Zvon 407M
Aktuality, Letectvo,

Vrtuľníky Bell na špeciálne misie

S ohľadom na rastúce nároky v oblasti obrany sa trh s civilnými vrtuľníkmi, ktoré sa môžu relatívne ľahko upraviť na vojenské účely a ktoré spĺňajú požiadavky na kombináciu schopností a nákladov, rýchlo rozvíja. Táto potreba vznikla ako reakcia na narastajúcu medzinárodnú nestabilitu a vyžaduje rýchle a spoľahlivé riešenia. Spoločnosť Bell využíva svoje rozsiahle skúsenosti z civilných a vojenských vrtuľníkových programov k uspokojeniu tohto dopytu prostredníctvom programu na vývoj letúnov určených na špeciálne misie. Tie majú označenie Special Mission Aircraft – SMA a v názve je za číslom modelu písmeno M.Vrtuľníky Bell určené na špeciálne misie majú tiež schopnosť meniť svoju konfiguráciu pre rôzne úlohy.


Napríklad stroj Bell 407M, ktorý má spoločné genetické dedičstvo s ľahkým útočným a prieskumným letúnom Bell OH-58, bol verejnosti predstavený v šiestich rôznych konfiguráciách na májovom summite ArmyAviationAssociation of America Mission Solutions Summit, kde boli prezentované rôzne konfigurácie zbraní, ktoré môže stroj používať na rôzne misie. Z ľahkého útočného a prieskumného vrtuľníka ho možno modifikovať na lietadlo na podporu civilných misií, ako sú zdravotnícke evakuácie alebo pátracie a záchranné operácie.

 

“Vojenské portfólio spoločnosti Bell, ktoré zahŕňa lietadlá Viper, Venom, Osprey a teraz Valor, patrí medzi najuniverzálnejšie na trhu a civilné modifikované lietadlá predstavujú most alebo prechod medzi čisto vojenskými a komerčnými platformami a poskytujú širšie spektrum možností,” uviedol Mike Deslatte, viceprezident spoločnosti Bell a riaditeľ programu H-1/SMA.
Okrem všestranných a rekonfigurovateľných strojov sa spoločnosť Bell usiluje využívať svoj špičkový a celosvetovo zavedený systém podpory na zabezpečenie spoľahlivosti letúnov.

 

“Keď nemáte dostatok náhradných dielov na údržbu vrtuľníkov, obmedzuje to vašu schopnosť plniť kritické misie,” uviedol Brian Vollmer, manažér programu pre špeciálne misie a dodal: “Trvalo dostupné a rýchle dodávky dielov a podpory môžu rozhodnúť o tom, či budete môcť použiť vrtuľníky v situáciách, keď sa počíta každá sekunda.”

 

Spoločnosť Bell chce túto ponuku rozšíriť aj na ďalšie civilné lietadlá, aby využila ich jedinečnú konštrukciu a schopnosti. Ako bolo vidieť na parížskom leteckom veľtrhu, Bell 505 bol upravený ako vojenský trenažér a má rovnakú avioniku s preskleným kokpitom ako 407M, čo umožňuje jednoduchý prechod z výcviku do operačného nasadenia. Bell 429 bol tiež upravený ako najmodernejší demonštrátor na vymáhanie práva a disponuje najvyššou prítlakovou silou vo svojej triede. Bell 412, ktorý stavia na 50-ročnom dedičstve, spája kultový model Huey s osvedčenou platformou novej generácie. V súčasnosti tento svetoznámy stroj používa viac ako 100 verejných a vojenských prevádzkovateľov na plnenie verejných úloh, na prieskum a ochranu verejnosti.

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov