Na Putinovu výzvu Burjatsko, Jakutsko a Tuva povolávajú skúsených veteránov ostreľovačov

Ilustračné foto

Burjatsko, 26.september 2022 (AM) – Rodák z Burjatska Badma Cyrendoržiev ide na Ukrajinu medzi mobilizovanými z republiky. Podľa jeho slov je to už jeho tretia „vojna“. Prvá bola v Afganistane, kde skončil ako súčasť 860. motostreleckého pluku, kde si odslúžil vojenskú službu.

 

Po prvom nácviku streľby na strelnici ho zaradili ako ostreľovača. Vtedy zo sto metrov trafil päťkopejku – mincu. Poručík iba zahvízdal. A v noci z rovnakej vzdialenosti zhasil zapálenú novoročnú girlandu. V tomto nebolo nič prekvapujúce. Badma je dedičný ostreľovač. Jeho starý otec bojoval vo Veľkej vlasteneckej vojne, bojoval v ostreľovacom oddiele 32. sibírskej divízie, kde bolo veľa Burjatov. Vrátil sa po zranení. „Musíš streliť Nemca do očí, aby si nepokazil kožu,“ rád opakoval môj starý otec. Dedko mal veľa zásahov ale aj zranení. Podľa Badma mal starý otec len jedno celé miesto na tele.

 

V Afganistane ho dušmani volali „Chazar“ – vyzeral ako miestni mongoloidní Chazari. Lovili Chazara – rôznymi spôsobmi, miestny autoritatívny dušman si na vzal na mušku. Mudžahedíni ponúkli za jeho hlavu päť „šťavnatých“ baranov a vrecko iránskej ryže. Nastal hon na „šuravi Chazarom“. Aj ostreľovači ho tiež lovili. Vrece ryže a barani boli príjemným bonusom.

 

Chazar bol niekoľkokrát postrelený z britskej búrskej ostreľovacej pušky, s ktorou Briti lovia slony v Afrike. Raz boli z tejto pušky prestrelené dve titánové nepriestrelné vesty, ktoré ležali vedľa Badma. Burjat ich maskoval za kameň, aby prilákal afganského ostreľovača na živú návnadu. Od výstrelu sa „brnenie“ roztrhlo rôznymi smermi ako handrové záplaty.

 

Po Afganistane sa Badma vrátil domov a zamestnal sa v miestnom lesnom podniku. Celý život sníval o tom, že bude lesníkom – ako jeho starý otec. Po nejakom čase zavolal jeho bývalý veliteľ pluku Lev Rochlin do ústredia Barguzinského lesníctva . A požiadal o pomoc v Čečensku (Rochlin tam už velil zboru). Sľúbil hodnosť, peňažný príspevok, buzi a chušuri (národné burjatské pochúťky). V Čečensku mali ťažké časy s ostreľovačmi. A keď militanti začali opäť bojovať, bolo treba s nimi bojovať. Badma bojoval v prvej aj druhej čečenskej vojne. Koľko militantov zničil so zbraňou v ruke, nepovie.

 

Keď odchádzal z domu, Rochlin prikázal kuchárom, aby mu špeciálne pre Badmu pripravili „horkohog“ – národné burjatské jedlo z jahňaciny, ktoré sa pripravuje na uhlíkoch v plechovke od mlieka…

 

Toto je jeho druhá cesta na Ukrajinu. Prvá skončila neďaleko Mariupolu. Podľa veku nie je vhodný na mobilizáciu, ale po rozhovore s miestnym vojenským komisárom sa rozhodol ísť. A pred odchodom na letisko Bajkal v Ulan-Ude stihol poskytnúť rozhovor pre Svobodnoe pressa.

– Badma, každý sa môže stať ostreľovačom?

– Podľa toho akým. Existuje ich niekoľko typov – ostreľovač-sabotér, pechotný ostreľovač, ostreľovač pre mestský boj. Všetko je trochu iný psychotyp. Sabotér môže čakať celé dni na požiadavku na svoju vytúženú obeť. Pechotný ostreľovač pracuje v boji ako súčasť útočných tímov. Je to tímový muž. Musí strieľať ako kovboj a behať ako jeho kôň.

 

Mestský ostreľovač je ostrý a prefíkaný chlapík. Pracuje z krytu, behá po bytoch ako los, útočí z výškových budov, pivníc a pevností, kryje svoje vlastné, odvádza nás od pozornosti nepriateľa a je pripravený každú chvíľu ísť do boja. Musí sa pohybovať medzi mestskými ruinami a sutinami, preliezať kanalizačné šachty, pivnice, tunely, katakomby a iné komunikačné priechody ako potkan. V mestskej bitke je veľmi dôležité mať čas vyliezť na piate alebo siedme poschodie domu a urobiť si tam oporu. Alebo aj na streche. Odtiaľ je najlepší prehľad.

 

Ale ak na vás začnú biť z tanku, musíte rýchlo zmiznúť. Tank vás môže dokonca pochovať pod troskami. Keď na mne v Mariupole začal pracovať tank, občas som sa spúšťal priamo na lane z okna na žumare. Ako horolezec. Nohy ostreľovača musia byť veľmi rýchle. Pretože po úspešnom výstrele sa na neho začína poriadna poľovačka.

 

-Je ťažké sa to naučiť?

– Je to na dlhú dobu. Človek musí byť na to predisponovaný. Nie každému sa to podarí. V Afganistane som nevidel ani jedného ruského či kaukazského ostreľovača. Teplota nie je rovnaká. Burjati, Jakuti, Tuvani, Kylmykovia, Chanti, Mansi, Nivchovia… Dokonca som stretol aj Čukčiov. My, prižmúrení, vidíme oveľa ďalej ako Slovania. Ohnisková vzdialenosť je iná. A burjatský ostreľovač uvidí. V armáde sa však ostreľovači vyberajú po minimálne šiestich mesiacoch služby. Musíme sa bližšie pozrieť na človeka, pochopiť jeho psychiku, vidieť, ako strieľa na strelnici.

 

– Aké sú špecifiká práce ostreľovača na Ukrajine?

– Sniper-sabotér musí neustále pracovať v “šedej” zóne. Je veľká – tri až štyri kilometre. Toto je oblasť, kde sa pohybuje. A často je obsypaná nášlapnými mínami. A lesov je málo. Stále sme zvyknutí bojovať v lesoch, v horách. Tu sa musíte veľa plaziť, pracovať hlavne za úsvitu, na „psej hliadke“. A keď niekoho vyriešite, môže sa „pomstiť“ mínometmi. A pokrývajú celé štvorce. Preto je veľmi dôležité mať únikové cesty. Pri ležaní na bruchu už v duchu kalkulujete, ako sa „odtrhnete a zaleziete“. Je žiaduce, aby v blízkosti bola dutina, jama alebo drážka. A musíte po nich skokmi utekať, vyhadzovať kolená vysoko. V týchto chvíľach sa každý modlí k svojmu bohu.

 

– Čo znamená maskovanie v živote ostreľovača?

To je podmienka jeho prežitia. V lese a na poli sa musíte stať kameňom, stromom, kríkom, zemou, vodou. Pamätám si, že v Afganistane sme kráčali po chodníku pozdĺž úpätia hory a za súmraku nám vyšiel v ústrety mudžáhid. Pred zákrutou hory si čupol dolu pri cestičke a na hlavu si pretiahol vrece hrubej vrecoviny. A zmenil sa na kameň. Na dva kroky od neho prešla celá rota a nikto nič netušil. Išiel som posledný. A textúra kameňa sa mi zdala podozrivá. Sadol som si, akoby som si šnuroval topánky. A potom som si ľahol nenápadne vedľa. Prešli tri minúty. Naši sú preč. Aj ja ležím ako mŕtvy. Pozerám sa – kameň stúpa a pod ním – ľudské nohy. Musel som strieľať. Kameň spadol.

 

Vyzliekol som vrecovinu a pod ňou bol bradatý muž s dierou na čele. Potom som aj ja prijal tento kryt. Teraz idem s veľkými taškami, v batohu zaberajú málo miesta. A mám ich v rôznych farbách – podľa oblasti. Teraz sa za pätnásť sekúnd stanem napríklad kameňom.

 

– Nepriatelia prešli okolo teba?

– Opakovane. Pokiaľ nešli po mne. Jeden sa dokonca vymočil na môjho hejkala. Skoro ma prevalcoval. Ale nezbadal ma. Na dobrý trik prišli naši ostreľovači v Čečensku. Zrezali hrubé bukové konáre a strčili si ich do opaskov. Tak sa zmeníte na krík. V Bamute, v lese počas bitky, som stál v takom kríku a na dva kroky okolo mňa prebehli militanti. Dal som ich odzadu.

 

– Aká je najlepšia zbraň pre ostreľovača?

– Tú čo miluje. A každý má rád to svoje. Vyskúšal som všetko – anglické, kanadské a izraelské pušky. Napriek tomu pre mňa neexistuje nič lepšie ako staré dobré SVD. V našom pluku jeden ostreľovač na SVD pripevnil guľometné dvojnožky. Veľmi to pomohlo. Aj keď spätný ráz je silný. Niekedy sa ostreľovač presunie z úderu do ramena celým telom na zem.

 

V Afganistane som mal pušku Kord. Silná zbraň. Raz som v Groznom „Kordom“ zrazil cez stenu domu arabského ostreľovača. Skenoval som si v hlave, kde sedel, odtiahol som Kord na piate poschodie domu oproti a zasiahol som ho cez stenu. Zviezol sa na svoju posteľ a v „ruinách Ríšskeho snemu“ sa ukľudnil. V stene diera veľkosti ľudskej hlavy a ostreľovač bez hlavy. Len prsty mŕtvoly vibrujú. A červený mozog rozhádzaný po celom byte.

 

Ostreľovači sa musia tiež neustále preškoľovať. Musíte byť schopní útočiť v tme na zvuk, na šuchot. Nie každý je na to pripravený. V noci však pomáhajú “tepláky” (termokamery), no ak nie je po ruke prístroj na nočné videnie? Alebo ho zasiahla guľka? Oči sú vašou zbraňou. Sú vždy s vami.

 

– Musel si strieľať v noci?

– V noci v Gostomeli som z veže dispečera z môjho “Vintorezu” v noci stiahol jedného “klienta”, keď si zapálil cigaretu od súdruha z jeho cigarety. Zasiahol som oheň. Vzal som to trochu vyššie – aby som udrel hlavu. Pozerám – do vzduchu vyletelo svetlo, kotrmelec. Takže došlo k „príchodu na adresu“. A v Afganistane, v zálohe, raz v noci som strieľal na híkanie osla. Hlavnú hliadku sme pustili a potom išla karavána. Oslík ich vydal. A potom začala zábava.

 

Všetci pálili stopovkami, aby osvetlili priestor a ja z Kordu som strieľal na zvieratá, podľa zvuku. V tú noc som zabil toľko tiav a somárov – dosť na tri zoologické záhrady. Žiadna technika – riaďte sa inštinktom. Pozeraj, počúvaj zem, cíť vzduch.

 

Pamätám si, že pri Avdiivke mi v noci v kroví v lese padla do oka mačka. Okamžite sa vynorila myšlienka – čo robí toto domáce zviera v lese? Vzal som ju do náručia, čuchal… A ona vonia za ohňom. Znamená to, že niekto nablízku zapálil oheň. Nie je to hliadka Ukrajincov?

 

Potichu sme sa poobzerali po okolí – pre istotu. Traja chlapi sedia pri vyhasnutom ohni. Dojedli svoje prídely keď navštívili Banderu.

 

– Ostreľovač musí stráviť veľa hodín na jednom mieste, v jednom úkryte. A ako sa napríklad vyrovnať s potrebou?

– Pod seba. Ako novorodenec. V lepšom prípade odpadové látky zahrabete v blízkosti. Ale v žiadnom prípade by ste nemali vstať – ukážete sa. Na to sa môžete len mierne otočiť. A veľmi pomaly.

 

– Hovorí sa, že všetci ostreľovači sú poverčiví …

— Absolútne. V našom biznise sa bez toho nezaobídeme. mystické povolanie. Každý ostreľovač má svojho boha lovu. A pred bitkou a pred odchodom do polí sa za neho určite musíte pomodliť. Profesia je nebezpečná. Do zajatia nás neberú.

 

– Musel si hľadať iných ostreľovačov?

– Stalo sa. Ale je to ťažké. Ty ideš po ňom, on, ten bastard, ide po tebe. A nie je ľahké ho dostať von. V takýchto prípadoch som sa radšej zpojil. Je veľmi dobré to robiť s partnerom. A pohybujte sa synchronizovane. Ale treba behať cik-cak. Keď vidí, že sa k nemu rýchlo približujete, začne byť nervózny. Ujdú im nervy. Zvyčajne utiekli. Potom od nás Čečenci prevzali tento trik. Sú to riskantní chlapi, páčilo sa im to.

 

– Čo si myslíš o ženách bojujúcich ako ostreľovačky?

– Zle. Počas vojny, samozrejme, boli. Bolo to však vynútené opatrenie. Mnohé ženy, ktoré „snajperovali“, nemohli neskôr rodiť. Zdravie žien podkopávala zima a hygiena. Sme to my, muži, kto sa dokáže celé dni váľať v blate a sračkách, ale žena je tvor čistotný. Musí byť hygienická. A nie je to ženská záležitosť – vojna. Je tu príliš veľa brutálnosti.

 

– Badma, ty si skúsený muž… Mohol by si dať nejakú radu všetkým našim ostreľovačom na “fronte”?

„Môj starý otec to priniesol z vojny na pokrčenom papieri. Bola to správa pre veliteľa Čujkova . Pamätám si naspamäť tieto slová: „Ostreľovač je lovec. Nepriateľ je zver. Vystopujte ho. Vylákaj pod výstrel. Kryt a trpezlivosť sú vaše zbrane. Staňte sa neviditeľným. Vďaka tomu budete nezraniteľní. Naučte sa hladovať, znášať chlad, znášať bolesť, byť v kľude. Len tak sa dostanete k nepriateľovi aj v hĺbke jeho obrany. Je prefíkaný – buďte múdrejší. Je odolný – buď vytrvalý. Si viac ako bojovník. Vaša profesia je umenie. Dokážete to, čo iní nedokážu. Vaši chlapci vám veria. Za vami je Rusko. Buďte bezohľadní. Nechajte nepriateľa, aby sa vás všade bál. Dajte mu strach. Len tak vyhráte.”
Igor Mojsejev


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Nová vlna raketových útokov ako pomsta za útok na ruské letiská. Prehľad situácie na Ukrajine

Ukrajina, 6.december 2022 (AM) – Včera v Moldavsku neďaleko hraníc s Ukrajinou pri meste Briceni našli úlomky spadnutej rakety. Podľa ministerstva vnútra krajiny našla pohraničná služba celkovo štyri úlomky vrátane úlomku horného stupňa. O vlastníctve tejto munície zatiaľ nie sú žiadne oficiálne informácie. Nie je známe ani to, kedy munícia dopadla na…

Foto Je panika USA okolo ponorky Belgorod s Poseidonami opodstatnená?

Rusko, 6.december 2022 (AM) – Určite, potvrdzuje bývalý veliteľ Severného loďstva admirál Vjačeslav Popov. „Ich znepokojenie je pochopiteľné, pretože sami takú ponorku nemajú. Belgorod je niečím, pred čím sa nevedia ochrániť. To je dôvod, prečo sú Američania podráždení! Vo Washingtone si totiž zvykli, že sú to oni, kto určuje smer vývoja.…

Foto USA priznali podporu farebnej revolúcie v Iráne. Cieľom je jadrový program a spolupráca s Ruskom

Irán, 6.december 2022 (AM) – USA nebudú pokračovať v pozastavených rozhovoroch s Iránom o obnovení jadrovej dohody. Namiesto toho sa Washington sústredí na zamedzenie iránskych dodávok zbraní do Ruska a na podporu iránskych protestov. Uviedol to osobitný vyslanec USA pre Irán Robert Malley s rozhovorom pre Bloomberg. Podľa Mallyho Irán nemá záujem…

Foto „USA môžu blufovať“: ruský pilot vysmial nový bombardér B-21

USA, 6. december 2022 (AM) – Americká obranná spoločnosť Northrop Grumman predstavila najnovší strategický bombardér B-21 Raider, vytvorený pomocou technológie stealth. Za akým účelom sa Spojené štáty rozhodli predviesť túto techniku, vysvetlil vojenský pilot Jurij Sytnik.   Prezentácia lietadla sa konala v štáte Kalifornia. Northrop Grumman tvrdí, že jej bombardér bude…

Foto Kyjev útokom na letisko Engels zaskočil ruské strategické sily. Naposledy bolo odpoveďou zničenie energetiky celej krajiny

Rusko, 5.december 2022 (AM) – Ukrajinský dron, pravdepodobne Tu-141 Striž, sa dnes ráno 5. decembra zrútil na pristávaciu dráhu letiska v Saratovskej oblasti. Zariadenie spadlo na leteckej základni neďaleko mesta Engels. Poškodenie utrpeli dva bombardéry Tu-95. Dvaja vojaci boli zranení, boli hospitalizovaní. Obyvatelia Engelsu a Saratova na sociálnych sieťach píšu, že…

Foto O „virtuálnych“ práporoch na strane Ozbrojených síl Ukrajiny

Ukrajina, 5.december 2022 (AM) – Vojenský analytik Vladlen Tatarskij sa čuduje, kde bojujú všetky dobrovoľnícke nacionalistické prápory, ktoré tvoria ľudia zo Severného Kaukazu a Krymu. A existuje nejaké potvrdenie ich skutočnej účasti na bojoch na Ukrajine? O akých formáciách hovoríme?     Prápor Šejk Mansour Čečenci z tohto práporu už dlhé…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Video Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.       Na výcvikovej základni sa bojovníci trénujú v streľbe z rôznych druhov zbraní,…

Foto Streľba z pištole s tlmičom

Slovensko, 1.december 2022 (AM) – Po poslednej zmene zákona o strelných zbraniach a strelive je od 15.10.2022 možné na športové a poľovné účely používať tlmič hluku výstrelu. Trh reagoval na túto možnosť širokou ponukou tlmičov rôznych výrobcov. Tu je ale malý háčik, tlmiče, ktoré neboli vyrobené na Slovensku musia mať overovací certifikát našej Slovenskej…

Video SAKO TRG – nové odstreľovacie pušky Slovenskej vojenskej polície

Slovensko, 29.november 2022 (AM, BW Arms) – Vojenská polícia si v uplynulých dňoch prevzala nové odstreľovacie pušky SAKO TRG 42 A1 kaliber 338 Lapua Magnum spolu s optickými zameriavačmi a ďalším príslušenstvom. Nové pušky umožnia vojenským policajtom vysoko presnú streľbu na dlhé vzdialenosti aj v náročných podmienkach. Doterajšie náklady za sedem…

Video Ako strieľajú tí najlepší. V Thajsku prebehli majstrovstvá sveta v praktickej streľbe

Thajsko, 27.november 2022 (AM) – Vyvrcholením tohto ročníka pretekov v praktickej streľbe sú majstrovstvá sveta IPSC Handgun World Shoot 2022 organizované v thajskom meste Pattaya.  Už 19. ročník súbojov najlepších strelcov planéty v streľbe podľa pravidiel IPSC prebieha od 16. novembra až do 3. decembra 2022. Hlavné preteky, na ktorom sa zúčastní strelecká…

Foto Česká zbrojovka predstavuje nový špeciál pre IPSC streľbu

Česko, 25. november 2022 (AM) – Česká zbrojovka a.s. uvádza na trh novú športovú pištoľ CZ TS 2 ORANGE, určenú predovšetkým pre športové použitie, na čele so streľbou podľa pravidiel IPSC. Súčasne sa jedná o prvú športovú zbraň autentizovanú na blockchaine. Preto si pre premiéru tohto modelu vybrala majstrovstvá sveta IPSC…

Foto Nová pištoľ od AREX

Slovinsko, 22. november 2022 (AM) – Firma AREX Defense of Slovenia sa pripravuje na uvedenie novej samonabíjacej pištole Zero 2 v kalibri 9 mm Luger, čo je evolúcia vlastného dizajnu ručnej zbrane s bicím kladivom, ktorá ponúka množstvo vylepšení pre služobné, obranné, taktické a športové strelecké účely.     Prvýkrát bola zbraň…

Foto Nová vlna raketových útokov ako pomsta za útok na ruské letiská. Prehľad situácie na Ukrajine

Ukrajina, 6.december 2022 (AM) – Včera v Moldavsku neďaleko hraníc s Ukrajinou pri meste Briceni našli úlomky spadnutej rakety. Podľa ministerstva vnútra krajiny našla pohraničná služba celkovo štyri úlomky vrátane úlomku horného stupňa. O vlastníctve tejto munície zatiaľ nie sú žiadne oficiálne informácie. Nie je známe ani to, kedy munícia dopadla na…

Foto USA priznali podporu farebnej revolúcie v Iráne. Cieľom je jadrový program a spolupráca s Ruskom

Irán, 6.december 2022 (AM) – USA nebudú pokračovať v pozastavených rozhovoroch s Iránom o obnovení jadrovej dohody. Namiesto toho sa Washington sústredí na zamedzenie iránskych dodávok zbraní do Ruska a na podporu iránskych protestov. Uviedol to osobitný vyslanec USA pre Irán Robert Malley s rozhovorom pre Bloomberg. Podľa Mallyho Irán nemá záujem…

Foto Kyjev útokom na letisko Engels zaskočil ruské strategické sily. Naposledy bolo odpoveďou zničenie energetiky celej krajiny

Rusko, 5.december 2022 (AM) – Ukrajinský dron, pravdepodobne Tu-141 Striž, sa dnes ráno 5. decembra zrútil na pristávaciu dráhu letiska v Saratovskej oblasti. Zariadenie spadlo na leteckej základni neďaleko mesta Engels. Poškodenie utrpeli dva bombardéry Tu-95. Dvaja vojaci boli zranení, boli hospitalizovaní. Obyvatelia Engelsu a Saratova na sociálnych sieťach píšu, že…

Foto O „virtuálnych“ práporoch na strane Ozbrojených síl Ukrajiny

Ukrajina, 5.december 2022 (AM) – Vojenský analytik Vladlen Tatarskij sa čuduje, kde bojujú všetky dobrovoľnícke nacionalistické prápory, ktoré tvoria ľudia zo Severného Kaukazu a Krymu. A existuje nejaké potvrdenie ich skutočnej účasti na bojoch na Ukrajine? O akých formáciách hovoríme?     Prápor Šejk Mansour Čečenci z tohto práporu už dlhé…

Foto Ukrajinský front v Bachmute sa môže zrútiť kvôli chybe amerických dôstojníkov

Ukrajina, 5.december 2022 (AM) –  25. novembra sa jednotky 58. motorizovanej pechoty, 54. samostatnej mechanizovanej a 71. jaegerskej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pokúsili zaútočiť na pozície Wagner východne od Bachmutu. Útok na pozície bol plánovaný od začiatku novembra, ale jeho realizácia bola pre vysoké straty pozastavená. Po príchode zamestnancov amerického PMC „Mozart“…

Foto Zrod ruskej strednej vrstvy v bojisku ukrajinského konfliktu

Rusko, 5.december 2022 (AM) – V zóne špeciálnej operácie na Ukrajine popri všetkom prebieha formovanie strednej triedy, strednej vrstvy, o ktorej demokrati tak dlho snívali. Pravda, nebude to celkom tak, ako chceli, ale bude to viac vojensko-vlastenecké. Pretože stredná vrstva vyjde „z kabáta“ tých, ktorí prešli vojnou. Prečo? Minimálna platba pre bojovníkov…
Foto Je panika USA okolo ponorky Belgorod s Poseidonami opodstatnená?

Rusko, 6.december 2022 (AM) – Určite, potvrdzuje bývalý veliteľ Severného loďstva admirál Vjačeslav Popov. „Ich znepokojenie je pochopiteľné, pretože sami takú ponorku nemajú. Belgorod je niečím, pred čím sa nevedia ochrániť. To je dôvod, prečo sú Američania podráždení! Vo Washingtone si totiž zvykli, že sú to oni, kto určuje smer vývoja.…

Video Výsadková loď taiwanského námorníctva sa potopila pri pobreží ostrova

Taiwan, 24. november 2022 (AM) – Podľa taiwanského velenia sa výsadkové plavidlo potopilo vo vodách patriacich do okresu Kinmen. Oficiálnou verziou dôvodov je zlé počasie: vysoké vlny, silný nárazový vietor.   "Vyloďovacie plavidlo pre vysoké vlny stratilo možnosť ďalšieho riadeného pohybu. Voda zaplavila kabínu, dostala sa do vnútorného priestoru. Členovia posádky výsadkovej…

Foto Vo Francúzsku spustili novú fregatu „chránenú pred kybernetickými hrozbami“

Francúzsko, 8.november 2022 (AM) –V Loriente sa konal slávnostný ceremoniál spustenia novej fregaty „Amiral Ronarc'h“. Je vedúcou loďou medzi piatimi „obrannými a útočnými“ fregatami, ktoré si objednalo francúzske námorníctvo. Pre poveternostné podmienky bola akcia neúplná, fregata nebola prinesená na vystrojovacie mólo. Ceremoniálu sa zúčastnili francúzsky minister obrany Sebastian Lecornu a grécky…

Foto NATO pripravilo novú úlohu pre Čiernomorskú flotilu

Ukrajina, 8.november 2022 (AM) – Vladimir Zelenskyj chce vytvoriť ukrajinskú flotilu námorných bezpilotných plavidiel. Tieto ambície môžu podporiť Spojené štáty a najmä Británia, ktorých drony už boli použité na teroristické útoky vo vodách Sevastopolu. Aké sú riziká pre Rusko v takýchto plánoch? A čo by proti tomu mohla postaviť Čiernomorská flotila…

Foto Kyjev oznámil plány na vytvorenie flotily námorných bezpilotných plavidiel. Vyhráža sa útokmi na Irán

Ukrajina, 6.november 2022 (AM) – Ukrajina sa najnovšie rozhodla zamerať na budovanie flotily námorných bezpilotných plavidiel. Minulo týždňový útok námorných bezpilotných lodí na ruské lode v Sevastopole priviedol Kyjev k presvedčeniu, že je to tá najlepšia možnosť. Zelenskyj urobil zodpovedajúce vyhlásenie.     Podľa ukrajinskej tlače sa finančná zbierka na nákup…

Foto Rusko počas testov odpálilo balistickú strelu Bulava

Rusko, 5.november 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že jadrová ponorka odpálila počas testov balistickú strelu Bulava. Odpálenie rakiet bolo uskutočnené z Bieleho mora na pohorí Kura na polostrove Kamčatka, píše sa v správe. Let prebehol v normálnom režime a že spustenie vykonala posádka „najnovšieho strategického raketového ponorkového…

Foto Prečo je obrana NATO proti ruským raketám bezmocná

USA, 30. november 2022 (AM) – Podľa západných expertov na Ukrajine dochádzajú rakety systémov protivzdušnej obrany. NATO oficiálne deklaruje, že zvažuje možnosť nových dodávok systémov protivzdušnej obrany kyjevskému režimu. O akých systémoch môžeme hovoriť – a prečo v žiadnom prípade nezachránia Ukrajinu pred ruskými raketovými útokmi?   Špeciálna vojenská operácia objasnila…

Foto Keď Ukrajine dôjde munícia

Rusko, 24. november 2022 (AM) – Ukrajine začala chýbať munícia – náboje, rakety a strely odlietajú ako „do pece“. Neexistuje žiadna vlastná výroba, staré sovietske zásoby sú prakticky vyčerpané a Západ uvádza, že Spojené štáty a európske krajiny „čelia výzve v dôsledku vyčerpania zásob zbraní, ktoré sa majú poslať na Ukrajinu“.…

Foto Český vojenský expert: Kyjev míňa príliš veľa munície na delostrelectvo západného typu. Prehľad operácie

Česko, 22. november 2022 (AM) –V západných publikáciách čoraz častejšie vychádzajú materiály o prohibičnom prekročení limitov na používanie munície ukrajinskou armádou. Predtým americkí experti, ktorí hodnotili situáciu, uviedli, že intenzita paľby z delostrelectva produkovaného krajinami NATO na Ukrajine je taká, že za pár týždňov zbraň vystrelí maximálny počet nábojov povolený na…

Foto Rusko prezbrojilo všetky raketové formácie na Iskandery

Rusko, 20. november 2022 (AM) – Raketové formácie Ozbrojených síl Ruskej federácie dokončili prezbrojenie na moderný komplex Iskander-M. Uviedlo to Ministerstvo obrany Ruskej federácie, pričom zdôraznilo jedinečnosť komplexu a absenciu jeho svetových analógov. Podľa otvorených zdrojov je dostrel Iskander-M až 300-500 kilometrov (údaje sa líšia). Takýto dosah robí rakety nepostrádateľnými pri…

Foto Raketu amerického komplexu HIMARS získala jedna z ruských konštrukčných kancelárií

Rusko, 13.november 2022 (AM) – Ruské špeciálne služby získali tajnými kanálmi prístup k celej rakete HIMARS, ktorá bola na územie Ruskej federácie prevezená cez územie tretej krajiny. Rakety americkej výroby - muníciu do univerzálneho raketometu HIMARS, ako je známe, používa ukrajinská armáda. Niekoľko sérií takýchto raketometov a tisíce rakiet pre ne dodala…

Foto Vojenský expert o slabine už dodaných raketometov NASAMS

Ukrajina, 12.november 2022 (AM) – NASAMS sú síce schopné pomôcť Kyjevu riešiť lokálne úlohy, no prikryť nimi celé územie Ukrajiny nedokážu. Navyše sú vraj bezmocné proti ruským Iskanderom.   „Protilietadlové raketové komplexy NASAMS by mohli podstatne zoslabiť útok na niektoré mesto, zostreliac nejakú časť ruských krídlatých rakiet a útočných dronov. Zároveň budú…
Foto „USA môžu blufovať“: ruský pilot vysmial nový bombardér B-21

USA, 6. december 2022 (AM) – Americká obranná spoločnosť Northrop Grumman predstavila najnovší strategický bombardér B-21 Raider, vytvorený pomocou technológie stealth. Za akým účelom sa Spojené štáty rozhodli predviesť túto techniku, vysvetlil vojenský pilot Jurij Sytnik.   Prezentácia lietadla sa konala v štáte Kalifornia. Northrop Grumman tvrdí, že jej bombardér bude…

Foto Ako je vystrojený najnovší americký strategický bombardér

USA, 5. december 2022 (AM) –V Spojených štátoch po prvý raz verejnosti predstavili prvý prototyp nového amerického strategického bombardéra Northrop Grumman B-21 Raider. Podujatie nie je obyčajné – ide o prvý nový ťažký bombardér na svete za viac ako tridsať rokov. Prečo americké letectvo potrebovalo nový stroj tejto triedy, čím je…

Foto Nový krok Ruska vo vývoji hypersonických zbraní. Mobilné odpaľovacie zariadenie pre „Cirkon“ ho urobí nezraniteľným

Rusko, 3. december 2022 (AM) – Pozemné mobilné zariadenie dodá „Cirkonom“ celý rad predností, vrátane utajenia. Takýto názor vyslovili počas rozhovoru s novinami Vzgljad vojenskí experti Aleksandr Bartoš a Konstantin Sivkov.   „Mobilné odpaľovacie zariadenie umožňuje presúvať túto zbroj čo najbližšie k objektom zásahu. Skracuje to čas letu a zabezpečuje utajenosť techniky, robiac ju fakticky…

Foto Georges Guynemer, druhé najúspešnejšie francúzsske stíhacie eso

Franúzsko, 3.december 2022 (AM) – Georges Guynemer (24.12. 1894, Paríž – 11. september 1917, Západné Flámsko) bol druhým najúspešnejším francúzskym stíhačom po René Fonckovi. Na svojom účte má 53 zostrelených nemeckých lietadiel. Bojoval nesmierne odvážne, sám bol zostrelený sedemkrát.     Narodil sa v rodine s dlhoročnou vojenskou tradíciou. Rodičom sa narodil…

Foto Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajiny, kto s…

Foto Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyselný…

Foto “Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný.” 3. december – Deň neznámeho vojaka

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návrh pamätníka pripravovali…

Foto Georges Guynemer, druhé najúspešnejšie francúzsske stíhacie eso

Franúzsko, 3.december 2022 (AM) – Georges Guynemer (24.12. 1894, Paríž – 11. september 1917, Západné Flámsko) bol druhým najúspešnejším francúzskym stíhačom po René Fonckovi. Na svojom účte má 53 zostrelených nemeckých lietadiel. Bojoval nesmierne odvážne, sám bol zostrelený sedemkrát.     Narodil sa v rodine s dlhoročnou vojenskou tradíciou. Rodičom sa narodil…

Foto Andrej Fursov: Projekt globálnej reštrukturalizácie. Svet je na ceste k zombie a Planéte opíc

Rusko, 30.november 2022 (AM) – Boj o svetovú hegemóniu vždy predpokladal a zahŕňal boj za to, čo Antonio Gramsci nazýval „kultúrnou hegemóniou“. Už Mikuláš I. si veľmi dobre uvedomoval potrebu boja v oblasti kultúry. Bol to on, kto nariadil vytvorenie ruskej ideológie - „Pravoslávie. Autokracia. Národnosť“. Ale nič z toho nebolo…

Foto Teheránska konferencia – november 1943: Bol to Stalin, kto bol proti rozdeleniu Nemecka

Slovensko, 29.november 2022 (AM) – V týchto dňoch si pripomíname stretnutie vedúcich predstaviteľov troch mocností ZSSR, USA a Veľkej Británie. 28. novembra 1943 sa začala Teheránska konferencia - bolo to vôbec prvé stretnutie hlavných predstaviteľov ZSSR, USA a Spojeného kráľovstva počas druhej svetovej vojny. Konferencii predchádzala konferencia v Káhire, nasledovala konferencia v…

Foto Čo hovorili Nemci o svojich spojencoch?

Slovensko, 30.november 2022 (AM) – Nemci zapojili do ťaženia na východe proti ZSSR počas druhej svetovej vojny nielen vlastnú armádu, ale aj armády spojeneckých štátov a národov. V podstate tým usporiadali križiacke ťaženie Európy proti boľševizmu. Ak to vyjadríme obrazne, tak nemecký vlk si do boja prizval aj svojich šakalov. Ako ich hodnotil?…

Foto Keď je krajina v marazme, majú ju zachrániť jej obyvatelia. Kniha “Rozhovory o živote”

Slovensko, 29.november 2022 (AM) – V prepise autorových rozhovorov nájdete odpovede na otázky o chápaní sveta, formovaní svetonázoru, o typoch psychiky, o dôsledkoch zákonov dialektiky, o rozume, etike, umení, o návykoch ľudí, o cieľoch, metódach riadenia, o kolektívnom vplyve, o výchove kádrov hlavne v Rusku, o ekonomickej bezpečnosti. Je to nebezpečné, keď je vedecký…
Foto Biela kniha o zabíjaní civilného obyvateľstva Afganistanu v dôsledku nezákonných činov USA a ich spojencov

Rusko, 18. november 2022 (AM) – Ministerstvom zahraničných vecí Ruskej federácie bola zverejnená Biela kniha o skutočnostiach smrti civilného obyvateľstva Afganistanu zapríčinených nezákonným konaním Spojených štátov a ich spojencov. Jej cieľom je upozorniť na rozsiahle vojnové zločiny spáchané počas pôsobenia USA, členských štátov NATO a ďalších medzinárodných aktérov v Afganistane v…

Foto Je na Slovensku reálna krízová situácia? Máte zabezpečenú rodinu ak nastane?

Slovensko, 15.november 2022 (AM, NO) – Poďme si predstaviť modelovú situáciu: „V celom meste nastane výpadok elektrického prúdu a infraštruktúry.“ Čo sa stane, ak to trvá dlhšie obdobie. Verejná doprava stojí, vlaky, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne…

Video Tréning baklanky priamo z ruského väzenia

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Na našom portáli som už písal o baklanke - systéme bitky ruských chuligánov, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pre niekoho nesmierne surový a nečestný. Každý ruský vor, chuligán, bandita alebo baklan však dobre pozná fakt, že vo svete však žiaľ nezvíťazia vždy tí…

Foto Ďalšie zasadnutie Národného obrodenia riešilo domobranu, potravinovú, zdrojovú a zdravotnícku bezpečnosť

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Koncom augusta viac ako sto delegátov zo slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán spustilo proces slovenského národného obrodenia. Delegáti Okrúhleho stola sa uzniesli na vzniku organizačnej štruktúry, ktorá postupne predstaví definované národné ciele a prirodzené práva národa. Budú informovať a usmerňovať národ v…

Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Foto Vyše sto zástupcov národných spolkov založilo spoločnú platformu pre sociálnu bezpečnosť v kritickej medzinárodnej situácii

Slovensko, 30.august 2022 (AM) – Viac ako sto delegátov zo Slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán sa 27.augusta 2022 stretlo pod Kriváňom za Okrúhlym stolom. Ich prvoradým záujmom je spustenie procesu Slovenského národného obrodenia. Situácia v spoločnosti dosiahla neudržateľnú úroveň. Súčasná vládna moc nie je schopná suverénne riadiť štát…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…