Turecké zbrane v prezidentskej kampani

.

Turecko, 27.máj 2023 (AM) – V priebehu posledných týždňov pred prvým kolom hlasovania v tureckých prezidentských voľbách sa vojensko-priemyselný komplex prezentoval viacerými prototypmi pokročilých zbraní. Vznikli pri podpore štátu a mali by do budúcnosti generovať príjmy z exportu a znižovať závislosť Turecka od importu zbraní. Rast tohto odvetvia je jednou z mála možností, ktoré prezident Erdogan vidí na zlepšenie stavu tureckej ekonomiky, keďže je vysoko technologické a pracuje s vysokými maržami a pridanou hodnotou. Schopnosť generovať príjmy z exportu sa tým zvyšuje, súbežne ale prebieha v Turecku ekonomická a menová kríza, ktorá sa stala markantnou po februári 2021.

 

Turecká líra predvlani v priebehu necelého roka stratila viac ako polovicu svojej hodnoty oproti inflačnému doláru. Kým ešte 20.2.2021 uzatvárala na 6,964TRY/USD v polovici decembra 2021 už na kúpu dolára bolo potrebných takmer 17 lír. Zdalo sa, že prezidentovi Erdoganovi pripadla úloha oznámiť Turkom, že už sa nikdy nebudú mať tak dobre, ako začiatkom 2010-tych rokov a nazvať príčinu toho, že ďalej budú žiť biedne. Paradoxne éra najväčšej tureckej prosperity sa viaže na obdobie bezprostredne po finančnej kríze v roku 2008. Tureckú ekonomiku zaplavila vlna zahraničného kapitálu, za ktorý sa modernizovala infraštruktúra a stavali nerezidenčné nehnuteľnosti. (Istanbul mal tak novú nadštandardnú štvrť mrakodrapov v nadchádzajúcej ére home office). Vďaka tomu v roku 2013 sa dosiahla minimálna mzda 1021,50,- TRY čo pri kurze 1,7-1,8 TRY/USD dávalo okolo 550 USD brutto, resp. cca 420-430 USD v čistom. V decembri 2021 bola minimálna mzda v priebehu roka zvýšená z 2943,- na 3577,50,-TRY čo bolo pri vtedajšnom kurze už len 210USD pred zdanením. Priemerná hrubá mzda, ktorú ale v bežnej ekonomike nedostáva 70% zamestnancov a v tej tureckej vzhľadom na stratifikáciu príjmov ani toľko, bola zhruba v rajóne 6-7 tisíc TRY. Najvyššia priemerná mzda je v mestách ako Istanbul alebo Ankara – 8000 TRY, čo bolo pri kurze 17 TRY/USD 330 USD po zdanení. Mediánová mzda, ktorú zároveň dostáva veľký počet Turkov bola podľa kurzu 17 TRY/USD 250 USD, resp. 220€ v čistom.

 

To sa mohlo ešte znížiť aspoň o 10% a bolo by to tak menej než polovica minimálnej mzdy spred 10 rokov. Pri inflácii oficiálne vtedy na úrovni 21%. Štítky s cenami tovarov sa ale menili v Turecku stále častejšie a niektoré významné korporácie tam prestali dodávať tovar, aby ho nemuseli na vnútornom trhu predávať za turecké líry. Ďalšia vlna domáceho zdražovania musela nastať onedlho, až sa tureckým výrobcom minú zásoby importovaných surovín a iných výrobných vstupov. To sa potvrdilo a turacká inflácia dosiahla až 80%. Hlavnou príčinou problémov tureckej ekonomiky historicky pritom bola nevyvážená obchodná bilancia, ktorá dosiahla vrchol v roku 2011 kedy Turecko doviezlo takmer dvojnásobok svojho exportu – 241 mld. USD import vs. 135 mld. USD export (vrátane montovní automobilov ako na Slovensku). Prebytok v obchode so službami vrátane zahraničného aktívneho cestovného ruchu (turizmus) vykrýval len asi 20-25 mld. USD. Tieto deficity síce klesali ale, do „pandémie“ nedoklesali na potrebnú úroveň.

 

V decembri 2021 sa tak Turecko ocitlo v kritickej situácii. Otvorene sa hovorilo o ďalšom štátnom prevrate, pred ktorým Erdogana v roku 2016 pravdepodobne zachránila zahraničná spravodajská služba. Po nasledujúcich čistkách hlavne v bezpečnostných zložkách a justícii ale bolo málo pravdepodobné, že by sa v Turecku našiel sloj spoločnosti, ktorý by prevrat zorganizoval. Druhou alternatívou mohla byť rýchla, podľa možností víťazná vojna, problém bol len vybrať si zámienku a vhodného nepriateľa. Na a prípadne aj default, štátny bankrot. Namiesto toho sa prišlo s veľmi kreatívnymi ekonomickými opatreniami, ktoré pomohli dočasne stabilizovať tureckú líru.

 

Najzaujímavejšie bolo vytvorenie v podstate syntetického tureckého dolára. Išlo v princípe o krátkodobý termínovaný vkladový produkt určený pre obyvateľstvo, ktorý garantoval, že hodnota úročeného vkladu v termíne expirácie neklesne v dolárovom vyjadrení. Resp. že turecký štát doplatí vzniknutý rozdiel. To mohlo mať vážne dôsledky ak by pokles tureckej líry pokračoval ale následne sa jej kurz prudko posilnil V priebehu týždňa sa posilnil z už spomínaných 17 TRY/USD až na 10,68 TRY/USD a odvtedy nastúpil opäť trajektóriu zostupu. Dnes je kurz tureckej líry 19,93 TRY/USD. Ale pri minimálnej mzde 8506,80 TRY, ktorú koncom roka 2021 nedostávali štandardne ani obyvatelia veľkomiest. Z ďalších opatrení na stabilizáciu tureckej líry bolo treba spomenúť masívne nákupy zlata tureckou centrálnou bankou,ako aj snahu obyvateľstva ukladať si prípadné úspory v tomto drahom kove. Podarí sa udržať relatívnu stabilitu Turecka po voľbách?

 

História dokazuje, že destabilizácia bude mať závažné dôsledky. Ale pre niekoho môže byť aj výhodná. Je ťažké priamo porovnávať prezidenta Erdogana so sultánom Abdulazízom, alebo dnešné Turecko s Osmanskou ríšou druhej polovice 19. storočia. Príliš veľa dnešných esencií sa už ale objavilo v jednom flakóne pred 150 rokmi. V roku 1861 sa sultánom stal proreformný Abdulaziz. Bol vzdelaný a umelecky založený, komponoval klasickú hudbu. Po svojom nástupe zreformoval miestnu administratívu a zmodernizoval školstvo podľa francúzskeho vzoru, ako aj Istanbulskú univerzitu. Ako prvý sultán navštívil západné krajiny vrátane Paríža, Londýna a Viedne. Do dejín však vošiel ako Abdulaziz Nešťastný, prípadne Martýr. Prvú nepatrnú chybu spravil v roku 1867, kedy uznal titul Khedive – miestokráľ pre Egypt a Sudán. Výmenou za túto mieru autonómie bolo výrazné zvýšenie daní pre tieto oblasti. Nové príjmy sa používali ako zábezpeka za úvery od anglických a francúzskych bánk, ktoré sa smerovali na modernizáciu vojnového námorníctva a stavbu palácov (vtedy ešte mrakodrapy neboli). No a v roku 1869 bol dokončený Suezský prieplav, v Egypte. (O jeho strategickom význame do dnešných dní sme sa mali presvedčiť po jeho zablokovaní kontajnerovou loďou. Malo to spustit kaskádu logistických problémov a z nich plynúce inflačné tlaky. Vtedy pri pobreží Kalifornie kotvilo 110 nevyložených kontajnerových lodí. Riešenie sa našlo, mali kotviť ďalej na mori aby ich nebolo vidieť z brehu).

 

Dňa 30.10. 1875 Osmanská ríša vyhlásila sovereign default – neschopnosť splácať zahraničné záväzky, pred čím ju neochránil ani zlatý štandard. Predstavenie sa mohlo začať údajnou Abdulazizovou samovraždou šesť dní potom ako bol zosadený svojimi ministrami koncom mája 1876. Islamskí nacionalisti ale veria, že bol zavraždený britskou rozviedkou. Na jeho miesto mal nastúpiť Murad V., ktorý ale vládol len 93 dní a bol zosadený preto, že trpel duševnou chorobou. Renomovaný viedenský psychiater Max Leidesdorf sa zaručil, že po troch mesiacoch hospitalizácie bude schopný vykonávať úrad, bol však izolovaný v paláci vo štvrti Bešiktaš. Odtiaľ pre zmenu pre fyzickú slabosť nedobehol na palubu bitevnej lode, kde ho čakali jeho podporovatelia pri pokuse o prevrat v roku 1878. Medzitým vládol od 31.8.1876 Abdul Hamid II. (1876-1878 ako konštitučný monarcha, potom opäť l’état c’est moi), ktorý bol zosadený až v roku 1909.

 

Nezačal dobre. Spojenci Turecka z krymskej vojny (hlavne Anglicko a Francúzsko) pustili tentokrát Rusko z reťaze. Jeho armáda bola v rokoch 1877-8 vo ideálnej forme, prešla Balkánom a zastavila sa pred Konštantinopolom. Ak by doňho vstúpila, to by už osmanské záväzky nemal kto splácať, iba ak nejaká anatolská gubernia Ruského impéria. Namiesto toho bol uzatvorený mier – ruská armáda sa zastavila 11 kilometrov od historického centra Konštantínopola v San Stefano, kde bola podpísaná mierová zmluva. Jej výsledkom bol vznik ruského klientského štátu Bulharsko v takom rozsahu, že sa ho aj veritelia Osmanskej ríše (hlavne Anglicko a Francúzsko) začali obávať ako novej regionálnej mocnosti.

 

O tri mesiace bol zorganizovaný Berlínsky kongres, ktorý viac než porazenú Osmanskú ríšu ponížil víťazné Rusko a Bulharsko, ktoré stratilo viac ako polovicu svojho územia a nedosiahlo ani plnú nezávislosť, na rozdiel od Rumunska, prípadne Srbska a Čiernej hory. Tie ale stratili Sandžak a Bosnu a Hercegovinu, ktoré anektovalo Rakúsko-Uhorsko. Británia opäť niečo získala – ostrov Cyprus, kam sa však už Turci medzitým vrátili. V roku 1974 dobyli pri operáciách Attila I a II. severnú časť ostrova, ktorý je doteraz rozdelený a v demilitarizovanej zóne hliadkujú aj slovenskí vojaci. Tak či onak, scéna pre dve balkánske vojny a dve svetové vojny bola pripravená, boli tu však ešte osmanské dlhy a tie bolo treba splácať.

 

Za týmto „účelom“ bola v roku 1881 ustanovená organizácia Ottoman Public Debt Administration riadená európskymi veriteľmi, ktorá v podstate vyberala dane Osmanskej ríše v ich prospech. Lenže keď to Britom nestačilo, tak v roku 1882 formálne okupovali Egypt a Sudán. Pod zámienkou pomoci Khedive – miestokráľovi pri potlačení povstania. Suezský prieplav tak mali v podstate pod kontrolou až do suezskej krízy v roku 1956. Osmanská ríša bola destabilizovaná, ale na revolúciu musela čakať do spomínaného roku 1909. Politická organizácia univerzitných študentov- Mladoturci – zorganizovala prevrat a obnovenie konštitučnej monarchie. Po demokratických voľbách nastal v krajine chaos, pričom symbolickým sultánom sa stal Mehmed V. Ako prvé zaútočilo v septembri 1911 Taliansko (zjednotené v roku 1861), ktoré potrebovalo kolónie a jedine Osmanskej ríši si ich vtedy trúfalo zobrať. Odvtedy sa Tripolitania volá Lýbia.

 

V Macedónsku medzitým vypukli povstania a v reakcii na to Čierna Hora (dodnes štátik s počtom obyvateľom ako BA cez pracovný deň) vyhlásila Osmanskej ríši vojnu. Čoskoro sa ale pripojilo Grécko, Srbsko a Bulharsko. V prvej balkánskej vojne stratila Osmanská ríša takmer všetko územie v Európe. Macedónsko si rozdelili víťazné štáty a vzniklo nezávislé Albánsko. Bulharsko získalo oblasť okolo Edirne/Adrianopolu takže od 30. mája 1913 mesiac v mieri hraničilo priamo s Konštantinopolom.

 

Druhá balkánska vojna sa začala útokom Bulharska na svojich bývalých spojencov, Srbsko a Grécko, pretože nebolo spokojné so svojimi územnými ziskami, konkrétne pri delení Macedónska. S čím však Bulharsko nepočítalo, Rumunsko na neho nečakane zaútočilo kvôli vlastným územným sporom a Osmanská ríša napokon tiež aby dobyla späť Edirne/Adrianopol. Po druhej balkánskej vojne tak bolo najsilnejším štátom na Balkáne Srbsko. O necelý rok zavraždil študent nespokojný s Rakúsko-Uhorskou okupáciou Bosny a Hercegoviny v Sarajeve následníka trónu Františka Ferdinanda a našla sa vhodná zámienka pre prvú svetovú vojnu, aj keby bol dovtedy pokoj. Osmanská ríša bola jedným z tých impérií, ktoré v nej zanikli.

 

Neúspechy na ruskej fronte si vykompenzovala arménskou genocídou, ktorú uznala aj NR SR svojím uznesením z roku 2004 a ktorá možno v mnohom inšpirovala nasledujúce genocídy 20. storočia. Čelila arabskej revolte inšpirovanej britskou rozviedkou napriek tomu, že sultán vyhlásil džihád proti entente cordiale. Naopak dosiahla úspechy, ktoré Winstona Churchilla stáli miesto prvého lorda admirality. Ubránila Konštantínopol pred námorným zväzom aj námorným výsadkom austrálsko-novozélandského zboru. V roku 1915 sa tam vyznamenal akýsi Mustafa Kemal Atatürk. Po porážke ústredných mocností v roku 1918 prišla Osmanská ríša o všetky územia mimo Malú Áziu (vrátane Iraku a Sýrie) a samé Turecko bolo čiastočne rozdelené na okupačné zóny – grécku, taliansku, francúzsku, arménsku a medzinárodnú, ktorá spravovala Konštantínopol. Mustafa Kemal Atatürk v tureckej vojne o nezávislosť dosiahol vznik Tureckej republiky v roku 1923.

 

Ak sa prejdete po hlavnom istanbulskom námestí Taksim (je to nad centrálnou stanicou metra) uprostred je Monument republiky. Je to v podstate víťazný oblúk, pod ktorým stojí socha Atatürka v nadživotnej veľkosti a s ním aj dvaja Rusi. Veľvyslanec sovietskeho Ruska v Turecku Semion Aralov a maršál ZSSR Kliment Vorošilov (sovietske ťažké tanky typu KV-1, KV-2, KV-1S, KV-85 a KV-8 boli pomenované po ňom, jeden z nich zviedol aj slávny boj pri obci Raseiniai). Turecko totiž prežilo vďaka dodávkam zbraní od ruských boľševikov, ktorí ich mali sami v priebehu občianskej vojny nedostatok. Ale nedočkali sa revolúcie v Turecku. Na druhej strane ak by cárske Rusko nebolo vyradené z vojny, pravdepodobne by získalo Konštantinopol a právo rozmiestniť svoju pravoslávnu diaspóru vo Svätej zemi. Namiesto toho tam vznikol Britský mandát v Palestíne a neskôr štáty Jordánsko a Izrael.

 

Na čo sa bude dať rozohrať prípadne destabilizované Turecko v podmienkach prebiehajúceho konfliktu na ukrajinskom bojisku?

Kvalifikovane by vedel odpovedať jedine dobrý vojak Švejk. Erdoganov sen o Veľkom Turecku sa pravdepodobne odkladá na neurčito, každopádne Turecko s svojimi 85 miliónmi obyvateľov a ďalšími miliónmi utečencov z vojen na blízkom a strednom východe nie je len taký nejaký Libanon 2 (libanonská mena skolabovala už skôr, za oficiálny kurz bolo možné získať len devízy na nákup obilia, liekov a pohonných hmôt, následne výbuch v bejrútskom prístave zničil železobetónové silo postavené mimochodom stavebnými firmami bývalej ČSSR, ktoré obsahovalo strategické zásoby obilia). Možností je veľa. (Kurdská menšina bojuje o vlastný štát vo východnom Turecku zhruba po mesto Diyarbakır.

 

Sýria by chcela získať tureckú provinciu Hatay, najviac postihnutú pri nedávnom zemetrasení, ale zatiaľ má turecké vojská na vlastnom území – mesiac pred začiatkom „pandémie“ v októbri 2019 prezident Trump pohrozil totálnym zničením tureckej ekonomiky ak tam Turecko podnikne významnejšie operácie po vtedy plánovanom odchode Američanov. Počas vojny v Náhornom Karabachu na jeseň 2020 podporovalo Turecko výrazne Azerbajdžan. Pri pobreží Cypru sa objavili veľké náleziská plynu. Rusko predalo Turecku systém PVO S-400, ktoré si tým pohnevalo USA. V občianskej vojne v Líbyi ale turecké drony Bayraktar, ktorých konštruktérom je zať prezidenta Erdogana bojovali proti ruským systémom nižšieho ešalónu PVO/PVO PV. Atď.) A ekonomické problémy len tak nezmiznú víťazstvom vo voľbách jedného z kandidátov, ostáva len dúfať, že nie pomerom 58 ku 42%. Erdogan sľubuje, že zvýšený export okrem iného aj nových zbraní prinesie zlepšenie, v prípade jeho porážky a následných tureckých sankcií proti Rusku by sa tieto prototypy mohli dostať do sériovej výroby len za účelom ich dodávok Ukrajine. Po stručnom úvode môžu byť heslovite predstavené.

 

Operačno taktická balistická raketa Tayfun bola skúšobne odpálená 18.10.2022 z leteckej základne Rize-Artvin ponad Čierne more a po 458 sekundách letu zasiahla terč vzdialený 560 km. Jej maximálny dostrel bude minimálne 1000 km, v grécku sa očakáva dostrel až 2500km. Projekt sa v tajnosti vyvíjal niekoľko rokov v štátnej zbrojovke Roketsan a výrazne prevyšuje bojové možnosti taktických balistických rakiet Bora kalibru 610mm a s dostrelom 80-280 km.

 

 

Siper je raketový komplex protivzdušnej obrany štátu, ktorý má vytvárať konkurenciu pre americký Patriot alebo ruský S-400. Má byť schopný ničiť vzdušné ciele na vzdialenosť väčšiu než 100 km, čo dňa 13.5.2023 potvrdil úspešným testom. Systém v utajení vyvíjali zbrojovky Roketsan a Aselsan spolu s výskumným centrom TÜBİTAK SAGE.

 

 

ATAK 2 je nová turecká útočná helikoptéra so vzletovou hmotnosťou 10 ton (AH-1Z Viper 8391 kg). Má vysokú maximálnu rýchlosť 318 km/h a dostup cez 6 km. Poháňaná má byť motormi dvoma motormi Klimov TV-117 s výkonom po 1864,25KW, ktoré môže vyrábať ukrajinský Motor Sič, prípadne ruský výrobca Salyut, Moskva. Vyzbrojená je útočná helikoptéra 30 mm automatickým kanónom a ďalšie zbrane nesie na šiestich závesných bodoch. Môže ísť o turecké protitankové riadené strely UMTAS, 70 mm riadené rakety Cirit, alebo protilietadlové strely Bozdoğan. Na želanie zákazníka je možné integrovať zahraničnú muníciu. Stroj je možné porovnávať s americkými útočnými vrtuľníkmi AH-64 Apache.

 

 

Baykar Bayraktar Kızılelma je nový turecký dron s prúdovým motorom a AESA rádiolokátorom. Jeho maximálna vzletová hmotnosť je 8,5 t a hmotnosť užitočnej záťaže 1,5 t. Má cestovnú rýchlosť Mach 0,6 a maximálnu Mach 0,9. Vytrvalosť je 5 hodín a bojový rádius 500 námorných míľ. Z toho vyplýva, že sa s ním počíta nielen pre misie nad morom ale ja operácie z palúb lietadlových lodí. Dron sa
už predstavil na palube novej vlajkovej lode tureckého námorníctva TGC Anadolu zaradenej do služby dňa 10.4.2023. Budúci model Kızılelma bude mať motor s prídavným spaľovaním.

 

 

Miniatúrna riadená strela s plochou dráhou letu Bayraktar KEMANKEŞ je určená na útoky proti dôležitým až strategickým objektom a môže byť vypustená a ovládaná s tureckých bojových bezpilotných lietadiel ako Bayraktar Akinci, TB2 alebo TB3. Má elektrooptickú navádzaciu hlavicu a bojová hlavica má hmotnosť 6 kg. Celá strela váži 30 km a jej letová vytrvalosť je 1 hodina. Letí cestovnou rýchlosťou Mach 0,3 a maximálnou Mach 0,7. Komunikovať dokáže s vypúšťacou platformou na vzdialenosť okolo 50 km a jej dostrel je cez 200 km.

 

 

Dalo by sa pokračovať v predstavovaní tureckých zbraní. Už sme písali o novom nadzvukovom cvičnom a ľahkom bojovom lietadle TAI Hurjet. Turecko pracuje aj na bojovom lietadle TAI TF-X KAAN. Pokroky boli predstavené vo vývoji tureckého hlavného bojového tanku Altay, ktorý už smeruje do sériovej výroby, Turecko si objednalo 250 kusov a Katar 100. A tak ďalej. Možno aj výsledky tureckých prezidentských volieb naznačia, či budú tieto zbrojné systémy konkurovať na medzinárodnom trhu špeciálnej techniky, alebo ich čaká jednosmerná letenka na ukrajinské bojisko, k niektorým starším tureckým zbraniam, ktoré tam už skončili. Ťažko povedať, do akej miery turecká verejnosť chápe, že ide o pokročilé technológie vyvinuté lokálne a ako sa to prípadne prejaví na výsledkoch prezidenta Erdogana vo voľbách. Ak sa Turecko z nejakého dôvodu zosype, výsledkom môže byť masová migrácia nielen utečencov, ktorí v Turecku prežívajú, ale aj generácie mladých obyvateľov Turecka.

MK

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Rusi bombardovali sídlo ukrajinskej rozviedky v Kyjeve

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Zábery z Kyjeva sa objavili po útoku v tej časti ukrajinskej metropoly, kde sa nachádza komplex budovy Hlavného riaditeľstva rozviedky Ukrajiny (GUR). Pripomeňme, že skoršie satelitné snímky ukázali, že niekoľko hodín po raketovom útoku sa začali zemné práce v blízkosti budovy. Odborníci túto informáciu spájali s možnou…

Foto Biologické laboratóriá v okolí Ruska: Pentagón zvyšuje smrtiace úsilie

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Minule predstaviteľov Nebeskej ríše veľmi vytočil Pentagón svojimi falošnými vyhláseniami, ktorými opäť dokázal celému svetu, že jeho divoká fantázia sa vyčerpala natoľko, že už nevie, aké ďalšie "veci" vymyslieť. A tak 9. mája americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken so šikovným konšpirátorským výrazom oznámil "insiderskú" správu, že…

Foto Maďarsko si uctieva svojich predkov, Hitlerových spojencov, a pritom zabúda na “katastrofu na Done”

Maďarsko, 1.jún 2023 (AM) – V Maďarsku sa uctieva pamiatka vojakov 2. maďarskej armády, ktorí boli porazení sovietskymi vojskami v januári 1943 počas Ostrogóžsko-rossošanskej operácie Voronežského frontu. Otvorenie smútočných obradov(v januári tohto roku) sa začalo v Zirci omšou a inštaláciou pamätnej tabule za prítomnosti ministra obrany a vládnych predstaviteľov. Nasledujúci deň prešla…

Foto Pamäťová odchýlka u poľských pánov

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Zatiaľ čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil Deň víťazstva pobaltských štátov, v Poľsku, trpiacom fantómovými bolesťami o svojej niekdajšej sláve, vrátili ruskému mestu Kaliningrad (a tým aj regiónu) jeho starobylý poľský názov (v XVI-XVII storočí) - Królewiec. Takéto rozhodnutie prijala 10. mája štruktúra s názvom "Komisia pre…

Foto Lietadlá Bayraktar boli nazývané záchrancami Ukrajiny, ale do roka prakticky zmizli

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Rusko zostrelilo takmer každý dron Bayraktar v držbe Kyjeva, píše Business Insider. Hoci tieto drony boli na začiatku konfliktu nazývané „záchrancami Ukrajiny“, ukázali sa ako ľahký cieľ pre moderný ruský systém elektronického boja.   V prvých mesiacoch rusko-ukrajinského konfliktu mnohí nazývali bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 záchrancami Ukrajiny…

Foto Najväčšia výsadková loď ukrajinského námorníctva bola potopená v prístave Odesa

Ukrajina, 31.máj 2023 (AM) – Ukrajinské námorníctvo stratilo jedinú strednú pristávaciu loď „Jurij Olefirenko“ projektu 773, oznámil vojenský veliteľ Rudenko s odvolaním sa na ukrajinské zdroje potopenie lode v prístave Odesa na svojom kanáli TG. Podľa dostupných informácií bola výsadková loď, ktorá bola v Odese, potopená v dôsledku nočného úderu ruských vojsk.…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Video Ruskí piloti dostali nový samopal

Ukrajina, 29.máj 2023 (AM) – Letecké a kozmické sily Ruskej federácie dostali deväťmilimetrový samopal PPK-20. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hlavného konštruktéra koncernu Kalašnikov Sergeja Uržumceva. Samopal Kalašnikov bude zaradený do prenosných núdzových zásob. O samopale PPK-20 je známe, že bol vyvinutý na základe samopalu Viťaz-SN.…

Foto Čukavin nahradí pušku Dragunov

Rusko, 28.máj 2023 (AM) – Eliminácia prvým výstrelom: ruskí ostreľovači budú mať novú pušku Poloautomatická ostreľovačská puška Čukavin nahradí pušku Dragunov používanú od roku 1963. Dodávky pušky pozemným silám sa už začali a pripravuje sa vládne nariadenie o jej zavedení do výzbroje. Puška je určená na dva typy nábojov - domáci…

Video Video: Kalašnikov predviedol modernizovanú útočnú pušku AK-12

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – Koncern Kalašnikov predviedol tretiu generáciu vojenskej útočnej pušky AK-12. Uvádza sa, že v jej konštrukcii bolo vykonaných niekoľko významných zmien. Modernizovaný bol najmä dioptrický zameriavač. Hlavnou novinkou je však nové prepínanie režimu streľby. "Prepína sa na jednoduchý aj automatický režim. Vpravo aj vľavo," poznamenal korešpondent denníka…

Video Estónsko pokračuje v bezprecedentných nákupoch zbraní

Estónsko, 17.máj 2023 (AM) –Najväčším zbrojným kontraktom v jeho histórii bude nákup izraelskej vyčkávacej munície, prípadne kamikadze dronov. Aj keď objem kontraktu nebol pri podpise zverejnený a rovnako ani typ dodanej munície, dá sa z indícií predpokladať, že dodané budú systémy Mini Harop/Green Dragon izraelskej firmy IAI. Majú bojovú hlavicu s…

Foto Wagner ukoristil ručné zbrane pre milión ľudí

Slovensko, 4.máj 2023 (AM) – S väčším záujmom než boje o mestá Soledar a Arťomovsk/Bachmut bolo treba sledovať osud obce Paraskovievka, ktorá sa nachádza priamo medzi nimi na ceste T 0513. Pod ňou mal ležať v bývalých šachtách soľných baní najväčší sklad ručných zbraní na Ukrajine, ktorý ešte v roku 2014 obsahoval…

Foto Ukrajinskí diverzanti sa boja vstúpiť do lesov: Ničia ich ruskí ostreľovači v novej termo kamufláži

Ukrajina, 25. apríl 2023 (AM) – Ukrajinská vojenská konzultačná spoločnosť Defense Express (Ľvov) oznámila použitie novej tepelnej kamufláže ruskými jednotkami, ktorá umožňuje ukryť strelca aj pred najlepšími termovíznymi kamerami NATO a prístrojmi nočného videnia. Sabotéri sa sťažujú na zničenie spravodajských dôstojníkov zo skúsených diverzných skupín ozbrojených síl Ukrajiny v Kremenských lesoch.…

Foto Rusi bombardovali sídlo ukrajinskej rozviedky v Kyjeve

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Zábery z Kyjeva sa objavili po útoku v tej časti ukrajinskej metropoly, kde sa nachádza komplex budovy Hlavného riaditeľstva rozviedky Ukrajiny (GUR). Pripomeňme, že skoršie satelitné snímky ukázali, že niekoľko hodín po raketovom útoku sa začali zemné práce v blízkosti budovy. Odborníci túto informáciu spájali s možnou…

Foto Video: Veliteľ austrálskych špeciálnych jednotiek – CIA pôsobí na Ukrajine už 70 rokov

Austrália, 31.máj 2023 (AM) – Bývalý veliteľ austrálskych špeciálnych jednotiek Ricardo Bosi povedal, že CIA pôsobí na Ukrajine už 70 rokov. Vysvetlil, že USA pôsobia na Ukrajine už desaťročia kvôli jej zdrojom a s cieľom uľahčiť prístup k ruským prírodným zdrojom v budúcnosti. CIA už desaťročia poštváva Ukrajincov proti všetkému a všetkým.…

Video Video: Maďarský kontingent spustil svoje štíty pred Srbmi

Srbsko, 31.máj 2023 (AM) – Video, ktoré sa šíri na sociálnych sieťach, ukazuje maďarský kontingent, ktorý spustil svoje štíty pred Srbmi a ktorý inak včera stál celý čas bokom bez toho, aby sa výrazne podieľal na útoku proti Srbom.   https://rumble.com/v2r5nbv-maarsk-kontingent-spustil-svoje-tty-pred-srbmi.html   Ruský veľvyslanec v Srbsku Aleksandr Bochan-Čarčenko uviedol, že oficiálna…

Foto Haagsky súd dočasne prepustil na slobodu teroristu Hashima Thaciho

Srbsko, 31.máj 2023 (AM) – Správa, ktorá včera prešla takmer bez povšimnutia: haagsky súd dočasne prepustil na slobodu teroristu a vraha Hashima Thaciho, aby mohol navštíviť svoju chorú matku v Kosove a Metohiji A pripomínam, že Radovan Karadžič, prvý prezident Republiky srbskej, je zadržiavaný v jednoducho hrozných podmienkach. Jeho zdravie je ohrozené,…

Foto Starikov: Prílet bezpilotných lietadiel do Moskvy je viditeľným dôkazom konfliktu so Západom

Rusko, 31.máj 2023 (AM) – "Príchod bezpilotných lietadiel do Moskvy a Moskovskej oblasti je viditeľným dôkazom konfliktu so Západom - tak by sa to malo vnímať. A čo je viditeľným dôkazom odmietania konfliktu so Západom? Situácia v Kosove. Srbi teraz žijú na svojom historickom území, v Kosove - v rezervácii, pod…

Foto Ukrajinskí teroristi získali krytie Západu v Bezpečnostnej rade OSN

USA, 31.máj 2023 (AM) – V súvislosti s útokom dronov na Moskvu je na mieste pripomenúť, ako len pred dvoma týždňami ruský poverenec Nebenzya volal po tom, aby "slobodný svet" po dlhej prestávke zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom sa bude diskutovať o ruských vojenských úderoch na Kyjev. "Nepočujeme žiadne…
Foto Najväčšia výsadková loď ukrajinského námorníctva bola potopená v prístave Odesa

Ukrajina, 31.máj 2023 (AM) – Ukrajinské námorníctvo stratilo jedinú strednú pristávaciu loď „Jurij Olefirenko“ projektu 773, oznámil vojenský veliteľ Rudenko s odvolaním sa na ukrajinské zdroje potopenie lode v prístave Odesa na svojom kanáli TG. Podľa dostupných informácií bola výsadková loď, ktorá bola v Odese, potopená v dôsledku nočného úderu ruských vojsk.…

Foto Čo ukázala prvá námorná bitka v histórii proti skupine bezpilotných lodí

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Ruskí námorníci - posádka prieskumnej lode "Ivan Churs" - prehovorili o tom, ako vyhrali prvú námornú bitku v histórii proti skupine bezpilotných nepriateľských lodí. Ako túto úlohu splnili, čo treba urobiť, aby sa podobné útoky v budúcnosti odrazili – a prečo je ukrajinské video z útoku…

Foto Video: Nedávno ostreľovaná prieskumná loď Ivan Churs priplávala na základňu v Sevastopole

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – Prieskumná loď Čiernomorskej flotily Ivan Churs priplávala na svoju domovskú základňu v Sevastopole po plnení špeciálnych úloh v Čiernom mori. Pred pár dňami bola loď projektu 18280 „Ivan Churs“ napadnutá tromi námornými bezpilotnými plavidlami v Čiernom mori po prechode cez Bosporský prieliv. Námorníci útok odrazili. Na útok v južnej časti…

Foto 26. mája 1829, ruskí námorníci zvíťazili v bitke pri Bospore

Rusko, 27.máj 2023 (AM) – 26. mája 1829, pred 194 rokmi , ruskí námorníci zvíťazili v bitke pri Bospore. Počas rusko-tureckej vojny (1828 - 1829) ruská loď Merkur porazila dve turecké bojové lode v oblasti Bosporského prielivu. Na pamiatku tohto činu bol na námornom bulvári v Sevastopole inštalovaný pamätník s nápisom…

Foto Poľsko nakupuje ponorky a pripravuje armádu na vojnu s Ruskom

USA, 26.máj 2023 (AM) – Informácie o poľských plánoch na nákup moderných ponoriek sú ďalším dôkazom príprav na budúci konflikt s Ruskom, ktoré sa odrážajú v koncepcii národnej obrany do roku 2032. Technické špecifikácie ponoriek sú zatiaľ nejasné a špekulatívne, ale cieľ je definovaný ako včasný úder na pozemný alebo hladinový cieľ,…

Foto Čína v simulovaných testoch viackrát preukázala zničenie celej skupiny lietadlových lodí

Čína, 25.máj 2023 (AM) – Čína simulovala zničenie modernej americkej lietadlovej lode úderom hypersonickou raketou, ktorý vo všetkých 20 simuláciách ukázal takmer 100 % zničenie celej skupiny lietadlových lodí. Výsledky štúdie boli zverejnené v máji v čínskom periodiku Test and Measurement Technology. Podľa scenára programu bola úderná skupina lietadlových lodí napadnutá po tom,…

Video Video: Raketový komplex Pancir pracuje na jednom z útočiacich dronov pri Moskve

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany o odrazení útoku na Moskvu: "Kyjevský režim ráno spustil teroristický útok bezpilotnými lietadlami na objekty v Moskve. Do útoku sa zapojilo osem bezpilotných lietadiel. Všetky nepriateľské drony sú zasiahnuté. Tri z nich boli potlačené elektronickým bojom, stratili kontrolu a odchýlili sa od svojich…

Foto Do Bieloruska z Ruska dorazila ďalšia súprava protilietadlového raketového systému S-400

Rusko, 29.máj 2023 (AM) – Bieloruská armáda dostala ďalšiu sadu protilietadlových raketových systémov S-400. Systém dorazil do republiky po železnici. Informovala o tom tlačová služba Ministerstva obrany Bieloruskej republiky. Ešelón s novou súpravou systémov protivzdušnej obrany S-400 dorazil do republiky, po vyložení a skontrolovaní strojov komplexu pôjde na miesto nasadenia, kde bude…

Video Video: organizátor výstavy ruského tanku T-72 v Amsterdame zaskočený novinárom

Holandsko, 28.máj 2023 (AM) – Novinár sa Joeriho Albrechta, organizátora výstavy tanku T-72 ruských ozbrojených síl v Amsterdame, opýtal, či dostáva finančné prostriedky od NATO. V odpovedi sa mu verejný činiteľ pokúsil vziať mikrofón.   https://rumble.com/v2qirms-joeri-albrecht-organiztora-vstavy-tanku-t-72-ruskch-ozbrojench-sl-v-amsterd.html https://www.armadnymagazin.sk/2019/09/14/video-ruske-tanky-v-akcii/

Foto Turecké zbrane v prezidentskej kampani

Turecko, 27.máj 2023 (AM) – V priebehu posledných týždňov pred prvým kolom hlasovania v tureckých prezidentských voľbách sa vojensko-priemyselný komplex prezentoval viacerými prototypmi pokročilých zbraní. Vznikli pri podpore štátu a mali by do budúcnosti generovať príjmy z exportu a znižovať závislosť Turecka od importu zbraní. Rast tohto odvetvia je jednou z mála…

Foto Tanky NATO budú horieť ako zápalky. Proti Hermesovi nemajú žiadnu obranu

Rusko, 26.máj 2023 (AM) – Vylepšená verzia viacúčelového pokročilého raketometu "Hermes" sa dostala do poslednej fázy testovania, na základe ktorého sa rozhodne o dodávkach bojovým jednotkám, informovala tlačová služba Tulskej konštrukčnej kancelárie(KBP). „Zmeny v bojových misiách a všeobecnej situácii, spôsobené zvláštnosťami ruského vedenia špeciálnej vojenskej operácie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny,…

Foto Trajektória ohňa neznáma. Časť prvá: Cesta k napalmu

Rusko, 26.máj 2023 (AM) – Na tomto mieste by mal byť ďalší článok o nových mínach na ukrajinskom bojisku, reakcia čitateľov na túto tému ale býva sentimentálna a dávajú jej málo lajkov. Z empatie autora vyplynul článok o ruských plameňometoch, ktorý sa pochopiteľne neskončí napalmom. Rusi si nárokujú moderný vynález plameňometu,…
Foto Lietadlá Bayraktar boli nazývané záchrancami Ukrajiny, ale do roka prakticky zmizli

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Rusko zostrelilo takmer každý dron Bayraktar v držbe Kyjeva, píše Business Insider. Hoci tieto drony boli na začiatku konfliktu nazývané „záchrancami Ukrajiny“, ukázali sa ako ľahký cieľ pre moderný ruský systém elektronického boja.   V prvých mesiacoch rusko-ukrajinského konfliktu mnohí nazývali bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 záchrancami Ukrajiny…

Foto Spojené štáty tvrdia, že sú pripravené bojovať s Ruskom a Čínou vo vesmíre

USA, 31.máj 2023 (AM) – Guardian: Spojené štáty tvrdia, že sú pripravené bojovať s Ruskom a Čínou vo vesmíre. Spojené štáty sa pripravujú na ozbrojený konflikt vo vesmíre s Ruskom a Čínou po tom, ako vyvinuli protisatelitnú technológiu, aby čelili hrozbám zo strany týchto dvoch veľmocí. Na brífingu na veľvyslanectve svojej…

Video Video: Čína vypustila kozmickú loď Šen-čou 16 smerom k orbitálnej stanici

Čína, 30.máj 2023 (AM) – Na palube kozmickej lode sú traja ľudia - Čína ich nazýva "taikonauti". Na obežnú dráhu ich vynesie kozmická loď Čchang-čeng-2F. Keď tajkonauti dosiahnu svoj cieľ, padne svetový rekord v počte ľudí na obežnej dráhe v rovnakom čase - naraz ich bude 17. Šesť z nich na…

Foto NATO zachytilo lietadlo ruských vzdušných síl nad Baltským morom: riziko zrážky rastie

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – Stíhačky, ktoré slúžia ako letecká ochrana NATO v pobaltských krajinách, minulý týždeň dvakrát eskortovali ruské vojenské lietadlá nad Baltským morom, informovalo litovské ministerstvo obrany. NATO zachytilo 25. mája lietadlo Tu-134 sprevádzané dvoma lietadlami Su-27 a 27. mája lietadlo An-26. Lietadlá leteli z Kaliningradskej oblasti na pevninu cez medzinárodný…

Foto Irán čoskoro predstaví hypersonickú strelu

Teherán, 29. máj. IRNA - Brigádny generál Amir Ali Hajizadeh, veliteľ vzdušných a kozmických síl Islamských revolučných gárd (IRGC), uviedol, že iránska hypersonická balistická strela bude čoskoro predstavená. Hajizadeh prvýkrát oznámil vývoj hypersonickej balistickej strely vlani v novembri na okraj výročia mučeníctva generála Tehraniho Moghadama. "Táto raketa má vysokú rýchlosť (asi 12-13…

Video Video: Ukrajina žiada Nemecko o tieto rakety pre úder na Moskvu

Nemecko, 28.máj 2023 (AM) – Ukrajina oficiálne požiadala Nemecko o rakety vzduch-zem dlhého doletu Taurus KEPD-350 schopné zasiahnuť Moskvu, potvrdil hovorca Bundeswehru. Strela má dolet 600 km a váži viac ako 1,3 tony, čo jej umožňuje niesť bojovú hlavicu MEPHISTO schopnú preniknúť cez bunkrové štruktúry. Predtým sa objavili informácie, že prezident Zelenskyj…

Foto Maďarsko si uctieva svojich predkov, Hitlerových spojencov, a pritom zabúda na “katastrofu na Done”

Maďarsko, 1.jún 2023 (AM) – V Maďarsku sa uctieva pamiatka vojakov 2. maďarskej armády, ktorí boli porazení sovietskymi vojskami v januári 1943 počas Ostrogóžsko-rossošanskej operácie Voronežského frontu. Otvorenie smútočných obradov(v januári tohto roku) sa začalo v Zirci omšou a inštaláciou pamätnej tabule za prítomnosti ministra obrany a vládnych predstaviteľov. Nasledujúci deň prešla…

Foto Pamäťová odchýlka u poľských pánov

Rusko, 1.jún 2023 (AM) – Zatiaľ čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil Deň víťazstva pobaltských štátov, v Poľsku, trpiacom fantómovými bolesťami o svojej niekdajšej sláve, vrátili ruskému mestu Kaliningrad (a tým aj regiónu) jeho starobylý poľský názov (v XVI-XVII storočí) - Królewiec. Takéto rozhodnutie prijala 10. mája štruktúra s názvom "Komisia pre…

Foto 30.mája 1942 bolo v ZSSR zriadené Ústredné veliteľstvo partizánskeho hnutia

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – V roku 1942 bolo v ZSSR zriadené Ústredné veliteľstvo partizánskeho hnutia Na jednej strane partizánske hnutie vznikalo na okupovanom území spontánne, na druhej strane sa rozvíjalo ako výsledok cieľavedomej činnosti Ústredia na organizovanie diverzných a prieskumných skupín, ktoré boli lietadlami zhadzované na nepriateľské územie so špeciálnymi úlohami.…

Foto Dnes je 81. výročie masakry Srbov v Miloševići a Starom Brode

Srbsko, 30.máj 2023 (AM) – K masakre v Starom Brode a Miloševići došlo na jar 1942. Počas tohto masakru ustašovci zabili približne 6 000 neozbrojených Srbov, výlučne civilistov. Niektorí ľudia sa úmyselne utopili v rieke Drina, aby unikli pred ustašovcami. Na pamiatku týchto srbských mučeníkov bol 7. septembra 2019 v Starom Brode…

Foto Historik Starikov moldavskej prezidentke: “Povedzte jej nech nájde Rumunsko na tejto mape”

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – "Povedzte o tom niekto Maii Sánduovej. Nech sa pokúsi nájsť Rumunsko na mape. Dňa 28. mája 1812 bola podpísaná Bukureštská zmluva s Osmanskou ríšou, ktorá ukončila rusko-tureckú vojnu v rokoch 1806 - 1812. Pre Rusko to bol veľký strategický úspech: získalo Besarábiu a zabezpečilo si južnú…

Foto 29. máj – sa považuje za dátum konca stredoveku: v roku 1453 padla Byzantská ríša

Rusko, 30.máj 2023 (AM) – "Zvyčajne sa z toho obviňujú Turci, ktorým sa podarilo dobyť Konštantínopol vďaka zrade oligarchov - tí dúfali, že budú pod novou mocou ďalej prosperovať, ale boli sťatí ako prví. Nikto nechce zradcov. Byzancia však za svoju skazu nevďačí Osmanom, ale katolíckej cirkvi: 200 rokov pred katastrofou pápež vyslal…
Foto Biologické laboratóriá v okolí Ruska: Pentagón zvyšuje smrtiace úsilie

Ukrajina, 1.jún 2023 (AM) – Minule predstaviteľov Nebeskej ríše veľmi vytočil Pentagón svojimi falošnými vyhláseniami, ktorými opäť dokázal celému svetu, že jeho divoká fantázia sa vyčerpala natoľko, že už nevie, aké ďalšie "veci" vymyslieť. A tak 9. mája americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken so šikovným konšpirátorským výrazom oznámil "insiderskú" správu, že…

Foto Aké prekvapivé: WHO odmieta rezolúciu Ruska o núdzovom stave na Ukrajine

USA, 31.máj 2023 (AM) – Členské štáty WHO odmietli politicky neutrálnu rezolúciu navrhnutú Ruskom, ktorá uznáva núdzový stav v oblasti zdravia na Ukrajine bez zmienky o konflikte. Namiesto toho bola prijatá protirezolúcia odsudzujúca konanie Moskvy, ktorú podľa výsledkov hlasovania na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení WHO podporila menej ako polovica delegácií. Ruský…

Foto Porošenko v roku 2014 obyvateľom Donbasu prorokoval, že „oni a ich deti budú sedieť v pivniciach

Kyjev, 30.máj 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany dnes cielene ostreľovalo objekty vojenskej infraštruktúry. Vďaka neuváženému konaniu protivzdušnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny skončilo v pivniciach obrovské množstvo obyvateľov, vrátane Porošenka, ktorý v roku 2014 z pódia obyvateľom Donbasu prorokoval, že „oni a ich deti budú sedieť v pivniciach. " Tu prišla jeho…

Video Video z minského metra nazbieralo na Twitteri milióny pozretí a šokovalo Američanov

Slovensko, 30.máj 2023 (AM) – Video z minského metra nazbieralo na Twitteri milióny pozretí a šokovalo Američanov, že v bieloruskom metre nikto nebojuje, nehľadá peniaze, nie sú tam transky, bezdomovci, feťáci a nikto neserie uprostred vlaku. Tweet s týmto videom mal niekoľko miliónov videní a vyše tritisíc komentárov. Mnohí Američania v komentároch…

Video Video: Nálet na Šebekino – vodič sa druhý krát narodil

Rusko, 29.máj 2023 (AM) – Jeden z ukrajinských príletov na Šebekino. Vodič osobného auta môže 27. máj právom považovať za svoje druhé narodeniny.   https://rumble.com/v2qqje6-nlet-na-ebekino-vodi-sa-druh-krt-narodil.html

Video Video: Sabotéri pripravovali v Záporoží jadrovú katastrofu

Rusko, 29.máj 2023 (AM) – V meste Energodar boli zadržaní sabotéri, ktorí pripravovali teroristické útoky na jadrovú elektráreň v Záporoží. Mali mapy a schémy jadrovej elektrárne s vyznačením úderov, ktoré by mohli viesť k jadrovej katastrofe. Podozriví sa podieľali na zhromažďovaní a odovzdávaní informácií o zariadeniach Záporožskej jadrovej elektrárne na žiadosť ukrajinských…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…