Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Konflikt vo vedení Talibanu v Afganistane prerástol do prestrelky

V hnutí Taliban, ktoré prevzalo moc v Afganistane vznikol konflikt. Podpredseda vlády Talibanu a spoluzakladateľ hnutia Abdul Ghani Baradar zmizol. Vyhlásili to vysoko postavené zdroje v hnutí Taliban. Tvrdia, že Baradar sa sporí s Khalilom Rahmanom Haqqanim, ktorý má na starosti utečeneckú politiku.


 

Spor podľa informácií vznikol na jednom zo stretnutí Talibanu a prerástol do prestrelky. Zdroje uviedli, že príčinou konfliktu bola Baradarova nespokojnosť so štruktúrou vlády Talibanu.

 

Skutočným zdrojom kontroverzií je spor o to, kto je považovaný za ústredný prvok víťazstva Talibanu. Baradar, ktorý podpísal dohodu z Dauhy o stiahnutí amerických vojakov, verí, že diplomacia vyhrala. Haqqani, zástupca siete Haqqani sa domnieva, že úspech Talibanu zaistili ozbrojené formácie.

 

https://twitter.com/i/status/1438206546899578883

 

Po konflikte Baradar opustil Kábul a odišiel do Kandaháru, hovoria zdroje. Hovorca Talibanu uviedol, že Baradar sa stretol s najvyšším vodcom, neskôr však pre BBC povedal, že je unavený a potrebuje odpočinok.

 

Predtým sa v sociálnych sieťach a indických médiách objavili informácie, že Baradar bol vážne zranený a zomrel v dôsledku konfliktu medzi skupinami Talibanu. 13. septembra Taliban zverejnil zvukový záznam, na ktorom Baradar údajne odmietol správy o jeho smrti.

 

Neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie všetkých týchto správ. Mnohí Afganci tvrdeniam Talibanu neveria. Islamisti napríklad v roku 2015 priznali, že viac ako dva roky tajili smrť zakladateľa a vodcu Talibanu Mullu Omara. Zároveň po celý tento čas v jeho mene kolovali oficiálne vyhlásenia.

 

Mullah Abdul Ghani Baradar

 

Taliban zabil brata afganského viceprezidenta

Minulý týždeň bojovníci Talibanu zabili Rohullaha Saleha, staršieho brata bývalého afganského viceprezidenta Amrullaha Saleha, ktorý sa po odchode zosadeného prezidenta Ašrafa Ghaního vyhlásil za úradujúcu hlavu štátu.

 

Synovec Rohullaha Saleha agentúre Reuters potvrdil , že Taliban popravil brata bývalého afganského viceprezidenta a zabránil jeho príbuzným pochovať ho. Podľa k India Today, Rohullah Saleh bol zabitý pri stretoch s Talibanom v Panjshire – jedinom území, ktoré nebolo obsadené bojovníkmi po zaujatí Kábulu. Hindustan Times píše, že Rohullah Saleh bol zabitý pri pokuse opustiť Panjshir.

 

Taliban dvakrát vyhlásil víťazstvo nad silami odporu v rokline Panjshir. Odporové sily Talibanu, ktoré bojujú pod vedením Ahmada Massouda, tieto tvrdenia odmietli.

 

Odboj prechádza na partizánsku vojnu

Pred pár dňami po ofenzíve Talibanu, sa odporové sily v Panjshire rozhodli zmeniť taktiku boja proti Talibanu. Podľa vyhlásenia ich predstaviteľa Aliho Maisama Nazariho sa bojovníci teraz sťahujú do hôr, odkiaľ budú naďalej viesť partizánsku vojnu.

 

Amir Khan Mutaki, hovorca vedenia teroristického hnutia Taliban, medzitým na Twitteri napísal, že 200 povstalcov vrátane 30 veliteľov sa vzdalo Talibanu v Panjshire a taktiež boli zaistené ich zbrane a strelivo. Taliban včera vyhlásil, že vojna v Afganistane skončila a že Panjshir je posledná z 34 afganských provincií pod jeho kontrolou.

 

O operáciách Talibanu existuje veľa otázok

Predstavitelia milícií Massouda mladšieho tvrdia, že si „stále zachovávajú kontrolu nad kľúčovými bodmi údolia Panjshir“, čo Taliban popiera. O jeho operáciách koluje veľa otázok. Medzi hlavné otázky patrí kto presne v Talibane vyvíja operácie?

 

Taliban sa priblížil ku Kandaháru najmenej z troch smerov vo veľkých formáciách, ktoré boli na začiatku oddelené najmenej 230 kilometrami. Potom pokročilé skupiny, ktoré sú vlastne špeciálnymi jednotkami, vstúpili do miest a zaujali pozície na najvyšších budovách, kľúčových križovatkách a infraštruktúrnych zariadeniach. Ďalej boli zničené centrá aktívneho odporu, načo sa afganské bezpečnostné sily jednoducho vzdali Talibanu alebo, prezlečení za civilné obyvateľstvo, vzdávajúc sa zbraní , vyšli cez niektoré dopravné koridory, ak bola taká príležitosť.

 

Diskutuje sa aj o ďalšej dôležitej otázke: Ako prebiehala komunikácia medzi jednotlivými jednotkami Talibanu počas zajatia Panjshiru a veľkých afganských miest? Je nepravdepodobné, že by skupina mala nejaké extra vyspelé zariadenia, ktoré by umožňovali nielen komunikáciu v horách, často na opačných stranách hrebeňov, ale aj používanie bezpečných komunikačných kanálov.

 

Preto zaznieva úvaha, podľa ktorej by armáda NATO, ktorá bola v Afganistane stále v slušnom množstve, mohla ľahko prerušiť komunikačné kanály Talibanu, čo by aspoň výrazne skomplikovalo teroristické operácie na zajatie Kundúzu a Kandaháru. Členovia NATO mohli, ale … jednoducho to neurobili.

 

Príprava a vedenie operácií sa vyznačovalo špeciálnym rozpracovaním. Preto plánovanie zajatia miest a Panjshiru očividne nerobili „amatéri v sandáloch“. Existujú aj názory, ktoré považujú to čo sa deje za dobre nasmerované divadelné predstavenie, v ktorom Taliban predstiera, že vykonáva bleskurýchle operácie, afganská armáda predstiera, že sa im vzpiera, a na Západe naďalej predstierajú, že majú z toho všetkého veľké obavy.

Karol Jerguš

 

 

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov