Oscarový režisér Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA: Je to samovražda”

© KREMLIN POOL/ZUMAPRESS.COM/GLOBALLOOKPRESS

USA, 12.máj 2021 (AM) – Americký režisér, scenárista a producent, držiteľ troch ocenení Oscara Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA, ktorí „bojujú“ proti Rusku. Amerika je podľa neho na „samovražednej ceste“.

 

Stone vyzval USA, aby ukončili kampaň proti Rusku a nesnažili sa stať sa jedinou kontrolnou mocnosťou na svete. Podľa jeho slov bojová kampaň proti Rusku trvá už dlho, začala sa však s obnovenou silou v rokoch 2006 – 2007 po slávnom prejave ruského prezidenta Vladimira Putina v Mníchove.

 

Režisér poznamenal, že v skutočnosti neexistujú dôkazy a dôvody na obvinenie Ruska z agresie – skutočná agresia pochádza iba od NATO, ktoré sa snaží obkľúčiť Rusko a Čínu. Poznamenal, že USA musia opustiť túžbu stať sa jedinou kontrolnou silou na svete.

“Nemôžeme pokračovať v tejto ceste. Toto je samovražedná cesta,” uviedol v rozhovore pre Washington Post a dodal, že USA musia napraviť vzťahy a spriateliť sa s Ruskom, Iránom, Čínou atď. Podľa Stonea je v Spojených štátoch veľa ľudí, ktorí zdieľajú jeho názor, politici s takýmto postavením však vždy prehrajú voľby, pretože sa im tlač vysmieva.

 

Rusi k nám nepresúvajú vojsko – sú to USA, ktoré presúvajú svoje jednotky k Rusku

Oliver Stone je pre amerických novinárov ťažkým, ale vždy vítaným hosťom. Nepovie všetko tak „ako sa má“, ale určite vyhlási niečo škandálne napríklad o … láske k Rusku. To isté sa stalo aj minulý rok v jeho interview s americkým novinárom o prípade „Navaľného otravy“.

 

Oliver Stone je významnou osobnosťou vo svete kinematografie aj v politickom prostredí. Režisér a scenárista v jednej osobe si dlho získal slávu ako „informátor“ a hľadač pravdy, ktorý sa nebojí vysloviť názor, ktorý sa líši od oficiálneho stanoviska Washingtonu. Jeho celovečerné filmy a dokumenty boli viackrát nominované na rôzne ceny a Stone trikrát získal najprestížnejšiu filmovú cenu – Oscara. Mnohí v USA však považujú prácu režiséra za škandalóznu, pretože vo filmoch o vojne vo Vietname otvorene uviedol, že pre USA nie je víťazná, a vo filmoch o socializme v Latinskej Amerike ukázal situáciu z druhej, nie z americkej strany.

Stone otvorene kritizuje politiku svojej krajiny s tým, že to nie je Rusko, ale USA, ktoré kráčajú nesprávnou cestou vojny a agresie. Podľa jeho názoru má Moskva politický smer, zatiaľ čo v Amerika iba démonizuje protivníkov.

 

Rusko a Čína zostávajú nezávislými mocnosťami s jadrovým potenciálom, čo je z hľadiska rovnováhy síl veľmi dôležité. Bez takejto rovnováhy by boli USA jedinou superveľmocou. V tejto úlohe sa Amerika správala chybne, rozpútala vojny v Kuvajte, Iraku, Afganistane a militarizovala Líbyu. USA majú cieľ – mať pod kontrolou svetové zdroje, celý svet, byť „policajtom“. Amerika sa teraz snaží obkľúčiť Čínu a Rusko. Cenou v tomto boji je Eurázia, uviedol Stone v roku 2014 pre noviny Rossijskaja gazeta.

 

Na príklade Ukrajiny a teraz Bieloruska vidíme, že Oliver Stone na druhej strane oceánu vidí, čo sa deje, bez prikrášľovania. Ale … ako odpoveď sa na neho valia obvinenia. V posledných rokoch objavuje Stone Rusko pre seba a svojich divákov. Pritom určite opäť ohromil svojich krajanov. Ukázalo sa, že Rusi nepijú vodku nepretržite a po uliciach Moskvy nebehajú medvede. A čo je najšokujúcejšie, v Rusku „nesedia v kruhu a nediskutujú o tom, čo majú  Američania, je im to jedno“. V tomto ironickom duchu Stone popísal jeden zo stereotypov myslenia priemerného Američana.

 

V období rokov 2015 až 2017 bol režisér pozvaný do Kremľa. Na pozadí celosvetovej rusofóbnej hystérie nakrútil niekoľko epizód o ruskom prezidentovi Vladimírovi Putinovi, vďaka čomu svet mohol počuť nielen hlas Ameriky. Riaditeľ neváhal položiť verejnosti tie najprovokatívnejšie a najvzrušujúcejšie otázky, či už išlo o Krym, o údajných zásahoch do amerických volieb alebo o Ukrajinu. A od ruského vodcu dostal čestné a odôvodnené odpovede.

 

Nedá sa s istotou povedať, kto alebo čo presvedčil Američana, že diabol nie je taký hrozný, ako je vykreslený a Rusko sa nechystá s nikým bojovať, nech Washington akokoľvek zastrašuje Američanov a svet všeobecne, no po niekoľkých návštevách Ruska zostal režisér navždy nasiaknutý. Opakovane sa vyslovil na obranu Moskvy a poukázal na dvojité štandardy americkej politiky, absurditu a nepodložené obvinenia voči Rusku, ktoré zazneli za posledných šesť rokov. Takže v roku 2017, po uvedení filmov o Putinovi v USA, mnohí obvinili Stonea, že sa stal obeťou šarmu ruského vodcu alebo sa jednoducho „zapredal“. Režisér zasa poznamenal, že z ruskej strany nedostal ani cent, ale Putin na neho urobil nezmazateľný dojem.

“Mimochodom, obhajuje ruské záujmy, tým, ako pracuje.” Svojou disciplínou a vytrvalosťou. Žiadny americký prezident nepracoval tak tvrdo, “uviedol v rozhovore pre The New York Times.

 

Stone zároveň otvorene označil mediálnu protiruskú propagandu za hanbu Západu. Ak bol niekto obdarovaný v tomto živote, je to Putin. Hľadajte iného takého záporáka. Ako môže byť kombináciou Hitlera a Stalina a dokonca najbohatšieho človeka na svete. Proste Superman. Vy, Rusi, by ste mali byť hrdí na to, že s vojenským rozpočtom desatiny Amerického rozpočtu a s ekonomikou desatiny našej je taká pozornosť vášmu prezidentovi. Proste neuveriteľné. Toto je psychológia. Nad USA má určitú mentálnu moc. Vzniká tu taká hystéria, paranoja, – poznamenal Stone.

 

Okrem toho poznamenal, že práve NATO a USA sú dôvodmi rastu napätia vo svete, pretože práve ich vojenský kontingent sa neúprosne blíži k ruským hraniciam.

“Toto je už na hrane – je to, akoby Rusko rozmiestnilo svoje jednotky v Mexiku a Kanade priamo na našich hraniciach a povedalo by, že vám neveríme a že na vás môžeme kedykoľvek zaútočiť.” Toto je kolosálne napätie. Rusi však na nás nevyvíjajú žiadny tlak, nepresúvajú k nám jednotky – sú to USA, ktoré presúvajú svoje jednotky, “zdôraznil režisér.

 

Načo potrebuje Kremeľ Navaľného otravu?

Stone priamo rozbil obvinenia Moskvy zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. V auguste tohto roku predložili americké spravodajské služby ďalšiu správu o ruskom „vplyve“ na voľby. V rozhovore s hostiteľom Billom Maherom Stone spochybnil pravdivosť nálezov amerických spravodajských služieb.

 

V správe sa teda uvádza, že šéf volebnej kampane Donalda Trumpa Paul Manafort „komunikoval priamo a nepriamo“ s ruskými predstaviteľmi. Keď to počul, 73-ročný Stone mávol rukami a odpovedal: „Bill, myslím, že máš dosť skúseností, aby si to vedel – musíme spochybniť všetko, čo hovoria naše spravodajské agentúry.“ Stone pripomenul, že všetky spravodajské publikácie vychádzajú z hypotéz, alebo anonymných zdrojov, ktoré si vyžadujú overenie.

 

Podobný názor má režisér na situáciu aj s opozičným ruským blogerom Alexejom Navaľným. 21. augusta sa počas letu z Tomska do Moskvy cítil zle. Lietadlo urgentne pristálo v Omsku a samotný Navaľnyj bol vo vážnom stave hospitalizovaný, upadol do kómy. Priaznivci a zástupcovia blogera ho ubezpečili, že bol otrávený. Lekári ale v tele nenašli stopy jedu, čo sa ruským liberálom zjavne veľmi nepáčilo.

 

Navaľnyj bol prevezený do Nemecka, kde klinika Charite okamžite oznámila, že bloger bola intoxikovaný látkou zo skupiny inhibítorov cholínesterázy, ktoré sa najčastejšie používajú v neurológii a psychiatrii. Konkrétna látka však nikdy nebola pomenovaná a tlačová konferencia o stave pacienta sa neustále odkladá. Ruskí lekári poznamenali, že sú pripravení zdieľať svoje informácie. Ako to Nemci vnímali, zatiaľ nie je jasné. Zistenia nemeckých lekárov vyvolali na odbornej úrovni otázky. A zo strany politikov padli obvinenia. Rusko je povinné vyšetriť otravu Alexeja Navaľného.

 

Olivera Stonea takéto obvinenia proti Moskve ani neprekvapili a poznamenal, že USA a ich partneri vedia všetko ako obvykle – na vine je Rusko a netreba na to skúmať. Táto situácia si ale vyžaduje vyšetrovanie. Teraz je čas, keď sa Američanom nahlas hovorí všetko zlé o Číne alebo Rusku. Západné médiá to robia efektívne a neustále. Musíme sa upokojiť, byť skeptickí k týmto novinkám a pýtať sa sami seba: prečo potrebujeme nepriateľov, prečo si sami vytvárame problém? – povedal režisér.

 

Občianska vojna v USA : Američania ľutujú, že Putin nie je ich prezidentom

 

Režisér vždy naliehal na svojich krajanov, aby vždy premýšľali vlastnými hlavami, a aby slepo neverili hlasným titulkom médií a nepodloženým správam špeciálnych služieb: „Milujem svet. Chcel by som vidieť harmóniu vo svete. Verím, že USA a Rusko môžu byť skvelými partnermi. “

„To, čo Reagan kedysi hovoril o Rusku, je dnes celkom použiteľné pre USA. Dosiahli sme limit, máme zničujúci vplyv na históriu ľudstva. “

 

“Ak vezmeme systém amerických hodnôt, potom by sa Putin mal považovať za konzervatívneho Američana s absolútne tradičnými hodnotami.” Patrí do tejto kategórie. A ak by bol americkým prezidentom, naše médiá by ho mali veľmi radi, pretože je dobrým a dôsledným vodcom. “

“Nemyslím si, že Rusko predstavuje hrozbu.” Myslím si, že toto je vykonštruovaná kríza. Pomáha udržiavať americké nepriateľstvo, udržiavať vojensko-priemyselný štát. ““

 

„Rusko vyhralo druhú svetovú vojnu, ale Rusi za ňu nedostali žiadnu odmenu. Hneď nato začali Churchill a Truman studenú vojnu. Každý v Rusku má príbuzných, ktorých zasiahla vojna. Musíte to pochopiť: oni (Rusi) sú pripravení na vojnu a boja sa jej. Cítil som to počas svojich ciest … Cítil som, že sú veľmi prekvapení, že Amerika zaujíma taký tvrdý postoj k Rusku. Putina majú radi, pretože obhajuje záujmy Ruska. “

„Považujem rozprávanie o ruskom vplyve na voľby za absurdné a je to viditeľné voľným okom.“

„Rusi sú veľmi tvrdí chlapci a nepoddajú sa.“

„Putin hral veľmi dôležitú úlohu pri zastavení poklesu Ruska, keď odmietol politiku Jeľcina a zaviedol nový štátny poriadok. To Rusom vrátilo pocit istoty, súdržnosti, hrdosti. Vrátenie štátu z rúk banditov bolo pre Rusko veľmi dôležitým krokom. V tomto zmysle obdivujem Putina ako silného muža. ““

Karol Jerguš

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto „Nočné čarodejnice“ – Stalinov bombardovací pluk

Rusko, 13.jún 2021 (AM) – Jeho letcami boli len ženy a bojovali s heslom: „Buď hrdá na to, že si žena“. Nemecký časopis Stern napísal, že každú noc si sadali mladé sovietske ženy za riadidlá svojich zastaraných dvojplošníkov, aby bombardovali Nemcov. „Bojovali bez padákov, aby sa živé nedostali do nemeckých rúk,“ píše…

Foto Wasserman: Čo čaká dolár po stretnutí Putina s Bidenom

Rusko, 13.jún 2021 (AM) – Populárny televízny moderátor Anatolij Wasserman povedal Federálnej spravodajskej agentúre, prečo je pokles americkej meny len otázkou času. Médiá aktívne diskutujú o tom, čo sa stane s americkou menou po stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Vyhlásenia ruského lídra už mali znateľný vplyv na…

Foto USA bezplatne venovali kosovskej armáde ďalšiu dávku obrnených vozidiel M-1117

USA, 13.jún 2021 (AM) – USA naďalej vyzbrojujú samozvanú Kosovskú republiku. Podľa kosovského ministerstva obrany dodali Američania dávku obrnených vozidiel M-1117 ASV 4x4.   Podľa správy boli obrnené vozidlá premiestnené minulý týždeň, ohlásili to však až teraz. Kosovský minister obrany Armen Mehaj preskúmal dodané obrnené transportéry a oboznámil sa s ich spôsobilosťami na…

Foto Krádeže aj vraždy. Bývalý šéf Mossadu odhalil viaceré tajné operácie Izraela proti Iránu

Izrael, 13.jún 2021 (AM) – V tlači sa objavili odhalenia bývalého šéfa izraelskej rozviedky Mossadu. Yossi Cohen povedal verejnosti o tom, ako Izrael uskutočňoval skryté operácie proti Iránskej islamskej republike. Jedným z hlavných smerov protiiránskych aktivít izraelských špeciálnych služieb je podľa Cohena boj voči jadrovému programu. Izrael sa zo všetkých síl snaží odolávať získaniu…

Foto Japonec zadržaný pre špionáž mohol Rusku predávať údaje aj o utajovanom americkom vesmírnom bezpilotnom lietadle

Japonsko, 13.jún 2021 (AM) – 70-ročný japonský vedec Kazuo Miyasaki, zadržaný pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska, by mohol na ruskú stranu prenášať informácie o americkom vesmírnom drone Boeing X-37B, informuje japonský spravodajský server NHK .   Zadržanie Miyasakiho bolo zverejnené 10. júna. Podľa televízneho kanálu Japonci pripustili, že na…

Foto Rekordná zákazka. India chce kúpiť 1770 ruských tankov Armata

India, 12.jún 2021 (AM) – India má v úmysle kúpiť 1770 tankov strednej triedy. Momentálne je vyhlásené príslušné výberové konanie a hoci ruský tank T-14 Armata nepatrí do triedy stredných tankov, bola spoločnosti Rosoboronexport zaslaná žiadosť o predaj týchto bojových vozidiel, ktorá by z Indie mohla urobiť najväčšieho nákupcu ruských ťažkých…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Česká zbrojovka dokončila akvizíciu americkej firmy Colt. Chce byť lídrom vo výrobe strelných zbraní

Česko, 26.máj 2021 (AM) – Česká zbrojovka Group SA úspešne dokončila akvizíciu americkej spoločnosti vyrábajúcej strelné zbrane Colt Holding Company LLC (ďalej len Colt).   Česká zbrojárska spoločnosť sa stala jediným vlastníkom americkej firmy. Hodnota zmluvy je 220 miliónov USD. Bývalý majiteľ spoločnosti Colt navyše získal viac ako milión akcií jej nového…

Foto Náhrada za Makarov: Ruská garda prijala novú pištoľ Lebedev MPL

Rusko, 25.máj 2021 (AM) – Modulárna pištoľ Lebedev (MPL) "Lynx" bola prijatá Federálnou službou Národnej gardy Ruskej federácie (Rosgvardia). Oznámil to generálny riaditeľ Kalašnikova Dmitrij Tarasov.   Pištoľ bola uvedená do služby v dvoch verziách naraz: MPL (štandard) a MPL-1 (na tiché streľby). Ako informovala agentúra TASS s odvolaním sa na…

Foto Čínska štátna televízia predviedla na videozáberoch najnovší čínsky „strieľajúci” nôž

Čína, 13. máj 2021 (AM) – V Číne bola verejne odprezentovaná modernizovaná verzia čínskeho „strieľajúceho" noža QSB-11, určeného pre prieskumné a špeciálne jednotky. Na videozáberoch Čínskej štátnej televízie bola zbraň predvedená v akcii počas výcviku špeciálnych síl.     Charakteristiky modernizovanej verzie neboli zatiaľ bližšie zverejnené. Doteraz používali špeciálne jednotky ČĽOA strieľajúci nôž, ktorý…

Foto Populárny revolver Colt Anaconda opäť žiadaný

USA, 12.máj 2021 (AM) – Spoločnosť Colt oznamuje návrat legendárneho dvojčinného revolveru kalibru .44 Magnum. Urýchli nový český vlastník proces opätovného uvedenia najikonickejších produktov spoločnosti Colt na trh?   Je to oficiálne: dvojčinný revolver Colt Anaconda 44 Magnum , ďalšia klasika z kultovej série Colt Snake, sa po desaťročiach neprítomnosti vracia…

Video Ruger MAX-9 – nová, malá pištoľ na skryté nosenie

USA, 6.máj 2021 (AM) – Poloautomatické pištole MAX-9 a MAX-9 Pro 9 mm rozširujú rad špecializovaných ručných zbraní určených na skryté nosenie zameraných na čoraz rozsiahlejší a vnímavejší americký trh, ktorý sa chystá čeliť priamym kontaktom s rešpektovanými konkurentmi, ako je Springfield Armory Hellcat, SIG Sauer P365 a sériou Smith & Wesson…

Foto Nová generácia prilieb TopOw pre pilotov budúceho vrtuľníka NH-90 špeciálnych síl

Francúzsko, 1.máj 2021 (AM) – S novou generáciou digitálneho displeja TopOwl budú môcť piloti vrtuľníkov lietať za všetkých podmienok zhoršeného vizuálneho prostredia vďaka digitalizácii a displeju s vysokým rozlíšením. Prilba bola vyvinutá a zdokonalená v spolupráci s operačným personálom (pilotmi) a francúzskou Agentúrou pre obstarávanie zbraní (DGA) za posledných 20 rokov,…

Foto Wasserman: Čo čaká dolár po stretnutí Putina s Bidenom

Rusko, 13.jún 2021 (AM) – Populárny televízny moderátor Anatolij Wasserman povedal Federálnej spravodajskej agentúre, prečo je pokles americkej meny len otázkou času. Médiá aktívne diskutujú o tom, čo sa stane s americkou menou po stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Vyhlásenia ruského lídra už mali znateľný vplyv na…

Foto Krádeže aj vraždy. Bývalý šéf Mossadu odhalil viaceré tajné operácie Izraela proti Iránu

Izrael, 13.jún 2021 (AM) – V tlači sa objavili odhalenia bývalého šéfa izraelskej rozviedky Mossadu. Yossi Cohen povedal verejnosti o tom, ako Izrael uskutočňoval skryté operácie proti Iránskej islamskej republike. Jedným z hlavných smerov protiiránskych aktivít izraelských špeciálnych služieb je podľa Cohena boj voči jadrovému programu. Izrael sa zo všetkých síl snaží odolávať získaniu…

Foto Rusko pre normálny dialóg s USA potrebuje jedinú vec – rakety na Kube

Rusko, 12.jún 2021 (AM) – Tí, ktorí si myslia, že vzťahy medzi Ruskom a „kolektívnym Západom“ (pričom neexistuje kolektívny Západ — sú to USA) sa v roku 2014 zhoršili, samozrejme, opomínajú situáciu v roku 1999, kedy „kolektívny Západ“ začal bombardovať Juhosláviu, ktorá je nám blízka, bez toho, aby na to Rusko…

Foto Boli strelení do hlavy. Luhanská republika oznámila zabitie piatich milicionárov ukrajinskými diverzantmi

Luhansk. 12. júna (AM)  - Z Luhanskej ľudovej republiky sa šíria alarmujúce správy o novom zintenzívnení činnosti ukrajinských sabotážnych a prieskumných skupín. Tlačová služba orgánov Luhanskej republiky uvádza, že skupina niekoľkých vybavených a dobre vyzbrojených príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny, zaútočila na pozorovateľňu neďaleko obce Golubovskoje. Ľudové milície Luhanskej ľudovej republiky oznámili smrť…

Foto Technológia odhalí zločinca. Umelú inteligenciu už nezabrzdia ani nekvalitné fotky – vie ich dopočítať

Praha, 11. júna 2021 (AM) - Dostať aj z tej najrozmazanejšej fotky rozpoznateľnú podobu páchateľa, to doteraz vedeli len fiktívni experti zo seriálových kriminálok. V reáli sa totiž veľká časť vyšetrovania zasekne práve na nekvalitných záberoch z bezpečnostných kamier, na ktorých tvár nejde rozpoznať. Tomu už čoskoro môže byť koniec vďaka…

Video Ruská pomsta za zabitého vojaka: Pri bombardovaní teroristov zahynul aj poľný veliteľ protureckej skupiny. Video

Sýria, 11.jún 2021 (AM) – Ruské vzdušné sily zahájili letecký úder na teroristické ciele v Sýrii, šéf skupiny bol zlikvidovaný.   V sýrskej provincii Idlib vykonali bojové lietadlá ruských vzdušných síl sériu náletov na militantné ciele. Počas leteckého útoku ruských vzdušných síl bol podľa predbežných informácií zlikvidovaný jeden z poľných veliteľov…

Foto Ruské námorníctvo organizuje v Tichom oceáne veľké cvičenie. USA vyslali ponorky. Video

Rusko, 11.jún 2021 (AM) – V Rusku odštartovali námorné cvičenia, informovalo Ministerstvo obrany RF. "V súlade s plánom prípravy orgánov vojenského velenia Tichomorskej flotily na rok 2021 sa v centrálnej časti Tichého oceánu konajú cvičenia rôznych námorných síl vo vzdialenom morskom priestore," spresnilo ministerstvo.     Cvičeniu velí veliteľ Tichomorskej flotily ,…

Foto Korveta Merkur bude prvou loďou ruskej flotily, ktorá bude postavená na stealth technológii

Rusko, 9.jún 2021 (AM) – Najnovšia korveta projektu 20386 „Merkur“ bude prvou z ruských lodí postavená na „stealth-technológii“, uviedli pre RIA Novosti dva zdroje v lodiarskom priemysle. Už aj predtým ruské lode využívali určité prvky „stealth“ technológií, vrátane povlaku pohlcujúceho rádiové lúče, koncept „neviditeľnej“ lode však ešte nebol úplne dopracovaný.   „Korveta…

Foto Americké námorníctvo začalo s prácou na konštrukcii nového torpédoborca

USA, 7.jún 2021 (AM) – Americká armáda a námorníctvo dodnes stojí na základoch, ktoré tvoria systémy zavedené v druhej polovici 80. rokov. Teraz ale prichádza čas, kedy je nutné ich kvôli ich veku a morálnemu zastarávaniu zameniť za nové. Ku všetkému s pribúdajúcimi rokmi rastie aj množstvo prostriedkov ich udržiavanie.  …

Foto Americké námorníctvo zošrotuje svoje nové pobrežné lode kvôli závažným problémom s motormi

USA, 8.jún 2021 (AM) – Americký Military Watch Magazine prichádza s informáciou o najnovších úsporných opatreniach amerického vojnového loďstva. V rámci širšieho úsilia amerického námorníctva vyradiť z prevádzky svoje nové, ale problematické pobrežné bojové lode (LCS) niekoľko desaťročí pred plánovaným termínom, sa služba snaží v roku 2022 vyradiť z flotily štyri lode.…

Foto Ruská vojnová loď Karélia zneškodnila dve americké rakety SM-6 počas ich testovania

USA, 7.jún 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany oznámilo, že ruská vojnová loď Karelia sa priblížila k teritoriálnym vodám USA na vzdialenosť menej ako dva kilometre a znefunkčnila dve moderné americké rakety SM-6. Podľa predbežných údajov bol použitý neznámy, ale veľmi silný komplex rádio-elektronického boja.   Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že…

Foto Sudán sa po prevrate prikláňa k USA – reviduje zmluvu o ruskej námornej základni

Sudán, 4.jún 2021 (AM) –  Sudánske orgány sa rozhodli revidovať dohodu o vytvorení logistického centra pre ruské námorníctvo na sudánskom pobreží Červeného mora. To bolo oznámené podľa náčelníka generálneho štábu Sudáne, Mohammed Usman al-Hussein. „Nemôžeme podpísať dohody, ktoré poškodzujú Sudán,“ uviedol (citovala agentúra TASS).   Podľa jeho slov bola táto dohoda…

Foto USA bezplatne venovali kosovskej armáde ďalšiu dávku obrnených vozidiel M-1117

USA, 13.jún 2021 (AM) – USA naďalej vyzbrojujú samozvanú Kosovskú republiku. Podľa kosovského ministerstva obrany dodali Američania dávku obrnených vozidiel M-1117 ASV 4x4.   Podľa správy boli obrnené vozidlá premiestnené minulý týždeň, ohlásili to však až teraz. Kosovský minister obrany Armen Mehaj preskúmal dodané obrnené transportéry a oboznámil sa s ich spôsobilosťami na…

Foto Rekordná zákazka. India chce kúpiť 1770 ruských tankov Armata

India, 12.jún 2021 (AM) – India má v úmysle kúpiť 1770 tankov strednej triedy. Momentálne je vyhlásené príslušné výberové konanie a hoci ruský tank T-14 Armata nepatrí do triedy stredných tankov, bola spoločnosti Rosoboronexport zaslaná žiadosť o predaj týchto bojových vozidiel, ktorá by z Indie mohla urobiť najväčšieho nákupcu ruských ťažkých…

Foto Ničiteľ tankov. Aké prednosti má bieloruský bojový robot Bogomol

Bielorusko, 7.jún 2021 (AM) – Minsk má zaujímavého robota. Aj napriek tomu, že má slabú ochranu, a nemôže sa príliš vzdialiť od majiteľa, vyznačuje sa ostrým zrakom, univerzálnosťou, užitočnou zlučiteľnosťou so sovietskym dedičstvom, dobre sa vyzná v meste. Pokojne sa môže prihlásiť do klubu výrobcov bezpilotných strojov.   "Permanentné zvýšenie vojenského kontingentu Severoatlantickej…

Foto Ruský podpredseda vlády Borisov: Rakety Zirkon a systémy S-500 sa čoskoro začnú dodávať jednotkám

Rusko, 5.jún 2021 (AM) – Podľa Borisova sa už dokončujú štátne testy, čo znamená, že v blízkej budúcnosti sa začnú sériové dodávky. Podpredseda vlády Jurij Borisov uviedol, že dodávky systémov protivzdušnej obrany S-500 Prometej a hypersonických rakiet Zirkon pre vojsko sa čoskoro začnú. "Prezident uviedol, že štátne testy sa blížia k záveru."…

Foto Republiky na Donbase posilňujú svoju obranu – získali rádioelektronické prieskumné komplexy RB-636 Svet-KU

Donbas, 5.jún 2021 (AM) – Monitorovacia misia OBSE informovala, že ruský komplex RB-636 Svet-KU bol spozorovaný na území kontrolovanom silami Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Ide minimálne o tretí komplex tohto typu, ktorý bol presunutý z Ruska na Donbas a podľa všetkého práve vďaka tejto zbrani dokážu sily DĽR a LĽR presne…

Video Metóda generála Vatutina: ako Arabi zlikvidovali izraelský supertank

Izrael, 4.jún 2021 (AM) – Podľa jednej verzie sa táto historka udiala počas druhého vpádu Izraela do Libanonu. Aby Obrana armády Izraela (CACHAL) zvíťazila v tejto vojne, vrhla na bojisko svoj najmodernejší tank – Merkava Mk.-4.     „Merkava“ vz. „Kornet“ Štvrtá verzia tanku „Merkava“ sa v Izraeli objavila v roku 2004. Konštrukčne boli…

Foto Japonec zadržaný pre špionáž mohol Rusku predávať údaje aj o utajovanom americkom vesmírnom bezpilotnom lietadle

Japonsko, 13.jún 2021 (AM) – 70-ročný japonský vedec Kazuo Miyasaki, zadržaný pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska, by mohol na ruskú stranu prenášať informácie o americkom vesmírnom drone Boeing X-37B, informuje japonský spravodajský server NHK .   Zadržanie Miyasakiho bolo zverejnené 10. júna. Podľa televízneho kanálu Japonci pripustili, že na…

Foto Znepokojenie v Pentagóne. Bude Irán sledovať americké a izraelské zariadenia vďaka novému ruskému satelitu?

Irán, 12.jún 2021 (AM) – USA sú hlboko znepokojené príležitosťou Iránu využívať ruský satelit na sledovanie potenciálnych cieľov na Blízkom východe. Podľa denníka The Washington Post dostane Teherán z Moskvy zodpovedajúci satelitný systém.   Podľa denníka s odvolaním sa na niekoľko zdrojov Rusko predá Iránu civilný satelit Kanopus-V, ktorý je možné použiť…

Foto Cvičenie NATO a ruská stopa. Predstavujeme hlavné verzie havárie bulharskej stíhačky MiG-29

Bulharsko, 11.jún 2021 (AM) – Predvčerom bulharské médiá informovali o incidente, ktorý sa stal v noci v rámci cvičenia Sable-21. Pilot stíhačky MiG-29 si v noci precvičoval streľbu, ale potom, čo sa mu podarilo zasiahnuť cieľ, stratil kontakt s radarom. Stíhačka sa zrútila do Čierneho mora a pilot zomrel. V súčasnej…

Video Čínske strategické bombardéry H-6K prvýkrát použili modifikáciu riadených striel s doletom 2500 km

Čína, 10.jún 2021 (AM) – Pri manévroch zvaných „Ohnivý meč“ bola použitá modernizovaná verzia čínskeho strategického bombardéra H-6K. Počas týchto cvičení lietadlo H-6K čínskeho letectva použilo na ciele najnovšie riadené strely.   Podľa posledných údajov ide o najnovšiu modernizáciu strategických riadených striel CJ-10. Po procese modernizácie je maximálny dolet tejto úpravy…

Foto Bulharská stíhačka Mig-29 sa zrútila do mora, pilot je stále nezvestný

Bulharsko, 9.jún 2021 (AM) – Príčiny havárie nie sú známe. Stíhačka bulharských ozbrojených síl typu MiG-29 sa zrútila do Čierneho mora počas vojenského cvičenia. Pilot lietadla je nezvestný, oznámilo v stredu bulharské ministerstvo obrany. Informovala o tom agentúra AP.   Podľa ministerstva stíhacie lietadlo zmizlo z radarov o 0.45 h (utorok 23.45 SELČ)…

Foto Bezpilotný stroj prvýkrát v histórii natankoval počas letu iné lietadlo. video

USA, 9.jún 2021 (AM) – Americký dron MQ-25 Stingray prvýkrát v histórii letectva doplnil vo vzduchu palivo inému lietadlu, uviedla spoločnosť Boeing, ktorá stroj vyvinula.   "Počas skúšobného letu MQ-25 úspešne vytiahol hadicu ... a bezpečne pretankoval palivo do amerického lietadla F / A-18 Super Hornet, MQ-25 dokazuje schopnosť plniť svoju hlavnú…

Foto „Nočné čarodejnice“ – Stalinov bombardovací pluk

Rusko, 13.jún 2021 (AM) – Jeho letcami boli len ženy a bojovali s heslom: „Buď hrdá na to, že si žena“. Nemecký časopis Stern napísal, že každú noc si sadali mladé sovietske ženy za riadidlá svojich zastaraných dvojplošníkov, aby bombardovali Nemcov. „Bojovali bez padákov, aby sa živé nedostali do nemeckých rúk,“ píše…

Foto Viete, že v roku 1945 spojenci evakuovali pred Hitlerom 350 tisíc vojakov? Že ako prví umožnili Hitlerovi porušiť Versailleskú zmluvu Angličania? a ďalšie menej známe fakty…

Slovensko, 11.jún 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...5. júna 1940 sa začala bitka o Francúzsko, pod názvom operácia Fall Rot? Nemecké tankové kolóny si rýchlo razili cestu na juh, do vnútra Francúzska. Komunisti a vlastenci bili na poplach a volali po mobilizácii národných síl a na rozhodný odpor. Vo francúzskej vláde…

Foto Číňania vysvetlili prečo Rusko nemožno dobyť

Čína, 9.jún 2021 (AM) – Počas svojej histórie bol ruský štát obklopený mocnými nepriateľmi, ale nikto z nich ho nedokázal dobyť. Prečo je nemožné dobyť túto krajinu? Túto otázku položili analytici čínskeho portálu Sohu.   Rusko je jedinečná krajina s rozsiahlymi územiami obývanými neuveriteľnými ľuďmi. V Číne sa obyvateľom Ruskej federácie zvyčajne hovorí „bojujúci…

Foto Čo bude s múzeom Slovenského národného povstania?

Slovensko, 8.jún 2021 (AM) – V priestoroch rezortu obrany dnes rokovala odborná komisia, ktorej agendou je komplexná problematika prevodu zriaďovateľskej pôsobnosti Múzea SNP v Banskej Bystrici z Ministerstva kultúry SR pod Ministerstvo obrany SR. Súčasťou komisie sú preto nielen zástupcovia z oblasti kultúry, Múzejnej a galerijnej rady, ale tiež legislatívy a…

Foto Hlavný ideológ Tretej ríše A. Rosenberg: „Führer mi zveril správu Ruska!“

Nemecko, 8.jún 2021 (AM) – Alfred Rosenberg bol samý paradox. Takmer nikdy nedostal dôležité funkcie a v tých, ktoré mu pripadli, utrpel fiasko. Dokonca sa mu stalo, že takmer do základov zničil nacistickú stranu, no napriek tomu zostával jedným z najbližších ľudí Hitlera.   Považoval sa za konkurenta Goebbelsa a Ribbentropa – tí ho…

Foto La Vanguardia: Prečo Hitler tak rýchlo dobyl Francúzsko?

Francúzsko, 6.jún 2021 (AM) – Prečo Francúzi v roku 1914 nedovolili Nemcom dobyť Paríž a v roku 1940 im vzdorovali len niekoľko týždňov? Nad touto záhadou sa boria historici a autor tohto článku Sergi Vich Sáez navrhuje pár vysvetlení.   Hovorí o odmietnutí Belgičanov pomôcť im včasným rozmiestnením francúzskych vojsk na svojom území, ale aj…

Video VIDEO: Vyšetrovanie koronavírusu – relácia o knihe so šokujúcimi odhaleniami

Francúzsko, 6.máj 2021 (AM) – Francúzsky investigatívny novinár Philippe Aimar počas vlastného vyšetrovania pochopil, že tzv. pandémia je ťažká manipulácia a podvod. V relácii Hľadanie pravdy predstavil svoju novú knihu Vyšetrovanie koronavírusu:   https://www.y-comm.fr/8_vid/KK7JAwaEJE/JOVANOVIC_LE_DEFI_DE_LA_VERITE.mp4 Adam Riečanský

Foto Americké kybernetické útoky? Webové stránky Kremľa a orgánov činných v trestnom konaní sa prestali otvárať

Rusko, 11.marec 2021 (AM) – V stredu popoludní sa prestali otvárať webové stránky Kremľa , ruskej vlády, Roskomnadzoru , Vyšetrovacieho výboru , Štátnej dumy a mnohých ďalších ruských orgánov. Informovali o tom používatelia internetu z Ruska aj zo zahraničia.   Používatelia Downdetectoru, ktorí sleduje pokles webov, hlásia poruchy jedného z najväčších ruských…

Foto Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným analytikom Jánom Schneiderom, ktorý problematiku posudzuje z rôznych hľadísk, vrátane historického kontextu.   Termín hybridná…

Foto Poslanec Blaha: Na Slovensku je pravidlom, že záchrana prichádza z Ruska

Slovensko, 4.marec 2021 (AM, Sputnik) - Dodanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko vidí poslanec SMER-SD Ľuboš Blaha ako svedectvo spoľahlivosti doterajšej spolupráce oboch štátov. V komentári pre Sputnik uviedol historické paralely. Aj keď o vakcinácii si myslí svoje, úplne podporuje možnosť slovenských občanov vybrať si z niekoľkých dostupných vakcín.   Podľa písomného komentára…

Foto Plukovník Švec: Premiér odstúpte, inak sa stanete iniciátorom masových protestov

Výzva vláde Slovenskej republiky My občania SR berúci na vedomie: • výsledky demokratických volieb z 29. februára 2020, • existenciu celosvetovo vyhlásenej pandémie kvôli Covidu 19, • nepremyslené a nekompletné opatrenia vlády na zamedzenie šírenia tohto ochorenia, • spochybniteľnosť vyhlásenia a predlžovania núdzového stavu, • ignorovanie overených metód liečby prejavov vírusu,  …

Foto Stály predstaviteľ Ruska pri OSN označil Nemecko a Francúzsko za spolupáchateľov zločinov Kyjeva na Donbase

OSN, 16. február 2021 (AM) – Nemecko a Francúzsko sa s väčšou pravdepodobnosťou stali spolupáchateľmi zločinov spáchaných Kyjevom na Donbase, a nie prostredníkmi pri urovnávaní konfliktu. Uviedol to stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya.   Počas svojho vystúpenia na zasadnutí Rady bezpečnosti OSN o ruskej iniciatíve v súvislosti so šiestym výročím podpísania…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…