Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Na ukrajinskom čiernom trhu so zbraňami

Na Ukrajine sa za posledných 30 rokov vytvoril klan nelegálnych obchodníkov so zbraňami, tradície sa zakorenili.


“Niektoré zo zahraničných zbraní, ktoré Západ dodáva Ukrajine, končia na Blízkom východe a čiernom trhu,” uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu . To je známe už dlho. Zbrane dodávané Západom do Kyjeva sa šíria po celom svete. Niektoré zbrane sa k ozbrojeným silám Ukrajiny vôbec nedostanú, ale sú posielané rovno na čierny trh.

 

Na trhu si môžete kúpiť čokoľvek. Kúpte si napríklad útočnú pušku Kalašnikov za 600 dolárov. Kúpte si drahé rakety Javelin alebo NLAW. Predáva sa munícia Phoenix Ghost , delá, samohybné delá. Len v poslednom období sa na čiernom trhu údajne predalo až 300 000 zbraní, pričom väčšina zbraní zostala v rukách obyvateľstva.

 

 

Ukrajinský čierny trh sa nezrodil dnes. V roku 2017 medzinárodná verejná organizácia Center for the Study of Corruption and Organised Crime poukázala na to, že „zbrane vyrobené západnými krajinami prúdia cez Ukrajinu k radikálnym silám afrického kontinentu“. Západných dodávateľov nezaujímajú cesty ďalšieho pohybu zbraní, ktoré dodávajú na Ukrajinu.

 

 

Ukrajinské telegramové kanály uvádzajú mená tých, ktorí zarábajú na obchode so zbraňami. Prvým na tomto zozname je šéf administrácie Odesy Maxim Marčenko, ktorý spolupracuje s miestnymi pašerákmi. Hlavnou vecou pre nich je prekročiť rumunskú hranicu a tam Európsku úniu s otvorenými kordónmi. Ďalšou osobou zapletenou do škandálu je šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva (GUR) ukrajinského ministerstva obrany Kirill Budanov, 36-ročný generálmajor, ktorý má západných patrónov.

 

Ukrajinský politológ Vladimir Kornilov hovorí : „Za posledných 30 rokov sa na Ukrajine vytvoril klan nelegálnych obchodníkov so zbraňami, tradície zapustili korene. Možno pripomenúť, že v roku 2014 začali na Ukrajinu prichádzať prídely NATO, predtým ako dorazili, objavili sa na aukcii eBay. Teraz sa so zbraňami aktívne obchoduje na Darknete. Zúčastňujú sa na tom najvyšší predstavitelia ministerstva obrany a generálneho štábu Ukrajiny. Som si istý, že existujú „ochrancovia“ z prezidentskej kancelárie.“

 

To je dôvod, prečo sa Kyjev tak tvrdohlavo snaží odblokovať prístav Odesa – údajne kvôli dodávkam obilia na export. Ale nie obilie pôjde v prvom rade cez Odesu, ale zbrane pre Ukrajinu. Rusko navrhuje inšpekciu lodí ako podmienku, ale nemôže to dosiahnuť. Je zvláštne, že v americkom filme „Lord of War“ natočenom pred niekoľkými rokmi jeho hrdina Nicolas Cage našiel predajcov zbraní medzi ukrajinskými dôstojníkmi, ktorí prevážali zbrane po mori, a vysokí americkí predstavitelia zastrešovali tento obchod.

 

Prvý námestník stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Dmitrij Poljanskij, ktorý vystúpil na zasadnutí svojej Bezpečnostnej rady koncom júna, vzniesol obvinenia proti ukrajinským orgánom: „Západné zbrane predávané skorumpovanými ukrajinskými predstaviteľmi sa začali objavovať čoraz častejšie. v Idlibe…nie len pre nich, ale aj pre radikálnych islamistov na celom Blízkom východe ,“ povedal Polyansky.

 

Slávna ukrajinská korupcia všemožne pomáha čiernemu trhu so zbraňami. Člen Európskeho účtovného dvora Johan Parts v rozhovore pre Interfax-Ukrajinu prirovnal šírenie korupcie na Ukrajine k epidémii. “Situácia na Ukrajine je v tomto ohľade neporovnateľná so žiadnym členským štátom EÚ, ” uviedol Parts. “Študovali sme straty z tejto korupcie pre ukrajinský rozpočet – ide o miliardy eur ročne!”

 

Nepriateľské krajiny? Utajovaný zbrojársky export z Ruska do krajín NATO v roku 2021 prudko vzrástol

 

Nejde však len o ukrajinskú korupciu. Na čierny trh so zbraňami dohliadajú západní partneri Ukrajiny. Úradníci krajín južnej a východnej Európy obľubujú úplatky. V krajinách ako Španielsko, Grécko, Cyprus, Chorvátsko, Rumunsko zažila za posledný rok viac ako polovica obyvateľstva požiadavky na úplatky. „Rozsah tohto problému v Európe je jednoducho úchvatný,“ povedala európska komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová pre švédske noviny Goteborgs-Posten . Takže korupcia je tiež jednou z európskych hodnôt. Škody na ekonomikách krajín EÚ z korupcie možno podľa správy odhadnúť na 120 miliárd eur ročne, čo je porovnateľné s ročným rozpočtom Európskej únie.
Vladimir Malyšev

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov