Z Bundeswehru sa tajne stáva Wehrmacht

Jednotka KSK Bundeswehru (Kommando Spezialkräfte)

Nemecko, 26.júl 2021 (AM) – Tisíce vojakov a dôstojníkov nemeckých ozbrojených síl vyznávajú lásku k nacistickej minulosti. V jednotkách boli odhalené fakty o homosexuálnom násilí a nenávisti k „čiernym“ a dokonca aj fakty o príprave teroristických útokov. „Malo by ísť o problém číslo jeden pre nemecké vojenské vedenie, nie o imaginárnu ruskú hrozbu,“ informovalo ruské ministerstvo zahraničia.

 

Škandál prepukol v polovici júna: nemecká tlač uviedla, že sa vyšetruje zapojenie štyroch vojakov Bundeswehru umiestnených v Litve do sexuálneho obťažovania a spievania antisemitských a pravicových radikálnych piesní.

 

“Čo sa presne stalo, sa stále vyšetruje … Ale v tejto súvislosti už možno povedať jednu vec: všetko, čo sa stalo, nie je v žiadnom prípade prijateľné.” Bude to stíhané a potrestané s maximálnou prísnosťou, “ vyhýbavo vyhlásila nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová.

 

“Vieme, že prebieha vyšetrovanie, že došlo k takémuto incidentu.” Nemáme možnosť sa s vyšetrovaním oboznámiť, je to ich národná záležitosť, “uviedla na oplátku hovorkyňa litovských ozbrojených síl Ruta Montvileová. A litovský minister obrany Arvydas Anushauskas so zlosťou dodal :

„O iných podobných incidentoch som nikdy nepočul, ale ak si prečítate ruské médiá, je ich veľa falošných.“

 

Anushauskas mal skutočne mať na čo nervy. Predtým to bola predovšetkým ruská tlač, ktorá informovala o rôznych incidentoch týkajúcich sa opitých vojakov NATO v pobaltských štátoch, čo orgánom pobaltských krajín umožnilo okamžite odpisovať správy ako „falošné“. Ale teraz to nefungovalo – keď nemecké Der Spiegel a Deutsche Welle písali o zverstvách Nemcov v Litve …

„Existujú podozrenia z porušenia povinnosti vojaka … z trestných činov vrátane sexuálneho nátlaku, urážok s rasistickými a antisemitskými konotáciami a extrémistických foriem správania. A to v Litve, kde sa rozhodne zasadzujeme za spoločné hodnoty s našimi partnermi, a že takéto správanie jednotlivcov je nielen neodpustiteľné, ale aj hanebné pre nás všetkých, “uviedol na brífingu hovorca ministerstva obrany SRN.

 

Čo sa zistilo vyšetrovaním? Ukázalo sa, že počas večierku, ktorý sa konal 30. apríla v blízkosti litovského mesta Rukla (je tu cvičisko, ktoré používa NATO), sa niektorí nemeckí vojaci natoľko posilnili alkoholom a oslavovali tak hlučne, že personál hotela musel privolať nemeckú vojenskú políciu. Podľa materiálov prípadu jeden z vojakov sa pokúsil vložiť svoj penis do úst odpadnutého kolegu, zatiaľ čo druhý natáčal, čo sa deje.

 

A o desať dní skôr, 20. apríla (Hitlerove narodeniny), nemeckí vojaci z motorizovanej pešej čaty spievali nacistické a antisemitské piesne. V protokole o svedectve sa osobitne poznamenáva, že vojaci spievali tieto piesne napriek zákazu seržanta, ktorý však incident neoznámil úradom. Počas vyšetrovania podozriví vyvíjali tlak na svojich kolegov a požadovali od nich mlčanie. Aby toho nebolo málo, odhalila sa aj skutočnosť straty 569 nábojov z výzbroje jednotky.

 

Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová, ktorá sa počas brífingu 1. júla dotkla škandálneho incidentu v Litve, upriamila osobitnú pozornosť na skutočnosť, že sa prípad snažili ututlať. “Ale nevyšlo to.” Der Spiegel prebral množstvo skutočností, ktoré vzbudzujú vážne znepokojenie … Minister obrany Kramp-Karrenbauer vo svojich smiešnych výhovorkách označil toto správanie za „chybné“ a sťažoval sa, že incidenty poškodili dobré meno nemeckých ozbrojených síl. Je toto hlavným záujmom šéfa obrany? Nie skutočnosť, že nacisti slúžia pod jej vedením? Pripomeňme, že ide o tú istú Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá nedávno oznámila „intelektuálnu a vojenskú nadradenosť“ nemeckej štátnosti. Nemyslím si, že je to mocná nadradenosť, “- ironicky uviedla Zakharovová.

 

Desivé trendy

Annegret Kramp-Karrenbauerová označila incident za facku pre celú armádu. “Títo vojaci svojím správaním tým najnezodpovednejším spôsobom ohrozili povesť celého Bundeswehru.” Ich zneužitie bude prísne potrestané, “ sľúbila v rozhovore pre študentov vojenskej akadémie v Hamburgu. Podľa nej je to obzvlášť neprijateľné v čase, keď Bundeswehr hľadá ďalšie finančné prostriedky na nákup nového vybavenia a je nútený bojovať proti ruskej propagande. Vinná čata bola vyvezená z krajiny na ďalšie vyšetrovanie.

 

Irónia osudu spočíva v tom, že ešte v máji zverejnil oficiálny kanál YouTube „Bundeswehr Exclusive“ dokument o každodennom živote nemeckých vojakov brániacich východné krídlo NATO v litovskej Rukle, ktorá je vzdialená 90 km od hraníc s Ruskom. (Kaliningradská oblasť) a 80 km od hranice s Bieloruskom.

“Staňte sa súčasťou malej bojovej komunity 93. práporu tankového výcviku a sledujte vojakov počas ich intenzívneho výcviku.” Budete ich sprevádzať z Nemecka do ľadovej Litvy a dozviete sa viac o nadnárodnom vylepšenom systéme prítomnosti, ktorý zaisťuje bezpečnosť na východnom krídle NATO s takmer 1 400 vojakmi z piatich krajín, “uvádza sa vo vyhlásení filmu.

 

Film ukázal nemeckých vojakov umiestnených v Litve – mužov aj ženy. V záberoch sa smiali a jedna Frau povedala: „Je to prvýkrát, čo som preč sedem mesiacov. Tu sa rýchlo naučíte vážiť si to, čo ste mali a čo už nemáte. V tomto bojovom tanku je všetko chladné. ““ Diváci filmu prepukli v jingoistické vlastenecké komentáre: „Nenechajte Rusov prejsť!“; „Úcta ku každému človeku, ktorý tam je. Ako dlhoročný vojak som s vami. Ani som nevedel, že tam pracuje Bundeswehr. Sme tam skutočne preto, aby sme chránili Európu pred Ruskom? “; „Konečne séria o tankových jednotkách !!!“; „Je škoda, že niektorí nemeckí politici bodajú týchto ľudí do chrbta namiesto toho, aby im konečne venovali vďačnosť, ktorú si zaslúžia“; “Páni, pôsobivé!” Ďakujem všetkým vojakom za každodennú prácu! “

 

A po tom všetkom pátose – taká škoda … Problém je v tom, že to nie je zďaleka jediný prípad v poslednej dobe, keď vyplávali na povrch skutočné nálady a preferencie nemeckých vojakov.

 

Jeden z týchto škandálov prepukol nedávno, v jeho strede bola elitná protiteroristická a sabotážna jednotka Bundeswehru (Kommando Spezialkräfte, KSK), ktorá sa zúčastňovala na operáciách v Rwande, Bosne, Kosove a Afganistane. Keď o tom nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová hovorila nejasne , od apríla 2017 sa čoraz častejšie objavujú podozrenia z „pravicových extrémistických nálad“ v radoch KSK a „nedostatočnej lojality k ústave“. Podľa ministra sa v jednotke formovalo „nezdravé chápanie elitárstva“ jednotlivých šéfov a vznikli skupiny, v ktorých vládla atmosféra „toxického vodcovstva“. V takejto chúlostivej situácii sa vojenské vedenie NSR rozhodlo úplne rozpustiť jednu zo spoločností armádnych špeciálnych síl.

 

Apríl 2017 bol spomenutý z nejakého dôvodu. Práve v tom mesiaci došlo k incidentu, ktorý dočasne obsadil titulné stránky nemeckých médií. Vtedy statoční nemeckí vojaci z KSK usporiadali veľkú párty za účasti prostitútok. Celkovo tam bolo prítomných viac ako šesťdesiat špeciálistov. Neskôr jeden z nich pod podmienkou anonymity novinárom povedal, že na večierku usporiadali príslušníci párty zvláštne komické rituály s prasacími hlavami, popíjali pri ohni a počúvali piesne skupiny „pravicových rockerov“ Sturmwehr. Vojaci, keď spievali k refrénom pridávali charakteristické výkriky – a to už nie je obscénnosť, ale celkom porušenie nemeckých zákonov.

 

V novembri 2018 nemecká kriminálna polícia oznámila odhalenie sprisahania nemeckej armády , kde plánovali atentát na niekoľko ikonických politikov. Zúčastnili sa ho príslušníci Bundeswehru a združenia elitných vojakov Uniter, ktorí sa chystali najmä zabiť šéfa frakcie Ľavej strany v Bundestagu Dietmara Bartscha. Na tento účel sa sprisahanci zásobili zbraňami, strelivom a palivom. O rok a pol skôr, v marci 2017, bol v Nemecku zatknutý dôstojník Bundeswehru, ktorý sa vydával za sýrskeho utečenca a pripravoval teroristický útok. V kasárňach podozrivého našli vyšetrovatelia predmety s nacistickými symbolmi.

 

Komplex viny je takmer vyčerpaný

Spiegel v tejto súvislosti napísal : „Výcvik špeciálnych síl sa vykonáva v tajnosti a samotní bojovníci s najväčšou pravdepodobnosťou nezradia žiadne tajomstvá, a to ani pri mučení. Ak je niektorý z týchto mužov podozrivý z pravicových extrémistických názorov, nejde len o problém, ale aj o skutočné nebezpečenstvo. Okrem toho je KSK poctou a pýchou celého Bundeswehru. Žiadna iná jednotka sa nepohybuje tak aktívne po celom svete a nezúčastňuje sa na spoločnom výcviku s inými špeciálnymi jednotkami a výcvikovými tímami kománd z partnerských krajín. ““ Podľa novinárov, keď sa takíto elitní vojaci začnú riadiť viac pravicovými extrémistickými názormi, a nie ústavou, potom „sa stane dôležitou nielen reputácia Bundeswehru, ale celej krajiny“.

 

Mimochodom, súčasne sa vykonal audit, počas ktorého sa odhalila desivá skutočnosť – v skladoch Bundeswehru nebolo dostatok munície (podľa rôznych zdrojov od 37 do 85 tisíc kusov) ako ďalších 62 kg výbušnín.

 

“Možno časť zbraní sprivatizoval jeden rotný KSK, ktorý v jednotke pôsobil od roku 2001. „Bola to jeho jednotka, ktorá bola v centre konania po večierku pred tromi rokmi, kde si vojaci údajne vymieňali pozdravy z čias Hitlera a počúvali neonacistickú rockovú hudbu,“ poznamenáva New York Times .

 

Strata streliva je obzvlášť alarmujúca vzhľadom na skutočnosť, ktorú začiatkom roku 2020 zverejnil šéf nemeckej vojenskej kontrarozviedky Christoph Gramm. Podľa jeho slov v tom čase jeho štruktúra vyšetrovala prípady viac ako 550 vojakov podozrivých z extrémnych pravicových názorov. Na druhej strane povedal bývalý vojak Hannibal Schmitt pre New York Times o sieti tajných rozhovorov v šifrovaných správach spájajúcich viac ako dvetisíc pravicových radikálov v celom Nemecku. Mnohí z nich podľa neho slúžia v orgánoch činných v trestnom konaní – a čakajú, až na „deň X“ vyjdú z podzemia.

 

Pred dva a pol rokom, v januári 2019, zverejnil Hans-Peter Bartels, komisár Bundestagu pre armádu, správu, z ktorej vyplynulo, že len v roku 2018 bolo v Bundeswehri odhalených 170 prípadov neonacistických nálad. V roku 2017 ich bolo 167 a v roku 2016 – iba 63. Vo všetkých týchto prípadoch boli prijaté disciplinárne opatrenia – ale ako vidíme, nepomáha to.

 

Konkrétne príklady boli uvedené aj v správe pána Bartelsa. Napríklad jeden korporátnik otvorene hovoril so svojimi druhmi, že vraj neznáša „čiernych“ a nerozpráva sa s nimi. „Na otázku, v ktorej inej krajine mimo Nemecka by chcel žiť, odpovedal – v Argentíne, pretože tam stále sú nacisti,“ uvádza sa v správe autorizovaného Spolkového snemu. A hovorí to aj o komunite poručíkov a hlavných poručíkov, ktorí vytvorili skupinu na WhatsApp – tam uverejňovali citáty z kníh a vystúpenia Adolfa Hitlera a tiež „primitívne a brutálne“ spoločné „vtipy“ o holokauste.

 

V kasárňach sa tiež objavili obrázky svastiky a komentáre na Facebooku, ako napríklad: „Prejsť 20 severoafričanov na vašom tanku Tiger je na nezaplatenie. Sú veci, ktoré môžete urobiť sami, a na všetko ostatné existuje SS. “

 

Sergei Fokin, profesor katedry zahraničnej politiky Ruska na Fakulte národnej bezpečnosti (FNB), RANEPA, tvrdí:

„V Nemecku bude boj proti posilňovaniu pravicového extrémistického trendu v armáde potlačený. Nejde ale o nový trend, odohral sa už v 60. a 70. rokoch.“ Teraz podľa neho „v Nemecku chcú zabudnúť na to, čo sa stalo“ počas druhej svetovej vojny. Pamäti zločinov nacizmu sa vo verejnosti pripomínajú. V oficiálnej propagande sa hlavný dôraz kladie na posilnenie moci Bundeswehru ako základu budúcej armády celej Európskej únie.

„Bude tu nová armáda EÚ, ktorá bude potrebovať určitú tradíciu, najmä neúnavný nemecký duch, lojalitu k vlasti v duchu línií„ Nemecko je v popredí, v popredí na svete, “ hovorí odborník.

 

Maria Zacharovová venuje osobitnú pozornosť reakcii tlačovej služby Bundeswehru. „Správanie vojakov označujú za neodpustiteľné, zdôraznili, že v Litve spojenci NATO„ bránia plecia pri pleci spoločné hodnoty na východnom krídle “. Človek má dojem, že nemeckí vojenskí archivári usilovne pracovali na ospravedlnení svojich kolegov, zmocnili sa takpovediac starých príručiek. Nie je tam písmo náhodou gotické? Bez toho, aby som sa dotkla témy „bratstva“ v náručí „partnerov NATO“, by som chcela upriamiť pozornosť na absolútnu neprípustnosť prieniku nacistickej ideológie do systému ozbrojených síl ktoréhokoľvek štátu. Navyše Nemecko. Tiež by som veľmi ráda očakávala, že v Nemecku dôjde k dôkladnému vyšetrovaniu incidentov, ktoré budú v budúcnosti absolútne vylúčené. A zdá sa, že by sa toto malo stať problémom číslo jeden pre nemecké vojenské vedenie, a nie imaginárna ruská hrozba, “uzatvára Zacharovová.

Valentin Žukov

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnostných…

Foto Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšsku, Litve, Estónsku…

Foto Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

Foto V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet. Veľké možnosti k tomu budú…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnostných…

Foto Rusko používa nové exoskelety v Sýrii

Rusko, 30.August 2021 (AM) – Exoskelet, ktoré ruskí vojaci použili v Sýrii, zvyšuje bojový potenciál jednotiek, oznámili zástupcovia korporácie Rostec na fóre Army 2021.   "Okrem zvýšenia možností vojaka sa mnohonásobne zvyšuje bojový potenciál celej jednotky. Svedčia o tom aj skúsenosti z bojového použitia. V Sýrii už pôsobia ženijné jednotky vybavené pasívnymi…

Foto Podľa čoho si vybrať správný kolimátor

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Veľakrát dostávam otázku, aby som poradil aký kolimátor si majú ľudia kúpiť. A každý očakáva, že mu rovno poviem značku a presný model.   Ale ono to nie je také jednoduché .. Napriek tomu sa pokúsim dať zopár odporúčaní, ktorých sa držať a pár mojich osobných…

Video Spoločnosť Taurus predstavuje novú malú kompaktnú pištoľ GX4 v kalibri 9 mm

USA, 16.júl 2021 (AM) – Taurus predstavuje svoju novú, malú kompaktnú pištoľ v kalibri 9 mm Luger s vystuženým polymérovým rámom GX4. GX4 je malá pištoľ spoločnosti Taurus s minimalistickým dizajnom. Napriek svojej veľkosti a hmotnosti ponúka kapacitu 11 nábojov.     Nová samonabíjacia pištoľ Taurus GX4 v kalibri 9 mm bola oficiálne predstavená len nedávno.…

Foto 6.8 Western: nový lovecký kaliber s dlhým dosahom od spoločností Browning a Winchester

USA, 10.júl 2021 (AM) – Náboj 6,8 Western Winchester / Browning bol navrhnutý pre lov na veľké vzdialenosti a športovú streľbu a má viac energie ako veľká väčšina konkurentov rovnakého kalibru.   S rýchlo rastúcim globálnym záujmom o tieto disciplíny na celom svete a s puškami dostupnými na všetkých civilných trhoch a…

Foto Britský veľvyslanec na Slovensku požiadal NR SR aby zabezpečila zákaz exportu slovenských výrobkov Grand Power do Británie s odôvodnením, že s nimi bolo spáchaných 40 trestných činov

Slovensko, 26. júna 2021 (AM) – V utorok, 22.6.2021 sa uskutočnilo rokovanie dvoch výborov NR SR (Výbor pre obranu a bezpečnosť spolu s Výborom pre európske záležitosti) týkajúci sa návrhu novely zákona č. 190/2003 Z.z. kde sa v pripomienkovom a rozporovom konaní bojovalo za práva streleckej komunity. Na rokovaní výborov, na ktoré…

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet. Veľké možnosti k tomu budú…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Aliancia dostala názov AUKUS. Lídri troch národov v spoločnom…

Foto Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme …

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojným možnostiam, ak prihliadneme k sláve českých zbrojoviek? Budú nám tieto zbrane vôbec niečo platné v ére terorizmu? Predraží sa to? Ďalej…

Foto Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkromnou bezpečnostnou spoločnosťou Wagner. Bojí sa Francúzsko straty vedúceho postavenia v Mali?   Zdá sa, že vyhliadka na partnerstvo medzi malijskými orgánmi a…

Foto AUKUS – najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale je dobré… Naše…

Foto Ruská špionážna loď znepokojuje Britov pri pobreží Írska

Írsko, 15.september 2021 (AM) – Britániu znepokojuje výskyt ruského oceánografického výskumného plavidla Jantar pri pobreží ostrova, ktoré na Západe nazývajú „lovcom podvodnej komunikácie“. Píše o tom vydanie britského denníka obrany.     Britský spravodajský expert H.I.Sutton upozornil na vzhľad Jantarú pri írskom pobreží. Podľa jeho názoru ruská loď dokáže presne to,…

Foto Rusi testujú ponorku bez posádky. Čo má spoločné s “torpédom apokalypsy”?

Rusko, 13.september 2021 (AM, Sputnik) – Do tejto "hudobnej" ponorky by sa ťažko vošiel niekto z Beatles, pretože dáva prednosť práci bez posádky. Ale v budúcnosti bude fungovať v spojení s najničivejším ruským ponorkovým systémom.   Ruské ministerstvo obrany začína na Ďalekom východe skúšky ponorky Klavesin-2R-PM bez posádky. Plánuje sa testovanie…

Foto Veľká Británia chce presunúť jadrové ponorky zo Škótska do Francúzska alebo v USA

Veľká Británia, 3. septembra 2021 (AM) – Veľká Británia vypracovala akčný plán na stiahnutie svojich jadrových ponoriek zo základní v Škótsku pre prípad, že by sa Škóti chceli odtrhnúť od Spojeného kráľovstva. Informuje Financial Times s odvolaním sa na dobre oboznámené zdroje. Podľa portálu je jednou z možných variantov presun ponoriek na…

Foto Ruské vojenské námorníctvo navýšilo dodávky stealth povlakov pre svoje lode o polovicu

Rusko, 29.August 2021 (AM) – Vedeckovýskumný ústav Ferrit-Domen holdingu Roselektronika zvyšuje objemy dodávok lodných povlakov pohlcujúcich radarové lúče pre ruské vojenské námorníctvo, v roku 2021 sa zvýši o 50%, oznámil výkonný riaditeľ ústavu Ferrit-Domen Maxim Kavajev.   "Povlaky odovzdané námorníctvu v roku 2020 umožnia zabezpečiť novú úroveň ochrany lodí vojensko-námorných síl .…

Foto Solidárne Španielsko nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave. Alžírsko s nimi nemalo problém

Španielsko, 21.August 2021 (AM) – Ministerstvo zahraničia Španielska nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave Ceuta na severnom pobreží Afriky, uvádzajú noviny Pais. Podľa informácií redakcie ruská strana žiadala o povolenie na zakotvenie v Ceute od 18. do 20. augusta pre veľkú bojovú loď Viceadmirál Kulakov a pre remorkér Altaj.   Španielske…

Foto Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme …

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojným možnostiam, ak prihliadneme k sláve českých zbrojoviek? Budú nám tieto zbrane vôbec niečo platné v ére terorizmu? Predraží sa to? Ďalej…

Foto Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.     Na novom module pracoval tím skúsených inžinierov a špecialistov vo výrobnom závode spoločnosti…

Foto Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľadávania cieľov.     Demonštrátor…

Foto Ruská Armata zvýši rýchlosť streľby: Špecialisti pracujú na novom projekte

Rusko, 16.september 2021 (AM) – Objavujú sa nové údaje o sľubnom vývoji na platforme Armata, čo je hlavná platforma pre množstvo moderných obrnených vozidiel vrátane tanku T-14.   Koncern „Uralvagonzavod“ vyvíja novú rýchlopalnú delostreleckú inštaláciu na základe „Armaty“, uvádza agentúra RIA Novosti. Kaliber samohybných zbraní je 152 mm, čo vylepší radu…

Foto Die Welt: mýtus o prevahe Tigrov

Nemecko, 14.september 2021 (AM) – Americký herec Brad Pitt sa v úlohe veliteľa tanku Sherman vo filme Železné srdce púšťa do boja s tankom Tiger. S nemeckým tankom, ktorý sa pre Ameriku stal symbolom vojenskej moci Nemecka a taktiež legendou, na vytvorení ktorej pracovali mnohí.   Niektorí americkí kritici porovnávajú film o vojne Davida Ayera Železné…

Foto Prečo ostal francúzsky bojovník bez mena?

Francúzsko, 9.september 2021 (AM) – Bez mena neznamená nič iné, než fakt, že jeho názov je vyvodený len z jeho určenia Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie čo v slovenčine možno preložiť ako obrnené bojové vozidlo pozemnej jednotky (aspoň dúfam že také niečo to môže byť). Kedysi sa v Československu (v ZTS…

Foto Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje. Rusko je unavené mlčky sledovať drzé…

Foto Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzkej…

Foto Podpora Paríža sa vyplatila: Grécko kúpilo ďalších šesť stíhačiek Rafale

Francúzsko, 15.september 2021 (AM) – Grécko práve oznámilo, že zvyšuje svoj nákup francúzskych stíhačiek na 24 kusov. Pri tomto predaji zohrala úlohu aj demonštratívna podpora Paríža počas napätia v Egejskom mori s Tureckom, čo posilňuje váhu Rafale na starom kontinente. "Vynikajúca správa: Grécko práve oznámilo svoj zámer získať ďalších šesť Rafalov.…

Foto Návrhy a realita: projekt palubnej stíhačky MiG – rozhorí sa medzi OKB Suchoj a RSK MiG boj o palubu?

Rusko, 13. septembra 2021 (AM) – V súčasnosti sú v ruskom palubnom letectve v službe len stíhacie lietadlá 4. generácie, takže v strednodobom horizonte bude potrebné celú túto flotilu lietadiel z dôvodu tak fyzickej ako aj morálnej zastaranosti nahradiť novými strojmi. V súvislosti s tým sú už dlhšiu dobu skúmané otázky…

Foto Prečo americkí vojaci nenávidia číslo 160?

Čína, 13.september 2021 (AM) – Čínski experti vraj našli vysvetlenie toho, prečo v USA nenavidia ruský diaľkový bombardér Tu-160, nazývaný „Biela labuť“. A zaradili toto zistenie medzi prekvapivé.   Bombardéry triedy Tu-160 „Biela labuť“ sú jednými z najmohutnejších lietadiel sveta. Do výzbroje boli prijaté na konci 1980-tych rokov a stále sú v službe. Podľa čínskych analytikov sú…

Foto Maďarské vojenské lietadlo sa postaralo o poriadny zhon v rakúskom vzdušnom priestore

Rakúsko, 12.september 2021 (AM, Sputnik) – Rakúsko ostro zareagovalo na manéver lietadla NATO, ktoré začalo neočakávane manévrovať vo vzdušnom priestore krajiny. Neplánovaný manéver maďarského lietadla vyvolal reakcie zo strany rakúskeho letectva.   Rakúsko odštartovalo dve svoje stíhačky Eurofighter, aby zachytili maďarské vojenské lietadlo a vyviedli ho zo vzdušného priestoru krajiny. Rakúske…

Foto Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšsku, Litve, Estónsku…

Foto Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

Foto Objektívne o 17. septembri 1939

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armády Józef Pilsudski.   Práve tento krok dáva súčasnej Varšave možnosť porovnávať Stalina s Hitlerom a ZSSR s nacistickým Nemeckom.…

Foto Die Welt: mýtus o prevahe Tigrov

Nemecko, 14.september 2021 (AM) – Americký herec Brad Pitt sa v úlohe veliteľa tanku Sherman vo filme Železné srdce púšťa do boja s tankom Tiger. S nemeckým tankom, ktorý sa pre Ameriku stal symbolom vojenskej moci Nemecka a taktiež legendou, na vytvorení ktorej pracovali mnohí.   Niektorí americkí kritici porovnávajú film o vojne Davida Ayera Železné…

Foto Ako Japonsko plánovalo napadnúť ZSSR?

Japonsko, 12.september 2021 (AM) – Pred 80 rokmi 2. júla 1941 sa v prítomnosti japonského cisára konala tajná porada, ktorá detailne rozoberala praktické kroky organizácie vojny proti ZSSR. V súlade s plánom Kantokuen bol početný stav japonských vojsk v Číne zvýšený o 500-tisíc na 1 milión, z ktorých 300-tisíc pôsobilo v Mandžusku.     Japonské velenie pôvodne…

Foto Stalin vyhral vojnu nielen ľuďmi, ale aj ekonomikou

Rusko, 10.september 2021 (AM) – Valentín Jurievič Katasonov napísal dielo „Stalinova ekonomika“, v ktorom sa nachádzajú údaje, ako sa pozviechavali jednotlivé hospodárstva z hrôz ničivej 2. svetovej vojny.     Jednoznačne z toho vyplýva, že Stalin vytvoril efektívny hospodársky model a preto sa ZSSR stal neodškriepiteľne mohutnou hospodárskou veľmocou. Druhá svetová vojna sa tak zmenila…

Foto Politológ Wasserman o Sputniku: Je Slovensko pripravené na umieranie?

Rusko, 1. september 2021 (AM) – Slovensko ruskú vakcínu odmietlo. Týmto gestom predstavitelia krajiny ukázali svoj cynický postoj k vlastnému ľudu ako k spotrebnému materiálu, hovorí Anatolij Wasserman: Vymenili životy tisícov ľudí za členstvo v EÚ.   Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky oficiálne oznámilo odmietnutie použitia ruskej vakcíny Sputnik V na hromadné…

Foto Francúzsko: Niekoľko nemocníc oznamuje neobmedzený štrajk kvôli nútenému očkovaniu zdravotníkov

Francúzsko, 6.August 2021 (AM) – Niekoľko nemocničných odborových zväzov vyzvalo na časovo neobmedzený štrajk na protest proti povinnosti zdravotníckych pracovníkov dať sa od 15. septembra zaočkovať. Sociálna únia SUD Santé vo svojej výzve tiež vyzvala na zrušenie patentov.   Od toho dátumu (15 septembra) bude možné pozastaviť pracovné zmluvy a dokonca…

Video VIDEO: Vyšetrovanie koronavírusu – relácia o knihe so šokujúcimi odhaleniami

Francúzsko, 6.máj 2021 (AM) – Francúzsky investigatívny novinár Philippe Aimar počas vlastného vyšetrovania pochopil, že tzv. pandémia je ťažká manipulácia a podvod. V relácii Hľadanie pravdy predstavil svoju novú knihu Vyšetrovanie koronavírusu:   https://www.y-comm.fr/8_vid/KK7JAwaEJE/JOVANOVIC_LE_DEFI_DE_LA_VERITE.mp4 Adam Riečanský

Foto Americké kybernetické útoky? Webové stránky Kremľa a orgánov činných v trestnom konaní sa prestali otvárať

Rusko, 11.marec 2021 (AM) – V stredu popoludní sa prestali otvárať webové stránky Kremľa , ruskej vlády, Roskomnadzoru , Vyšetrovacieho výboru , Štátnej dumy a mnohých ďalších ruských orgánov. Informovali o tom používatelia internetu z Ruska aj zo zahraničia.   Používatelia Downdetectoru, ktorí sleduje pokles webov, hlásia poruchy jedného z najväčších ruských…

Foto Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným analytikom Jánom Schneiderom, ktorý problematiku posudzuje z rôznych hľadísk, vrátane historického kontextu.   Termín hybridná…

Foto Poslanec Blaha: Na Slovensku je pravidlom, že záchrana prichádza z Ruska

Slovensko, 4.marec 2021 (AM, Sputnik) - Dodanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko vidí poslanec SMER-SD Ľuboš Blaha ako svedectvo spoľahlivosti doterajšej spolupráce oboch štátov. V komentári pre Sputnik uviedol historické paralely. Aj keď o vakcinácii si myslí svoje, úplne podporuje možnosť slovenských občanov vybrať si z niekoľkých dostupných vakcín.   Podľa písomného komentára…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…