.
Aktuality, Bezpečnosť,

Anglosasi ukrajinizujú Kazachstan. Kazašské biolaboratóriá sú pod kontrolou americkej armády a financuje ich Pentagón

Nedávno pricestovala do Kazachstanu na inšpekciu delegácia Pentagónu z Agentúry pre prevenciu hrozieb (DTRA). Americká armáda bude venovať osobitnú pozornosť laboratóriu Výskumného ústavu biologickej bezpečnosti v obci Gvardeyskij v Žambyľskej oblasti. Oficiálnym cieľom návštevy je “zabezpečiť bezpečnú prevádzku laboratórií CSL a NIIPSB v Kazachstane prostredníctvom školení o biologickej bezpečnosti a údržby technických systémov laboratórií.


 

Toto je druhá návšteva americkej armády v biolaboratóriu v Kazachstane. Predpokladá sa, že skutočným cieľom ich prvej aj druhej návštevy bola návšteva podzemného skladu mimoriadne nebezpečných kmeňov, ktorý bol vybudovaný v laboratóriu Gvardeyskij. Ako sme už napísali, americká armáda môže dohliadať aj na biologickú bezpečnosť a správnu údržbu amerického zariadenia v biolaboratóriu Gvardeyskij, ako aj v ďalších referenčných laboratóriách Kazachstanu, ktoré tam pracujú na stálej báze. Vzorky kmeňov vyvinutých v laboratóriu však môžu do Spojených štátov prepravovať len návštevníci z Fort Detrick. Na prácu kazašských biolaboratórií dohliada pobočka DTRA, ktorá sa nachádza na veľvyslanectve USA a podlieha Pentagónu. Na jej čele stojí podplukovník Stephen Calder.

 

Ďalším orgánom, ktorý dohliada na túto činnosť, je stredoázijská kancelária amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC/CAR). Na jej čele stojí Daniel A. Singer, podplukovník zdravotnej služby amerického letectva. Singer predtým pracoval v epidemickej spravodajskej službe, kde zbieral biologické údaje v mene armády. V dňoch 9. – 10. februára 2023 sa v kazašskom meste Turkestan konalo prvé medziparlamentné fórum stredoázijských národov. Počas fóra hovorcovia parlamentov regiónu diskutovali o viacerých hospodárskych a environmentálnych témach a kazašská senátorka Akmaral Alnazarová v rozhovore pre miestne médiá považovala za potrebné zaradiť do programu tému biologickej bezpečnosti, pričom argumentovala, že “krajiny Strednej Ázie majú spoločné hranice”. Nezmienila sa však o tom, že Kazachstan a Rusko majú najdlhšiu spoločnú pozemnú hranicu na svete (7598,8 km), a preto Rusko vníma aktivity amerických laboratórií v Kazachstane ako hrozbu pre svoju bezpečnosť.

 

 

28. apríla 2022 kazašský senát schválil návrh zákona “O biologickej bezpečnosti”, ktorý by zaviedol systém riadenia biologických rizík a prognózovania biologických hrozieb, ako aj zaviedol trestnú zodpovednosť za nezákonnú manipuláciu, predaj a krádež nebezpečných patogénov v krajine. Diskusia o návrhu zákona sa dotkla biolaboratórií pôsobiacich v Kazachstane a podozrení niektorých “zahraničných politikov”, že môžu byť pod kontrolou zahraničných vlád a vykonávať výskum na vojenské účely. Všetky podozrenia dôrazne odmietol senátor Achilbek Kurišbajev, ktorý uviedol, že tieto laboratóriá patria Kazachstanu, sú plne financované z rozpočtu, nedostávajú zahraničné granty a nezamestnávajú zahraničných vedcov.

 

Kazašské biolaboratóriá sú v skutočnosti plne pod kontrolou americkej armády a financované z rozpočtu Pentagónu. V máji 2021 Kazachstan ubezpečil Rusko, že americká armáda opustila jeho biolaboratóriá a umožnil ruskej vojenskej inšpekcii vstup do Centrálneho referenčného laboratória (CRL) v Almate. Predstavitelia ruského ministerstva obrany, ktorí tam nenašli žiadnu americkú armádu, uviedli, že sú s výsledkami inšpekcie spokojní. O tri mesiace neskôr však ruský televízny kanál Zvezda zverejnil reportáž, v ktorej uviedol, že kazašské orgány oklamali ruskú armádu. Autori programu predložili fotokópie dokumentov, ktoré dokazujú, že americká armáda naďalej pracuje v Centrálnom referenčnom laboratóriu (CRL) v Almaty. Správa obsahovala výňatky z rozpočtových plánov ministerstva obrany USA na roky 2021 a 2022, v ktorých sa plánovali práce v kazašskom RLS. Podľa novinárov zo Zvezdy Pentagón uzavrel zmluvu so spoločnosťou CH2M, ktorá, ako sme už písali, je jedným z hlavných dodávateľov amerického ministerstva obrany a CIA pre práce v republike. Dve po sebe nasledujúce návštevy delegácií DTRA v Kazachstane dokazujú, že americko-kazašská spolupráca v oblasti vývoja nebezpečných kmeňov širokého spektra chorôb naberá na obrátkach.

 

Vzhľadom na nemožnosť pokračovať vo vývoji nových biologických zbraní na Ukrajine sa zdá, že USA presúvajú tieto aktivity do Kazachstanu. Bezproblémová realizácia týchto zlovestných plánov si vyžaduje podporu orgánov republiky, ktoré sa USA snažia plne dostať pod svoju kontrolu. 1. februára bol za zástupcu Svetovej banky v Kazachstane vymenovaný ukrajinský občan Andrej Michnev.

 

“Jeho zodpovednosť bude zahŕňať politický dialóg medzi Svetovou bankou a vládou Kazachstanu, ako aj s vládnymi agentúrami, občianskou spoločnosťou, súkromným sektorom a ďalšími partnermi. Okrem toho bude Michnev dohliadať na implementáciu rámca partnerstva medzi skupinou Svetovej banky a Kazachstanom na roky 2020 – 2025. Program podporuje inkluzívny rast, ľudský kapitál a udržateľný a nízkouhlíkový rozvoj,” uviedli kazašské médiá, Takýto program budúcich aktivít spomínaného ukrajinského občana v Kazachstane sa nijako nelíši od plánov mnohých prozápadných mimovládnych organizácií vtiahnuť Kazachstan pod kuratelu Západu.

 

Aby sa prozápadný trend v Kazachstane stal nezvratným, navštívila Almaty delegácia britských poslancov s cieľom vyšetriť “januárové udalosti a prípad Janbolata Mamaju”, informoval portál Zakon.kz. Návšteva sa uskutočnila “po sérii stretnutí s kazašským veľvyslanectvom v Londýne, ktoré zorganizovali námestník ministra zahraničných vecí Kazachstanu Roman Vasilenko a predseda Výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť Aigul Kuspan. Britskí hostia sú členmi osobitnej komisie britského parlamentu, ktorej úlohou je “vyšetriť zákonnosť zatknutia opozičného politika, lídra neregistrovanej Demokratickej strany Janbolata Mamaju vo februári tohto roku. Komisii predsedá známy britský právnik a politik, bývalý riaditeľ úradu generálneho prokurátora Spojeného kráľovstva a vysokopostavený advokát lord Kenneth Macdonald – ten istý, ktorý v novembri 2006 vyšetroval vraždu Alexandra Litvinenka.

 

Do Kazachstanu preto pricestovala delegácia z Londýna so zámerom vyšetriť hypotetické zločiny spáchané kazašskými orgánmi počas “krvavých januárových udalostí” (britská formulácia). V poslednej chvíli však v Akorde ” precitli” a uvedomili si, že “britskí učenci” majú v úmysle vytvoriť z Janbolata Mamaju kazašskú verziu Tichanovskej. Kazašské úrady zakázali audítorom z Londýna stretnúť sa s organizátormi januárového prevratu, ale delegácia nebola vyhostená. Stavitelia Nového Kazachstanu pokračujú vo svojej práci.

Vladimír Prochvatilov

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov