Bylinožraví predátori. Ako Západ po stáročia žil z drancovania iných krajín a národov

.

USA, 28.september 2023 (AM) – Západ je “ríša lží”, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, keď vystúpil v New Yorku na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. “Američania a Európania, zvyknutí pozerať sa na zvyšok sveta zvrchu, dávajú sľuby a záväzky, vrátane písomných a právne záväzných, a potom ich jednoducho neplnia,” povedal minister. A citoval ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ešte vo februári 2022 povedal:

“… s dobrým dôvodom môžeme s istotou povedať, že celý tzv. západný blok, ktorý vytvorili USA na svoj obraz a podobu, celý je ríšou lži. Prezident pripomenul operácie USA na Blízkom východe vrátane Iraku a poznamenal, že ide o najkrikľavejšie, ale zďaleka nie jediné príklady nerešpektovania medzinárodného práva.

 

“V tomto rade je aj sľub našej krajiny, že sa NATO nerozšíri na východ ani o centimeter,” zdôraznil Putin. – Opakujem: oklamaný. A ľudovo povedané, jednoducho zahodený.” Podľa prezidenta je takéto podvodné správanie v rozpore nielen so zásadami medzinárodných vzťahov, ale predovšetkým so všeobecne uznávanými normami morálky a etiky. Je príznačné, že v súvislosti s týmito vyhláseniami – nedávnym Lavrovovým a minuloročným Putinovým – sa západné krajiny, a predovšetkým Spojené štáty, ani vtedy, ani teraz nevyjadrili nijako pohoršene, nenamietali a už vôbec nie vyvracali. Naopak, Západ poskytol množstvo nových dôkazov o svojich cynických lžiach, ktoré sa stali normou. Ich perly “potešili” najmä vedúcich predstaviteľov Európskej únie.

 

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v rozhovore pre britský denník The Guardian napríklad vyhlásil: “Sme bylinožravce vo svete dravcov. Je to svet mocenskej politiky, ale stále pamätáme na to, že prostredníctvom obchodu a podpory právneho štátu môžeme ovplyvňovať svet.”

 

A potom je tu kvintesencia vzťahov Západu so zvyškom sveta, ako ju prezentuje Borrell:

“Musíme stále hlásať princípy právneho štátu, ale musíme si tiež uvedomiť, že existujú vodcovia, s ktorými treba zaobchádzať inak. Práve o nich, súčasných obyvateľoch Západu, napísal Orwell v románe Farma zvierat: “Všetky zvieratá (bylinožravce! – V. P.) sú si rovné, ale niektoré zvieratá sú si rovnejšie ako iné”. A potom: “Ony (zvieratá. – V. P.) prenášali svoje oči z prasaťa na človeka, z človeka na prasa a opäť z prasaťa na človeka, ale nebolo možné uhádnuť, ktoré z nich je ktoré”. To, samozrejme, Borrell vie. Ale prečo práve on?

 

Takých neadekvátnych ľudí, ako je on, je vo vedení EÚ aj vo vládach takmer všetkých jej krajín veľa. Nie je možné ich ani vymenovať, nieto ešte uviesť aspoň jeden citát každého z nich. Ale to ani nie je potrebné. Všetkých spolu a najmä ich zosobňuje Borrell, štandardný konvenčný európsky politik a úradník. Všetci sú Borrelovia a Borrel je kvintesenciou všetkých. On jediný rozdáva také perly, že je to jednoducho kolísanie, ako sa hovorí. Tu napríklad búrku rozhorčenia vo svete vyvolal jeho výrok, ktorý predniesol 13. októbra 2022 na otvorení Európskej diplomatickej (!) akadémie v belgických Bruggách.

 

Podľa neho je “privilegovaná” Európa “záhradou” a okolitý svet “džungľou”, ktorá je schopná hrubo zasiahnuť do dobre naolejovaného a dokonale fungujúceho európskeho mechanizmu. Mimochodom, po tom, čo nazval Európu bylinožravým živočíchom, ober-diplomat EÚ zdôraznil, že Európe teraz “rastú tesáky”. Zrejme nevie, že medzi bylinožravými živočíchmi neexistujú predátori, ale niektoré druhy, ako napríklad známy zajac biely, dokážu jesť zdochliny a dokonca útočiť na vlastný druh. Zdá sa, že Borrel, ktorý je vzdelaním “letecký inžinier”, nemá kontakt s biológiou a prírodnými vedami. Ťažko povedať, v čom je vo všeobecnosti v pohode, ale tento španielsky seňor zjavne nie je priateľom európskej histórie. Borrella si však v širokých vedomostiach zatiaľ nevšimol.  V EÚ však prišiel na dvor, rovnako ako mnohé iné dámy a páni, ktorým teraz rastú tesáky, treba si uvedomiť, že tesáky mali vždy, len ich šikovne zakrývali širokými úsmevmi. A dnešné úprimné reči o západných tesákoch znamenajú jediné: Západ je pripravený začať ďalšiu svetovú vojnu, ale najprv – vojnu s Ruskom.

 

Západný svet sa od čias Rímskej ríše pohybuje v tom istom militaristickom kruhu. (A Borrell je typickým hlásateľom tohto pochmúrneho pohybu.) Už v nedávnej histórii, spojené do aliancie (NATO) tvrdou rukou Spojených štátov, západné štáty bojovali takmer nepretržite vo všetkých rokoch od druhej svetovej vojny. Počas tohto obdobia sa v 153 krajinách odohralo viac ako 250 vojenských konfliktov, z ktorých 80 % je dielom Washingtonu a jeho vazalov. Vojna je výnosnou súčasťou západnej ekonomiky. Výdavky na obranu vytvárajú nové pracovné miesta nielen vo vojensko-priemyselnom komplexe, ale aj v súvisiacich oblastiach. Vojna je najlepší spôsob, ako odvrátiť pozornosť občanov od domácich problémov.

 

Napokon, vojna a zabíjanie civilistov vyvolávajú nenávisť voči agresorom, inými slovami, vytvárajú pre USA nových nepriateľov, ktorých treba zničiť. Aliancia nikdy nikoho nebránila, ale len útočila, čím sa zmenila na nástroj rozširovania amerického vplyvu vo svete. Aktivity agresorov NATO v Severnej Kórei, Vietname, Perzskom zálive, Juhoslávii, Iraku, Afganistane, Líbyi, Sýrii a ďalších krajinách spôsobili rozsiahle tragédie, ktoré si vyžiadali milióny obetí. Výskumníci z Watsonovho inštitútu pre medzinárodné záležitosti na Brownovej univerzite odhadujú, že vojny, ktoré Spojené štáty a ich spojenci z NATO rozpútali od septembra 2001, vyhnali z domovov 38 miliónov ľudí na planéte, čo je podľa výskumníkov konzervatívny odhad. V skutočnosti by mohlo ísť až o 60 miliónov ľudí, čo by prekonalo napríklad vplyv druhej svetovej vojny.

 

Odborníci z Expertného inštitútu pre sociálny výskum (EISR) pripravili správu o činnosti NATO. Za 30 rokov aliancia uskutočnila 23 vojenských operácií proti iným krajinám; jej sily zničili štátnosť v troch krajinách vrátane Juhoslávie, Iránu a Líbye; najmenej 10 štátov stratilo svoju suverenitu, stali sa kolóniami a satelitmi NATO alebo testovacími poľami pre vojenské experimenty. Počet obetí občianskych vojen, etnických čistiek, environmentálnych a humanitárnych katastrof po inváziách NATO je nevyčísliteľný; utečencov sú desiatky miliónov; škody na infraštruktúre a životnom prostredí presahujú niekoľko biliónov dolárov. A Borrel hovorí o “vegetariánskom” Západe a jeho nepísaných pravidlách, ktoré svet musí stále dodržiavať! Nie sú to pravidlá, ktoré má na mysli? Samozrejme, ich a len ich, o ktorých neúnavne hovoria povedzme vo Washingtone, spolu so svojimi spojencami z “európskej záhrady” metodicky meniace ostatné krajiny a kontinenty na džungle. Pripomeňme si niektorých účastníkov tohto vražedného procesu a výsledky ich konania.

 

Napríklad počas vojny vo Vietname (1955 – 1975) sa na konflikte spolu so Spojenými štátmi podieľala široká koalícia krajín vrátane Belgicka a Kanady. Operácie v Laose (1960 – 1973) a Libanone (1982) tiež prilákali spojencov USA: na týchto udalostiach sa zúčastnili “mierové sily” z Francúzska, Veľkej Británie a Talianska. “Púštna búrka” otvorila nOvú etapu vojenských intervencií: západné koaličné sily presiahli 500 000 vojakov. (Hitler mal milión takýchto “bylinožravých” dobrovoľníkov.) Na vyskúšanie svojich tesákov v postsovietskom období si krajiny NATO vybrali Juhosláviu. Počas operácie Deliberate Force poskytovali aliančné sily leteckú podporu Bosniakom a Chorvátom v občianskej vojne so Srbmi. Okrem mŕtvych a zranených boli aj tí, ktorí dostali rádioaktívnu kontamináciu: NATO použilo muníciu s ochudobneným uránom (ako teraz na Ukrajine). Je to veľmi podobné následkom amerických atómových úderov na japonské mestá Hirošima a Nagasaki v auguste 1945, lenže teraz USA v skutočnosti použili jadrové zbrane v Európe (teraz aj na Ukrajine!).

 

A Európa takéto zneužívanie nielenže tolerovala, ale ani sa mu nebránila. Takto sa správajú len dievčatá z ulice, a to nie všetky. Niektoré z nich, aj keď sú pokryté blatom, majú stále zvyšky dôstojnosti. To však nie je prípad európskych krajín. V dôsledku operácie Allied Force (1999) bol rukami Európanov a na ich náklady zničený suverénny európsky štát, Juhoslávia. Môžeme povedať, že to bola prvá americká proxy vojna na európskom kontinente, druhá prebieha dnes na Ukrajine. Tam ukrajinskí Rusi zabíjajú “ruských Rusov” (t. j. tých, ktorí žijú v Rusku), ako raz povedal starý Brzezinski. Náš spoločný smútok ešte nebol zmeraný. Rozsah ani afganskej drámy ešte nebol úplne vyhodnotený – treba čas, ale už dnes je zrejmé: jej dôsledky sú strašné.

 

 

Vojna NATO v Afganistane sa začala v roku 2001 a trvala 20 rokov. Do toho sa započítava aj vojna v Iraku (2003 – 2011). Operácia Allied Protector v Líbyi sa uskutočnila v roku 2011 a skončila sa likvidáciou štátu, destabilizáciou regiónu a vznikom miliónov utečencov. A NATO sa pri tom nezastavilo. “Existuje jedna krajina, ktorá si myslí, že je výnimočná. Sú to Spojené štáty,” povedal ruský prezident Vladimir Putin na nedávnom stretnutí so svojím bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom. – Dokonca aj to, čo považuje za zločin, si dovoľuje, pretože Spojené štáty používajú kazetovú muníciu. V tomto prípade práve rukami Ukrajincov.

 

Už v roku 1997 George Kennan, významný americký diplomat, varoval: “Rozširovanie NATO bude najfatálnejšou chybou americkej politiky od konca studenej vojny…”. Pripomeňme: počas povojnových rokov sa počet členských štátov NATO zvýšil 2,5-krát – z 12 na 30. Maximálny nárast nastal po roku 1990 – po skončení studenej vojny. V postsovietskom priestore USA a NATO spáchali alebo sa pokúsili pripraviť viacero “farebných revolúcií”, pričom tento proces nebol ukončený. USA sa vytrvalo pokúšajú vymeniť orgány v bývalých sovietskych republikách za tie, ktoré im vyhovujú, s cieľom dostať Rusko do kruhu nestability, agresie a rusofóbie. A darí sa im to.

 

Vynútenou odpoveďou Ruska na expanziu aliancie bola naša špeciálna operácia na Ukrajine. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell po nedávnej návšteve Kyjeva zverejnil na sociálnej sieti príspevok, ktorý púta osobitnú pozornosť. Prial si, aby sa rusko-ukrajinský konflikt neskončil politicky, ale vojensky. Borrel zároveň poznamenal, že Ukrajine sa vyčleňuje ďalších približne 500 miliónov eur na vojenskú pomoc, predovšetkým na nákup zbraní NATO. Taký je on, ten vegánsky diplomat Borrel, hrdo sa nazýva ministrom obrany Európskej únie a daj mu (osobne) aj tesáky! Západ však môže kedykoľvek ukázať svetu svoj zvierací úsmev. A videli sme to už viackrát. Podľa Erica Denesa, riaditeľa francúzskeho Centra pre spravodajské štúdie, doktora politických vied, sa Američania vždy obávali posilnenia súčinnosti, ktorá existovala medzi Ruskom a Európou, a robili všetko pre to, aby zasiali nepriateľstvo. A nie bez úspechu.

 

Preto dnes Európska únia dopláca na konflikt na Ukrajine, ktorý rozpútali Spojené štáty. Třeba však poznamenať, že za to platí nie pri pohľade na americké pušky, nie na kolenách, ale dobrovoľne, ako to bolo za Hitlera. A nie je to len takzvaná elita, ktorá prejavuje poslušnosť voči panovníkovi, ale aj väčšina národov. Vskutku: “Prečo by mali stáda dostávať dary slobody”? A ponížená stará Európa, ktorú Američania vyrabovali až po zem, sa mení na atlantickú provinciu. Pre Anglosasov je to v istom zmysle už skutočný “druhý svet”.

 

Dnes sa Anglosasi aktívne “kuklia” a združujú sa do “etnicky čistého” bloku AUKUS, ktorý tvoria USA, Veľká Británia (obe jadrové veľmoci), Kanada a Austrália, kam Londýn plánuje preniesť technológiu stavby jadrových ponoriek. Nie Francúzsko, ako sa pôvodne sľubovalo. A je celkom prirodzené, že hlavné “ťažisko” tohto bloku je mimo európskeho kontinentu, keďže hlavná pozornosť anglosaského sveta sa už takmer presunula do Ázie – kde USA konkurujú Číne.

 

Borrell nevidí ani tieto anglosaské tesáky. Hovorí o Európe ako o “rajskej záhrade”, čo je aj podľa Borrella. Pravdepodobne má však pravdu. Len s upresnením: okolo Európy nie je džungľa, ale peklo, ktoré Európania pripravili iným národom. A týmto “vylepšovaním” planéty sa zaoberali stovky rokov, o čo ich nikto nežiadal. Španielsko sa okrem iného plavilo po oceánoch a hľadalo krajiny, ktoré by mohlo zabrať a ovládnuť kvôli bohatstvu. Peniaze im otvorili cestu k výšinám svetovej moci. V 15. A 16. storočí bolo Španielsko na čele Európy ako objaviteľská a koloniálna mocnosť, ktorá rozšírila svoju nadvládu po celom svete, počnúc plavbou Krištofa Kolumba do Ameriky v roku 1492. odvtedy až do začiatku 19. storočia malo Španielsko kolónie v Európe, Severnej a Južnej Amerike, Ázii a Afrike. Boli to územia s bohatými prírodnými zdrojmi a strategickými prístavmi na dôležitých obchodných trasách. Ako Španiel by mal Borrell vedieť, že to bolo Španielsko spolu s Portugalskom, ktoré nielenže iniciovalo kolonizačné praktiky Západu (veď objavili Ameriku!), ale v novoveku sa stalo aj pôvodcom obchodu s otrokmi z iných kontinentov.

 

Pápež Mikuláš V. podpísal 8. januára 1454 bulu, ktorou udelil Portugalsku výhradné právo na zabratie afrických území južne od Maroka (akoby to bolo územie podriadené Vatikánu!). Tento dokument znamenal začiatok európskej kolonizácie čierneho kontinentu, v dôsledku ktorej bolo z Afriky vyvezených približne 14 miliónov otrokov. Odborníci nazývajú portugalskú koloniálnu správu “parazitickou spoločenskou štruktúrou”, ktorá konala v záujme oficiálneho Lisabonu aj jeho partnerov – anglosaských podnikateľov. Londýn svojho času dostával od Lisabonu vážne obchodné preferencie, takže Briti výhodne nakupovali od Portugalcov nielen otrokov, ale aj zlato, striebro, slonovinu.

 

Prosperita súčasného Západu bola založená na svetovom otrokárskom systéme a moriach krvi, nie na prevahe Európanov v tvorbe a vytváraní bohatstva. Počas troch storočí španielskej nadvlády (XVI – XVIII. storočie) sa z Ameriky vyviezlo zlato a striebro v celkovej hodnote 28 miliárd frankov. Len do Sevilly, jedného z mnohých španielskych prístavov, sa v rokoch 1503 – 1660 doviezlo z amerických kolónií 185 ton zlata a 16 886 ton striebra! 16886 ton striebra! A podľa niektorých údajov sa nelegálne doviezlo oveľa viac. A za sto rokov, od roku 1680 do roku 1780, sa z Afriky na Antily a do britských severoamerických kolónií vyviezlo 2 milióny 200 tisíc otrokov. Koncom osemnásteho storočia dosiahol dovoz otrokov 80 000 ročne. Polovica tohto veľmi výnosného obchodu pripadala na Anglicko, ako v tom čase najsilnejšiu koloniálnu a námornú mocnosť. Liverpool a neskôr Bristol a Londýn zbohatli na obchode s otrokmi. Ak bolo v roku 1630 do liverpoolskeho prístavu pridelených 15 lodí s otrokmi, v roku 1692 to bolo už 132 lodí.

 

Boli to silné podnety “cenovej revolúcie” a rozvoja kapitalizmu v Európe. Tieto obrovské poklady sa získali bezohľadným vykorisťovaním pôvodného obyvateľstva. Medzi hlavné krajiny obchodujúce s otrokmi patrili aj Anglicko, Francúzsko, Holandsko a Dánsko. Obchod s otrokmi z Afriky prinášal obchodníkom v Európe a Novom Anglicku obrovské zisky. Počas jednej alebo dvoch plavieb mohli zdvojnásobiť alebo dokonca štvornásobne zvýšiť svoje počiatočné investície. Napríklad celková hodnota všetkých amerických otrokov v prvej polovici 19. storočia predstavovala v peňažnom ekvivalente tých rokov 3 miliardy dolárov. To je viac ako všetky vtedajšie investície do výroby a železníc spolu, trojnásobok hodnoty všetkých amerických bankových aktív a 48- násobok výdavkov federálnej vlády USA v roku 1860.

 

Podľa OSN bolo len z Afriky za 400 rokov vyvezených približne 17 miliónov ľudí (15 až 18 miliónov), nepočítajúc tých, ktorí zomreli počas cesty. Na každého afrického zajatca, ktorý sa dostal živý do Ameriky, pripadalo päť mŕtvych počas nájazdov, konfliktov, zajatia, prechodu cez pobrežie, čakania na otrokárske lode na pobreží a transatlantickej plavby, ako aj počas vzbúr a nepokojov. Sme prekvapení konaním Západu pri vývoze obilia z Ukrajiny, keď táto krajina bude mať do konca roka zaručene nedostatok potravín. Ide však o koloniálnu tradíciu s hlbokými historickými koreňmi.

 

Vezmime si napríklad legendárneho britského premiéra Winstona Churchilla. Vo svojej vlasti a v celej Európe je stále považovaný za vzor morálky a štátnického majstrovstva. Čo si budeme hovoriť, Churchill je jednoducho najlepší politik v dejinách britského impéria, krása a pýcha, príklad hodný nasledovania. V roku 1943, aby pokryl potreby Británie a jej blízkych krajín, ako napríklad Grécka, nariadil premiér Churchill odvoz obilia z indického Bengálska. Churchill mal voči hinduistom rasovú nenávisť a nepovažoval ich za ľudské bytosti. Preto tých, ktorí v dôsledku tohto zločinného príkazu zomreli od hladu, nepočítal. Odhady obetí britskej špeciálnej operácie na odstránenie chleba z indického Bengálska sa veľmi líšia, ale počet dosahuje aj 29 miliónov. Otázka, ako sa malému ostrovu Veľkej Británie podarilo stať sa jedným z hlavných svetových finančných centier a odkiaľ britské impérium bralo peniaze na svoje zahraničnopolitické eskapády, zaznieva pravidelne už dlho. Tvrdí sa, že je to vďaka britskej obozretnosti, prísnosti zákonov a historickej poctivosti.

 

Vôbec nie, je to naopak: britská finančná moc je založená na bezuzdnom drancovaní všetkého, na čo Londýn dosiahol od začiatku koloniálnej politiky až po súčasnosť. Len 45 biliónov libier ukoristených z Indie je zdrojom britského bohatstva a vysvetľuje motívy dnešného konania Británie. To je charakteristické pre Západ vo všeobecnosti: aj keď sú to dravci, sú to výlučne bylinožravci (podľa Borrella a iných). A teraz si položme otázku, prečo sa Británia, ktorá po stáročia prosperovala, teraz prepadla do takej sociálno-ekonomickej diery, že bez ohľadu na to, koľko peňazí Anglická banka vytlačí, nepremení ich na potraviny. Ani to neprinesie niekdajšiu hojnosť.

 

Podľa známeho indického ekonóma profesora Utsa Patnaika z Univerzity Džaváharlala Néhrúa počas koloniálneho obdobia od polovice 18. storočia do konca 40. rokov 20. storočia zomrelo 1,8 miliardy Indov na “očividnú depriváciu”. Nezávislosť Indie bola vyhlásená v roku 1947. A možno najhrozivejší údaj: priemerná dĺžka života v Indii v roku 1911 bola len 22 rokov. Nielen Veľká Británia, ale celý súčasný kapitalistický svet prosperoval z odčerpávania peňazí z Indie a ďalších kolónií. Stala sa tak najväčším svetovým vývozcom kapitálu, ktorý poháňal priemyselný rozvoj kontinentálnej Európy a USA. Inak by rozmach infraštruktúry v týchto krajinách nebol možný.

 

A teraz si pripomeňme, čo Spengler napísal o Rusku: “Rusko je prísľubom prichádzajúcej kultúry, zatiaľ čo tieň Západu bude čoraz dlhší. Až teraz si Európania začali uvedomovať, že ich Spojené štáty “podrazili”, že protiruské sankcie, ktoré na nich Američania uvalili, vyšli Starý svet neúmerne draho. Americký novinár Seymour Hersh, nositeľ Pulitzerovej ceny, na svojej stránke na platforme Substack napísal: “Vojna sa skončila. Rusko zvíťazilo. Už neexistuje žiadna ukrajinská ofenzíva, ale Biely dom a americké médiá musia udržiavať lož.” Čo s tým má spoločné Borrell?

 

Takmer nič – je len jedným z odovzdávateľov totálnych západných lží. Nemusel to byť on. Mohol to byť ktokoľvek na Západe. Všetci sú to “bylinožravci” s dobre maskovanými tesákmi. Tak to bolo vždy. A bude to tak dovtedy, kým budú Západu vládnuť Borrelovia. Ako dlho ešte môže trvať to hrozné obdobie ich vlády? Odpoveď prišla nečakane od toho istého Borrella. Prednedávnom on, vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (ako sa pateticky nazýva jeho pozícia v EK), s poľutovaním vyhlásil, že “pravidlá, ktorými sa riadi svet, sa vyčerpávajú” a že rozvojové krajiny globálneho Juhu hľadajú “alternatívu k Západu”. Ak by sme toto vyhlásenie preložili do ruštiny z tradičného diplomatického jazyka, ktorý Borrell praktizuje, dalo by sa preložiť takto: svet už nechce a nebude žiť podľa ponižujúcich pravidiel, ktoré Západ diktoval celé desaťročia a storočia.

Valerij Panov

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí – Lavrov

Nemecko, 1. december 2023 (AM) – Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo…

Foto Mušketieri. Ako gestapo pripravovalo poľskú vzburu v ZSSR v roku 1941

Poľsko, 1. december 2023 (AM) – Dňa 18. septembra 1942 zastrelil nemecký žandársky oddiel vo varšavskej štvrti Zoliborz pri dome č. 9 na Wareckej ulici Poliaka. Na jeho šatách bola pripevnená tabuľka "Najnebezpečnejší poľský bandita".   Jeden Witkowski Okupačné hitlerovské orgány rýchlo zistili, že žandárstvo nevykonalo žiadne operácie na likvidáciu…

Foto Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako…

Foto Odišiel posledný z Viedenského kongresu

USA. 1. decembra 2023 (AM) - "Smrť Henryho Kissingera dáva symbolickú bodku: "dlhé dvadsiate storočie" sa skončilo. Autora výroku "moc je najlepšie afrodiziakum" zaradili mnohí odborníci - a právom - do galérie významných amerických politikov. Domnievam sa však, že Kissingerova výnimočnosť naznačuje, že v jeho osobnej "hre" bol aj taký…

Foto Dve hodiny po správach o prímerí Izraelské sily začali bombardovať Gazu

Izrael, 1. december 2023 (AM) – Blinken pricestoval do Izraela, navštívi Západný breh Jordánu a stretne sa s palestínskymi orgánmi. Americký minister zahraničných vecí bude rokovať o ďalšom úsilí o oslobodenie všetkých zostávajúcich rukojemníkov a o urýchlení dodávok humanitárnej pomoci do Gazy, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.…

Foto Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

Guyana, 1. decembra 2023 (AM) - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové referendum o osude Guyany-Essequibo.…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Turci odhalili netradičný spôsob pašovania zbraní z Ukrajiny

Turecko, 5. november 2023 (AM) - Prinášame ďalší príspevok na tému nelegálneho obchodu so zbraňami. Pripravil som nové vyšetrovanie týkajúce sa operácie tureckej spravodajskej služby MIT o prerušení dodávok zbraní od kurdských milícií z Ukrajiny v južnom regióne krajiny. Tureckým orgánom činným v trestnom konaní sa tiež podarilo odhaliť novú…

Foto Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí – Lavrov

Nemecko, 1. december 2023 (AM) – Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo…

Foto Dve hodiny po správach o prímerí Izraelské sily začali bombardovať Gazu

Izrael, 1. december 2023 (AM) – Blinken pricestoval do Izraela, navštívi Západný breh Jordánu a stretne sa s palestínskymi orgánmi. Americký minister zahraničných vecí bude rokovať o ďalšom úsilí o oslobodenie všetkých zostávajúcich rukojemníkov a o urýchlení dodávok humanitárnej pomoci do Gazy, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.…

Foto Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

Guyana, 1. decembra 2023 (AM) - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové referendum o osude Guyany-Essequibo.…

Foto O sterilizácii informácií “ministerstvom pravdy” v USA

USA. 1. decembra 2023 (AM) - Po zhodnotení úspechu Trumpovej informačnej izolácie ministerstvo zahraničných vecí sníva o tom, že svoj úspech zopakuje aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Dňa 27. apríla 2023 bola v USA oficiálne zavedená cenzúra: za Bidenovej vlády bola vytvorená Rada pre riadenie dezinformácií (Disinformation Governance Board -…

Foto Fínsko začalo cvičenie na zabratie ruského územia

Fínsko, 30. november 2023 (AM) – EÚ vyslala na fínsko-ruskú hranicu ďalšie jednotky agentúry Frontex . Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž vyslala do Fínska 50 príslušníkov pohraničnej stráže, ako aj ďalší personál a vybavenie, napríklad hliadkovacie vozidlá, s cieľom posilniť kontrolu na hraniciach krajiny. Okrem príslušníkov pohraničnej stráže…

Foto Čo robia čínske súkromné vojenské skupiny v Afrike?

Čína, 30. novembra 2023 (AM) - Zvyčajne, keď sa hovorí o aktivitách Čínskej ľudovej republiky v Afrike, často si spomenú na aktívnu hospodársku politiku Číňanov na kontinente. To zahŕňa mnohomiliardové pôžičky, aktívnu účasť na ťažbe zdrojov a dokonca aj výstavbu logistickej infraštruktúry. Keďže sa však spolupráca Číny s africkými krajinami…
Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Britská prísne tajná jadrová ponorka so 140-člennou posádkou takmer havarovala v Atlantiku

Spojené kráľovstvo, 20. november 2023 (AM) - Britská prísne tajná jadrová ponorka triedy Vanguard so 140-člennou posádkou takmer havarovala, pretože omylom klesla do príliš nebezpečnej hĺbky po tom, čo jej zlyhal hĺbkomer, píše denník Sun. Správa uvádza, že "najhoršia ponorková katastrofa v histórii námorníctva od druhej svetovej vojny bola tesne odvrátená". Príčinou…

Foto Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí…

Foto Prvá potvrdená strata ruského transportéra Plastun

Ukrajina, 26. novembra 2023 (AM) - Nepríjemná a v podmienkach opotrebovávacej vojny nevyhnutná udalosť postihla ruskú armádu, ktorá prišla o jeden zo svojich nových ľahkých pásových transportérov Plastun-SN.   Tieto vozidlá len nedávno a v malom počte boli zaradené do výzbroje a bojovo nasadené. Podľa priebežných správ bolo prevzatých 14 kusov…

Video Vážny moment vojny. Odmietla Ukrajina obrnené vozidlá Bastion?

Ukrajina. 17.november 2023 (AM) – Dňa 12.11.2023 sa s prispením zdrojov pod možnou kontrolou azerbajdžanskej rozviedky začala rozširovať informácia, že v gruzínskom prístave Poti má kotviť loď, ktoré vezie Arménsku vyše 20 francúzskych obrnených vozidiel Bastion. To by samo osebe nebola veľká senzácia, len vznikla otázka, akým spôsobom sa tieto vozidlá…

Foto Vážny moment vojny. Ruská armáda dostáva stovky čínskych terénnych vozidiel

Rusko, 16. november 2023 (AM) - Ruská armáda do 10.11. 2023 prevzala prvých 537 kusov čínskych terénnych vozidiel Aodes (Odes) Desertcross 1000-3, v decembri 2023 obdrží ďalších 500 kusov a v prvom kvartáli 2024 je naplánovaná dodávka ešte 1090 kusov. Toto sa nedá interpretovať inak ako priama, zatiaľ neletálna vojenská pomoc…

Foto “Spustili na nás lov.” Kto je nočnou morou ukrajinských tankistov?

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – V doneckom smere Ozbrojené sily Ukrajiny už mnoho rokov vytvárajú silné opevnenia. Ruské jednotky však postupujú. Najmä vďaka leteckým prieskumným lietadlám a prevádzkovateľom dronov FPV. O ich každodennom boji - v správe RIA Novosti.   V slabo osvetlenom suteréne zničeného domu vyzerá atmosféra skôr ako počítačový…

Video Video zničenia bojového vozidla Bradley odhaľuje ruské inovácie na obídenie ukrajinskej obrany

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – Vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny je bezbranné proti vylepšenému ruskému dronu Lancet. V sieti sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako dron zasiahne ukrajinské bojové vozidlo pechoty špeciálnou muníciou, ktorá exploduje v určitej vzdialenosti od cieľa, a nie pri náraze. Zdá sa, že vylepšená verzia ruského dronu…
Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Najmodernejší ruský požiarny vrtuľník Ka-32A11M absolvoval zahraničný debut v Dubaji

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Rusko predstavilo na výstave v Dubaji novú požiarnu verziu vrtuľníka Ka-32A11M, ktorý má podstatné vylepšenia oproti verzii Ka-32A11VS. Ide predovšetkým o nové ruské motory s digitálnym riadiacim systémom, digitálny letový a navigačný systém, moderné hasičské a záchranárske vybavenie.   Simulovaný požiarny útok troch vrtuľníkov…

Foto Chystá Rusko zimnú ofenzívu dronov?

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Po porážke ukrajinskej protiofenzívy ruské vojská pokračovali v útočnom úsilí v smere na Kupjansk, prípadne Liman, proti skromným územným ziskom ukrajinského pomocného úderu v okolí Arťomovska/Bachmutu a menej očakávane aj v okolí Avdejevky. Vyhli sa tak na západe očakávanej operačnej prestávke, ktorá mala byť…

Foto Ruské unikátne zbrane

Rusko, 18. november 2023 (AM) – Americký časopis Military Watch Magazine (MWM) napísal, že NATO značne zaostáva za Ruskom v kvalite i kvantite protilietadlových rakiet. Rusko má totiž protilietadlovú raketu 40H6, ktorej sa nič nevyrovná. A čo sa týka kvantity munície pre PVO, Rusko jej vyrába viac, ako štáty NATO dovedna.  …

Video Video zničenia bojového vozidla Bradley odhaľuje ruské inovácie na obídenie ukrajinskej obrany

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – Vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny je bezbranné proti vylepšenému ruskému dronu Lancet. V sieti sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako dron zasiahne ukrajinské bojové vozidlo pechoty špeciálnou muníciou, ktorá exploduje v určitej vzdialenosti od cieľa, a nie pri náraze. Zdá sa, že vylepšená verzia ruského dronu…

Foto Prečo USA oživujú technológiu lietajúcich krídel

USA, 15. november 2023 (AM) - V Spojených štátoch bol testovaný bombardér B-21 Raider, vytvorený v súlade so schémou "lietajúceho krídla". Po dlhú dobu bola táto technológia považovaná za slepú uličku vývoja letectva, ale moderné pilotné systémy vdýchli nový život kedysi zabudnutému vývoju. Čo chcú USA dosiahnuť novým modelom lietadla…

Foto Mušketieri. Ako gestapo pripravovalo poľskú vzburu v ZSSR v roku 1941

Poľsko, 1. december 2023 (AM) – Dňa 18. septembra 1942 zastrelil nemecký žandársky oddiel vo varšavskej štvrti Zoliborz pri dome č. 9 na Wareckej ulici Poliaka. Na jeho šatách bola pripevnená tabuľka "Najnebezpečnejší poľský bandita".   Jeden Witkowski Okupačné hitlerovské orgány rýchlo zistili, že žandárstvo nevykonalo žiadne operácie na likvidáciu…

Foto Odišiel posledný z Viedenského kongresu

USA. 1. decembra 2023 (AM) - "Smrť Henryho Kissingera dáva symbolickú bodku: "dlhé dvadsiate storočie" sa skončilo. Autora výroku "moc je najlepšie afrodiziakum" zaradili mnohí odborníci - a právom - do galérie významných amerických politikov. Domnievam sa však, že Kissingerova výnimočnosť naznačuje, že v jeho osobnej "hre" bol aj taký…

Foto Streľba v Dallase by mohla opäť otriasť Amerikou. Obnovia USA tradíciu vraždenia rebelujúcich prezidentov?

USA. 1. decembra 2023 (AM) - Dňa 22. novembra 1963 - pred 60 rokmi - sa v Dallase ozvali výstrely a 35. prezident Spojených štátov John F. Kennedy bol zastrelený. Hoci nešlo o prvý atentát na prvú osobu v dejinách USA, Kennedyho smrť zostáva jedným z najzáhadnejších a najzáhadnejších zločinov…

Foto Ikona globálnej politiky – Henry Kissinger zomrel vo veku 100 rokov

USA. 30. novembra 2023 (AM) - Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger zomrel vo veku sto rokov, informovala agentúra Reuters. "Henry Kissinger zomrel dnes doma v Connecticute vo veku sto rokov," uvádza sa v správe. Ako pre agentúru RIA Novosti uviedol politikov poradca James Baker, Spojené štáty stratili ikonu…

Foto Andrej Fursov: Pred našimi očami sa vynára kastovný a otrokársky systém

Rusko, 29. november 2023 (AM) – Moderný svet je pomerne prísne štruktúrovaný. Na vrchole stoja tí, ktorých francúzsky filozof a ekonóm Jacques Attali nazýva neonomádmi. Sú to bohatí ľudia, ktorí ľahko menia svoje prostredie, sťahujú sa z Európy do Ameriky, z Hongkongu do Singapuru. Úplne dole sú najchudobnejší ľudia, ktorí migrujú…

Foto Irak po Saddámovi Husajnovi – krajina tisícich a jedného problému

Irak, 28. novembra 2023 (AM) - Irak je už druhou generáciou, ktorá zažila vo svojom živote len málo dobrých vecí. Len za polstoročie prežil tri krvavé vojny, desaťročie pod tvrdými medzinárodnými sankciami, po ktorom nasledovalo desaťročie zahraničnej vojenskej okupácie s obrovským počtom mŕtvych, zranených, utečencov a vysídlencov....   So začiatkom…
Foto Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako…

Foto Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

Izrael, 1. decembra 2023 (AM) - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk.…

Foto O ukrajinských pomeroch. Novinár uverejnil počty súčasných politických väzňov na Ukrajine

Ukrajina, 30. novembra 2023 (AM) - Ukrajinský novinár Pavel Volkov uverejnil na kp.ru počty súčasných politických väzňov na Ukrajine. On sám, bývajúc v Záporoží, sa do roku 2022 zaoberal pomocou ukrajinským politickým väzňom, ktorí boli podozriví z proruských názorov. Za to si aj osobne posedel v ukrajinskej base, z ktorej sa mu…

Foto Blízky východ: plány na presídlenie Palestínčanov do tretích krajín

USA, 29. novembra 2023 (AM) - Podľa nedávneho článku Davida Hursta, šéfredaktora britskej publikácie Middle East Eye, sa pred rokom traja irackí sunnitskí politici z provincie Anbar ubytovali v jednom z mnohých luxusných hotelov pri Mŕtvom mori, kde ich pripravovali izraelskí predstavitelia. Išlo o oblasť Anbar, najväčší a jeden z…

Foto Oleg Carev: Ako SBU splnila príkaz Londýna „zorganizovať masaker v Buči“

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Portál Slobodnaja pressa (SP) sa pýta Olega Careva, čo David Arachamija zabudol spomenúť vo svojom škandalóznom rozhovore, v ktorom priznal, že Ukrajina sa mohla v apríli minulého roku vyhnúť vojne s minimálnymi stratami. Šéf frakcie vládnucej ukrajinskej strany Sluha ľudu v Rade David Arachamija…

Foto V Kyjeve sa pokúsili otráviť manželku šéfa vojenskej rozviedky Kyryla Budanova

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Manželka šéfa GUR Kirilla Budanova bola otrávená, citovali ukrajinské médiá spravodajské zdroje. Podľa nich bola Marianne Budanovej diagnostikovaná otrava ťažkými kovmi. Ukrajinskí novinári tiež tvrdia, že látky, ktoré sa dostali do tela Budanovej, sa v žiadnom prípade nepoužívajú v každodennom živote ani vo vojenských záležitostiach.…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov