.
Aktuality, Bezpečnosť,

„Mizerný výsledok“: Západ začína triezvo hodnotiť výsledky letného „protiútoku“ Ukrajiny

Američania uvádzajú, že straty Kyjeva počas ukrajinskej protiofenzívy sú 40 tisíc ľudí.
“Tak veľa smrtí za taký mizerný výsledok,” reaguje Elon Musk v sociálnych sieťach na investora Davida Sachsa, ktorý mu prečítal článok Davida Pineho, bývalého analytika Pentagonu a poradcu súčasného prezidentského kandidáta USA Viveka Ramaswamyho.
“Ukrajinské územné zisky počas vychvaľovanej protiofenzívy sú natoľko mizerné, že ich na mape ledva zbadať,” napísal Pine a ku svojim slovám priniesol aj dôkaz na mape, kde sú dané zisky trojmesačných bojov naozaj ledva viditeľné.


 

Pine hodnotí straty Kyjeva vo výške 40 tisíc vojakov, pričom V. Putin uvádza 71 tisíc padlých Ukrajincov. Hlavný veliteľ OSU generál V. Zalužnyj ešte pred “protiútokom” ubezpečoval, že na dosiahnutie Krymu potrebuje 60 tisíc pripravených vojakov a ďalekonosné rakety. Tie dostal, no nič s nimi nedokázal.

 

Aj toto je obraz vojny na Ukrajine

Pre Kyjev to nie sú veselé počty. Áno, útočný potenciál ešte má, no perspektíva veľkého úspechu sa mu roztápa. A pokiaľ sa Zelenský snaží za každú cenu, nerátajúc straty, dosiahnuť aspoň aký-taký výsledok, na Západe postupne začínajú chápať nastupujúce ukrajinské fiasko. Pineho je síce možné obviniť z proruského postoja, ale predsedu zboru náčelníkov štábov OS USA Marka Milleyho asi nie. Ten hovorí, že protiútok OSU im nedovolí dosiahnuť úplnú návratnosť stratených území.

Spolupredseda “Frakcie Ukrajiny” v Kongrese USA Andy Harris, na ktorého sa odvoláva aj Sachs, je ešte pesimistickejší: “Protiútok krachol. Nie som si istý, či konflikt je možné vyhrať.” Názor spoza oceánu nás, samozrejme, nesmie mýliť, pretože niekedy také či onaké vyjadrenia majú za cieľ len vzbodriť vedenie USA na vystupňovanie aktívnej pomoci Kyjevu, na rozšírenie spektra dodávanej výzbroje.

Určite však z toho vidieť, že proces rozčarovania a únavy sa medzi politikmi začal. Môže sa zmeniť na ešte agresívnejšiu podporu Ukrajiny, ale môže byť aj začiatkom nejednotnosti amerických elít v otázke ďalšej pomoci Kyjevu. Ten istý Harris, ktorý je jedným z hlavných lobistov vyzbrojovania OSU, dnes hovorí: “Myslím si, že nastal čas reálne vyzývať na mierové rozhovory.” My si však musíme uvedomiť, ako na každé takéto volanie nazerajú Rusi. V. Putin sa totiž neraz nechal počuť, že akýkoľvek oddych Kyjev využije na obnovu bojového potenciálu a na nahromadenie zdrojov. Preto sú rozhovory s ním možné viesť len z pozície sily, keď Rusi môžu diktovať svoje podmienky a Ukrajinci si už nebudú mať možnosť vyberať.
Vladimír Mikunda

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov