Maďarsko vrátilo európsky šampionát v krasokorčuľovaní. Ukrajinská ofenzíva môže zničiť históriu športu

Olympijská víťazka Anna Ščerbakovová ku Dńu víťazstva

Ukrajina, 13.máj 2023 (AM) – Ukrajinské ministerstvo mládeže a športu zakázalo účasť svojich národných reprezentácií na podujatiach, kde budú vystupovať aj športovci Ruskej federácie a Bieloruska. Je otázka, či tým Ukrajina neuškodí viac svojím atlétom. Niektoré športové federácie sa už rozhodli pre návrat ruských a bieloruských pretekárov. Ide napríklad o box alebo triatlon. Iné zväzy ich účasť odmietajú, čím si ale vyslovene škodia.

 

Týka sa to hlavne ženského krasokorčuľovania, kde ruské pretekárky dosiahli dominanciu nad ostatným svetom, ktorú sa nedarí narušiť ani nespravodlivosťou rozhodcov, úpravami pravidiel a šikanou jednotlivkýň. Bez súťažiacich z Ruskej federácie schopných skákať trojitý axel alebo štvorité skoky klesá úroveň medzinárodných súťaží hlboko pod kvalitu Majstrovstiev Ruska. Uvedomili si to zrejme aj Maďari – organizátori budúcoročných Majstrovstiev Európy dňa 10.5.2023 vrátili práva organizovať túto súťaž, ktoré získali ešte v roku 2021, kedy sa predpokladala účasť ruských a bieloruských športovcov. Ako oficiálny dôvod na vrátenie organizácie šampionátu, ktorý sa mal v Budapešti od 22. do 28.1. 2024 uviedli vojnu v susednej krajine a zvýšené ceny energií. Tiež v prenesenom zmysle slova neochotu štátu pomôcť im s takýmto projektom finančne. Komerčne by bol projekt bez účasti najväčších hviezd krasokorčuľovania z Ruska neúspešný, lebo na vstupnom a predaji suvenírov by sa iste nezarobilo viac. Mnohí fanúšikovia, ktorí predtým obdivovali aj výkony slabších pretekárok sa odvrátili od medzinárodných súťaží a nezaregistrovali ani výsledky tohtoročného európskeho a svetového šampionátu. Ich plánovaná cesta do Maďarska by bola zrušená, čo sa týka aj autora článku, ktorý sa tam chystal tiež, hoci do tejto krajiny nechodí často.

 

Víťazstvo Adelie Petrosyan na finále ruského Grand Prix 2023:

 

Západ nechce vidieť špičkové výkony ruských reprezentantiek v modernej gymnastike, synchronizovanom plávaní, najmä však v ženskom krasokorčuľovaní, kde úsilím a talentom dosahujú výsledky porovnateľné s mužmi. Týka sa to napríklad vychádzajúcej hviezdy Adelie Petrosyan (ročník 2007), ktorá zotrela rozdiel medzi ženským a mužským športom svojimi výkonmi, nie zmenou pohlavia. Vo voľnej jazde na Majstrovstvá Ruska 2022 skočila ešte ako juniorka dva štvorité rittbergery, čo pred ňou nedokázal žiaden muž. Je aj aktuálnou víťazkou Finále Veľkej ceny Ruska. Po otcovi cíti arménske korene, v minulej sezóne vystupovala s exhibičným programom nazvaným „Artsakh“ (Republika Artsakh = Republika Náhorný Karabach). Počíta sa s ňou ako s jednou z hlavných kandidátok na olympijské víťazstvo v roku 2026 v prípade, že jej štart v Miláne/Cortine nebude znemožnený z politických dôvodov. Aj takejto talentovanej pretekárke však dokážu v Rusku konkurovať ďalšie nedávne juniorky, ktoré už dnes zvládajú náročné prvky a môžu sa stať olympijskými víťazkami. Ide o Alinu Gorbačevu, Sofiu Akatievu, Sofiu Muravievu, Sofiu Samodelkinu prípadne ďalšie, ktoré sa môžu presadiť v priebehu olympijského cyklu. Končiť sa nechystajú ani niektoré z hviezd súčasnej garnitúry ruských krasokorčuliarok, ktoré už mohli bojovať o miestenky na hry v Pekingu.

 

Artsakh Adelie Petrosyan:

 

Dominancia Rusiek v krasokorčuľovaní nie je samozrejmosťou a nerodila sa ľahko. Bývalý ZSSR nemal ani jednu olympijskú víťazku. Len jedinú bronzovú medailu z hier v Sarajeve v roku 1984 priniesla Kira Ivanova, žena so smutným osudom neskôr zavraždená v Moskve v roku 2001. Známa anglická herečka Keira Knightley OBE údajne uviedla, že jej meno vybral otec podľa tejto sovietskej pretekárky. Prvou olympijskou víťazkou zo sovietskej školy krasokorčuľovania sa stala v Lillehammeri Oxana Baiul, reprezentujúca v roku 1994 už nezávislú Ukrajinu. Rusko muselo čakať, k víťazstvu sa najviac priblížila Irina Slucká, keď v Salt Lake City v roku 2002 vybojovala striebro a o štyri roky neskôr v Turíne 2006 ešte bronz. To boli skromné olympijské výsledky Ruska v ženskom krasokorčuľovaní, hoci v súťaži športových dvojíc, mužov aj tancov na ľade vozili reprezentanti ZSSR aj Ruska pravidelne zlato. Situácia sa zmenila nečakaným víťazstvom Adeliny Sotnikovej na domácej olympiáde v ruskom Soči 2014, ktoré hneď bolo vyhlásené za kontroverzné. Prvou príčinou tomu bolo, že nebola nasadená do tímovej súťaže, ktorú za Rusko odjazdila Julia Lipnická. Predpokladalo sa, že bude ruskou dvojkou bez šance na víťazstvo. To ju ale povzbudilo k jej najlepšiemu výkonu.

 

Olympijská víťazka Alina Zagitova so psom od zavraždeného japonského premiéra Šinzo Abeho

 

Následne sa spustila kampaň, ktorá sa nikdy neskončila a do súkromnej pošty fanúšikov krasokorčuľovania doteraz chodia obťažujúce petície, ktoré sa snažia výsledky súťaže v Soči zvrátiť. Vtedajší protest kórejskej výpravy bol odmietnutý, aj keď v západnej tlači sa objavila vlna kritiky bodovacieho systému, anonymného rozhodovania aj zloženia panelu rozhodcov. Dnes to znie smiešne, no kritizovaná bola aj účasť ukrajinského rozhodcu, ktorý mal byť naklonený Ruske. Sotniková však vyhrala preto, že vo voľnej jazde dostala vyššie technické známky a pokúsila sa úspešne o vtedy náročné skoky, o ktoré sa druhá Kórejka a tretia Talianka nepokúsili. Išlo hlavne o náročnú kombináciu dojitého axela s trojitým toeloopom. Pôvodná ruská jednotka Julia Lipnická získala zlato s ruským tímom, v individuálnej súťaži však skončila až piata a neskôr mala zranenia a údajne aj problémy s anorexiou a vážnu stratu hmotnosti. Neskôr problémy prekonala, vydala sa za bývalého ruského krasokorčuliara Vladislava Tarasenka a v roku 2020 porodila dcéru. Po začiatku špeciálnej vojenskej operácie odobrila manželove rozhodnutie prihlásiť sa ako dobrovoľník, momentálne má byť bojovo nasadený na záporožskom úseku ukrajinského bojiska.

 

V Soči ešte svetové krasokorčuľovanie netušilo, aká bude technická prevaha nasledujúcich ruských hviezd. Pripravovala ich predovšetkým žena s nevšedným osudom, trénerka Eteri Tutberidze. V detstve sa chcela stať krasokorčuliarkou ale utrpela zranenie chrbtice (zrejme šlo o únavovú zlomeninu chrbtice). Počas rekonvalescencie narástla o 22 centimetrov a skúsila sa ešte presadiť v tancoch na ľade. Čo však nevyšlo a čakala ju kariéra vlastne bezdomovkyne v USA. Tam prišla vystupovať v ľadovej šou Ice Capades. Kontrakt s ňou bol rozviazaný na základe údajných nezrovnalostí pri kontrole pasov a tak sa ocitla bez práce a peňazí v USA, kde prežívala v útulku pre biednych YMCA. V Oklahoma City ju zastihol v roku 1995 známy bombový atentát Timothy McVeigha namierený proti federálnej vláde a dostala odškodné ako jeho obeť. Do roku 1998 pracovala ako trénerka v USA potom sa vrátila do Ruska a ukončila Ruskú štátnu univerzitu fyzickej kultúry, športu, mládeže a turizmu. Zlom v jej osobnom živote je narodenie dcéry Diany Davis v roku 2003 v USA, tiež účastníčky zimných olympijských hier v Pekingu, lenže v tancoch na ľade. Diana zápasí s neobvyklým hendikepom vo svete krasokorčuľovania – čiastočnou stratou sluchu. Tá bola zavinená lekárskou chybou po podaní antibiotík vo veku dvoch rokov. Má problém s počutím a interpretáciou hovorenej reči, na objasnenie neznámych slov jej matka doteraz vypisuje lístočky. Dokáže cítiť hudbu, má však tiež čiastočne narušenú koordináciu pohybov potrebnú pri ťažkých skokoch. Jej výkony boli nestabilné v individuálnych súťažiach, napriek tomu, že trénovala stále s matkou. Preto prešla na tance na ľade a momentálne trénuje aj chodí so svojim partnerom Glebom Smolkinom (ten je synom zaslúžilého umelca Ruska herca Borisa Smolkina).

 

Reakcia trénerky Eteri Tutberidze na vystúpenie svojej dcéry v tancoch na ľade na majstrovstvách Ruska:

 

Kariéra Eteri Tutberidze v Rusku dostala spád až po zriadení elitného moskovského Centra športu a vzdelávania SAMBO 70, ktorý má aj krasokorčuliarsku divíziu „Chrustaľnyj“. V nej systematicky od detstva vychováva spolu s tímom spolupracovníkov najväčšie talenty, aké sa dajú v Rusku nájsť. A prináša to výsledky, o akých sa trénerom v iných krajinách nesnívalo. No vzbudzuje závisť a snahu sťažiť alebo znemožniť vystúpenie ruských hviezd na medzinárodnom fóre. Prejavilo sa to aj pred olympiádou v kórejskom Pchjongčchangu. Tam vôbec nebola istá účasť ruských športovcov, Rusko ako také bolo z hier vylúčené kvôli údajnej štátnej schéme podpory dopingu. Fakt, že tam nakoniec pod olympijskou vlajkou a bez hymny smeli štartovať ruskí športovci ale možno trochu ovplyvnil výsledky ženskej súťaže v krasokorčuľovaní.

 

Už vopred istou víťazkou sa zdala byť Jevgenija Medvedeva, dvojnásobná majsterka sveta z rokov 2016 a 2017. Lenže pred súťažou bola zranená a namiesto rekonvalescencie a poctivej prípravy pracovala ako športová diplomatka na tom aby sa ostatní ruskí športovci na hry vôbec dostali. Bolo aj chybou ruských funkcionárov, že si ju brali všade so sebou doslova ako talizman, ale ktovie, ako by to bez nej dopadlo. Napriek tejto nevýhode podala v Pchjongčchangu skvelý výkon. Lenže skončila druhá a nestačila na o tri roky mladšiu Alinu Zagitovu. Tá v krátkom programe vytvorila svetový rekord a vo voľnom programe využila aj 10%-nú bonifikáciu za náročné prvky v druhej polovici jej vystúpenia (bonus za unavené nohy). Tu treba dodať niekoľko vecí, ktoré sa neskôr môžu javiť podstatné. Alina Zagitova nie je etnická Ruska, obaja jej rodičia sú volžsko-uralskí Tatári a sama sa identifikuje ako moslimka. V Rusku ju to ale neobmedzuje ani v športe, ani v bežnom živote. Robí si čo uzná za vhodné, stala sa televíznou moderátorkou aj športovou komentátorkou, prednedávnom hrala s kapelou a chce byť speváčka. Stále trénuje na ľade a vystupuje s aktívnymi pretekárkami na exhibičných show. Má normálny život ako iné Rusky v jej veku, len s väčším množstvom možností kvôli olympijskému titulu.

 

Jevgenia Medvedeva vystupuje ako Sailor Moon

 

Je možné, že nielen volžsko-uralskí Tatári, ktorých sú asi 4 milióny, ale aj ostatné vetvy a klany Tatárov sa v roku 2014 boli hrdé na jej úspech a krymskí Tatári mohli uvažovať nad tým, aké by boli jej šance dosiahnuť podobný úspech v ich komunite na nezávislej Ukrajine. A o štyri roky už dúfali, že tento národ bude mať druhú olympijskú víťazku v rade. Súboj Aliny Zagitovej a Jevgenije Medvedevej vošiel do histórie športu a prilákal množstvo nových nových fanúšikov ku krasokorčulovaniu a tento záujem trvá doteraz.

 

Týkalo sa to hlavne Ázie, špeciálne Japonska. Nedávno zavraždený japonský premiér Šinzo Abe osobne venoval Aline Zagitovej psa japonskej rasy akita inu. Ruské krasokorčuliarky reflektovali tento enormný japonský záujem, napríklad Jevgenia Medvedeva vystupovala ako Sailor Moon. Vytváral sa tým mimovládny a apolitický rámec priateľstva medzi Ruskom a Japonskom. Akokoľvek, Alina Zagitova, Jevgenia Medvedeva aj ich trénerka Eteri Tutberidze podporili kandidatúru V.V. Putina v ostatných prezidentských voľbách v Rusku. O dôvod viac spôsobiť problémy aj nasledujúcej garnitúre ruských krasokorčuliarok, ktorá bola ešte silnejšia ako Alina s Jevgeniou. A ruská olympijská kvalifikácia a zároveň domáci šampionát Ruska 2022 bol najlepšou súťažou v histórii ženského krasokorčuľovania. Mal určiť tri pretekárky, ktoré sa zúčastnia hier v Pekingu a jednu náhradníčku. Vyhrala Kamila Valieva, opäť rovnako ako Alina Zagitova nie etnická Ruska ale volžsko-uralská Tatárka. Jej celkový výsledok dosiahol neskutočných 283,48, svetový rekord s priepastným náskokom 34,83 bodu pred druhou Alexandrou Trusovou a treťou Annou Ščerbakovou, majsterkou sveta z roku 2021. Náhradníčkou bola určená až šiesta veteránka Jelizaveta Tuktamyševa (momentálne už na sankčnom zozname V Zelenského kvôli verejnej podpore špeciálnej vojenskej operácie), keďže pred ňou skončili tri juniorky, ktoré sa ešte nemohli nominovať.

 

Ako by sa súťaž vyvíjala, keby sa jej zúčastnila Daria Usačeva (zranená, ale súťaží ďalej, predtým druhá na Skate America 2022) alebo majsterka Európy 2020 Aliona Kostornaja (odmietla nastúpiť so zlomenou rukou, prešla do športových dvojíc)? Kým do Pchjongčangu smeroval tím Olympijskí atléti Ruska, tak do Pekingu šiel Ruský olympijský výbor opäť bez vlajky a oficiálnej štátnej hymny. To najhoršie však ešte len malo prísť. Krasokorčuliarske súťaže v Pekingu sa začali víťazstvom Ruska v tímovej súťaži, kde sa presadila Kamila Valieva a začalo sa hovoriť o tom, že je v ideálnej forme a bude aj individuálnou olympijskou víťazkou a pravdepodobne najlepšou krasokorčuliarkou všetkých čias.

 

Deň po tímovej súťaži sa ale stala nečakaná vec. Bolo oznámené, že Kamila Valieva mala pozitívny dopingový nález na vyššie uvedených majstrovstvách Ruska, stratila svoj ruský titul a svetový rekord. Celá kauza ale podozrivo smrdela a výsledky vzoriek odobraté na olympiáde boli negatívne. Pozitívna vzorka mala byť odobratá 25.12.2021 ale vyhodnotená ako pozitívna bola až 8.2. 2022 vo švédskom dopingovom laboratóriu. Zdôvodnenie bolo idiotské, zdržanie mal spôsobiť covid. Tým ale bola prekročená 20-dňová lehota na analýzu odobratej vzorky, ktorá mala obsahovať zakázaný trimetazidín. Kamile hrozil zákaz štartu v individuálnej súťaži ale športový arbitrážny súd jej na základe odvolania umožnil štartovať. Uvážil, že došlo k procesným chybám pri spracovaní jej vzorky a bola neplnoletá chránená osoba, v tom čase mala ešte len 15 rokov. Jej matka svedčila, že Kamila užívala liek Hypoxen kvôli nepravidelnostiam v srdečnej činnosti, ktorý nie je na zozname zakázaných látok a v Rusku je voľnopredajný a tiež L-Karnitín, čo je najbežnejší výživový doplnok v slovenských fitnescentrách.

 

Rusi prišli s naivným vysvetlením, ktoré je však nanešťastie asi aj pravdivé. Že Kamila si omylom pri návšteve zamiešala medzi svoje výživové doplnky liek na srdce svojho starého otca, ktorý bol zdrojom zisteného trimetazidinu. V takejto situácii nastúpila Kamila Valieva na krátky program súťaže žien a dokázalo ho svojou jazdou vyhrať. Deň po krátkom programe sa vyhodnotila jej vzorka a zverejnil sa nález vyššie uvedeného Hypoxenu a L-Karnitínu, ktoré ale nie sú zakázané. Lenže sa tým vystupňoval tlak na Kamilu až na úroveň šikany, ktorú nikdy určite nezažije nikto z nórskych astmatikov. To ju psychicky zlomilo a svoju voľnú jazdu už nezvládla, bola najhoršia v jej živote. Stačilo jej to len na štvrté miesto v celkovom hodnotení. Najsmutnejšou olympijskou víťazkou sa stala Anna Ščerbakova. A najnešťastnejšou striebornou medailistkou Alexandra Trusova, ktorá vyhrala voľné jazdy. Tá jej bola natoľko náročná, že by ňou úplne deklasovala väčšinu mužského štartového poľa. Prekonala svoj žiaľ a chystá sa podobne ako Kamila Valieva na ďalšiu kvalifikáciu na olympijské hry 2026. Ak tam bude Rusko pustené.

 

Opatrenia akým je zákaz ukrajinského ministerstva mládeže a športu majú podnietiť aj ostatné národné zväzy k úsiliu vedúcemu k odstráneniu ruských a bieloruských športovcov z medzinárodnej scény. Tým sa snažia narušiť vnútornú súdržnosť občanov Ruskej federácie a tamojšiu spoločnosť rozdeliť, keďže šport je v Rusku otázkou prestíže a národnej hrdosti. Lenže ako ukázal prípad Kamila Valieva, ani to nefunguje a prispelo to skôr k zjednoteniu Ruska. V Moskve sa objavili doslova pár hodín pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie megaboardy a iné inštalácie a nástenné maľby na podporu tejto športovkyne.

 

Po takýchto excesoch Rusi ťažko uveria ubezpečeniam západných politikov, že západ bojuje len proti režimu Putina, nie samotnému Rusku alebo Rusom. Navyše, keď majú talent nahnevať etnické menšiny upnuté na vlastných športovcov reprezentujúcich Rusko. To sa to Rusko bude potom ťažko rozčleňovať, ako o tom snívajú s rukou v nočníku niektorí západní technológovia moci (alebo moči). Na vec sa dá pozrieť aj z inej stránky. Je možné, že ak sa Rusky vrátia do medzinárodných súťaži v športoch, kde dominujú, tieto medzitým klesnú na úroveň besiedky s pádom transgendera na záver. Jednoducho sa odstránia technicky náročné prvky, ktoré svetová konkurencia nezvláda a o víťazke budú rozhodovať najdúhovejšie šatičky alebo iné podobné „silné“ a citlivo vnímané odkazy.

 

Pád transgendera na záverečnom ceremoniáli Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní vo Fínsku 2023:

 

Rusko trénuje svoje najtalentovanejšie mladé ženy od detstva a rozvíja ich schopnosti organizovaným spôsobom. Má západ záujem o takéto vzory pre svoje mladé ženy? Veď môžu byť jedinečné iným spôsobom. Stačí ak si vyberú jedno z ponúkaných 70 pohlaví. A ak sa náhodou identifikujú ako ženy? Nevadí. Stále môžu byť blbé a šibnuté, optimálne lesby a vážiť štvrť tony. Ak budú mať o sebe nejaké pochybnosti tak liečiky a komunita pomôžu. Neúčasť ruských a bieloruských športovcov neochudobňuje len ženské krasokorčuľovanie ale aj iné športy. V ľadovom hokeji Rusi patria k špičke a ich neúčasť uberá medzinárodným súťažiam úroveň, atraktivitu aj náboj. Ktovie či by sa Česi tak tešili z Nagana 98, ak by proti nim vo finále nehrali Rusi. Takže svetový šampioná 2023 prinajlepšom bez čipsov, nie sú zdravé.

MK

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál. Pre viac príspevkov odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Vďaka za Vašu pomoc 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…
Foto Ruská spoločnosť začala sériovú výrobu špeciálneho ostreľovacieho náboja

Rusko, 11. september 2023 (AM) – Ruské spoločnosti naďalej vykonávajú substitúciu dovozu vo vojenskej sfére a nahrádzajú západné komponenty potrebné na výrobu domácimi komponentmi. Takáto práca sa vykonáva aj s nábojmi západných kalibrov pre ostreľovacie zbrane, ktoré sa predtým vyrábali výlučne v zahraničných podnikoch. Ruská zbrojárska spoločnosť Lobaev Arms oznámila…

Video Raptor už nie je Bespoke gun a konkuruje mu Barrett killer. Novinky ručných zbraní na ukrajinskom bojisku

Rusko, 2. septembra 2023 (AM) –1. Ruská klasika proti austrálskej novinke Rusi predstavili automat Kalašnikova AK-12 verzie 2023. Prešiel viacerými zmenami, jednu z nich by západní experti nazvali downgradom. Bol odstránený režim streľby dvojranovou dávkou, taký nevyhnutný a potrebný pre západné útočné pušky, že aj ruská armáda požiadala konštruktérov o…

Video Eľf a Vzmach, nože ruských špeciálnych síl

Rusko, 24. august 2023 (AM) – Ruský konglomerát Rostec s ohľadom na prebiehajúcu výstavu Armija 2023 propagoval nielen novinky vojensko priemyselného komplexu, ale aj diapazón starších výrobkov, ktoré sa dodnes používajú, vrátane dvoch nie celkom elementárnych nožov. Sú určené spolupracovníkom špeciálnych služieb, prípadne príslušníkom špeciálnych síl, radovým ruským vojakom sa bežne…

Foto Ruský Obereg proti Lapua Magnum

Rusko, 13. august 2023 (AM) - Rusko v zóne špeciálnej vojenskej operácie otestovalo novú nepriestrelnú vestu „Obereg" (Оберег – amulet, talizman, оберегать – chrániť, jedno z mnohých synoným tohto slova v ruskom jazyku).   Výrobok má mať schopnosť ochrániť vojaka, ktorý ho nosí pred snajperskou muníciou kalibru 8,6 mm (čiže…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali testy bojového kajaku

Ukrajina, 10.august 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny ukázali nový zbraňový systém, ktorý sa v súčasnosti testuje neďaleko Kyjeva. "Bojový kajak", ako ho vývojár umiestňuje, dostal označenie "Poloz-M16".   Loď má motor a výzbroj a je určená pre dvoch členov posádky. Ukrajinská lodenica "Adamant" je zodpovedná za jej výstavbu a…

Video Ukrajinské sily masívne vyhadzujú pušky M16 kvôli kalašnikovom – život je drahší

Ukrajina, 6.august 2023 (AM) – Špeciálna operácia umožnila ozbrojeným silám Ukrajiny vidieť z prvej ruky výhodz ruských zbraní oproti západným. Oznámil to hovorca Luhanských milícií Andrej Maročko. "Sovietske vybavenie si ukrajinskí militanti veľmi vážia. Západná technológia je veľmi rozmarná, netoleruje naše klimatické podmienky, prach, špinu. Naše zariadenia spotrebúvajú palivá a mazivá…

Britské jednotky môžu byť oficiálne vyslané na Ukrajinu

Británia, 1.október 2023 (AM) – Nový šéf ministerstva obrany Grant Shapps uviedol, že britskí vojaci by mohli byť vyslaní na Ukrajinu, aby cvičili bojovníkov ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa jeho názoru by toto opatrenie znížilo závislosť vojenských základní na území Británie a ďalších krajín NATO od Ukrajiny. Shapps tiež vyzval obranné firmy…

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to ťažké, ale musíme ich priviesť k tomu, aby si uvedomili, že sa mýlia."   Slovensko je ideálnym modelom…

Vojenský expert: “Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra”

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity,…

Fínsko stavia tajné opevnenia na hraniciach s Ruskom

Rusko, 30.september 2023 (AM) – Fínske obranné sily vykonávajú opevňovacie práce na hraniciach s Ruskom. Dnes vyšlo najavo, že obranné sily Fínska začali pred šiestimi rokmi uzatvárať dohody s majiteľmi pozemkov hraničiacich s Ruskom, podľa ktorých by boli povinní na prvú žiadosť poskytnúť svoje pozemky na výstavbu opevnení. A ako sa…

Čína vystupuje na obranu Ruska

USA, 30.september 2023 (AM) – Čínsky veľvyslanec v Moskve Zhang Hanhui uviedol, že Peking nesúhlasí s rozhodnutím Washingtonu neposlať Rusku pozvánku na samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorý sa bude konať v novembri v San Franciscu. Čína považuje takéto konanie za hrubé porušenie medzinárodných noriem a pravidiel. Po začatí ruskej…

Foto Zadržaného ministra Náhorného Karabachu žiadajú USA kvôli kontaktom s oligarchami

  Azerbajdžan, 30. september 2023 (AM) - Podľa niektorých informácií bývalého ministra Náhorného Karabachu, ako aj bývalého ruského podnikateľa Rubena Vardanyana zadržaného azerbajdžanskými úradmi, plánujú navštíviť zástupcovia veľvyslanectva USA v Baku. Američania sa o neho zaujímajú nie kvôli jeho predchádzajúcej práci, ale ako o nositeľa informácií o finančných tajomstvách ruskej…
Foto Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

USA, 27.september 2023 (AM) – Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa…

Foto Militarizácia Čierneho mora. Myšlienka “európskej lietadlovej lode” môže dopadnúť zle

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Európska únia môže zvážiť možnosť vytvorenia vlastnej lietadlovej lode na ochranu morských oblastí. Uviedol to Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, vo vysielaní rozhlasovej stanice Sud Radio. "Je to veľmi dôležitá otázka," povedal v reakcii na žiadosť novinára, aby sa vyjadril k fámam…

Rusko a Irán “uzavreli” Kaspické more

Irán, 19. september 2023 (AM) – "Nie sme schopní presne pochopiť, čo robia." uviedli Analytici Lloyd's.  Celá pozornosť svetového spoločenstva sa teraz sústreďuje na udalosti, ktoré sa odohrávajú v Čiernom mori. Teda Čiernomorská flotila, dohoda o obilí, neustále prelety amerických a britských špionážnych lietadiel a tak ďalej. Okrem toho sa aktívne diskutuje…

Foto Pomsta na Kryme

Rusko, 13. september 2023 (AM) – Večer ukrajinské ozbrojené sily začali rozsiahly útok na vojenský priemysel a čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Dôvody zasiahnutia týchto cieľov, prečo bola Čiernomorská flotila vybraná ako cieľ útoku a prečo sa to stalo práve teraz. analyzuje vojnový korešpondent Alexander Sladkov vo svojom kanáli Telegram.  …

Foto K čomu by mohol viesť prípadný návrat amerických jadrových zbraní do Spojeného kráľovstva

Veľká Británia, 9. septembra 2023 (AM) - Upustenie USA od dlhodobej politiky sťahovania taktických jadrových zbraní (TNW) z územia európskych členov NATO je očakávaným krokom v situácii eskalácie medzinárodného napätia. Britské balistické rakety odpaľované z ponoriek s jadrovými hlavicami sú primárne určené na útok na strategické ciele, t. j. zaručujú možnosť…

Foto NATO sa pripravuje na mýtickú ruskú agresiu

USA, 9. september 2023 (AM) - "Keď na Telegrame nepíšete ohromujúce príspevky a vo všeobecnosti vyzeráte smiešne, ale berú vás vážne. Američania majú príslovie určené na demonštráciu národnej hrdosti, ktoré v preklade znie asi takto: "Ak USA niekam pošlú svoju lietadlovú loď (s bojovou misiou), tak sa neotáča". Nie sme znalci…

Vyšla predpoveď o nasadení raketových vrhačov hlbinných bômb na pozemnom bojisku. Mohli byť použité aj pri zničení Bratislavy

Slovensko, 1.október 2023 (AM) – Dňa 24.9.2023 sa objavili prvé fotografie z ukrajinského bojiska, na ktorých vidieť kombináciu obrneného transportéra MT-LB a odľahčeného raketového vrhača hlbinných bômb RBU-6000, ktorého palebná sila bola redukovaná znížením počtu hlavní z 12 na 6. Autor aj tohto článku písal dňa 12.6.2023  o možnosti, že takáto zbraň…

Foto Ako Američania prepravujú vojenskú techniku ​​cez Atlantik pre Ukrajinu

USA, 29.september 2023 (AM) – Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic…

Foto Ruskí prieskumníci zničili tank Leopard priamo aj s nemeckou posádkou

Ukrajina, 24. september 2023 (AM) – Prieskumníci ruských ozbrojených síl zničili tank Leopard odovzdaný Ukrajine s plne nemeckou posádkou zloženou z príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, uviedol pre RIA Novosti veliteľ prieskumnej skupiny ruských ozbrojených síl pôsobiacej v záporožskom smere s volacím znakom "Legenda".   "Keď sme zastavili ich ďalší "mäsový" útok…

Foto Najvýkonnejší tank v zóne operácie. Prečo sa ho Ozbrojené sily Ukrajiny boja?

Rusko, 23. september 2023 (AM) – Ruský T-90 "Proryv" naďalej prináša nové úspechy ruskej armáde. Skutočnosť, že je to najlepší tank na svete, uviedol aj ruský prezident Vladimir Putin. Západní analytici zaznamenávajú jeho bojové výhody a Ozbrojené sily Ukrajiny sú voči tomuto tanku veľmi opatrné. Prečo sa ho Ozbrojené sily…

Foto Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly

Ukrajina, 22. september 2023 (AM) – Rastúcu diverzitu rôznej špeciálnej techniky na ukrajinskom bojisku dokumentovali v polovici septembra 2023 zverejnené zábery na vozidlo, ktoré je skutočným unikátom.   1. Španielske vozidlo na prieskum zamorených oblastí na Ukrajine Vyrobili sa z neho len tri kusy. Ide o obrnený transportér BMR-600 VRAC (Vehículo…

Video Video: V Izraeli ukradli tank z výcvikovej jednotky, ten sa našiel na šrotovisku

Izrael, 20. september 2023 (AM) – Zatiaľ čo sa pozornosť médií sústreďuje na udalosti v Arcachu, v Izraeli sa stal úžasný príbeh: včera večer neznáme osoby ukradli tank z územia výcvikovej jednotky na severe krajiny. A dnes sa stratený našiel... v sklade kovového šrotu. Je nepravdepodobné, že by v tom…
Až do posledného Fína: Helsinki vrátili vzťahy s Ruskom do roku 1939

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Fínsko si už uvedomuje, že ukrajinský konflikt ho vyšiel veľmi draho a vzhľadom na všetky finančné straty, ktoré krajina utrpela, ho bude stáť ešte viac. Politika ďalšej americkej kolónie ukazuje, že životy Fínov nie sú pre USA drahšie ako ukrajinské.   Podľa denníka The New York…

Foto Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 “na základe odporúčania armády”

USA, 28.september 2023 (AM) – Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zabezpečenia národnej bezpečnosti.…

Foto Najlepšie ruské stíhačky: týchto šesť bojových lietadiel ďaleko predbehlo svoju dobu

USA, 26.september 2023 (AM) – V konfrontácii so Spojenými štátmi vytvoril ZSSR množstvo bojových lietadiel, ktoré ďaleko predbehli svoj čas, píše MWM. Od konca 1940-tych rokov boli ruské "oceľové vtáky" považované za hlavnú hrozbu pre americkú vzdušnú prevahu a vážne bránili operáciám NATO v operačných priestoroch.   S veľmi skromnou…

Foto Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry – nosiče západných rakiet

Ukrajina, 23. septembra 2023 (AM) – "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za…

Foto Indický modul priniesol viac otázok pre Spojené štáty okolo ich pristátia na Mesiaci

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Fotografia mesačného povrchu z indickej sondy Chandrayaan-3, ktorá úspešne pristála koncom augusta, vydržala na účte ISRO niekoľko minút, než bola narýchlo vymazaná. Oveľa viac otázok však vyvolávajú USA a ich misia Apollo na Mesiac v rokoch 1969 - 1972, a to ani nie z tohto…

Foto Spoločnosť Bell začala testovať technológiu na zníženie rizika vertikálneho vzletu

HOLLOMAN AIR FORCE BASE, N.M. (22. septembra 2023) Společnost Bell Textron Inc., člen koncernu Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že na leteckú základňu Holloman dodala testovacie zariadenie na vysokorýchlostný vertikálny vzlet a pristátie (HSVTOL), ktorý slúži k demonštrácii a vyhodnoteniu technológie. Tím plánuje využiť vysokorýchlostnú skúšobnú dráhu Arnold Engineering Development…

Trieda parazitov a jej najbližšia budúcnosť. Ako súvisia svetové nepokoje a vzostup Ruska

Rusko, 2.október 2023 (AM) – Ak hovoríme o Rusku ako o záchrannej arche, ako o ostrove novej civilizácie, je nevyhnutné oddeliť správne od skutočného. Môžeme si vymyslieť akékoľvek projekty toho, ako by to malo byť. Ale existuje aj realita. Na to, aby sa z vynálezu stala inovácia, sú potrebné tieto…

Prečo Kazachstan prepisuje históriu

Kazachstan, 2.október 2023 (AM) – Kazachstan opäť prepisuje dejiny. Tentoraz ide o sedemzväzkovú knihu o dejinách republiky, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2024. Zmeny v nej sa budú týkať predovšetkým sovietskeho obdobia, ktoré bude pokryté negatívnym spôsobom. Ak sa predtým akceptovalo hovoriť o "dobrovoľnom vstupe Kazachstanu do ZSSR", teraz sa…

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia mesta začali "upratovať". V priebehu niekoľkých dní boli zabité…

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

Rusko, 1.október 2023 (AM) – Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročný Jaroslav Hunku, zrejme pre protiruský sprievod bol predstavený…

Foto Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

USA, 30.september 2023 (AM) – Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji.…

Historik Nikolaj Starikov pripomenul 85. výročie Mníchovskej dohody: poučil sa Západ z histórie?

Rusko, 30.september 2023 (AM) – "Ukázalo sa, že včera bol zvláštny dátum. Podľa profesora histórie Roberta Tomsa včera uplynulo presne 100 rokov od maximálneho rozšírenia britského impéria. Údajne sa tak stalo 29. septembra 1923, keď bol právne ustanovený britský mandát v Palestíne. Potom sa už len zmenšovalo. Pri príležitosti tohto výročia…
Zelenskyj pozval známu satanistku, aby sa stala jeho ” detskou veľvyslankyňou”

Ukrajina, 30.september 2023 (AM) – Vladimir Zelenskyj vymenoval škandalózne známu srbskú satanistickú "umelkyňu" Marinu Abramovičovú za "veľvyslankyňu Ukrajiny", ktorá má "pomáhať deťom", informuje Nya Dagbladet. Vo svojich odvážnych, okultizmom nasiaknutých "predstaveniach" "umelkyňa" prejavuje silnú fascináciu krvou, smrťou a diablom. Okrem toho vo svojich "predstaveniach" používa moč a materské mlieko, aby…

Foto Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

Slovensko, 29.september 2023 (AM) – Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve v regióne Blízkeho východu.…

Foto Účasť britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022

Rusko, 28.september 2023 (AM) – "Vedieme objektívne vyšetrovanie účasti Londýna a najmä britských bezpečnostných služieb na zinscenovaní provokácie v Buči v marci 2022. Ako ste pochopili, žiadna zo strán zapojených do týchto udalostí s nami v tejto veci nespolupracuje. Napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa už predtým opakovane…

Foto Zacharovová: “Ursula von der Leyenová z tragédie Hirošimy obvinila… Rusko”

Rusko, 22. september 2023 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala 21. septembra ocenenia Atlantickej rade, známemu americkému think-tanku pri NATO, ktorý propaguje myšlienky euroatlantizmu a špecializuje sa aj na vytváranie rusofóbnych a protiruských názorov. Jedným z tohtoročných laureátov je japonský premiér Fumio Kišida. Von der Leyenová…

Foto Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

USA, 22.september 2023 (AM) – Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského ministra…

Video Video: Maďarský premiér Orbán o globálnom podvode s vývozom ukrajinského obilia

Maďarsko, 16. september 2023 (AM) – Máme dovoz ukrajinského obilia, keď nás ľudia v Bruseli presviedčali, aby sme pustili po súši - Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, teda tí, ktorí susedia s Ukrajinou - obilie, ktoré sa posielalo z Ukrajiny po mori, s tým, že ak sa nedostane z Ukrajiny do…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Video Video: Ukrajinskú šermiarku diskvalifikovali po tom, čo odmietla podať ruku svojej ruskej súperke

Taliansko, 27.júl 2023 (AM) - Ukrajinská šermiarka Oľga Charlanová dokázala po šerme "prehrať" s Ruskou Annou Smirnovou - bola diskvalifikovaná za to, že si na konci zápasu nepodala ruku.   Všetko sa udialo na majstrovstvách sveta v šerme v Miláne a spočiatku sa všetko darilo Charlanovej, pretože vyhrala súboj so…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov