Prečo ostal francúzsky bojovník bez mena?

VBCI

Francúzsko, 9.september 2021 (AM) – Bez mena neznamená nič iné, než fakt, že jeho názov je vyvodený len z jeho určenia Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie čo v slovenčine možno preložiť ako obrnené bojové vozidlo pozemnej jednotky (aspoň dúfam že také niečo to môže byť). Kedysi sa v Československu (v ZTS Dubnica nad Váhom) vyrábali BVP (Bojové Vozidlo Pechoty).

 

Francúzsky VBCI nedostal žiadne meno, čo je podľa mnohých škoda, pretože takmer všetci výrobcovia dávajú názvy bojových vozidiel do kontextu s nejakou formou mytológie, alebo aby bolo aspoň atraktívne pre nákupcov. Nebudem tu spomínať žiadne, aby som nepoškodil meno nejakého obrneného tátoša a pritom by to nemusel byť zlý výrobok. Sami zalistujte vo svojich učebniciach a určite ich niekoľko nájdete.

 

Osobne som VBCI v praxi nezažil. V čase môjho pôsobenia v Cudzineckej Légii vo Francúzsku sme používali VAB. Ten sa vyrábal v najrôznejších verziách a sprevádzal nás snáď všade, kde sa Francúzi rozhodli vstúpiť na cudziu zem a svojimi pneumatikami, alebo pásmi nechávali stopy na zemi. S týmito stopami tiež roznášali svoje mierotvorné munície, ale Francúzi sú v tvorení mieru bombami ďaleko za Američanmi aj keď Francúzska história nám napovie, že to je koloniálna krajina a tradícia vojny bola a stále je úspešne presadzovaná v každej politike Francúzskej vlády.

 

Francúzsko má stále tendenciu zachovania nezávislosti vo vojenských technológiách. Nie všetci poznáme ich špičkové technológie vyvíjané priamo vo Francúzsku. Američania sú vynikajúci v kradnutí nápadov a technológii a robia to vo forme rôznych špiónskych programov na sledovanie činnosti vo všetkých smeroch. Nezabúdajme, že US vláda má prístup ku všetkým dátam všetkých firiem pôsobiacich na území USA.

 

To, čo sa malo stať VBCI, mohlo byť nadnárodným projektom. Koncom apríla 1998 bolo oznámené vytvorenie konzorcia ARTEC pod záštitou nemeckých firiem Rheinmetall (64 %) a KMW (36 %). Toto konzorcium malo definovať špecifikácie, vyvinúť a vyrobiť budúce bojové vozidlo pechoty s pohonom ôsmich kolies, ktoré bude spoločné pre Nemecko (GTK – Gepanzerte transport kraftfahrzeug), Spojené kráľovstvo (MRAV – Multirole armoured vehicle) a Francúzsko (VBM – Modular armoured vehicle). Paríž chcel nahradiť svoj park lietadiel AMX-10P zavedených začiatkom 70. rokov.

 

Pre veľké rozdiely týkajúce sa možností a využitia budúceho vozidla Francúzsko a Spojené kráľovstvo v roku 2003 opustili konzorcium ARTEC a prinútili ho k reorganizácii. K Nemecku, ktoré zostalo osamotené, sa pridalo Holandsko, ktoré potom začalo s programom Boxer, ktorý je dnes známy po celom svete. Spojené kráľovstvo zasa začalo svoj program FRES (Future rapid effect system) na pásovom podvozku a paradoxne koncom roka 2018 objedná 508 vozidiel Boxer. Francúzsko už v roku 1994 vyvinulo experimentálne vozidlo VEXTRA prostredníctvom GIAT (Groupement industriel de l’armement terrestre), z ktorého sa neskôr stala spoločnosť Nexter. S pohonom ôsmich kolies a prevodovkou v tvare H dokonale zapadol do projektu ARTEC a v roku 1995 ho nasledoval prototyp navrhnutý spoločnosťou Renault véhicules industriels (RVI): X8A.

 

Nakoniec, 100% francúzsky
Po vystúpení Francúzska z ARTEC-u DGA (Délégation générale de l’armement) vyhlasuje nové výberové konanie, ktoré bez problémov vyhrá GIAT s novým vozidlom označeným L8 a vyvinutým v spolupráci s RVI. S cieľom uľahčiť komunikáciu medzi týmito dvoma subjektmi bolo vytvorené nové francúzsko-francúzske konzorcium “Satory Véhicules Militaires”, s ktorým DGA podpísala 6. novembra 2000 zmluvu na nákup 700 vozidiel – po vyhlásení zákona o vojenskom programovaní na roky 2014 – 2019 ich počet bol znížený na 628. Z nejasných dôvodov sa vojenské orgány rozhodli, že nové vozidlo nebude pomenované a bude označené skratkou kategórie vozidla, do ktorej patrí. Hoci v tom čase na blogu CEMATu kolegovia pešiaci navrhovali názvy – odnepamäti “Hoplite”, “D’Artagnan” alebo “Mousquetaire” – nič by nebolo dobré, bol by to VBCI (Véhicule blindé de combat d’infanterie).

 

Táto fádna skratka sa neukáže ako výhoda pre export, pretože nič neevokuje, neodkazuje na žiadny obraz, nectí pešiaka a pre potenciálnych zahraničných kupujúcich sa ťažko vyslovuje. Pôvodná francúzska objednávka je rozdelená takto: 550 vo verzii VCI a 78 vo verzii velenia. V zmluve sa uvádza, že prvá tranža by mala pozostávať zo 65 vozidiel, z ktorých 54 sú bojové verzie pechoty po 3,6 milióna EUR a zvyšok sú vozidlá VPC (Command Post Vehicle) po 2,8 milióna EUR. Prvý model v plnej veľkosti bol oficiálne predstavený na výstave Eurosatory v roku 2002 a prvý prototyp nasledujúci rok – oficiálne bol predstavený v roku 2004. V tom istom roku zaniklo konzorcium “Satory Véhicules Militaires” v prospech dočasného zoskupenia spoločností GIAT, Renault TD (predtým RVI, teraz pohltené spoločnosťou Volvo) a Thales pre elektroniku.

 

Okamžite sa začalo s výstavbou ďalších piatich prototypov vrátane VPC. Prvé dve boli pripravené v marci 2005 a začali sa rôzne testy. Ďalšie tri boli dodané v nasledujúcich mesiacoch a posledný bol dodaný v septembri 2005. Do júla 2008 sa týchto päť vozidiel podrobí mnohým testom, počas ktorých prejdú spolu 50 000 km a vystrelia 18 000 nábojov. Zdá sa, že VBCI sa úspešne rodí a je objednaná výroba prvých 20 kusov určených pre pechotnú školu, vtedy v Montpellier, a výcvikové stredisko Canjuers. Prvá várka obsahuje 42 klasických VBCI, 12 strojov vybavených protitankovou strelou Eryx a 11 VPC.

 

Výroba sa od 1. decembra 2006 realizuje v Roanne v spoločnosti Nexter Systems, predtým GIAT, a jej tempo je stanovené na 10 vozidiel mesačne. Prvých 41 vozidiel bolo dodaných v roku 2008 a zvyšok v nasledujúcom roku. Poskytnutie druhej tranže je rozložené na roky 2009 a 2010. Prvým plukom, ktorý dostal VBCI, je 35. peší pluk v Belforte od októbra 2008. Po “Gaillardovcoch” nasleduje 92. RI z Clermont-Ferrand, ktorý dostáva VBCI od septembra 2009 do apríla 2010, potom 15/2 z Colmaru od októbra 2010 do apríla 2011. Posledný VBCI bol francúzskym silám dodaný 13. marca 2015. Na základe spätnej väzby z afganského terénu bola v decembri 2010 podpísaná zmluva medzi DGA a spoločnosťou Nexter o vypracovaní štúdie na zlepšenie ochrany posledných 95 VBCI. V júni 2013 bola podpísaná nová zmluva na prvú sériu 48 vozidiel VBCI, ktorých hmotnosť sa v rámci bojového nasadenia zvýšila z 29 na 32 ton, a v septembri 2014 ďalšia zmluva na druhú sériu 47 vozidiel. Prvý prototyp upraveného VBCI bol vyhlásený za funkčný 24. septembra 2014 a prvá tretina bola dodaná jednotkám od apríla 2015.

 

Teoretická dotácia pluku, ktorá sa v súčasnosti ani zďaleka nedosahuje, je 72 VBCI a 14 protitankových VBCI Eryx rozdelených medzi päť bojových rôt so štyrmi sekciami po štyroch vozidlách. K dispozícii je 12 VPC (VBCI-VPC) (VEHICULE BLINDE DE COMBAT D’INFANTERIE – VEHICULE POSTE DE COMMANDEMENT ), jedno na bojovú rotu pre zástupcu dôstojníka, keďže veliteľ jednotky je v VBL2L. Zvyšných sedem vozidiel VPC je pridelených štábu pluku. Pôvodný plán počítal s vybavením ôsmich peších plukov, ale karty sa budú prerozdeľovať od roku 2022 so vstupom Griffonu do služby, pričom v tomto roku si VBCI ponechajú len výcvikové a školiace strediská a obrnené brigádne pluky: tri pešie pluky 7. obrnenej brigády (35. RI, 15/2 a 1. strelecký z Épinalu), ako aj pluky 2. obrnenej brigády (pochodový pluk Chad z Meyenheimu, 16. prápor šerpov z Bitche a 92. RI z Clermont-Ferrand). Všetky ostatné pluky by mali byť vybavené novým Griffonom.

 

Problémy na vývoznom trhu
Na vývoznom trhu sa VBCI nestretla s očakávaným úspechom a zaznamenala početné neúspechy, často proti tým istým protivníkom. V apríli 2009 Španielsko, ktoré chcelo nahradiť svoje BMR-600, uvažovalo o kúpe VBCI. Prehral s modelom Mowag Piranha V (Dragon), rovnako ako v roku 2015 v Dánsku (400 kusov). V roku 2012 ďalší neúspech proti tureckému Rabdanu 8 × 8 pri dobývaní trhu SAE (Spojené Arabské Emiráty) 700 kusov. V roku 2014 VBCI utrpela prvý neúspech proti nemeckému Boxeru v Litve (88 jednotiek) a zároveň neuspela v Libanone.

 

V snahe presadiť sa na exportnom trhu spoločnosť Nexter v septembri 2015 počas výstavy DSEI v Londýne predstavila model určený výslovne na export s názvom VBCI 2 alebo Mk2, do ktorého investovala 10 miliónov eur. Karoséria bola upravená premiestnením kokpitu na miesto veliteľa a je vybavená novým motorom Volvo a predovšetkým dvojmiestnou vežou vyzbrojenou 40 mm kanónom CTAI, 7,62 mm ľahkým guľometom na diaľkové ovládanie, ako aj dvoma rampami na odpaľovanie protitankových striel podľa výberu zákazníka. Prvým potenciálnym kupcom, ktorý sa prihlásil, bolo Spojené kráľovstvo v rámci svojho programu FRES. Uskutočnila sa testovacia kampaň, po ktorej vozidlo bohužiaľ nebolo vybrané. V decembri 2017 prišiel na rad Katar, aby otestoval VBCI 2 po neúspechoch BMP-3 SAE počas konfliktu v Jemene, ktorý z hľadiska ochrany nebol ani zďaleka uspokojivý. V tejto súťaži stojí proti sebe VBCI 2, ktorý má skutočné kvality, a fínska Patria XA380, ktorej tiež nechýbajú argumenty. Napriek tomu, že 7. decembra 2017 bol podpísaný list o zámere medzi Katarom a spoločnosťou Nexter na 490 jednotiek, dohoda zostane nedokončená. Žiaľ, VBCI 2 sa stala obeťou starého futbalového príslovia: “Nakoniec vždy vyhrá Nemecko”. V decembri 2020 sa Dauha nakoniec rozhodla pre KMW Boxer, spojený so spoločnosťou Nexter, ktorý pôvodne nefiguroval na štartovacej čiare.

 

S cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť VBCI na vývoznom trhu spájajú spoločnosti Nexter a Arquus svoje sily s belgickou spoločnosťou John Cockerill Defense, bývalou spoločnosťou CMI. Maketa výsledku ich spolupráce bola predstavená koncom septembra 2020 na výstave HEMUS v bulharskom Plovdive. Táto prezentácia nie je bezdôvodná, pretože Sofia chce vybaviť svoje sily 150 modernými bojovými vozidlami pechoty za sumu odhadovanú na 750 miliónov eur. Koncept sa nazýva VBCI 3030, podľa belgickej modulárnej veže, ktorou je vybavený a ktorá môže byť vyzbrojená guľometom kalibru 25, 30, 35, 40 alebo 50 mm, 90 alebo 105 mm kanónom na priamu streľbu a raketovou rampou.

 

Od nasadenia v Libanone a Afganistane, ktoré boli náročnými bojiskami par excellence, kde VBCI poskytol plnú spokojnosť, sa “osvedčil v boji”. V súčasnosti je nasadený v rámci operácie “Barkhane” v Sahelsko-saharskom pásme (BSS), v operácii, ktorá predčasne opotrebováva mužov a techniku, kde je opäť jednoznačne vysoko hodnotený. V máji 2020 ministerstvo ozbrojených síl oznámilo, že má vo svojich silách 606 VBCI z celkového počtu 628 zakúpených. Tento rozdiel 22 jednotiek je odôvodnený intenzívnym používaním v BSS, ktoré si vyžaduje čiastočnú alebo úplnú rekonštrukciu. Očakáva sa, že po samovražednom útoku autom na VBCI 8. januára sa na tento zoznam pridá 23. jednotka. Kvalita výstavby VBCI opäť zachránila životy, keďže pri tomto útoku bolo zranených len šesť “vojakov” bez toho, aby utrpeli život ohrozujúce zranenia.

 

Po návrate z BSS tieto VBCI prejdú 12. BSMAT v Giene, kde sa posúdia práce, ktoré sa majú vykonať, a potom sa pošlú do Roanne na kompletnú generálnu opravu.

 

Pevný systém
Podvozok VBCI, ktorý skonštruovala spoločnosť Renault TD, pozostáva zo štyroch náprav, z ktorých každá je vybavená diferenciálom. Osem stálych hnacích kolies a posilňovač riadenia pôsobí na dve predné nápravy a vďaka systému SBAF (Système de braquage additionnel) ponúka polomer otáčania 11 m. Pneumatiky Michelin sú vybavené vnútorným pevným kolesom Hutchinson DAL (zariadenie proti preklzávaniu). Tlak v pneumatikách môže jazdec nastaviť podľa charakteru terénu pomocou systému VPG (Variable Tyre Pressure). Systém odpruženia poskytuje optimálny komfort pri jazde v teréne. Každé koleso je vybavené nezávislou jednotkou pozostávajúcou z dvojitého ramena, hydraulického tlmiča so zdvihom 45 cm a vinutej pružiny. 7,85 m dlhá a 3,43 m široká korba s pancierovaním je vyrobená z mechanicky zváraných hliníkových plátov vystužených oceľou s veľmi vysokou tvrdosťou a titánovými plátmi navrhnutými tak, aby odolali 14,5 mm a 25 mm perforačnej munícii a raketám RPG-7. Táto kombinácia klasifikuje ochranu VBCI na úrovni 6 podľa normy STANAG 4569 v súlade s normami NATO. Okrem toho sú vnútorné steny karosérie a klapky obložené kovovou vložkou proti vytrhnutiu s hrúbkou viac ako 2 cm. Ochrana podlahy karosérie bola optimalizovaná vďaka inštalácii odnímateľných modulov schopných absorbovať výbuch míny alebo IED deformáciou, čím sa mení svetlá výška z 509 mm bez nej na 439 mm s ňou.

 

Rozloženie je klasické. Vodič sedí na ľavom prednom sedadle a pohonná jednotka je vpravo. Základom motora je radový šesťvalcový turbodiesel Volvo D12 so zdvihovým objemom 12 litrov a výkonom 550 k. Nasávanie vzduchu sa nachádza v hornej časti karosérie, výstup horúceho vzduchu na pravej strane pri druhom kolese a výfuk medzi druhým a tretím kolesom. Motor je spojený s automatickou prevodovkou ZF ECOMAT 7 HP 902 so siedmimi prevodovými stupňami dopredu a dvoma dozadu. Táto zostava umožňuje 32 t VBCI v bojovom stave (28,7 t bez nákladu), cestnú rýchlosť 90 km/h (40 km/h pri cúvaní). 420 l paliva, nafty alebo leteckého paliva, rozdelených do dvoch nádrží, ponúka dojazd 752 km so spotrebou 55 l/100 km na ceste a 100 l v teréne. VBCI môže pracovať na 30 % sklone, prekonať 60 % sklon, prejsť 70 cm zvislý schod, 1,7 m priekopu a 1,2 m brod bez prípravy alebo 1,5 m s prípravou.

 

Kokpit je vybavený tromi episkopmi, dvoma HL 502 dennými a jedným HL 506 zmiešaným centrálnym pre nočné lietanie. Pilot nastupuje cez výsuvný rebrík na ľavej strane a má výškovo nastaviteľný volant. Kapitán, ktorý tiež vystupuje ako vedúci skupiny, sedí na chrbte pilota a nastupuje zadnou rampou. Okrem koruny šiestich episkopov (päť HL 502 a centrálny denný/nočný kanál HL 507), ktoré mu ponúkajú 302° pozorovací sektor, je jeho pozícia vybavená priamym kanálovým hlavným ďalekohľadom alebo LUCH, inštalovaným na pravej strane klapky. Smerové kormidlo umožňuje detekciu až do vzdialenosti 2 000 m v širokom poli (× 2,4) a 1 400 m v úzkom poli (× 6). Veliteľ má na veži nainštalovaný stabilizovaný termovízny ďalekohľad Sagem MOP (panoramatické pozorovacie médium). Jeho obrazy sú zdieľané so strelcom, čo umožňuje funkciu lovca a zabijaka. Vedúci preto môže detekovať príležitostné ciele a reagovať na ne.

 

Jednomiestna elektricky poháňaná veža je najnovším vývojom veže Dragar, ktorá bola pôvodne inštalovaná na lietadle Vextra. Je posunutá vpravo od karosérie, aby pilot mohol dosiahnuť na svoje sedadlo. Toto umiestnenie nie je bez obáv pre pilota na svahu, pretože GMP je tiež na tej istej strane. Jeho hlavnou výzbrojou je 25 mm kanón M-811 s dvojitým podávaním, ktorého elevácia je – 7°/+ 45°. Vystreľuje výbušné, zápalné, priebojné alebo cvičné náboje, ktorých nábojnice sa vyhadzujú dopredu na masku veže. Sto sedemnásť výbušných nábojov (praktický dostrel 1 000 m, rýchlosť streľby 400 rán/min) a 52 priebojných nábojov (praktický dostrel 1 500 m, rýchlosť streľby 125 rán/min) je pripravených na použitie vo veži a 240 ďalších je rezerve.

 

Sekundárnu výzbroj tvorí 7,62 mm guľomet MAG-58, ktorý je namontovaný na podstavci na pravej strane veže. Je zásobovaný 200 nábojmi (praktický dostrel 800 m, rýchlosť streľby 1 000 nábojov/min) pripravenými na použitie a 1 800 nábojmi v rezerve. Napokon 16 nábojov kalibru 80 mm GALIX FLB (širokopásmový dym) a 12 nábojov GALIX AP (protipechotné strelivo) s dostrelom 30 až 50 m sa odpaľuje z ôsmich nádob, z ktorých dve sú na prednom oblúku veže.

 

Iba strelec (vo veži) má k dispozícii korunu HL 503 so šiestimi ďalekohľadmi, MOP a jeho zameriavač VTI (Gunner’s Aiming Device), ktorý je vybavený laserovým diaľkomerom a denným/nočným kanálom v termálnom režime. VTI dokáže zistiť ciele na vzdialenosť 2 000 m, rozpoznať ich na 1 400 m a identifikovať ich na 1 200 m so zväčšením ×6 v priamom pohľade. V režime videa, vo dne aj v noci, je zväčšenie ×2, ×4 v širokom poli a ×6 v úzkom poli s lupou ×12. Systém LIR (infračervená návnada) proti riadeným strelám sa niekedy montuje na zadnú časť veže.

 

V zadnej časti sa v priestore s dvoma poklopmi nachádza osem pešiakov pre bežnú verziu a štyrmi pre protitankovú verziu Eryx v objeme 13 m3. Na svoje sedadlá pripevnené k stenám sa dostanú cez elektricky ovládanú zadnú rampu s prístupovými dverami. Táto rampa je zvláštna tým, že neklesá dostatočne nízko, čo spôsobuje problémy malým, ťažko vyzbrojeným pešiakom. Celá bojová skupina sa má vylodiť do 20 sekúnd. VBCI je vybavená kolektívnym systémom ochrany proti NBC, protipožiarnym systémom, zónovou klimatizáciou a ohrievačom jedál pre pohodlie vojakov. VBCI, vybavený terminálovým informačným systémom SIT V1, bude zohrávať hlavnú úlohu v programe SCORPION prostredníctvom informačného a veliteľského systému SICS (SCORPION Information and Command System), ktorý nahradí plukovný informačný systém SIR (Regimental Information System).

Adam Riečanský


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto Nový samopal KEDR-PARA využijú ruské silové zložky pre mestský boj

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnostných…

Foto Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšsku, Litve, Estónsku…

Foto Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

Foto V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet. Veľké možnosti k tomu budú…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Nový samopal KEDR-PARA využijú ruské silové zložky pre mestský boj

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnostných…

Foto Rusko používa nové exoskelety v Sýrii

Rusko, 30.August 2021 (AM) – Exoskelet, ktoré ruskí vojaci použili v Sýrii, zvyšuje bojový potenciál jednotiek, oznámili zástupcovia korporácie Rostec na fóre Army 2021.   "Okrem zvýšenia možností vojaka sa mnohonásobne zvyšuje bojový potenciál celej jednotky. Svedčia o tom aj skúsenosti z bojového použitia. V Sýrii už pôsobia ženijné jednotky vybavené pasívnymi…

Foto Podľa čoho si vybrať správný kolimátor

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Veľakrát dostávam otázku, aby som poradil aký kolimátor si majú ľudia kúpiť. A každý očakáva, že mu rovno poviem značku a presný model.   Ale ono to nie je také jednoduché .. Napriek tomu sa pokúsim dať zopár odporúčaní, ktorých sa držať a pár mojich osobných…

Video Spoločnosť Taurus predstavuje novú malú kompaktnú pištoľ GX4 v kalibri 9 mm

USA, 16.júl 2021 (AM) – Taurus predstavuje svoju novú, malú kompaktnú pištoľ v kalibri 9 mm Luger s vystuženým polymérovým rámom GX4. GX4 je malá pištoľ spoločnosti Taurus s minimalistickým dizajnom. Napriek svojej veľkosti a hmotnosti ponúka kapacitu 11 nábojov.     Nová samonabíjacia pištoľ Taurus GX4 v kalibri 9 mm bola oficiálne predstavená len nedávno.…

Foto 6.8 Western: nový lovecký kaliber s dlhým dosahom od spoločností Browning a Winchester

USA, 10.júl 2021 (AM) – Náboj 6,8 Western Winchester / Browning bol navrhnutý pre lov na veľké vzdialenosti a športovú streľbu a má viac energie ako veľká väčšina konkurentov rovnakého kalibru.   S rýchlo rastúcim globálnym záujmom o tieto disciplíny na celom svete a s puškami dostupnými na všetkých civilných trhoch a…

Foto Britský veľvyslanec na Slovensku požiadal NR SR aby zabezpečila zákaz exportu slovenských výrobkov Grand Power do Británie s odôvodnením, že s nimi bolo spáchaných 40 trestných činov

Slovensko, 26. júna 2021 (AM) – V utorok, 22.6.2021 sa uskutočnilo rokovanie dvoch výborov NR SR (Výbor pre obranu a bezpečnosť spolu s Výborom pre európske záležitosti) týkajúci sa návrhu novely zákona č. 190/2003 Z.z. kde sa v pripomienkovom a rozporovom konaní bojovalo za práva streleckej komunity. Na rokovaní výborov, na ktoré…

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet. Veľké možnosti k tomu budú…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Aliancia dostala názov AUKUS. Lídri troch národov v spoločnom…

Foto Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme …

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojným možnostiam, ak prihliadneme k sláve českých zbrojoviek? Budú nám tieto zbrane vôbec niečo platné v ére terorizmu? Predraží sa to? Ďalej…

Foto Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkromnou bezpečnostnou spoločnosťou Wagner. Bojí sa Francúzsko straty vedúceho postavenia v Mali?   Zdá sa, že vyhliadka na partnerstvo medzi malijskými orgánmi a…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Ruská špionážna loď znepokojuje Britov pri pobreží Írska

Írsko, 15.september 2021 (AM) – Britániu znepokojuje výskyt ruského oceánografického výskumného plavidla Jantar pri pobreží ostrova, ktoré na Západe nazývajú „lovcom podvodnej komunikácie“. Píše o tom vydanie britského denníka obrany.     Britský spravodajský expert H.I.Sutton upozornil na vzhľad Jantarú pri írskom pobreží. Podľa jeho názoru ruská loď dokáže presne to,…

Foto Rusi testujú ponorku bez posádky. Čo má spoločné s “torpédom apokalypsy”?

Rusko, 13.september 2021 (AM, Sputnik) – Do tejto "hudobnej" ponorky by sa ťažko vošiel niekto z Beatles, pretože dáva prednosť práci bez posádky. Ale v budúcnosti bude fungovať v spojení s najničivejším ruským ponorkovým systémom.   Ruské ministerstvo obrany začína na Ďalekom východe skúšky ponorky Klavesin-2R-PM bez posádky. Plánuje sa testovanie…

Foto Veľká Británia chce presunúť jadrové ponorky zo Škótska do Francúzska alebo v USA

Veľká Británia, 3. septembra 2021 (AM) – Veľká Británia vypracovala akčný plán na stiahnutie svojich jadrových ponoriek zo základní v Škótsku pre prípad, že by sa Škóti chceli odtrhnúť od Spojeného kráľovstva. Informuje Financial Times s odvolaním sa na dobre oboznámené zdroje. Podľa portálu je jednou z možných variantov presun ponoriek na…

Foto Ruské vojenské námorníctvo navýšilo dodávky stealth povlakov pre svoje lode o polovicu

Rusko, 29.August 2021 (AM) – Vedeckovýskumný ústav Ferrit-Domen holdingu Roselektronika zvyšuje objemy dodávok lodných povlakov pohlcujúcich radarové lúče pre ruské vojenské námorníctvo, v roku 2021 sa zvýši o 50%, oznámil výkonný riaditeľ ústavu Ferrit-Domen Maxim Kavajev.   "Povlaky odovzdané námorníctvu v roku 2020 umožnia zabezpečiť novú úroveň ochrany lodí vojensko-námorných síl .…

Foto Solidárne Španielsko nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave. Alžírsko s nimi nemalo problém

Španielsko, 21.August 2021 (AM) – Ministerstvo zahraničia Španielska nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave Ceuta na severnom pobreží Afriky, uvádzajú noviny Pais. Podľa informácií redakcie ruská strana žiadala o povolenie na zakotvenie v Ceute od 18. do 20. augusta pre veľkú bojovú loď Viceadmirál Kulakov a pre remorkér Altaj.   Španielske…

Foto Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme …

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojným možnostiam, ak prihliadneme k sláve českých zbrojoviek? Budú nám tieto zbrane vôbec niečo platné v ére terorizmu? Predraží sa to? Ďalej…

Foto Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.     Na novom module pracoval tím skúsených inžinierov a špecialistov vo výrobnom závode spoločnosti…

Foto Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľadávania cieľov.     Demonštrátor…

Foto Ruská Armata zvýši rýchlosť streľby: Špecialisti pracujú na novom projekte

Rusko, 16.september 2021 (AM) – Objavujú sa nové údaje o sľubnom vývoji na platforme Armata, čo je hlavná platforma pre množstvo moderných obrnených vozidiel vrátane tanku T-14.   Koncern „Uralvagonzavod“ vyvíja novú rýchlopalnú delostreleckú inštaláciu na základe „Armaty“, uvádza agentúra RIA Novosti. Kaliber samohybných zbraní je 152 mm, čo vylepší radu…

Foto Die Welt: mýtus o prevahe Tigrov

Nemecko, 14.september 2021 (AM) – Americký herec Brad Pitt sa v úlohe veliteľa tanku Sherman vo filme Železné srdce púšťa do boja s tankom Tiger. S nemeckým tankom, ktorý sa pre Ameriku stal symbolom vojenskej moci Nemecka a taktiež legendou, na vytvorení ktorej pracovali mnohí.   Niektorí americkí kritici porovnávajú film o vojne Davida Ayera Železné…

Foto Prečo ostal francúzsky bojovník bez mena?

Francúzsko, 9.september 2021 (AM) – Bez mena neznamená nič iné, než fakt, že jeho názov je vyvodený len z jeho určenia Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie čo v slovenčine možno preložiť ako obrnené bojové vozidlo pozemnej jednotky (aspoň dúfam že také niečo to môže byť). Kedysi sa v Československu (v ZTS…

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzkej…

Foto Podpora Paríža sa vyplatila: Grécko kúpilo ďalších šesť stíhačiek Rafale

Francúzsko, 15.september 2021 (AM) – Grécko práve oznámilo, že zvyšuje svoj nákup francúzskych stíhačiek na 24 kusov. Pri tomto predaji zohrala úlohu aj demonštratívna podpora Paríža počas napätia v Egejskom mori s Tureckom, čo posilňuje váhu Rafale na starom kontinente. "Vynikajúca správa: Grécko práve oznámilo svoj zámer získať ďalších šesť Rafalov.…

Foto Návrhy a realita: projekt palubnej stíhačky MiG – rozhorí sa medzi OKB Suchoj a RSK MiG boj o palubu?

Rusko, 13. septembra 2021 (AM) – V súčasnosti sú v ruskom palubnom letectve v službe len stíhacie lietadlá 4. generácie, takže v strednodobom horizonte bude potrebné celú túto flotilu lietadiel z dôvodu tak fyzickej ako aj morálnej zastaranosti nahradiť novými strojmi. V súvislosti s tým sú už dlhšiu dobu skúmané otázky…

Foto Prečo americkí vojaci nenávidia číslo 160?

Čína, 13.september 2021 (AM) – Čínski experti vraj našli vysvetlenie toho, prečo v USA nenavidia ruský diaľkový bombardér Tu-160, nazývaný „Biela labuť“. A zaradili toto zistenie medzi prekvapivé.   Bombardéry triedy Tu-160 „Biela labuť“ sú jednými z najmohutnejších lietadiel sveta. Do výzbroje boli prijaté na konci 1980-tych rokov a stále sú v službe. Podľa čínskych analytikov sú…

Foto Maďarské vojenské lietadlo sa postaralo o poriadny zhon v rakúskom vzdušnom priestore

Rakúsko, 12.september 2021 (AM, Sputnik) – Rakúsko ostro zareagovalo na manéver lietadla NATO, ktoré začalo neočakávane manévrovať vo vzdušnom priestore krajiny. Neplánovaný manéver maďarského lietadla vyvolal reakcie zo strany rakúskeho letectva.   Rakúsko odštartovalo dve svoje stíhačky Eurofighter, aby zachytili maďarské vojenské lietadlo a vyviedli ho zo vzdušného priestoru krajiny. Rakúske…

Foto Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšsku, Litve, Estónsku…

Foto Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

Foto Objektívne o 17. septembri 1939

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armády Józef Pilsudski.   Práve tento krok dáva súčasnej Varšave možnosť porovnávať Stalina s Hitlerom a ZSSR s nacistickým Nemeckom.…

Foto Die Welt: mýtus o prevahe Tigrov

Nemecko, 14.september 2021 (AM) – Americký herec Brad Pitt sa v úlohe veliteľa tanku Sherman vo filme Železné srdce púšťa do boja s tankom Tiger. S nemeckým tankom, ktorý sa pre Ameriku stal symbolom vojenskej moci Nemecka a taktiež legendou, na vytvorení ktorej pracovali mnohí.   Niektorí americkí kritici porovnávajú film o vojne Davida Ayera Železné…

Foto Ako Japonsko plánovalo napadnúť ZSSR?

Japonsko, 12.september 2021 (AM) – Pred 80 rokmi 2. júla 1941 sa v prítomnosti japonského cisára konala tajná porada, ktorá detailne rozoberala praktické kroky organizácie vojny proti ZSSR. V súlade s plánom Kantokuen bol početný stav japonských vojsk v Číne zvýšený o 500-tisíc na 1 milión, z ktorých 300-tisíc pôsobilo v Mandžusku.     Japonské velenie pôvodne…

Foto Stalin vyhral vojnu nielen ľuďmi, ale aj ekonomikou

Rusko, 10.september 2021 (AM) – Valentín Jurievič Katasonov napísal dielo „Stalinova ekonomika“, v ktorom sa nachádzajú údaje, ako sa pozviechavali jednotlivé hospodárstva z hrôz ničivej 2. svetovej vojny.     Jednoznačne z toho vyplýva, že Stalin vytvoril efektívny hospodársky model a preto sa ZSSR stal neodškriepiteľne mohutnou hospodárskou veľmocou. Druhá svetová vojna sa tak zmenila…

Foto Politológ Wasserman o Sputniku: Je Slovensko pripravené na umieranie?

Rusko, 1. september 2021 (AM) – Slovensko ruskú vakcínu odmietlo. Týmto gestom predstavitelia krajiny ukázali svoj cynický postoj k vlastnému ľudu ako k spotrebnému materiálu, hovorí Anatolij Wasserman: Vymenili životy tisícov ľudí za členstvo v EÚ.   Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky oficiálne oznámilo odmietnutie použitia ruskej vakcíny Sputnik V na hromadné…

Foto Francúzsko: Niekoľko nemocníc oznamuje neobmedzený štrajk kvôli nútenému očkovaniu zdravotníkov

Francúzsko, 6.August 2021 (AM) – Niekoľko nemocničných odborových zväzov vyzvalo na časovo neobmedzený štrajk na protest proti povinnosti zdravotníckych pracovníkov dať sa od 15. septembra zaočkovať. Sociálna únia SUD Santé vo svojej výzve tiež vyzvala na zrušenie patentov.   Od toho dátumu (15 septembra) bude možné pozastaviť pracovné zmluvy a dokonca…

Video VIDEO: Vyšetrovanie koronavírusu – relácia o knihe so šokujúcimi odhaleniami

Francúzsko, 6.máj 2021 (AM) – Francúzsky investigatívny novinár Philippe Aimar počas vlastného vyšetrovania pochopil, že tzv. pandémia je ťažká manipulácia a podvod. V relácii Hľadanie pravdy predstavil svoju novú knihu Vyšetrovanie koronavírusu:   https://www.y-comm.fr/8_vid/KK7JAwaEJE/JOVANOVIC_LE_DEFI_DE_LA_VERITE.mp4 Adam Riečanský

Foto Americké kybernetické útoky? Webové stránky Kremľa a orgánov činných v trestnom konaní sa prestali otvárať

Rusko, 11.marec 2021 (AM) – V stredu popoludní sa prestali otvárať webové stránky Kremľa , ruskej vlády, Roskomnadzoru , Vyšetrovacieho výboru , Štátnej dumy a mnohých ďalších ruských orgánov. Informovali o tom používatelia internetu z Ruska aj zo zahraničia.   Používatelia Downdetectoru, ktorí sleduje pokles webov, hlásia poruchy jedného z najväčších ruských…

Foto Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným analytikom Jánom Schneiderom, ktorý problematiku posudzuje z rôznych hľadísk, vrátane historického kontextu.   Termín hybridná…

Foto Poslanec Blaha: Na Slovensku je pravidlom, že záchrana prichádza z Ruska

Slovensko, 4.marec 2021 (AM, Sputnik) - Dodanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko vidí poslanec SMER-SD Ľuboš Blaha ako svedectvo spoľahlivosti doterajšej spolupráce oboch štátov. V komentári pre Sputnik uviedol historické paralely. Aj keď o vakcinácii si myslí svoje, úplne podporuje možnosť slovenských občanov vybrať si z niekoľkých dostupných vakcín.   Podľa písomného komentára…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…