.
Aktuality, Bezpečnosť,

Je to záťaž pre EÚ. Francúzsko a Nemecko zistili, ako by mala vyzerať moderná EÚ

Dvanásť politológov – francúzskych a nemeckých, po šesť z každej strany – dokončilo kolosálnu analytickú prácu s názvom “Navigácia na šírom mori. Reforma a rozšírenie Európskej únie”. Boli poverení nemeckou a francúzskou vládou, aby vykonali odborné posúdenie stavu EÚ, rokovali so všetkými zainteresovanými stranami a predložili svoje závery a návrhy. Dokument bol zaslaný ministrom zahraničných vecí Únie. Prečo bola táto práca potrebná?


 

Pretože sa ukázalo: v tejto podobe sa EÚ mení na Pullmana, len nie s dvoma hlavami, ale s dvadsiatimi siedmimi. Dobre, ak je členov Únie 6-9-12. Vlastne aj 27 je dobré, ale stroj sa stáva neohrabaným a v dôsledku toho neefektívnym. A ľudí, ktorí o to žiadajú, je viac. V auguste predseda Európskej rady Charles Michel označil rozšírenie za “výzvu, na ktorú musíme byť pripravení”. A je v pláne na rok 2030, čo je už zajtra. Odborníci dospeli k záveru, že Európska únia vo svojej súčasnej podobe nemôže získať nových členov. Prijímanie zásadných strategických rozhodnutí je aj bez nich pomerne komplikovaný proces. Princíp jednomyseľnosti všetko spomaľuje a časom jednoducho paralyzuje prácu. Každý štát má totiž právo veta a napríklad pri hlasovaní o jednej otázke ho využíva na vyjednávanie preferencií v iných oblastiach.

 

Konkrétne Maďarsko ho využilo pri viacerých príležitostiach a zablokovalo zásadné rozhodnutia o migrantoch, hoci sa ho priamo netýkali. Myšlienka otriasť základmi prijatými koncom 50. rokov minulého storočia dozrievala už dlho. V máji 2022 na konferencii o budúcnosti Európy Emmanuel Macron navrhol myšlienku “diferenciácie” alebo, ako ju nazval, “Európy rôznych rýchlostí”. Odborní politológovia ju vzali za základ svojich návrhov. Existujú štyri z nich, aspoň tie hlavné.

 

Preč s jednomyseľnosťou

Všetky rozhodnutia EÚ sa budú musieť prijímať kvalifikovanou väčšinou. Napríklad, ak by zaň hlasovalo 60 % krajín, ktoré predstavujú spolu 60 % obyvateľstva Únie. Zohľadňovali by sa však záujmy malých a stredne veľkých krajín, ktorých hlasy by mali väčšiu váhu. V správe sa uvádza, že rozhodnutia budú musieť byť zdvojené hlasovaním v Európskom parlamente. Takýto postup existuje už teraz v prípade najdôležitejších uznesení.

 

Právo je nadovšetko

Autori odporúčali zjednodušiť postup a umožniť jednoducho odobrať hlasovacie právo krajine, ktorá nespĺňa pojmy “základné hodnoty” Európskej únie. V zásade je to už napísané v siedmom článku Maastrichtskej zmluvy, ale v skutočnosti sa to nikdy neuplatnilo práve pre zložitosť samotnej aplikácie. “Existencia právneho štátu je vylúčená, ak chce byť krajina v EÚ,” hovorí Gaelle Martyová, riaditeľka Centra európskych štúdií so sídlom v Lyone, ktorá sa podieľala na príprave dokumentu. – Pri prekračovaní akejkoľvek hranice si naši občania musia byť istí, že v danej krajine platí rovnaké právo ako v iných. A aby bol medzinárodný zatykač platný všade, spravodlivosť v každej krajine musí byť nezávislá”.

 

Na raste rozpočtu sa podieľajú všetci

Vydávanie dlhopisov bude tiež dostupné pre všetkých, ale zdá sa, že o tomto bode sa diskutuje dosť vášnivo. Rozpočet EÚ sa navrhuje prijať na päť rokov namiesto siedmich.

 

Architektúra EÚ sa mení

Ide o tú istú myšlienku “Európy rôznych rýchlostí”. Teraz bude hlavným geometrickým útvarom kruh. V jeho strede sa bude nachádzať niekoľko krajín – bezpodmienečných podporovateľov európskej integrácie. Potom je tu širší kruh, ktorý zahŕňa, zhruba povedané, zvyšok Európskej únie. Tieto krajiny majú sem-tam otázky týkajúce sa štruktúry EÚ, ale napriek tomu sa podriaďujú pravidlám. V treťom kruhu sú krajiny, ktoré možno podmienečne nazvať účastníkmi hospodárskeho “spoločného trhu”, ale nie sú zahrnuté do politickej únie. Sú to takpovediac “pridružení členovia” EÚ. Najvýraznejšími príkladmi sú Nórsko a Švajčiarsko.

 

A mimochodom, v budúcnosti možno aj Spojené kráľovstvo. Macron vyjadril túto myšlienku lídrovi britskej opozície Keirovi Starmerovi, ktorý navštívil Paríž práve v deň prezentácie správy. Labouristi by chceli mať užšie vzťahy s EÚ, a ak vyhrajú parlamentné voľby, sľúbil Starmer, Británia takúto príležitosť určite využije

 

Pracovný názov štvrtej úrovne alebo okruhu je “Politické európske spoločenstvo”. Ide o krajiny, ktoré chcú (alebo nechcú) vstúpiť do únie, sú vo fáze partnerstva, ale určite “zdieľajú politické hodnoty Európskej únie”. Európska politická únia je spoločnou iniciatívou Francúzska a Švajčiarska. Očakáva sa, že toto fórum bude koordinovať najmä zahraničnú politiku štátov.

 

V súčasnosti osem krajín čaká, kým na nich príde rad a vstúpia do EÚ. Šesť z nich, ktoré sa v EÚ nazývajú západný Balkán – Čierna Hora, Severné Macedónsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Kosovo, už dlho sedí vpredu, ako sa hovorí, a sleduje, ako Ukrajina a Moldavsko prechádzajú v zrýchlenom konaní, t. j. bez poradia. Kosovo, ako je známe, nie je uznané všetkými krajinami EÚ, ale euro sa tam oficiálne používa od roku 2002. O Turecku a Gruzínsku sa v správe nehovorí. Severné Macedónsko, Srbsko a Bosna a Hercegovina by podľa expertov mali ešte pracovať na dodržiavaní samotných “základných hodnôt” Európskej únie. Začiatkom októbra sa v španielskej Grenade začne zasadnutie Európskej rady, najvyššieho politického orgánu EÚ, na ktorom sa začne prvá diskusia o správe. Druhý prístup je naplánovaný na december, už na samite EÚ v Bruseli.

Maxim Čikin

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov