Strašnejšie ako HIMARS: Diabolsky presná „letecká čarodejnica“ GBU-39 / B na raketovej „metle“

Ilustračné foto

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Hovorca Pentagonu, nadporučík Tim Gorman , povedal, že Spojené štáty a ich spojenci “identifikujú a zvažujú najvhodnejšie systémy”, ktoré pomôžu Kyjevu výmenou za raketomety HIMARS končiace v zámorských skladoch. A zdá sa, že Spojené štáty sú blízko k vyriešeniu tohto problému. Podľa tlačovej agentúry Reuters je v Pentagone na stole návrh Boeingu dodať Ukrajine nový raketový systém GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb), ktorý už niekoľko rokov vyvíja spolu so švédskou skupinou Saab AB.

 

Stručne povedané: základom nových zbraní je GBU-39 / B Small Diameter Bomb (SDB) 250 lb. malá riadená letecká bomba. Nosič na jej štart sa nedávno stal voliteľným. Po modernizácii je GBU-39 / B schopný ponáhľať sa k cieľu z kontajnera pozemného pásového alebo kolesového odpaľovacieho zariadenia – napríklad americký raketomet M142 HIMARS, ktorý sa neslávne preslávil počas špeciálnej operácie na Ukrajine, alebo M270, ktoré NATO tiež už dávno poslalo na Ukrajinu v dostatočnom množstve.

 

K zvolenému cieľu v hlbokom tyle ruských jednotiek môže letecká bomba GBU-39 / B, ukotvená v raketovom motore z rakety M26 (použité aj v už spomínaných raketových systémoch) ísť po balistickej dráhe. v najvyššej možnej výške. V najvyššom bode na pochodovej ploche odhaľuje „inteligentná“ munícia svoje vlastné malé skladacie krídla. S ich pomocou je schopná plánovať aj 100 kilometrov za nepriateľskými líniami. A v kombinácii s prvotným impulzom daným bombe raketovým motorom môže dostrel nového komplexu dosiahnuť 150 kilometrov.

 

Letecká bomba je navádzaná pomocou vstavaného plánovacieho a korekčného modulu pomocou globálneho satelitného polohovacieho systému GPS. Kruhová pravdepodobnostná odchýlka od stredu cieľa – je nie viac ako jeden meter. Aj jediný ruský tank alebo lietadlo stojace na letisku sa tak môže stať obeťou GBU-39/B.

 

Prečo sa zdá, že Washington aj Kyjev sa chopili tejto myšlienky? Je to všetko o relatívnej lacnosti a schopnosti takmer okamžite zaviesť masovú výrobu GBU.

 

Veď posúďte sami.
Po prvé, ako sa nedávno ukázalo, mnoho z raketových motorov M26, ktoré mal Pentagon k dispozícii, bolo naraz nečinných. Takmer sa stali obeťou medzinárodného dohovoru podpísaného v roku 2008 o zákaze kazetových zbraní, na ktorých dodávanie na ciele boli použité. Podľa tohto dokumentu mali signatári, medzi ktoré patrili Spojené štáty, do roku 2018 zničiť kazetové zbrane uznané za barbarské. Alebo mali byť aspoň rozobrané a odoslané do najvzdialenejších skladov.

 

Ale teraz, pre M26 možno začína nový život. Namiesto kazetovej munície sa navrhovalo pripojiť k nim riadené letecké bomby. Ktoré nepodliehajú žiadnemu zákazu. A veľmi pravdepodobne – vpred smer na Ukrajinu.

 

Pokiaľ ide o druhú zložku novej zbrane – bomby GBU-39 / B, ktoré americká armáda prijala v roku 2006, mnohé z nich boli nitované v zámorí. Asi 30 tisíc kusov. A čo je najdôležitejšie, vzhľadom na masovú výrobu, každá z týchto vecí stála Pentagon iba 40 tisíc dolárov. Čo je štyrikrát menej ako najjednoduchšia munícia M142 HIMARS, ktorou Američania doslova zaplavili Ukrajinu.

 

Zásoby HIMARS sa však v samotných Spojených štátoch skončili. A nie je možné rýchlo zvýšiť ich produkciu v závode v Arizone. Aj keď sa tempo zdvojnásobí, Yankees nebudú schopní vyrobiť viac ako 96 inštalácií ročne. Ako sa hovorí: “Sám pre seba nestačí.” Za túto osvedčenú zbraň teda musia hľadať náhradu na Ukrajine.

 

A o tom, že ide o potenciálne úplne novú a veľmi vážnu hrozbu pre Rusko, presviedčajú výsledky testovacieho raketového odpaľovania komplexu GLSDB, uskutočneného v septembri 2019 na nórskej strelnici raketového centra Anneja. Potom sa uskutočnil štart zo špeciálne navrhnutého odpaľovacieho zariadenia v plne autonómnom 20-stopovom kontajneri na cieľ ukotvený v mori vo vzdialenosti 130 kilometrov od štartovacej pozície. Ako sľúbili americkí konštruktéri, po priamom zásahu sa ukázalo, že diera po zásahu riadenou bombou nie je ďalej ako meter od stredu terča zobrazujúceho hladinovú loď.

 

Podľa zámorských expertov, ak padne politické rozhodnutie, prvú GLSDB pripravenú na boj s Rusmi môže mať Kyjev k dispozícii už na jar. Skúsme si predstaviť, čo to bude znamenať pre Rusko?

 

V prvom rade bude musieť premiestniť takmer celé frontové letectvo, ktoré v súčasnosti operuje pozdĺž prednej línie, hlboko do krajiny. Aspoň z Millerova v Rostovskej oblasti, kde sídli pluk viacúčelových stíhačiek Su-30SM. A z letiska Kalino (Kursk), kde sa nachádzajú relatívne nové MiGy-29SMT. Ak nebudú odtiaľ odstránené, potom s prijatím GLSDB môže Kyjev strieľať tieto lietadlá priamo na parkoviskách.

 

Nútené premiestnenie časti frontového letectva na zadné letiská však dramaticky predĺži čas jeho letu do prednej línie. Navyše, aj muničné sklady sa budú musieť prepravovať oveľa ďalej dozadu. A vôbec – všetko, čo front denne potrebuje. Ukazuje sa, že s logistikou v zadnej podpore ruských jednotiek to bude zložitejšie.

 

Takže niet úniku? Prečo nie? V Rusku (ministerstvo obrany oznámilo, že do konca roku 2022) bude do prevádzky uvedená námorná hypersonická riadená strela Cirkon. Na ktorú nikto na svete nemá žiadnu protilietadlovú ochranu. Áno, Čiernomorská flotila, ktorá je jediná schopná ohroziť Ukrajinu z mora, zatiaľ nemá nosiče Cirkonov. Chcel by som vás však upozorniť na nasledujúce. Ako vyplýva z otvorených zdrojov, Cirkon je ďalším vývojom protilodnej riadenej strely P-800 Onix. Čo, mimochodom, už dávno dokazuje možnosť jeho využitia nielen pre námorné, ale aj pre pobrežné ciele.

 

Ako viete, pobrežné raketové systémy Bastion sú vyzbrojené rovnakými Onyxami. Ktoré sú v Čiernomorskej flotile dostupné v dostatočnom množstve. A sú v bojovej službe na Kryme.
Preto, len čo sa spamätajú hypersonické „Cirkony“, budú s najväčšou pravdepodobnosťou nasadené na krymské „Bašty“ namiesto „Onyxov“. To umožní na území Ukrajiny zaručene a úplne bez prekážok rozbiť čokoľvek. Vrátane americkej GLSDB.

 

Okrem toho bola začiatkom roka 2019 stanovená úloha vytvoriť pozemnú verziu riadenej strely s dlhým doletom Kalibr. Ako táto prísne tajná práca prebieha, sa zatiaľ nepodarilo zistiť. Ale treba vychádzať z toho, že ruskí dizajnéri už takmer štyri roky, ktoré odvtedy prešli, nesedeli nečinne.

 

Je však možné, že najväčšou nádejou je v tomto kontexte najnovší ruský protilietadlový raketový systém S-500 Prometej (iný názov je 55R6M Triumfator-M). Ide o zástupcu novej generácie ruských protilietadlových zbraní, ktorú nedávno vytvorila spoločnosť Almaz-Antej. Od jesene 2021 sa začal sériovo dodávať do Ozbrojených síl Ruskej federácie,

 

Hlavným účelom S-500 je boj proti balistickým raketám stredného doletu, ako aj ničenie kozmických lodí v blízkom vesmíre. Súdiac podľa deklarovaných charakteristík, riadené bomby vyrobené v USA na dráhe letu Prometeja by tiež mali cvaknúť ako orechy vo veľmi pôsobivej vzdialenosti – až 600 kilometrov.

 

Ako obvykle, úplne prvý Prometej, ktorý pred rokom zišiel z montážnej linky, sa postavil za Moskvu ako súčasť 15. armády špeciálnych síl leteckých a kozmických síl. Pred rokom sa to zdalo ako správne rozhodnutie. Možno však dnes existuje dôvod presunúť tieto systémy protivzdušnej obrany bližšie k hraniciam Ukrajiny?

 

A Moskva dala vo štvrtok svojim odporcom jasne najavo, že v prípade lavíny dodávok presne navádzanej munície do Kyjeva je pripravená pristúpiť k oveľa radikálnejším odvetným opatreniam. Povedal o nich v rozhovore pre RIA Novosti riaditeľ odboru ruského ministerstva zahraničných vecí pre nešírenie a kontrolu zbraní Vladimir Ermakov .

 

„Západné krajiny najaktívnejšie využívajú potenciál civilnej vesmírnej infraštruktúry, predovšetkým konštelácie satelitov na nízkej obežnej dráhe, na podporu operácií Ozbrojených síl Ukrajiny,“ povedal. Podľa Ermakova sa pomocou týchto satelitov uskutočňujú bojové misie na otvorenie lokalít, trás pohybu a akcií ruských jednotiek, riadenie úderných dronov, ako aj navádzanie cieľov z vesmíru pomocou presne navádzanej munície.

 

Diplomat poznamenal, že to „prinajmenšom vyvoláva otázky“ v kontexte Zmluvy o mierovom vesmíre a vyžaduje „najvážnejšie odsúdenie svetovým spoločenstvom“. Ak však takéto odsúdenie ešte nepríde, Rusko je pripravené začať jednostranne konať. Jednoducho povedané, zostreliť tieto údajne „pokojné“ satelity vo vesmíre, pomocou ktorých sa uskutočňujú údery proti jeho jednotkám. Na čo samozrejme môžu byť užitočné rovnaké systémy protivzdušnej obrany S-500 Prometej.

 

A tiež – vrstvený teritoriálny systém protiraketovej obrany A-235 “Nudol”, ktorý v poslednej dobe stráži moskovský priemyselný región. Dňa 15. novembra 2021 ho úspešne otestovalo Ministerstvo obrany Ruskej federácie. Na dôkaz bojovej pripravenosti bola pre účely výcviku na obežnej dráhe dlhodobo zničená kozmická loď Kosmos-1408 (typu Celina-D), ktorá bola vypustená na obežnú dráhu ešte v roku 1982 v ZSSR. Hovorí sa, že streľba urobila na Pentagon veľmi hlboký dojem.

 

Je jasné, že Ermakovova hrozba je adresovaná napríklad slávnemu Elonovi Muskovi. Asi dvetisíc satelitov systému Starlink dlhodobo a otvorene pomáha ozbrojeným silám Ukrajiny bojovať z blízkeho vesmíru. Je ťažké si predstaviť, čo sa stane, ak náhle začnú tieto zariadenia „odpájať“ priamo na obežných dráhach. Áno, ukrajinská armáda okamžite stratí svoju „presnosť“. Ale aj státisíce používateľov po celom svete budú „hluché“ a „slepé“. Očividne nám nepovedia „Ďakujem!“.

 

Nútené premiestnenie časti frontového letectva na zadné letiská však dramaticky predĺži čas jeho letu do prednej línie. Navyše, aj muničné sklady sa budú musieť prepravovať oveľa ďalej dozadu. A vôbec – všetko, čo front denne potrebuje. Ukazuje sa, že s logistikou v zadnej podpore ruských jednotiek to bude zložitejšie.

 

Takže niet úniku? Prečo nie? V Rusku (ministerstvo obrany oznámilo, že do konca roku 2022) bude do prevádzky uvedená námorná hypersonická riadená strela Cirkon. Na ktorú nikto na svete nemá žiadnu protilietadlovú ochranu. Áno, Čiernomorská flotila, ktorá je jediná schopná ohroziť Ukrajinu z mora, zatiaľ nemá nosiče Cirkonov. Chcel by som vás však upozorniť na nasledujúce. Ako vyplýva z otvorených zdrojov, Cirkon je ďalším vývojom protilodnej riadenej strely P-800 Onix. Čo, mimochodom, už dávno dokazuje možnosť jeho využitia nielen pre námorné, ale aj pre pobrežné ciele.

 

Ako viete, pobrežné raketové systémy Bastion sú vyzbrojené rovnakými Onyxami. Ktoré sú v Čiernomorskej flotile dostupné v dostatočnom množstve. A sú v bojovej službe na Kryme.
Preto, len čo sa spamätajú hypersonické „Cirkony“, budú s najväčšou pravdepodobnosťou nasadené na krymské „Bašty“ namiesto „Onyxov“. To umožní na území Ukrajiny zaručene a úplne bez prekážok rozbiť čokoľvek. Vrátane americkej GLSDB.

 

Okrem toho bola začiatkom roka 2019 stanovená úloha vytvoriť pozemnú verziu riadenej strely s dlhým doletom Kalibr. Ako táto prísne tajná práca prebieha, sa zatiaľ nepodarilo zistiť. Ale treba vychádzať z toho, že ruskí dizajnéri už takmer štyri roky, ktoré odvtedy prešli, nesedeli nečinne.

 

Je však možné, že najväčšou nádejou je v tomto kontexte najnovší ruský protilietadlový raketový systém S-500 Prometej (iný názov je 55R6M Triumfator-M). Ide o zástupcu novej generácie ruských protilietadlových zbraní, ktorú nedávno vytvorila spoločnosť Almaz-Antej. Od jesene 2021 sa začal sériovo dodávať do Ozbrojených síl Ruskej federácie,

 

Hlavným účelom S-500 je boj proti balistickým raketám stredného doletu, ako aj ničenie kozmických lodí v blízkom vesmíre. Súdiac podľa deklarovaných charakteristík, riadené bomby vyrobené v USA na dráhe letu Prometeja by tiež mali cvaknúť ako orechy vo veľmi pôsobivej vzdialenosti – až 600 kilometrov.

 

Ako obvykle, úplne prvý Prometej, ktorý pred rokom zišiel z montážnej linky, sa postavil za Moskvu ako súčasť 15. armády špeciálnych síl leteckých a kozmických síl. Pred rokom sa to zdalo ako správne rozhodnutie. Možno však dnes existuje dôvod presunúť tieto systémy protivzdušnej obrany bližšie k hraniciam Ukrajiny?

 

A Moskva dala vo štvrtok svojim odporcom jasne najavo, že v prípade lavíny dodávok presne navádzanej munície do Kyjeva je pripravená pristúpiť k oveľa radikálnejším odvetným opatreniam. Povedal o nich v rozhovore pre RIA Novosti riaditeľ odboru ruského ministerstva zahraničných vecí pre nešírenie a kontrolu zbraní Vladimir Ermakov .

 

Panika v Británii. Ruské rakety Kinžal sa k nej teraz dostanú rýchlejšie

 

 

 

„Západné krajiny najaktívnejšie využívajú potenciál civilnej vesmírnej infraštruktúry, predovšetkým konštelácie satelitov na nízkej obežnej dráhe, na podporu operácií Ozbrojených síl Ukrajiny,“ povedal. Podľa Ermakova sa pomocou týchto satelitov uskutočňujú bojové misie na otvorenie lokalít, trás pohybu a akcií ruských jednotiek, riadenie úderných dronov, ako aj navádzanie cieľov z vesmíru pomocou presne navádzanej munície.

 

Diplomat poznamenal, že to „prinajmenšom vyvoláva otázky“ v kontexte Zmluvy o mierovom vesmíre a vyžaduje „najvážnejšie odsúdenie svetovým spoločenstvom“. Ak však takéto odsúdenie ešte nepríde, Rusko je pripravené začať jednostranne konať. Jednoducho povedané, zostreliť tieto údajne „pokojné“ satelity vo vesmíre, pomocou ktorých sa uskutočňujú údery proti jeho jednotkám. Na čo samozrejme môžu byť užitočné rovnaké systémy protivzdušnej obrany S-500 Prometej.

 

A tiež – vrstvený teritoriálny systém protiraketovej obrany A-235 “Nudol”, ktorý v poslednej dobe stráži moskovský priemyselný región. Dňa 15. novembra 2021 ho úspešne otestovalo Ministerstvo obrany Ruskej federácie. Na dôkaz bojovej pripravenosti bola pre účely výcviku na obežnej dráhe dlhodobo zničená kozmická loď Kosmos-1408 (typu Celina-D), ktorá bola vypustená na obežnú dráhu ešte v roku 1982 v ZSSR. Hovorí sa, že streľba urobila na Pentagon veľmi hlboký dojem.

 

„Studená vojna“ v polovodičovom priemysle

 

Je jasné, že Ermakovova hrozba je adresovaná napríklad slávnemu Elonovi Muskovi. Asi dvetisíc satelitov systému Starlink dlhodobo a otvorene pomáha ozbrojeným silám Ukrajiny bojovať z blízkeho vesmíru. Je ťažké si predstaviť, čo sa stane, ak náhle začnú tieto zariadenia „odpájať“ priamo na obežných dráhach. Áno, ukrajinská armáda okamžite stratí svoju „presnosť“. Ale aj státisíce používateľov po celom svete budú „hluché“ a „slepé“. Očividne nepovedia „Ďakujem!“.
Sergej Isčenko


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Argentína sa nepripojí k BRICS

Argentína, 10. december 2023 (AM) – V Argentíne, ktorá v posledných rokoch trikrát zbankrotovala a žije s infláciou na úrovni 185 %, sa dnes pripravuje inaugurácia nového prezidenta Javiera Mileia, ktorého si voliči pamätajú vďaka sľubu, že krajinu vytiahne z krízy. Ekonóm, ktorý sa stal politikom, sľúbil prechod Argentíny na dolár,…

Foto Ruskí vojaci zajali ďalšiu várku tankov Leopard-2 a bojových vozidiel pechoty Bradley

Ukrajina. 10. decembra 2023 (AM) - Spojené štáty sú proti poskytovaniu ďalších zbraní a ďalšiemu financovaniu vojenského úsilia Kyjeva, píše MWM. Dôvodom sú straty, ktoré Ukrajina utrpí, a zjavné zlyhanie jej útočných operácií, píše autor. Početné nové zábery natočené na Ukrajine ukazujú, ako sa ruskí vojaci zmocnili niekoľkých kusov ťažkej techniky,…

Foto Ukrajina vs. Maroko. Nejde o to, kto by vyhral, prehrať môže opäť to nešťastné Slovensko

Slovensko, 10. december 2023 (AM) – Ukrajina má ďalší problém, odporovať ďalším dodávkam výzbroje nepriamo začala sama americká armáda, ktorá tvrdí, že jej už nechýba len munícia. Potrebuje aj doplniť stavy vozidiel. Článok tak môže byť založený na troch hlavných podkladoch. Súpise zbraní, ktoré USA dodali Ukrajine do 20.11.2023, súčasných…

Foto Tento silný starý muž je nádejou sveta a americkej demokracie. Na čo starý Joe dôrazne naráža?

USA. 10. decembra 2023 (AM) – Tento týždeň americký prezident Joe Biden povedal, že Rusko po víťazstve v konflikte na Ukrajine zaútočí na krajiny NATO. Rusko urýchlene nezvolalo Bezpečnostnú radu, aby zvážila odhalenie strategických plánov nepriateľa, a dokonca ani nezrušilo nadchádzajúce novoročné sviatky. Iba poverilo veľvyslanca vo Washingtone A. Antonova,…

Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Rusko a Perzský záliv hrajú globálnu hru

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Návšteva ruského prezidenta v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj rozsiahly program rokovaní jeho sprievodnej delegácie, je dokonalým ukazovateľom toho, o koľko slobodnejšie sa za posledný rok a pol stali popredné krajiny svetovej väčšiny. Na prvý pohľad by to malo byť…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Video Rusko začína doháňať náskok Ukrajiny v automatických guľometných platformách

Slovensko, 4. december 2023 (AM) - Ruský telegramový kanál "Lovci hláv..." je účinná mediálna platforma v informačnej vojne na ukrajinskom bojisku. Môže prispieť k víťazstvu Ruska aj k porážke Ukrajiny. Na obidva prístupy mu stačí maličkosť - otvoriť diskusiu. A nevyhýbať sa citlivým témam.   Jednou z takých je aj…

Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Argentína sa nepripojí k BRICS

Argentína, 10. december 2023 (AM) – V Argentíne, ktorá v posledných rokoch trikrát zbankrotovala a žije s infláciou na úrovni 185 %, sa dnes pripravuje inaugurácia nového prezidenta Javiera Mileia, ktorého si voliči pamätajú vďaka sľubu, že krajinu vytiahne z krízy. Ekonóm, ktorý sa stal politikom, sľúbil prechod Argentíny na dolár,…

Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Rusko a Perzský záliv hrajú globálnu hru

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Návšteva ruského prezidenta v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj rozsiahly program rokovaní jeho sprievodnej delegácie, je dokonalým ukazovateľom toho, o koľko slobodnejšie sa za posledný rok a pol stali popredné krajiny svetovej väčšiny. Na prvý pohľad by to malo byť…

Foto Zbrane Hamasu by mohli byť posledným klincom do rakvy Ukrajiny

USA. 10. decembra 2023 (AM) - Ako môže nekontrolovaný predaj zbraní ukončiť kariéru Vladimíra Zelenského ako prezidenta Ukrajiny? Na pozadí sporov, ktoré zachvátili kolektívny Západ o účelnosti ďalšej podpory Ukrajiny peniazmi aj zbraňami, chýbal už len malý "joint" zo strany Kyjeva, ktorý by mohol nakloniť misky váh v prospech odporcov…

Foto Takže o “elitách”

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Všetky dlhodobé pátrania po "národne orientovaných elitách" sú pátraním po zmiznutej čiernej mačke v tmavej miestnosti. Je dôležité veľmi jasne a triezvo pochopiť: "koloniálny" režim vždy a všade, na úrovni základnej architektúry, poskytuje "elitám" oveľa viac možností a výhod ako "suverénny" režim - zamýšľa…

Foto Venezuelské úrady oficiálne predstavili mapu krajiny s 24. štátom Guyana-Essequibo

Brazília, 8. december 2023 (AM) - Orgány Venezuelskej bolívarovskej republiky zorganizovali symbolickú akciu, počas ktorej bola parlamentu oficiálne predstavená nová geografická mapa krajiny. Na ňom je región Essequibo, ako 24. štát. Mapa je vystavená v Salóne ústav Federálneho zákonodarného paláca. Počas ceremónie predseda Národného zhromaždenia (parlamentu) Venezuely Jorge Rodriguez povedal, že…
Video V Červenom mori bola napadnutá americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel

USA. 5. decembra 2023 (AM) - Pentagón tvrdí, že v Červenom mori bola napadnutá americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel. Jemenské ozbrojené sily potvrdili, že zasiahli dve izraelské lode plaviace sa v Červenom mori. Sľubujú, že zablokujú všetky izraelské lode prechádzajúce touto životne dôležitou obchodnou cestou, ako aj Arabským…

Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Ruskí vojaci zajali ďalšiu várku tankov Leopard-2 a bojových vozidiel pechoty Bradley

Ukrajina. 10. decembra 2023 (AM) - Spojené štáty sú proti poskytovaniu ďalších zbraní a ďalšiemu financovaniu vojenského úsilia Kyjeva, píše MWM. Dôvodom sú straty, ktoré Ukrajina utrpí, a zjavné zlyhanie jej útočných operácií, píše autor. Početné nové zábery natočené na Ukrajine ukazujú, ako sa ruskí vojaci zmocnili niekoľkých kusov ťažkej techniky,…

Foto Ukrajina vs. Maroko. Nejde o to, kto by vyhral, prehrať môže opäť to nešťastné Slovensko

Slovensko, 10. december 2023 (AM) – Ukrajina má ďalší problém, odporovať ďalším dodávkam výzbroje nepriamo začala sama americká armáda, ktorá tvrdí, že jej už nechýba len munícia. Potrebuje aj doplniť stavy vozidiel. Článok tak môže byť založený na troch hlavných podkladoch. Súpise zbraní, ktoré USA dodali Ukrajine do 20.11.2023, súčasných…

Foto Video: Rusi zajali tank Leopard 2

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Ruská armáda zverejňuje zábery zajatého nemeckého tanku Leopard 2, píše eXXpress. Teraz budú špecialisti a inžinieri schopní lepšie pochopiť, ako je usporiadaná nemecká "zázračná zbraň", a dozvedieť sa všetko o jej slabých stránkach. Pre európske armády to neveští nič dobré. Ruská armáda ukázala fotografie bojového…

Foto Rusi majú nové transportéry BTR-82A, bulharský prezident Ukrajine vetoval najstaršie BTR-60

Rusko, 8. december 2023 (AM) –Večer 1.12.2023 zverejnil nemecký Bild článok, ktorý napísal Julian Röpcke, považovaný za hlavného rusofóba Nemecka a v Rusku už od sýrskej kampane prezývaného Jihadi Julian pre svoju náklonnosť aj k islamistickým skupinám, ktoré síce škodia Rusku, avšak s nimi kedykoľvek môže mať vnútorné bezpečnostné problémy…

Foto Aké tajomstvá odhalí zajaté bojové vozidlo pechoty Bradley

Rusko, 5. december 2023 (AM) – Ruská armáda prvýkrát získala americké bojové vozidlo pechoty Bradley. Táto trofej neprišla vojakom ľahko, pretože vozidlo bolo v šedej zóne - v posledných mesiacoch tam horelo asi 50 takýchto bojových vozidiel pechoty. Aké sú technické vlastnosti Bradleyho a ako môžu byť zaujímavé pre ruských…

Foto Francúzsko sa pripravuje na vojnu. Nenápadne prešlo na vojnovú ekonomiku

Francúzsko, 5. december 2023 (AM) – Francúzsko predstavilo špeciálny program na vybavenie viacerých krajín bývalého ZSSR zbraňami, predovšetkým Arménska. Jeho deklarovaným cieľom je potreba chrániť Arménsko pred možným útokom Azerbajdžanu. Oveľa dôležitejší motív sa však týka samotného Francúzska: pripravuje "zrýchlený prechod na vojnovú ekonomiku". Prečo a čo to znamená?  …
Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Su-35: prečo sa NATO bojí tohto ruského bojovníka

Rusko, 8. december 2023 (AM) – Prevaha Su-35 nad ukrajinskými lietadlami je jedným z dôvodov, prečo Kyjev žiada svojich spojencov o F-16, píše pre TNI Harrison Kass - expert na obranu a národnú bezpečnosť a bývalý pilot amerického letectva. NATO však chápe, že supermanévrovateľnosť a technické vlastnosti ruskej stíhačky jej…

Foto Vzácna udalosť v dejinách vojenského letectva a v dejinách Ruska počas Putinovej návštevy

Rusko, 7. december 2023 (AM) – Dnes sa odohrala vzácna udalosť v dejinách vojenského letectva a v dejinách Ruska. Lietadlo ruského najvyššieho veliteľa uskutočnilo bez medzipristátia let do Spojených arabských emirátov v sprievode stíhacieho krídla ruského letectva so zbraňami. Raritou je, že takýchto prípadov je na svete v zásade málo, ak…

Foto Rusko zverejnilo detaily o dronoch. Začína tiež najímať zahraničné žoldnierske skupiny

Rusko, 5. december 2023 (AM) – Armádny magazín zverejnil 4.12. 2023 článok o automatizovaných guľometných platformách, v ktorom sa avizoval popis problematiky pozemných a námorných dronov. V priebehu dňa 4.12. 2023 sa potom začali sypať informácie, ktoré by vhodne doplnili článok o leteckých dronoch zverejnený ešte dňa 22.11.2023.   Drony…

Foto USA rozmiestnia v Ázii pozemné rakety stredného doletu

USA, 5. december 2023 (AM) - Pozrime sa teraz na konkrétnom príklade, ako je boj Mnohých (modernej, liberálnej geokultúry) proti Jednému (tradícii, posvätnej geokultúre) v rôznych regiónoch prísne izomorfný. Takže podľa živého stelesnenia atlantizmu, liberalizmu a najdivokejšieho kapitalizmu Trass, Ukrajina, Izrael a Taiwan sú tri fronty tej istej vojny. Čo majú…

Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Tento silný starý muž je nádejou sveta a americkej demokracie. Na čo starý Joe dôrazne naráža?

USA. 10. decembra 2023 (AM) – Tento týždeň americký prezident Joe Biden povedal, že Rusko po víťazstve v konflikte na Ukrajine zaútočí na krajiny NATO. Rusko urýchlene nezvolalo Bezpečnostnú radu, aby zvážila odhalenie strategických plánov nepriateľa, a dokonca ani nezrušilo nadchádzajúce novoročné sviatky. Iba poverilo veľvyslanca vo Washingtone A. Antonova,…

Foto ” SMERŠ” ožíva? Vznikla špeciálna vojenská kontrarozviedka na boj proti špiónom a sabotérom

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Člen výboru Štátnej dumy pre obranu, generálporučík v zálohe Andrej Gurulev na svojom kanáli Telegram informoval, že Rusko vytvorilo vojenskú kontrarozviedku v DNR, LNR, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktorá je podobná sovietskej štruktúre z čias Veľkej vlasteneckej vojny "SMERŠ" (Smrť špiónom).   Andrej Gurulev sa…

Foto Alexander Dugin: Guyana je ďalším frontom multipolarity proti unipolarite

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Britská Guyana-Essequibo (spolu s Malvínami) je ďalším frontom multipolarity proti unipolarite. Celkovo máme do činenia už s piatimi potenciálnymi alebo skutočnými frontami.   1. Rusko je vo vojne s kolektívnym Západom a americkým (anglosaským) globalizmom na Ukrajine. Ide v podstate o občiansku vojnu Rusov…

Foto Cieľ ruskej diplomacie v Arábii: “Globálny modernizačný pás” namiesto “amerického chaosu”

USA. 9. decembra 2023 (AM) - Pracovné návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii 6. decembra 2023, ako aj príchod iránskeho prezidenta Ibrahima Raisiho do Moskvy 7. decembra sú dôležité už len preto, že demonštrovali najvyšší záujem popredných krajín Blízkeho východu o spoluprácu s Ruskom…

Foto Rusko a Čína predložili Saudom špeciálnu ponuku – Putinova návšteva je jedinečná

USA. 8. decembra 2023 (AM) - Americká "dohoda storočia" sa ukázala ako pasca. Začiatkom 80. rokov 20. storočia uzavrela Saudská Arábia, jeden z najväčších svetových vývozcov ropy, so Spojenými štátmi "dohodu storočia". Zaviazala sa predávať ropu len v dolároch a prevažne na západných burzách. Výmenou za to Američania sľúbili, že sa…

Foto Pereslegin: Kissingera nepočúvali keď im tvrdil, že USA sa púšťajú do úplne zbytočnej vojny na Ukrajine

USA. 8. decembra 2023 (AM) - Vo vojne teraz nastala prestávka. Ukrajina ukončila svoju ofenzívu, Rusko zatiaľ svoju ofenzívu nezačalo a práve v tomto čase sa objavuje analýza Washington Post o vojne. Analýza sa snaží vysvetliť neúspech ukrajinskej "protiofenzívy". Je zaujímavé porovnať tieto dokumenty s tým, čo sme kedysi uviedli v…
Foto Washington potrebuje vojnu. Zablokoval rezolúciu o okamžitom prímerí v Gaze

USA. 9. decembra 2023 (AM) – Washington potrebuje vojnu. Všade. USA využili svoje právo veta v Bezpečnostnej rade OSN a zablokovali návrh rezolúcie o okamžitom prímerí v zóne palestínsko-izraelského konfliktu, ktorý pripravili Spojené arabské emiráty. Za rezolúciu hlasovalo trinásť z pätnástich členov Bezpečnostnej rady: Čína, Rusko, Francúzsko (stáli členovia Bezpečnostnej…

Foto Západ svojimi krokmi ničí systém ekonomických vzťahov, ktorý sa budoval celé desaťročia

Rusko, 8. december 2023 (AM) – Prezident Vladimir Putin sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí fóra "Rusko volá", ktoré organizuje banka VTB. Vystúpenie ruského lídra prišlo niekoľko dní predtým, ako sa očakáva, že ruský parlament oznámi začiatok prezidentskej volebnej kampane. "Sám som bol prekvapený, keď som zistil, že počet zahraničných spoločností…

Foto Fašistické pochodňové sprievody vo Fínsku

Fínsko, 7. decembra 2023 (AM) - Polícia počas pochodňového sprievodu vo Fínsku rozháňala autobus s protinacistickými demonštrantami. V Helsinkách sa včera pri príležitosti Dňa nezávislosti konalo niekoľko demonštrácií vrátane akcie "Fínsko, zobuď sa" a pochodňového sprievodu "612" (názov je odvodený od dátumu 6. decembra), na ktorom sa zúčastnilo približne 500…

Foto Klimatický samit OSN: recidíva globalistickej agendy

USA. 6. decembra 2023 (AM) - 30. novembra 2023 sa v Dubaji začal samit COP28. Klimatický samit je organizovaný pod záštitou OSN a jeho cieľom je riešiť "globálne otepľovanie" a "zmenu klímy" a bojovať proti "emisiám uhlíka". Program samitu odráža zastarané globalistické predstavy o jednotnom svete zjednotenom spoločnými pravidlami a…

Foto Stránka “Mirotvorec” je nástrojom ukrajinskej vlády na vydieranie, únosy detí a zastrašovanie západných politikov

Rusko, 6. december 2023 (AM) – Ľudskoprávni aktivisti Nadácie na boj proti nespravodlivosti získali prístup k tajným informáciám o fungovaní ukrajinskej webovej stránky "Mirotvorec", ktorú Kyjev používa na násilnú repatriáciu maloletých detí z Európy, vydieranie a útoky na politikov v západných krajinách. Nadácia na boj proti nespravodlivosti získala dôkazy o…

Foto Izrael oznámil, že zabili veliteľov práporov Hamasu, veliteľov rôt a mnoho bojovníkov

Izrael, 4. december 2023 (AM) - Izrael napadol južnú časť pásma Gazy. 3. decembra bol oznam v The Time of Israel: Izraelská armáda v nedeľu potvrdila, že rozšírila svoju pozemnú ofenzívu na juh pásma Gazy a prisľúbila, že bude viesť kampaň s rovnakou intenzitou ako na severe Gazy, kde boje…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov