Jakov Kedmi
Aktuality, Bezpečnosť,

Izraelský analytik Jakov Kedmi o etnických Rusoch na postsovietskych územiach: Nech si spomenú za čo hlasovali

Zbúranie pamätného komplexu na počesť osloboditeľov Rigy od fašistických útočníkov spôsobilo veľký hluk ďaleko za hranicami Lotyšska. Trend ničenia pamiatok zároveň pokrýval celý región Baltského mora. V Estónsku bol napriek protestom demontovaný legendárny tank T-34, ktorý sa podieľal na oslobodení Narvy ako súčasť Leningradskej fontány. Na mieste, kde stál, obyvatelia mesta položili pamätník zo sviec.


 

V júli bol zbúraný pamätník vojakom-osloboditeľom v litovskej Klaipede , rovnaký osud čakal aj pamätník sovietskych vojakov na cintoríne  Antakalnis vo Vilniuse: litovské ministerstvo kultúry usúdilo , že nejde o cenné dedičstvo.

 

Nedávno v Poľsku bol demontovaný pamätník vojakom Červenej armády v meste Brzeg.

 

Medzitým lotyšský prezident Egils Levits zašiel ešte ďalej a otvorene vyzval na izoláciu Rusov, ktorí by odsúdili protiruskú politiku vládnej koalície. Štátne útvary krajiny sa už snažia zakázať ruský jazyk.

 

Politický pozorovateľ z Lotyšska Andrej Tatarčuk v rozhovore pre PolitExpert označil prezidenta za jedného z hlavných nositeľov xenofóbie. A vyjadril názor, že situácia sa bude zhoršovať. Represívne opatrenia sa podľa neho môžu dotknúť mnohých vzhľadom na to, že k pamätníku osloboditeľov prišlo každoročne 9. mája s kvetmi asi 200-tisíc ľudí.

 

Mnohí ruskí obyvatelia Rigy sú už zastrašení, jediná šanca, ako zabrániť šíreniu xenofóbie, môže podľa Tatarčuka prísť 1. októbra, keď sa v Lotyšsku konajú voľby do Saeimy.
„Voľby môžu niečo zmeniť. Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou to zmenia len dekoratívne, pretože celých 30 rokov po odchode Lotyšska zo ZSSR boli pri moci tí istí ľudia. Do zriadenia nebol zaradený ani jeden ruský politik. Výnimkou je Maria Golubeva, ktorú vzali pre jej protiruskú horlivosť. Ale nacionalisti ju tiež veľmi rýchlo vyhodili.

 

Máme čakať na odnárodnenie pobaltských štátov?
Pobaltské krajiny sú vo svojej túžbe po odstránení historických väzieb so sovietskym Ruskom veľmi podobné modernej Ukrajine, ktorá tiež vykonala „dekomunizáciu“, vyhlásila hon na pamiatky, premenovala ulice a zakázala ruský jazyk, vymenovala tých, ktorí podporovali fašistický režim. počas druhej svetovej vojny ako hrdinov. To všetko sa zmenilo na špeciálnu operáciu Ruska s cieľom denacifikácie Ukrajiny.

 

Podľa Tatarčuka Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vykonávať denacifikáciu v Pobaltí.
“Pretože orol nikdy nestráca čas rozhovorom s vranou,” zdôraznil.
Podľa novinára si bývalé socialistické krajiny, zbavené politickej subjektivity, „vybrali vlastnú cestu k zničeniu, degradácii a zmiznutiu z mapy“. A to sa stane bez úsilia Ruska. Tatarčuk je presvedčený, že krajina, ktorá prejavuje politiku izolacionizmu, nikdy neuspeje. Dôkazom toho môže byť skutočnosť, že počas 30 rokov nacionalistov a xenofóbov pri moci Lotyšsko stratilo takmer polovicu svojej populácie.

 

Expert sa zároveň domnieva, že Rusko by mohlo zmeniť svoju politiku voči Európe tak, aby jej najdôležitejšia úloha bola jasná každému bez výnimky.

„Rusko musí ukázať, že získavanie plynu a jeho ďalších surovín je výsadou. Že návšteva Európy ruskými turistami je výsadou. Že veľká ruská kultúra – Dostojevskij, Puškin – je výsadou. A Európa by mala byť šťastná, že ju majú. Rusko musí ukázať – a už to ukazuje –, že je silnou a spravodlivou krajinou,“ povedal Tatarčuk. Nadchádzajúca zima podľa novinára zrejme pomôže Európanom dospieť k dôležitým záverom: že by mali spolupracovať so susedmi a nie stavať železnú oponu. Pretože Európa s jej politikou nenávisti a xenofóbie nemá budúcnosť.

 

Bývalý šéf izraelskej spravodajskej služby Nativ Jakov Kedmi v rámci programu Alexandra Waldmana odpovedal na množstvo otázok týkajúcich sa aktuálnej situácie v postsovietskom priestore. Jedna z diskutovaných tém sa týkala státisícov etnických Rusov žijúcich na postsovietskych územiach vrátane pobaltských štátov a Ukrajiny, kde sú ich práva tvrdo utláčané. Môže im dnes Rusko nejako pomôcť?

 

“Nech si najskôr pripomenú, za čo hlasovali, keď bola akceptovaná nezávislosť týchto pseudoštátov. Sami to chceli” – povedal odborník.

Kedmi pripomenul, že na tej istej Ukrajine hlasovalo ruské obyvateľstvo rovnako ako ukrajinské. Títo ľudia si teda sami vybrali svoj budúci osud a teraz zbierajú ovocie svojho rozhodnutia.

 

Izraelský analytik Jakov Kedmi: Vedením ukrajinskej operácie sa Rusko pripravuje na oveľa väčšiu vojnu

 

Zároveň je podľa odborníka dôležitá otázka: uznáva sa moderné Rusko ako centrum ruskej civilizácie? Koniec koncov, je to naša krajina, ako právny nástupca ZSSR, ktorá je dnes zodpovedná za ruskú kultúru a za ruský ľud, nech je kdekoľvek. Preto, ako uviedol Kedmi, ak to Rusko pochopí, súčasná situácia sa môže v budúcnosti zmeniť k lepšiemu. Na druhej strane, ak Rusko bude pristupovať k problémom etnických Rusov ako doteraz, pre tých druhých sa nič nezmení.
Karol Jerguš

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov