
Rusko vyvinulo nový prístup k zabezpečeniu utajenia jadrových ponoriek budúcnosti
Ruská jadrová ponorka novej generácie (APL) bude utajenejšia znížením odrazeného akustického poľa a znížením elektromagnetických a tepelných polí, uviedol Andrey Baranov, zástupca generálneho riaditeľa pre zahraničnú ekonomickú činnosť a vojensko-technickú spoluprácu konštrukčnej kancelárie Rubin.
Na výstave Army-2022 Rubin po prvýkrát predstavil model – koncept jadrovej ponorky novej generácie Arctur, ktorá sa môže objaviť v ruskom námorníctve v druhej polovici 21. storočia. Ruská jadrová ponorka budúcnosti sa bude zmenšovať, ale bude možné na ňu umiestniť maximálny počet zbraní, uviedol Baranov.
“Z nášho pohľadu máme možnosť o niečo znížiť výtlak nových člnov. Od veľkých rozmerov je však ťažké utiecť, závisí od nich všestrannosť lode. Zdá sa nám, že tieto veľké člny v budúcnosti by sa postupne mali stať univerzálne nosné platformy, na ktoré by bolo možné umiestniť maximálne množstvo rôznych technických prostriedkov vrátane zbraní,“ povedal Baranov. Preto je podľa neho v koncepte Arctur vidieť ako univerzálny hriadeľ pre malé a stredne veľké podvodné drony, tak aj vonkajšie výklenky pre veľké podvodné vozidlá.
“Toto všetko umožní takejto lodi fungovať čo najefektívnejšie, to znamená v maximálnej bezpečnej vzdialenosti,” dodal Baranov.

Teraz sa vo flotile objavujú najnovšie jadrové ponorky projektov 955 “Borej” (strategické) a 885 “Jaseň” (viacúčelové).
“Hlavnými rozdielmi v našej vízii ponorky budúcnosti je rozšírenie schopností a nový prístup k zabezpečeniu utajenia. Tieto rozdiely sú samozrejme “vo vnútri” plavidla, ale sú viditeľné aj zvonku. Najviac zjavným prejavom sú nové kontúry určené na redukciu odrazeného akustického signálu, a zariadenia na palube. Na modeli nie až tak badateľné, no nemenej dôležité sú práce na redukcii ďalších polí – elektromagnetických, tepelných a iných, pretože systémy detekcie priestoru už dlho nie sú fantáziou, ale veľmi reálna hrozba,“ povedal Baranov.

Rubin dokončil práce na zlepšení konštrukcie 636. nejadrovej ponorky Varšavjanka: bude môcť mať okrem iného vlečné sonarové antény a modernizovanú výrobu elektriny, uviedol Andrej Baranov. Ťahané sonarové antény umožňujú lodi počúvať oceán v zadných smerových uhloch, teda zozadu. S prednou štandardnou anténou na palube sa tak dosiahne 360-stupňová akustická počuteľnosť.
Rubin sa takisto rozhodol vytvoriť anaeróbnu (na vzduchu nezávislú) elektráreň (VNEU) pre nejadrové ponorky založenú na palivových článkoch s výrobou vodíka z motorovej nafty. Hlavnou výhodou VNEU je zvýšené utejenie ponorky. Ponorka dostane príležitosť byť pod vodou bez toho, aby sa vynorila na hladinu, aby si mohla nabiť batérie. Vodu získava z kyslíka a vodíka, pričom sa uvoľňuje elektrina. Najťažšia otázka je: kde získať vodík? Je ťažkopádne nosiť ho so sebou , je ťažké a nebezpečné ho nakladať, preto ho navrhujú získavať z motorovej nafty, táto schéma sa nazýva reforming,“ povedal Baranov. Tento prístup je podľa neho sľubný z hľadiska utajenia, jednoduchosti založenia a ďalších parametrov, ktoré sú dôležité pre ruskú flotilu.
CKB Rubin sa špecializuje na dizajn ponoriek a podvodných neobývaných vozidiel. Väčšinu ponoriek v ruskom námorníctve navrhol Rubin, najmä strategickú nukleárnu triedu Borej a nejadrovú triedu Varšavjanka a Lada.
Milan Novický