Kolaps Ukrajiny je porážkou NATO. Aliancia zažila v posledných dňoch dva strašidelné incidenty

.

USA. 3.november 2023 (AM) – Prvýkrát to bolo, keď sa konal výcvik ruských strategických jadrových síl odstrašenia. Ministerstvo obrany predviedlo nácvik masívneho jadrového úderu v reakcii na jadrový úder nepriateľa. A druhý – keď ruské ministerstvo obrany oznámilo, že počas piatich dní špeciálnej operácie bolo zostrelených 24 nepriateľských lietadiel a prvýkrát boli zachytené dve “nepolapiteľné” americké rakety ATACMS.

 

Jadrové cvičenia viedol ruský prezident Vladimir Putin a nešlo o “štábne hry” na počítačoch. Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Valerij Gerasimov, uviedol, že do cvičenia sa zapojil mobilný pozemný strategický raketový systém Jars strategických raketových síl, strategická raketová ponorka Tula Severnej flotily, ako aj dva nosiče strategických rakiet dlhého doletu Tu-95MS. Počas cvičenia sa uskutočnili praktické odpaly balistických a riadených striel. Medzikontinentálna balistická raketa komplexu Jars bola odpálená z kozmodrómu Pleseck na skúšobnom polygóne Kura na Kamčatke. Z Barentsovho mora z jadrového raketového ponorkového krížnika strategického raketového krížnika “Tula” odpálili balistickú raketu “Sineva”. Lietadlá diaľkového letectva Tu-95MS uskutočňovali odpaly rakiet so vzdušným navedením. Na prvý pohľad bolo vo všeobecnosti použitých málo úderov. A to je prirodzené, keďže cieľom bolo predovšetkým ukázať pravdepodobnému nepriateľovi pripravenosť Ruska konať v jadrovej raketovej vojne.

 

Nedávni západní (a dokonca aj ďalekovýchodní) “partneri” sa správajú tak drzo, akoby sa im podarilo neutralizovať jadrový potenciál Ruska. Uplynulé cvičenia sú pre nich signálom, aby nezabudli a vrátili sa k poznaniu, že Moskva má vôľu aj silu dať rozhodnú odpoveď akémukoľvek agresorovi. Pripomeňme, že podľa ruskej vojenskej doktríny môžu použiť jadrové zbrane v dvoch prípadoch: ako odvetný úder v reakcii na nepriateľský jadrový útok a v prípade ohrozenia existencie ruského štátu. Na poslednom cvičení nacvičovali odvetný úder. Bola to reakcia na nedávne americké skúšobné odpálenie medzikontinentálnej balistickej rakety Minuteman III a chemickej nálože simulujúcej podzemný jadrový výbuch na nevadskom testovacom polygóne, ktoré sa uskutočnilo v ten istý deň, keď Štátna duma prijala zákon o stiahnutí ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Výstižná zhoda okolností!

 

Na vysvetlenie, jadrové sily odstrašenia a jadrová triáda nie sú to isté. “Triáda” zahŕňa pozemné jadrové rakety, ponorky s jadrovými raketovými zbraňami a strategické letectvo s jadrovými bombami a raketami. A jadrové odstrašujúce sily okrem námornej, pozemnej a leteckej zložky zahŕňajú aj vzdušnú a vesmírnu obranu, protivzdušnú obranu, protiraketovú obranu a systém varovania pred raketami.

 

Cvičenie preverilo aj úroveň vycvičenosti orgánov vojenskej správy, schopnosti velenia, ako aj operačného štábu pri organizovaní riadenia podriadených jednotiek. Kremeľ zdôraznil, že všetky plánované úlohy boli splnené v plnom rozsahu. Západ reagoval na ruské jadrové cvičenia veľmi nervózne. Západná tlač vyjadrila obavy z ďalších krokov Ruska na pozadí jeho odstúpenia od Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Najadekvátnejšiu myšlienku vyjadril otvorene rusofóbny nemecký časopis Spiegel, keď napísal, že ruské jadrové cvičenia súvisia s ukrajinským konfliktom a aktivitami NATO. To je presne ten druh zdravého rozumu, ktorý samotnej aliancii chýbal.

 

Generálny tajomník NATO Stoltenberg vyzval alianciu, aby si vytvorila “obrovské zásoby” zbraní. Alebo – obrovské voľné kapacity na rýchlu výrobu potrebných zbraní a munície. Generálny tajomník aliancie to povedal na fóre zástupcov západného vojenského priemyslu v Štokholme. Je presvedčený, že silný vojenský priemysel a obrovské zásoby zbraní sú pre Západ nevyhnutné na “zabezpečenie mieru a slobody”. Ako sa hovorí, nie je prvý a zrejme ani posledný. Všetci dobyvatelia, ktorí išli do vojny proti Rusku, boli vyzbrojení po zuby a podľa všetkých pravidiel vojenskej vedy svojej doby. Stoltenberg zrejme dobre neštudoval históriu, ale prečo sa zrazu tak začal starať o muníciu nie pre Kyjev, čo sa stalo pre alianciu normou, ale pre seba samého?

 

Predovšetkým neúspešná “protiofenzíva” ukrajinských ozbrojených síl, ktorá ukázala, že Ukrajina v žiadnom prípade nie je silnou európskou pevnosťou, ktorá by mohla zatarasiť cestu “divokým hordám z východu”. Hodnotenia situácie podávané predovšetkým na Západe sú v tomto smere kuriózne. Podľa Philipa Cunliffa, profesora na University College London (UCL), bola protiofenzíva ukrajinských ozbrojených síl “krvavým predstavením”, ktoré malo ospravedlniť vojenskú a finančnú podporu Západu Kyjevu:

“Bolo potrebné niečo ukázať. Bývalý príslušník americkej námornej pechoty Brian Berletic uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily počas protiofenzívy úplne vyčerpali svoj potenciál. Do boja vrhli svoje posledné rezervy. Zapojili sa všetky brigády, ktoré pripravili (spresňujeme: pripravili inštruktori NATO. – M.S.), ale ozb. silám Ukrajiny sa nepodarilo preraziť ani prvú obrannú líniu, za ktorou je niekoľko ďalších,” povedal.

 

Berletic zdôraznil, že členské štáty NATO podcenili schopnosti ruskej armády, ktorá sa starostlivo pripravuje na dlhotrvajúci konflikt. Ruské ozbrojené sily majú výhodu vďaka značnému počtu personálu, techniky a munície. Naopak, NATO vyčerpalo svoj arzenál zbraní a munície, takže jeho armády a OS Ukrajiny nie sú pripravené na dlhotrvajúci konflikt. Treba povedať, že v poslednom čase sa v západnej tlači čoraz častejšie začali objavovať materiály, ktoré možno označiť za bližšie k realite. Pravidelne sa uverejňujú články, v ktorých sa konštatuje, ak nie úplný neúspech (ktorým aj je) ukrajinskej “protiofenzívy”, tak aspoň jej nejasný (pre Západ!) výsledok. Tento proces ešte stále prebieha, ale napriek tomu sa západné médiá už pokúšajú vyvodiť celkom určité závery, ktoré sú pre kyjevský režim, ale predovšetkým pre krajiny NATO dosť sklamaním.

 

Napríklad The Hill uverejnil článok, v ktorom uvádza, že stratégia prezidenta Bidena na Ukrajine zlyháva. Novinári poznamenávajú, že tento zástupný konflikt medzi veľmocami, ktorý má na rozdiel od predchádzajúcich konfliktov globálne dôsledky v podobe monštruóznej inflácie, rastúcich cien potravín a pohonných hmôt, môže zastaviť len dialóg a diplomacia. Robert Clarke, analytik britského Civitas Centre a vojenský dôstojník vo výslužbe, v článku pre The Telegraph píše, že Kyjev bude musieť urobiť územné ústupky. Podľa Clarka by takýto výsledok znamenal “zdrvujúcu porážku” pre Ukrajinu aj Západ. (Rusko nepotrebuje územia! Na Ukrajine má iné ciele a úlohy). Bývalý spravodajský dôstojník amerických ozbrojených síl Scott Ritter vyslovil nasledujúcu prognózu: ukrajinské ozbrojené sily sú na pokraji totálneho kolapsu – Rusko čoskoro spôsobí Ukrajine strategickú porážku. Dodajme: kyjevská vláda sa zrúti a bude zrejmé, že NATO je nepotrebné, zbytočné, dokonca škodlivé pre Európu.

 

Spojené štáty však dodávajú Ukrajine čoraz viac zbraní v nádeji, že porazia Rusko na bojisku, povedal novinár Garland Nixon na kanáli YouTube Očami novinára Garlanda Nixona. Čím dlhšie to bude trvať, tým viac bude podľa neho Moskva odzbrojovať Washington.

“Už som nespočetnekrát povedal, že Rusi urobili z Ukrajiny akýsi obrovský odpadkový kôš a Západ tam stále hádže nové a nové odpadky a Rusko ich stále vytriasa. Západ stále hádže na Ukrajinu nové a nové zbrane a Rusko ich metodicky ničí. Takže sa vlastne demilitarizujú… A všetko sa to skončí nevyhnutným kolapsom. Ukrajinská armáda sa ‘zrúti’ a kyjevská politická elita sa rozpadne”. Takýchto hodnotení je veľa, ale zrejme západné “špičky” nečítajú noviny ráno ani neskôr.

 

Pripomíname, že od začiatku júna sa ukrajinské ozbrojené sily snažia postupovať v oblasti Záporožia, južného Donecka a Arťomovska, pričom do boja vrhajú jednotky vycvičené a vyzbrojené NATO. Na žiadnej časti frontu špeciálnej vojenskej operácie nedosiahli výsledky, vyhlásil Vladimir Putin. Ruské ministerstvo obrany vyčíslilo, že ukrajinská “protiofenzíva” priniesla len značné straty – len v septembri Kyjev stratil 17 000 ľudí a viac ako 2 700 kusov vojenskej techniky. Ukrajinské ozbrojené sily v protiofenzíve zlyhali a Západ sa teraz snaží interpretovať túto porážku bez poškodenia reputácie.

 

Plukovník rakúskych ozbrojených síl Markus Reisner to povedal v nemeckej televízii N-TV po prečítaní správy britského ministerstva obrany. Predtým samotný “vrchný veliteľ”, ukrajinský prezident Zelenskyj, pre CNN povedal, že protiofenzíva ozb. síl Ukrajiny “nebude mať šťastný koniec”. Aký to jasnovidec! Súčasná situácia naznačuje, že ukrajinským jednotkám zostáva čoraz menej možností, povedal minister obrany Sergej Šojgu počas nedávnej cesty do zóny špeciálnej vojenskej operácie. Podľa neho sa v posledných týždňoch dobrovoľne vzdalo alebo bolo zajatých mnoho príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl .

 

Vo všeobecnosti platí, že “nepriateľ je v panike” a ruská armáda pozná “všetky prístupy, pohyby a východy”. Podľa britských expertov hrozí Západu a Ukrajine “zdrvujúca porážka”. A “hrozí” tak jasne, že generálny tajomník aliancie zvolal o potrebe, aby krajiny NATO vytvorili “obrovské zásoby” munície. Čo malo taký vplyv na tohto novodobého Malbrooka, ktorý sa, súdiac podľa jeho poplašného vyhlásenia, chystal na kampaň. Ťažko povedať, ktorá konkrétna skutočnosť bola poslednou kvapkou, ktorá ovplyvnila Stoltenbergovo správanie, ale súvislosť s udalosťami na fronte NATO-Rusko je jasne viditeľná.

 

V predvečer bojovného vyhlásenia generálneho tajomníka NATO ruské ministerstvo obrany prvýkrát informovalo, že v rámci špeciálnej operácie boli zničené dve rakety ATACMS americkej výroby. “Za posledných 24 hodín boli zachytené dve operačno-taktické rakety ATACMS americkej výroby, protilietadlová raketa S-200 upravená na zasahovanie pozemných cieľov, ako aj dve protiradarové rakety HARM a dva viacnásobné raketové systémy HIMARS americkej výroby,” zdôraznilo ministerstvo. Okrem toho počas piatich dní bolo 24 lietadiel ozb. síl Ukrajiny zasiahnutých systémami S-400 v spojení s lietadlami A-50 DRLO. Len za jeden deň ruské letectvo, bezpilotné lietadlá, raketové sily a delostrelectvo zasiahli živú silu a techniku ozb. síl Ukrajiny v 105 oblastiach. Biely dom potvrdil, že nedávno odovzdal Ukrajine ATACMS v modifikácii s dosahom do 165 kilometrov. Podľa mediálnych správ Kyjev dostal najmenej tucet takýchto rakiet. Prezident Vladimir Putin označil toto rozhodnutie za ďalšiu chybu Spojených štátov. Podľa neho takéto zbrane predstavujú ďalšiu hrozbu, ale ATACMS nemôžu zásadne zmeniť situáciu na línii kontaktu, pričom Rusko bude schopné tieto útoky odraziť. Americký transfer rakiet ATACMS na Ukrajinu označil za eskaláciu.

 

Bývalý analytik Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Larry Johnson poznamenal, že ruská armáda sa vyrovnáva s raketami ATACMS rovnako dobre ako s raketami HIMARS MLRS a riadenými strelami Storm Shadow. A zásoby amerických taktických rakiet ATACMS dodaných kyjevskému režimu sa míňajú. Johnson tiež upozornil, že Kyjev vždy vsádza na ďalšiu zázračnú zbraň, pričom niekedy zabúda na “najzákladnejšie zložky vojny” – dostupnosť vycvičeného personálu a stratégiu. Ak teda spočítame všetky dokopy len tu uvedené hodnotenia, môžeme dospieť k jednoznačnému záveru: je to prakticky priznanie, že aliancia prehrala vojnu na Ukrajine v prospech Ruska. A nie zástupnú vojnu, ako sa to chce prezentovať na Západe len preto, že údajne sa vojaci NATO nezúčastňujú na bojových operáciách. Po prvé, je to lož: vojaci západných krajín, ktorí sú dočasne vyradení zo zoznamov ozbrojených síl, napriek tomu formálne zostávajú vo vojenskej službe. Pravda, v tomto postavení nie sú bojovníkmi, čo ich stavia mimo niektorých vojnových zákonov. A nemusia byť zajatí…

 

A po druhé, pravidelné dodávky zbraní a vojenskej techniky zo strany krajín NATO z nich automaticky robia účastníkov protiruskej vojny a ich dodávky z nich robia legitímne ciele ruských ozbrojených síl. Armády NATO a Ruska sa priamo stretávajú na ukrajinských poliach. Okrem toho napríklad britský denník Financial Times píše: v skutočnosti teraz prebiehajú preteky v zbrojení medzi Ruskom a Západom. A v týchto pretekoch ide Ukrajine o život. Tieto preteky sa odohrávajú v čase, keď sa hlavný dodávateľ zbraní pre Kyjev, Spojené štáty, javí ako čoraz nespoľahlivejší spojenec. Podľa novín “Spojené štáty pomáhajú Kyjevu nie preto, aby sa zapáčili Ukrajincom alebo Európanom, ale aby si zachovali svoje postavenie a povesť vo svete… a čas je na Putinovej strane”. Podľa správ západných médií počas 20 mesiacov plnohodnotnej vojenskej špeciálnej operácie Ruska na Ukrajine spojenci Kyjevu poslali obrovské sumy vojenskej a inej pomoci v hodnote viac ako 230 miliárd dolárov. Šance, že Kyjev dostane rovnakú sumu počas nasledujúcich 20 mesiacov, sa zdajú byť nulové. “Putin sotva preháňal, keď nedávno povedal, že Kyjevu dôjde munícia do týždňa, ak mu Západ prestane dodávať,” uviedol denník Financial Times. Ťažko s tým nesúhlasiť.

Maxim Smolenov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Izrael oznámil, že zabili veliteľov práporov Hamasu, veliteľov rôt a mnoho bojovníkov

Izrael, 4. december 2023 (AM) - Izrael napadol južnú časť pásma Gazy. 3. decembra bol oznam v The Time of Israel: Izraelská armáda v nedeľu potvrdila, že rozšírila svoju pozemnú ofenzívu na juh pásma Gazy a prisľúbila, že bude viesť kampaň s rovnakou intenzitou ako na severe Gazy, kde boje…

Foto Namiesto Ukrajiny – Ukrajinistan? USA chcú využiť banderovcov v partizánskej vojne proti Rusku

USA. 4. decembra 2023 (AM) - Vedenie USA sa bude snažiť predĺžiť konflikt na Ukrajine na čo najdlhší čas, aby nakoniec zlikvidovalo Rusko. Uviedol to plukovník americkej armády vo výslužbe Douglas McGregor, ktorý naplánoval niekoľko veľkých vojenských operácií. Podľa neho sa teraz hovorí o tom, že západná Ukrajina sa zmení na…

Foto Teherán-43: vojensko-diplomatická dráma a operácia Overlord

Rusko, 4. december 2023 (AM) - Pred 80 rokmi sa spojenci dohodli na otvorení druhého frontu. Druhá svetová vojna bola krátkym obdobím, keď sa Západ a Východ obrátili proti sebe. Spájala ich strašná hrozba - krvavý nemecký nacizmus. Traja vládcovia rôznych národností, názorov a zámerov - Josif Stalin, Franklin Roosevelt…

Foto Sovietska Stredná Ázia očami bývalého maďarského vodcu Mátyása Rákošiho

Maďarsko, 4. december 2023 (AM) - Antisovietsky nacionalizmus sa rozvíjal postupne, ale vytrvalo, okrem iného podporovaný voluntaristickou politikou Zväzového centra. V súvislosti s tendenciami faktickej eliminácie zväzových orgánov z kontroly nad situáciou v stredoázijských republikách a nad činnosťou miestnych vedúcich štruktúr od druhej polovice 50. rokov 20. storočia je zaujímavé…

Foto Ruské sily uskutočnili útoky na vojenské zariadenia od Charkova po regióny Ivano-Frankivsk

Rusko, 4. december 2023 (AM) - V noci 4. decembra začali ruské ozbrojené sily ďalšiu sériu útokov na ciele na územiach kontrolovaných kyjevským režimom. Útoky mali kombinovaný charakter: útočné drony boli najprv vystrelené na niekoľko cieľov, potom, po detekcii protivzdušnej obrany, "vstúpili do akcie" rakety, ktoré, ako vieme, "skončili už…

Foto Keď Západ hovorí o práve pre Ukrajinu – Srbsko si uvedomuje, že ide o dvojaký meter

Srbsko, 4. december 2023 (AM) – Srbský politik a diplomat Vuk Jeremič hovoril s kp.ru o globálnych problémoch súčasnosti. Po smrti bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera je na "druhej strane" čoraz menej medzinárodných expertov, ktorí adekvátne hodnotia realitu. Jedným z takýchto ľudí je Vuk Jeremič, ktorý sa narodil…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Video Rusko začína doháňať náskok Ukrajiny v automatických guľometných platformách

Slovensko, 4. december 2023 (AM) - Ruský telegramový kanál "Lovci hláv..." je účinná mediálna platforma v informačnej vojne na ukrajinskom bojisku. Môže prispieť k víťazstvu Ruska aj k porážke Ukrajiny. Na obidva prístupy mu stačí maličkosť - otvoriť diskusiu. A nevyhýbať sa citlivým témam.   Jednou z takých je aj…

Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Ruské sily uskutočnili útoky na vojenské zariadenia od Charkova po regióny Ivano-Frankivsk

Rusko, 4. december 2023 (AM) - V noci 4. decembra začali ruské ozbrojené sily ďalšiu sériu útokov na ciele na územiach kontrolovaných kyjevským režimom. Útoky mali kombinovaný charakter: útočné drony boli najprv vystrelené na niekoľko cieľov, potom, po detekcii protivzdušnej obrany, "vstúpili do akcie" rakety, ktoré, ako vieme, "skončili už…

Foto Rusi útočili na základňu námorníctva v Očakive. Porošenkovi nedovolili utiecť z Ukrajiny

Ukrajina. 3. decembra 2023 (AM) - Ruské jednotky pokračujú v nočných útokoch na vojenské zariadenia na Ukrajine, dnešná noc nebola výnimkou, sirény náletov sa rozozvučali nad mnohými ukrajinskými regiónmi. Uvádzajú to ruské a ukrajinské zdroje. Sirény náletov na Ukrajine sa rozozvučali v prvej hodine rána, objavili sa správy, že ruské kamikadze…

Foto “Minsk-3? Kto a prečo tlačí Ukrajinu k rokovaniam s Ruskom?

Rusko, 3. december 2023 (AM) – NATO sa snaží predstierať, že naďalej pomáha Ukrajine, ale tajne indoktrinuje Kyjev, že na uzavretie mieru nebude vhodnejší čas. Ukrajine sa hovorí: je čas ukončiť tento konflikt, čas nekonečnej podpory zo strany Západu sa skončil, Rusko túto vojnu vyhralo a my tento výsledok nijako…

Foto Armáda EÚ sa pripravuje na vojnu!

Rusko, 3. december 2023 (AM) – Rusko šetrí "Kalibre" a USA si pripravujú predmostia: Ako sa zmení ukrajinský konflikt? Dokážu návštevy Kyjeva ministrov z Európy a Ameriky oživiť prúd pomoci Ukrajine? Ako sa menia plány Západu ohľadne Ukrajiny a môže si Rusko za tejto situácie dovoliť exportovať zbrane do zahraničia? V redakcii…

Foto Ukrajina zinscenovala výbuchy na železničnej trati na medzi Ruskom a Čínou

Rusko, 2. december 2023 (AM) – Ukrajina zinscenovala dva výbuchy na železničnej trati na Sibíri, ktorá slúži ako kľúčový obchodný kanál medzi Ruskom a Čínou - SCMP s odvolaním sa na ukrajinské masmédiá Ukrajinská bezpečnostná služba uskutočnila operáciu s cieľom vyhodiť do vzduchu vlaky s palivom na železničnej trati Bajkal -…

Foto Seymour Hersh: Vrchný veliteľ Zalužnyj začal rokovania s Ruskom o prímerí bez súhlasu Zelenského

Ukrajina. 2. decembra 2023 (AM) - Americký investigatívny novinár Seymour Hersh urobil nové vyhlásenia, ktoré priťahujú osobitnú pozornosť. Na začiatok si pripomeňme, že Hersh raz publikoval výklad, v ktorom označil Spojené štáty americké za vinníka výbuchov na plynovodoch Nord Stream. Potom americké úrady začali Hersha vyvracať a prostredníctvom kontrolovaných médií publikovali…
Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Britská prísne tajná jadrová ponorka so 140-člennou posádkou takmer havarovala v Atlantiku

Spojené kráľovstvo, 20. november 2023 (AM) - Britská prísne tajná jadrová ponorka triedy Vanguard so 140-člennou posádkou takmer havarovala, pretože omylom klesla do príliš nebezpečnej hĺbky po tom, čo jej zlyhal hĺbkomer, píše denník Sun. Správa uvádza, že "najhoršia ponorková katastrofa v histórii námorníctva od druhej svetovej vojny bola tesne odvrátená". Príčinou…

Foto ISDM Zemledelje začína dominovať bojisku na Ukrajine

Ukrajina. 2. decembra 2023 (AM) - Budúcnosť pre systém ISDM Zemledelje predvídal autor od svojich prvých článkov pre Armádny magazín, dokonca ešte istú dobu predtým. Aktuálne to vyzerá tak, že predpoveď sa definitívne napĺňa, lebo je použitý optimálne, na blokovanie príjazdov do Avdejevky, presne ako to autor napísal už v apríli…

Foto Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí…

Foto Prvá potvrdená strata ruského transportéra Plastun

Ukrajina, 26. novembra 2023 (AM) - Nepríjemná a v podmienkach opotrebovávacej vojny nevyhnutná udalosť postihla ruskú armádu, ktorá prišla o jeden zo svojich nových ľahkých pásových transportérov Plastun-SN.   Tieto vozidlá len nedávno a v malom počte boli zaradené do výzbroje a bojovo nasadené. Podľa priebežných správ bolo prevzatých 14 kusov…

Video Vážny moment vojny. Odmietla Ukrajina obrnené vozidlá Bastion?

Ukrajina. 17.november 2023 (AM) – Dňa 12.11.2023 sa s prispením zdrojov pod možnou kontrolou azerbajdžanskej rozviedky začala rozširovať informácia, že v gruzínskom prístave Poti má kotviť loď, ktoré vezie Arménsku vyše 20 francúzskych obrnených vozidiel Bastion. To by samo osebe nebola veľká senzácia, len vznikla otázka, akým spôsobom sa tieto vozidlá…

Foto Vážny moment vojny. Ruská armáda dostáva stovky čínskych terénnych vozidiel

Rusko, 16. november 2023 (AM) - Ruská armáda do 10.11. 2023 prevzala prvých 537 kusov čínskych terénnych vozidiel Aodes (Odes) Desertcross 1000-3, v decembri 2023 obdrží ďalších 500 kusov a v prvom kvartáli 2024 je naplánovaná dodávka ešte 1090 kusov. Toto sa nedá interpretovať inak ako priama, zatiaľ neletálna vojenská pomoc…

Foto “Spustili na nás lov.” Kto je nočnou morou ukrajinských tankistov?

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – V doneckom smere Ozbrojené sily Ukrajiny už mnoho rokov vytvárajú silné opevnenia. Ruské jednotky však postupujú. Najmä vďaka leteckým prieskumným lietadlám a prevádzkovateľom dronov FPV. O ich každodennom boji - v správe RIA Novosti.   V slabo osvetlenom suteréne zničeného domu vyzerá atmosféra skôr ako počítačový…
Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Najmodernejší ruský požiarny vrtuľník Ka-32A11M absolvoval zahraničný debut v Dubaji

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Rusko predstavilo na výstave v Dubaji novú požiarnu verziu vrtuľníka Ka-32A11M, ktorý má podstatné vylepšenia oproti verzii Ka-32A11VS. Ide predovšetkým o nové ruské motory s digitálnym riadiacim systémom, digitálny letový a navigačný systém, moderné hasičské a záchranárske vybavenie.   Simulovaný požiarny útok troch vrtuľníkov…

Foto Chystá Rusko zimnú ofenzívu dronov?

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Po porážke ukrajinskej protiofenzívy ruské vojská pokračovali v útočnom úsilí v smere na Kupjansk, prípadne Liman, proti skromným územným ziskom ukrajinského pomocného úderu v okolí Arťomovska/Bachmutu a menej očakávane aj v okolí Avdejevky. Vyhli sa tak na západe očakávanej operačnej prestávke, ktorá mala byť…

Foto Ruské unikátne zbrane

Rusko, 18. november 2023 (AM) – Americký časopis Military Watch Magazine (MWM) napísal, že NATO značne zaostáva za Ruskom v kvalite i kvantite protilietadlových rakiet. Rusko má totiž protilietadlovú raketu 40H6, ktorej sa nič nevyrovná. A čo sa týka kvantity munície pre PVO, Rusko jej vyrába viac, ako štáty NATO dovedna.  …

Video Video zničenia bojového vozidla Bradley odhaľuje ruské inovácie na obídenie ukrajinskej obrany

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – Vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny je bezbranné proti vylepšenému ruskému dronu Lancet. V sieti sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako dron zasiahne ukrajinské bojové vozidlo pechoty špeciálnou muníciou, ktorá exploduje v určitej vzdialenosti od cieľa, a nie pri náraze. Zdá sa, že vylepšená verzia ruského dronu…

Foto Prečo USA oživujú technológiu lietajúcich krídel

USA, 15. november 2023 (AM) - V Spojených štátoch bol testovaný bombardér B-21 Raider, vytvorený v súlade so schémou "lietajúceho krídla". Po dlhú dobu bola táto technológia považovaná za slepú uličku vývoja letectva, ale moderné pilotné systémy vdýchli nový život kedysi zabudnutému vývoju. Čo chcú USA dosiahnuť novým modelom lietadla…

Foto Namiesto Ukrajiny – Ukrajinistan? USA chcú využiť banderovcov v partizánskej vojne proti Rusku

USA. 4. decembra 2023 (AM) - Vedenie USA sa bude snažiť predĺžiť konflikt na Ukrajine na čo najdlhší čas, aby nakoniec zlikvidovalo Rusko. Uviedol to plukovník americkej armády vo výslužbe Douglas McGregor, ktorý naplánoval niekoľko veľkých vojenských operácií. Podľa neho sa teraz hovorí o tom, že západná Ukrajina sa zmení na…

Foto Teherán-43: vojensko-diplomatická dráma a operácia Overlord

Rusko, 4. december 2023 (AM) - Pred 80 rokmi sa spojenci dohodli na otvorení druhého frontu. Druhá svetová vojna bola krátkym obdobím, keď sa Západ a Východ obrátili proti sebe. Spájala ich strašná hrozba - krvavý nemecký nacizmus. Traja vládcovia rôznych národností, názorov a zámerov - Josif Stalin, Franklin Roosevelt…

Foto Sovietska Stredná Ázia očami bývalého maďarského vodcu Mátyása Rákošiho

Maďarsko, 4. december 2023 (AM) - Antisovietsky nacionalizmus sa rozvíjal postupne, ale vytrvalo, okrem iného podporovaný voluntaristickou politikou Zväzového centra. V súvislosti s tendenciami faktickej eliminácie zväzových orgánov z kontroly nad situáciou v stredoázijských republikách a nad činnosťou miestnych vedúcich štruktúr od druhej polovice 50. rokov 20. storočia je zaujímavé…

Foto Keď Západ hovorí o práve pre Ukrajinu – Srbsko si uvedomuje, že ide o dvojaký meter

Srbsko, 4. december 2023 (AM) – Srbský politik a diplomat Vuk Jeremič hovoril s kp.ru o globálnych problémoch súčasnosti. Po smrti bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera je na "druhej strane" čoraz menej medzinárodných expertov, ktorí adekvátne hodnotia realitu. Jedným z takýchto ľudí je Vuk Jeremič, ktorý sa narodil…

Foto Rodinné oligarchické systémy nemajú šancu zvíťaziť

Rusko, 4. december 2023 (AM) - Pred 80 rokmi sa odohrala jedna z hlavných, ak nie hlavná bitka dvadsiateho storočia - bitka pri Kursku -, ktorá zavŕšila zlom vo Veľkej vlasteneckej vojne, a tým aj v druhej svetovej vojne. Pred 110 rokmi sa prvá svetová vojna ešte nezačala, ale jej…

Foto Ruskí systémoví liberáli priznali množstvo chýb, ale zďaleka nie všetky

Rusko, 4. december 2023 (AM) – Mnohé z liberálnych myšlienok majú stále silu štátnych rozhodnutí. Už viac ako tridsať rokov počúvame liberálnych ekonómov hovoriť: "nemusíme vynaliezať koleso", "robí to celý civilizovaný svet", "nemusíme vymýšľať nejaký špeciálny spôsob pre Rusko" atď. - zamýšľa sa poslanec Štátnej dumy, doktor ekonómie, profesor Nikolaj Novičkov.…
Foto Izrael oznámil, že zabili veliteľov práporov Hamasu, veliteľov rôt a mnoho bojovníkov

Izrael, 4. december 2023 (AM) - Izrael napadol južnú časť pásma Gazy. 3. decembra bol oznam v The Time of Israel: Izraelská armáda v nedeľu potvrdila, že rozšírila svoju pozemnú ofenzívu na juh pásma Gazy a prisľúbila, že bude viesť kampaň s rovnakou intenzitou ako na severe Gazy, kde boje…

Foto Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako…

Foto Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

Izrael, 1. decembra 2023 (AM) - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk.…

Foto O ukrajinských pomeroch. Novinár uverejnil počty súčasných politických väzňov na Ukrajine

Ukrajina, 30. novembra 2023 (AM) - Ukrajinský novinár Pavel Volkov uverejnil na kp.ru počty súčasných politických väzňov na Ukrajine. On sám, bývajúc v Záporoží, sa do roku 2022 zaoberal pomocou ukrajinským politickým väzňom, ktorí boli podozriví z proruských názorov. Za to si aj osobne posedel v ukrajinskej base, z ktorej sa mu…

Foto Blízky východ: plány na presídlenie Palestínčanov do tretích krajín

USA, 29. novembra 2023 (AM) - Podľa nedávneho článku Davida Hursta, šéfredaktora britskej publikácie Middle East Eye, sa pred rokom traja irackí sunnitskí politici z provincie Anbar ubytovali v jednom z mnohých luxusných hotelov pri Mŕtvom mori, kde ich pripravovali izraelskí predstavitelia. Išlo o oblasť Anbar, najväčší a jeden z…

Foto Oleg Carev: Ako SBU splnila príkaz Londýna „zorganizovať masaker v Buči“

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Portál Slobodnaja pressa (SP) sa pýta Olega Careva, čo David Arachamija zabudol spomenúť vo svojom škandalóznom rozhovore, v ktorom priznal, že Ukrajina sa mohla v apríli minulého roku vyhnúť vojne s minimálnymi stratami. Šéf frakcie vládnucej ukrajinskej strany Sluha ľudu v Rade David Arachamija…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov