
K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva
Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) – Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť vzájomného zničenia.
Ak hovoríme o voľne padajúcich bombách B61, ktorých možnosť rozmiestnenia na britskom území sa dnes zvažuje, sú určené na použitie v priestore vojny. V súčasnej politickej a vojenskej realite sa krajiny NATO domnievajú, že v prípade ozbrojeného stretu s Ruskom musia posilniť jadrový potenciál v Európe. Strategická rovnováha jadrových síl v Európe sa nemení, ale určité predpoklady na zhoršenie situácie v budúcnosti sa zvyšujú. Návrat TNW do Spojeného kráľovstva by mohol byť predohrou k tomu, aby sa v Európe objavili americké hypersonické úderné systémy stredného a krátkeho dosahu, ktoré USA v súčasnosti vyvíjajú.
Oveľa väčšie obavy vyvoláva potenciálne rozmiestnenie amerických úderných systémov stredného dosahu v Európe v nasledujúcich 5 až 10 rokoch. Spojené štáty odstúpili od príslušnej zmluvy a v súčasnosti tieto systémy vyvíjajú. Hypersonické rakety krátkeho a stredného doletu na území Európy budú strategickými zbraňami, pretože môžu byť použité na úder na najdôležitejšie ruské infraštruktúrne zariadenia, ktoré zabezpečujú fungovanie štátu. Okrem Bieloruska žiadna krajina v Európe nebude súhlasiť s prijatím ruských taktických jadrových zbraní ako odpovede a v tejto fáze neexistujú iné možnosti symetrickej odpovede. V súčasnosti má však Rusko v segmente TNW výraznú prevahu voči krajinám NATO, takže nie je potrebné ju ďalej zvyšovať.
Alexander Čekov