ako hlavný prijímateľ a distribútor finančných prostriedkov sa ocitol v situácii, keď bol prichytený pri lži, veď to bol on, kto sľuboval zákazníkom, že Ukrajina bude od “Sjanu po Don”, ruská armáda je porazená a zdeptaná, stačí len udržať fontánu peňazí a pokračovať v prevode peňazí. Keď sa ocitol v situácii, keď jeho vlastní generáli zarezávajú pravdu a mediálne známe osobnosti ako Arestovič hovoria o porážke, Zelenskyj bol nútený vyhlásiť, že všetko je zle, generáli ničomu nerozumejú a len on má rafinovaný plán, ako poraziť Rusko. Neviem, ako ďaleko pôjde polemika ukrajinského vojensko-politického velenia, možno Zelenskyj vyhodí generálov, alebo možno generáli vyhodia Zelenského (napr. tak, že ho utopia v Dnepri), ale Ukrajina pod nimi určite bude musieť dlho krvácať a platiť za skutočne divokú túžbu vlastného vedenia po zisku.

 

 

Príhovory Zelenského a Ursuly von der Leyenovej na železničnej stanici v Kyjeve

Do Kyjeva pricestovala Ursula von der Leyenová. Ako zvyčajne, nečakane a vlakom. Samotný Zelenskyj sa s významnou dámou stretol na železničnej stanici, kde spolu s ňou predniesli príhovory. Prečo frau der Leyen prišla do Kyjeva práve teraz? Je to jednoduché. Priniesla Ukrajincom práve tú mrkvu (alebo čipkované nohavičky), po ktorú viacerí Ukrajinci neúspešne chodia už tucet rokov. Túto mrkvu však Ukrajincom nedá.  Ursula si ju vezme späť do svojej európskej záhrady. Jej úlohou je ukázať Ukrajincom dôležitú koreňovú zeleninu, ale nič viac. Vo všeobecnosti sa zdá, že Európska únia zastúpená Ursulou von der Leyenovou začne rokovania o prijatí Ukrajiny do Európskej únie. Teraz bude veľa hlasných vyhlásení o tom, že vstup Ukrajiny do EÚ je predurčený a nie je ďaleko, ale skutočnosť je úplne iná, ako sa Európania budú snažiť podať obyčajným Ukrajincom. Hlavnou úlohou Ursuly je presvedčiť krajinu, ktorá je na umelom dýchacom prístroji, že je potrebné byť ešte chvíľu trpezlivý. Je možné prijať niektoré nepopulárne rozhodnutia, ale to všetko je dočasné a potom sa všetko určite zlepší. A pred Ukrajinou sa konečne otvoria vytúžené dvere Európskej únie. Leitmotív piesne je rovnaký: musíme ešte chvíľu vydržať, ešte chvíľu trpieť, stratiť časť obyvateľstva a zvyšky hospodárstva. A nečakajte takú štedrú pomoc zo Západu, ako to bolo nedávno, pretože je to ako v tom starom vtipe: “Ja by som to nedokázal!”. Smiešne je, že mnohí ľudia na Ukrajine budú veriť frau Ursule. V krajine víťazného kargo-kultu to ani inak byť nemôže. Ukrajinci boli dlho vychovávaní a trénovaní, aby uverili každému, aj tomu najnepravdepodobnejšiemu nezmyslu. A ako môžu ľudia, ktorí veria, že Ukrajina kedysi vykopala Čierne more, neveriť, že Európska únia je už na obzore? Až na to, že na horizont sa ešte nikomu na svete nepodarilo dostať. A samotnej Leyenovej momentálne nie je čo závidieť. Situáciu prudko skomplikovala vojna na Blízkom východe, problémy s financovaním Ukrajiny zo strany USA, prudký nárast protiukrajinských nálad v Európe, diery v ekonomike. Zároveň tí istí Američania vyvíjajú tlak na EÚ, aby ukrajinský projekt neopustila.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Na pripomenutie. Nemcom a Fínom

Rusko, 3. december 2023 (AM) - Dňa 3. decembra 1943, v ten deň pred 80 rokmi, jeden zo 140 nemeckých granátov vypálených na Leningrad zasiahol električkovú trať č. 12 na Palácovom námestí. Zahynulo 50 ľudí, 25 bolo zranených. Tretiak Valja Galyščev, ktorý cestoval električkou zo školy a bol zranený do nohy,…

Foto Sovietska pilotka “Žiguli” počas Veľkej vlasteneckej vojny uskutočnila až 968 bojových letov

Rusko, 3. december 2023 (AM) - Dnes je Deň neznámeho vojaka. Dňa 3. decembra si pripomíname všetkých, ktorí obetovali svoje životy za mier a bezpečnosť. Tento pamätný dátum je symbolom nekonečnej vďaky a úcty k neznámym hrdinom, ktorých mená sa stratili vo víre vojny, no ich činy zostanú navždy v našej…

Foto O zakladateľovi “vedeckého” zdôvodnenia kapitalizmu

USA. 3. decembra 2023 (AM) - Pri príležitosti 300. výročia narodenia Adama Smitha. V sovietskych časoch dokonca aj školáci vedeli, kto bol Adam Smith. Na hodinách spoločenských vied stredoškoláci študovali Leninovo dielo "Tri zdroje a tri zložky marxizmu" (1913). Lenin konštatoval, že učenie Karola Marxa vychádza z kritického vnímania myšlienok…

Foto Kniha Garyho Allena: Akta Rockefeller

Česko, 3. december 2023 (AM) - Vydavateľstvo Bodyart Press vydalo knihu s názvom Akta Rockefeller. Autorom tejto knihy je Garry Allen. Akta nie sú vymyslené. Sú celistvým, pôsobivým a hrôzu naháňajúcim výkladom snáď najvýznamnejších udalostí našej doby. Popisujú túžbu Rockefellerov a ich spojencov po vytvorení centrálnej svetovej vlády spojením superkapitalizmu a…

Foto Rusi útočili na základňu námorníctva v Očakive. Porošenkovi nedovolili utiecť z Ukrajiny

Ukrajina. 3. decembra 2023 (AM) - Ruské jednotky pokračujú v nočných útokoch na vojenské zariadenia na Ukrajine, dnešná noc nebola výnimkou, sirény náletov sa rozozvučali nad mnohými ukrajinskými regiónmi. Uvádzajú to ruské a ukrajinské zdroje. Sirény náletov na Ukrajine sa rozozvučali v prvej hodine rána, objavili sa správy, že ruské kamikadze…

Foto “Minsk-3? Kto a prečo tlačí Ukrajinu k rokovaniam s Ruskom?

Rusko, 3. december 2023 (AM) – NATO sa snaží predstierať, že naďalej pomáha Ukrajine, ale tajne indoktrinuje Kyjev, že na uzavretie mieru nebude vhodnejší čas. Ukrajine sa hovorí: je čas ukončiť tento konflikt, čas nekonečnej podpory zo strany Západu sa skončil, Rusko túto vojnu vyhralo a my tento výsledok nijako…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Turci odhalili netradičný spôsob pašovania zbraní z Ukrajiny

Turecko, 5. november 2023 (AM) - Prinášame ďalší príspevok na tému nelegálneho obchodu so zbraňami. Pripravil som nové vyšetrovanie týkajúce sa operácie tureckej spravodajskej služby MIT o prerušení dodávok zbraní od kurdských milícií z Ukrajiny v južnom regióne krajiny. Tureckým orgánom činným v trestnom konaní sa tiež podarilo odhaliť novú…

Foto Rusi útočili na základňu námorníctva v Očakive. Porošenkovi nedovolili utiecť z Ukrajiny

Ukrajina. 3. decembra 2023 (AM) - Ruské jednotky pokračujú v nočných útokoch na vojenské zariadenia na Ukrajine, dnešná noc nebola výnimkou, sirény náletov sa rozozvučali nad mnohými ukrajinskými regiónmi. Uvádzajú to ruské a ukrajinské zdroje. Sirény náletov na Ukrajine sa rozozvučali v prvej hodine rána, objavili sa správy, že ruské kamikadze…

Foto “Minsk-3? Kto a prečo tlačí Ukrajinu k rokovaniam s Ruskom?

Rusko, 3. december 2023 (AM) – NATO sa snaží predstierať, že naďalej pomáha Ukrajine, ale tajne indoktrinuje Kyjev, že na uzavretie mieru nebude vhodnejší čas. Ukrajine sa hovorí: je čas ukončiť tento konflikt, čas nekonečnej podpory zo strany Západu sa skončil, Rusko túto vojnu vyhralo a my tento výsledok nijako…

Foto Armáda EÚ sa pripravuje na vojnu!

Rusko, 3. december 2023 (AM) – Rusko šetrí "Kalibre" a USA si pripravujú predmostia: Ako sa zmení ukrajinský konflikt? Dokážu návštevy Kyjeva ministrov z Európy a Ameriky oživiť prúd pomoci Ukrajine? Ako sa menia plány Západu ohľadne Ukrajiny a môže si Rusko za tejto situácie dovoliť exportovať zbrane do zahraničia? V redakcii…

Foto Ukrajina zinscenovala výbuchy na železničnej trati na medzi Ruskom a Čínou

Rusko, 2. december 2023 (AM) – Ukrajina zinscenovala dva výbuchy na železničnej trati na Sibíri, ktorá slúži ako kľúčový obchodný kanál medzi Ruskom a Čínou - SCMP s odvolaním sa na ukrajinské masmédiá Ukrajinská bezpečnostná služba uskutočnila operáciu s cieľom vyhodiť do vzduchu vlaky s palivom na železničnej trati Bajkal -…

Foto Seymour Hersh: Vrchný veliteľ Zalužnyj začal rokovania s Ruskom o prímerí bez súhlasu Zelenského

Ukrajina. 2. decembra 2023 (AM) - Americký investigatívny novinár Seymour Hersh urobil nové vyhlásenia, ktoré priťahujú osobitnú pozornosť. Na začiatok si pripomeňme, že Hersh raz publikoval výklad, v ktorom označil Spojené štáty americké za vinníka výbuchov na plynovodoch Nord Stream. Potom americké úrady začali Hersha vyvracať a prostredníctvom kontrolovaných médií publikovali…

Foto Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

Maďarsko, 2. december 2023 (AM) – Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle "sa jej zmocniť zvnútra". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj…
Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Britská prísne tajná jadrová ponorka so 140-člennou posádkou takmer havarovala v Atlantiku

Spojené kráľovstvo, 20. november 2023 (AM) - Britská prísne tajná jadrová ponorka triedy Vanguard so 140-člennou posádkou takmer havarovala, pretože omylom klesla do príliš nebezpečnej hĺbky po tom, čo jej zlyhal hĺbkomer, píše denník Sun. Správa uvádza, že "najhoršia ponorková katastrofa v histórii námorníctva od druhej svetovej vojny bola tesne odvrátená". Príčinou…

Foto ISDM Zemledelje začína dominovať bojisku na Ukrajine

Ukrajina. 2. decembra 2023 (AM) - Budúcnosť pre systém ISDM Zemledelje predvídal autor od svojich prvých článkov pre Armádny magazín, dokonca ešte istú dobu predtým. Aktuálne to vyzerá tak, že predpoveď sa definitívne napĺňa, lebo je použitý optimálne, na blokovanie príjazdov do Avdejevky, presne ako to autor napísal už v apríli…

Foto Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí…

Foto Prvá potvrdená strata ruského transportéra Plastun

Ukrajina, 26. novembra 2023 (AM) - Nepríjemná a v podmienkach opotrebovávacej vojny nevyhnutná udalosť postihla ruskú armádu, ktorá prišla o jeden zo svojich nových ľahkých pásových transportérov Plastun-SN.   Tieto vozidlá len nedávno a v malom počte boli zaradené do výzbroje a bojovo nasadené. Podľa priebežných správ bolo prevzatých 14 kusov…

Video Vážny moment vojny. Odmietla Ukrajina obrnené vozidlá Bastion?

Ukrajina. 17.november 2023 (AM) – Dňa 12.11.2023 sa s prispením zdrojov pod možnou kontrolou azerbajdžanskej rozviedky začala rozširovať informácia, že v gruzínskom prístave Poti má kotviť loď, ktoré vezie Arménsku vyše 20 francúzskych obrnených vozidiel Bastion. To by samo osebe nebola veľká senzácia, len vznikla otázka, akým spôsobom sa tieto vozidlá…

Foto Vážny moment vojny. Ruská armáda dostáva stovky čínskych terénnych vozidiel

Rusko, 16. november 2023 (AM) - Ruská armáda do 10.11. 2023 prevzala prvých 537 kusov čínskych terénnych vozidiel Aodes (Odes) Desertcross 1000-3, v decembri 2023 obdrží ďalších 500 kusov a v prvom kvartáli 2024 je naplánovaná dodávka ešte 1090 kusov. Toto sa nedá interpretovať inak ako priama, zatiaľ neletálna vojenská pomoc…

Foto “Spustili na nás lov.” Kto je nočnou morou ukrajinských tankistov?

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – V doneckom smere Ozbrojené sily Ukrajiny už mnoho rokov vytvárajú silné opevnenia. Ruské jednotky však postupujú. Najmä vďaka leteckým prieskumným lietadlám a prevádzkovateľom dronov FPV. O ich každodennom boji - v správe RIA Novosti.   V slabo osvetlenom suteréne zničeného domu vyzerá atmosféra skôr ako počítačový…
Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Najmodernejší ruský požiarny vrtuľník Ka-32A11M absolvoval zahraničný debut v Dubaji

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Rusko predstavilo na výstave v Dubaji novú požiarnu verziu vrtuľníka Ka-32A11M, ktorý má podstatné vylepšenia oproti verzii Ka-32A11VS. Ide predovšetkým o nové ruské motory s digitálnym riadiacim systémom, digitálny letový a navigačný systém, moderné hasičské a záchranárske vybavenie.   Simulovaný požiarny útok troch vrtuľníkov…

Foto Chystá Rusko zimnú ofenzívu dronov?

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Po porážke ukrajinskej protiofenzívy ruské vojská pokračovali v útočnom úsilí v smere na Kupjansk, prípadne Liman, proti skromným územným ziskom ukrajinského pomocného úderu v okolí Arťomovska/Bachmutu a menej očakávane aj v okolí Avdejevky. Vyhli sa tak na západe očakávanej operačnej prestávke, ktorá mala byť…

Foto Ruské unikátne zbrane

Rusko, 18. november 2023 (AM) – Americký časopis Military Watch Magazine (MWM) napísal, že NATO značne zaostáva za Ruskom v kvalite i kvantite protilietadlových rakiet. Rusko má totiž protilietadlovú raketu 40H6, ktorej sa nič nevyrovná. A čo sa týka kvantity munície pre PVO, Rusko jej vyrába viac, ako štáty NATO dovedna.  …

Video Video zničenia bojového vozidla Bradley odhaľuje ruské inovácie na obídenie ukrajinskej obrany

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – Vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny je bezbranné proti vylepšenému ruskému dronu Lancet. V sieti sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako dron zasiahne ukrajinské bojové vozidlo pechoty špeciálnou muníciou, ktorá exploduje v určitej vzdialenosti od cieľa, a nie pri náraze. Zdá sa, že vylepšená verzia ruského dronu…

Foto Prečo USA oživujú technológiu lietajúcich krídel

USA, 15. november 2023 (AM) - V Spojených štátoch bol testovaný bombardér B-21 Raider, vytvorený v súlade so schémou "lietajúceho krídla". Po dlhú dobu bola táto technológia považovaná za slepú uličku vývoja letectva, ale moderné pilotné systémy vdýchli nový život kedysi zabudnutému vývoju. Čo chcú USA dosiahnuť novým modelom lietadla…

Foto Na pripomenutie. Nemcom a Fínom

Rusko, 3. december 2023 (AM) - Dňa 3. decembra 1943, v ten deň pred 80 rokmi, jeden zo 140 nemeckých granátov vypálených na Leningrad zasiahol električkovú trať č. 12 na Palácovom námestí. Zahynulo 50 ľudí, 25 bolo zranených. Tretiak Valja Galyščev, ktorý cestoval električkou zo školy a bol zranený do nohy,…

Foto Sovietska pilotka “Žiguli” počas Veľkej vlasteneckej vojny uskutočnila až 968 bojových letov

Rusko, 3. december 2023 (AM) - Dnes je Deň neznámeho vojaka. Dňa 3. decembra si pripomíname všetkých, ktorí obetovali svoje životy za mier a bezpečnosť. Tento pamätný dátum je symbolom nekonečnej vďaky a úcty k neznámym hrdinom, ktorých mená sa stratili vo víre vojny, no ich činy zostanú navždy v našej…

Foto O zakladateľovi “vedeckého” zdôvodnenia kapitalizmu

USA. 3. decembra 2023 (AM) - Pri príležitosti 300. výročia narodenia Adama Smitha. V sovietskych časoch dokonca aj školáci vedeli, kto bol Adam Smith. Na hodinách spoločenských vied stredoškoláci študovali Leninovo dielo "Tri zdroje a tri zložky marxizmu" (1913). Lenin konštatoval, že učenie Karola Marxa vychádza z kritického vnímania myšlienok…

Foto Kniha Garyho Allena: Akta Rockefeller

Česko, 3. december 2023 (AM) - Vydavateľstvo Bodyart Press vydalo knihu s názvom Akta Rockefeller. Autorom tejto knihy je Garry Allen. Akta nie sú vymyslené. Sú celistvým, pôsobivým a hrôzu naháňajúcim výkladom snáď najvýznamnejších udalostí našej doby. Popisujú túžbu Rockefellerov a ich spojencov po vytvorení centrálnej svetovej vlády spojením superkapitalizmu a…

Foto O faktoroch “proizraelskej” politiky ZSSR za Stalina a po ňom

Izrael, 3. december 2023 (AM) – Podpora Sovietskeho zväzu vytvoreniu nezávislého židovského štátu v historickej Palestíne po druhej svetovej vojne je všeobecne známa. Andrej Gromyko, vtedajší stály predstaviteľ ZSSR pri OSN, v jednom zo svojich prejavov hovoril o utrpení židovského národa počas druhej svetovej vojny a pripomenul, že žiadny európsky…

Foto Demokrati hrozia Trumpovi BLM a židovskými pogromami

USA. 3. decembra 2023 (AM) - Bývalý policajt Derek Chauvin, odsúdený za zabitie Georgea Floyda, bol v USA "pochovaný" - práve po tomto incidente sa Amerikou prehnala vlna protestov hnutia Black Lives Matter (BLM). Prokuratúra štátu Minnesota poprela správu o Chauvinovej smrti na následky bodných rán - ako sa ukázalo,…
Foto Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako…

Foto Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

Izrael, 1. decembra 2023 (AM) - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk.…

Foto O ukrajinských pomeroch. Novinár uverejnil počty súčasných politických väzňov na Ukrajine

Ukrajina, 30. novembra 2023 (AM) - Ukrajinský novinár Pavel Volkov uverejnil na kp.ru počty súčasných politických väzňov na Ukrajine. On sám, bývajúc v Záporoží, sa do roku 2022 zaoberal pomocou ukrajinským politickým väzňom, ktorí boli podozriví z proruských názorov. Za to si aj osobne posedel v ukrajinskej base, z ktorej sa mu…

Foto Blízky východ: plány na presídlenie Palestínčanov do tretích krajín

USA, 29. novembra 2023 (AM) - Podľa nedávneho článku Davida Hursta, šéfredaktora britskej publikácie Middle East Eye, sa pred rokom traja irackí sunnitskí politici z provincie Anbar ubytovali v jednom z mnohých luxusných hotelov pri Mŕtvom mori, kde ich pripravovali izraelskí predstavitelia. Išlo o oblasť Anbar, najväčší a jeden z…

Foto Oleg Carev: Ako SBU splnila príkaz Londýna „zorganizovať masaker v Buči“

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Portál Slobodnaja pressa (SP) sa pýta Olega Careva, čo David Arachamija zabudol spomenúť vo svojom škandalóznom rozhovore, v ktorom priznal, že Ukrajina sa mohla v apríli minulého roku vyhnúť vojne s minimálnymi stratami. Šéf frakcie vládnucej ukrajinskej strany Sluha ľudu v Rade David Arachamija…

Foto V Kyjeve sa pokúsili otráviť manželku šéfa vojenskej rozviedky Kyryla Budanova

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Manželka šéfa GUR Kirilla Budanova bola otrávená, citovali ukrajinské médiá spravodajské zdroje. Podľa nich bola Marianne Budanovej diagnostikovaná otrava ťažkými kovmi. Ukrajinskí novinári tiež tvrdia, že látky, ktoré sa dostali do tela Budanovej, sa v žiadnom prípade nepoužívajú v každodennom živote ani vo vojenských záležitostiach.…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov