Vladimír Putin a Nikol Pašinjan
Aktuality, Bezpečnosť,

Pašinjan si konečne uvedomil, že Arménsku nepomôže nikto okrem Ruska

“Prozápadný predseda vlády Arménska Nikol Pašinjan si uvedomil, že nezávislý rozvoj jeho krajiny môže byť iba v spolupráci s Ruskou federáciou.” V éteri internetového kanálu PolitWera to uviedol vojenský novinár Alexander Kots, korešpondent správ „PolitNavigator“.


 

Podľa Kotsa nemožno zároveň stopercentne nedôverovať Pašinjanovým slovám, hoci dnes Arménsko neprejavuje posun smerom k Západu.

„Nedávne vyhlásenia Pašinjana nenaznačujú žiadne jeho pokusy hrať na princípe viacerých vektorov. To znamená, zdá sa mi, že Pašinjan na príklade Karabachu jasne chápe, že ho nebude mať kto podporovať. Mnohí budú kričať, vyjadrovať poľutovanie alebo vyjadria znepokojenie a iba Rusko môže tejto krajine pomôcť a môže sa rozvíjať ako samostatný štát iba v spolupráci a dobrých priateľských vzťahoch s Ruskom …

 

“V zásade neverím na proruskú rétoriku Pašinjana, pretože si veľmi dobre pamätám, ako sa dostal k moci, aké heslá sa vtedy nachádzali na námestiach a čo hovoria jeho podporovatelia vo vzťahu k ich oponentom v uliciach a ich oponenti sú na ulici len veľmi ústretoví k Rusku. Preto je to taká zakaukazská spleť. Ale v blízkej budúcnosti nevidím dôvod na obavy z odchodu Arménska niekam západným smerom, “uviedol Kots.

 

Arménsky premiér Pašinjan odstúpil, aby umožnil vypísanie predčasných volieb

Arménsky premiér Nikol Pašinjan odstúpil pred týždňom z funkcie, aby sa mohli 20. júna konať predčasné voľby, ktorých cieľom bude vyviesť krajinu zo súčasnej politickej krízy. Informovala o tom agentúra AFP. Pašinjan čelil výzvam na rezignáciu, odkedy v novembri podpísal Ruskom sprostredkovanú mierovú dohodu s Azerbajdžanom, ktorá ukončila vojnu oboch krajín o sporný región Náhorný Karabach.

 

Po oznámení odstúpenia premiéra podali v súlade s arménskou legislatívou demisiu aj všetci členovia jeho kabinetu. Pašinjan uviedol, že bude pokračovať v plnení svojich povinností na čele dočasnej vlády. Mierová dohoda z novembra 2020 spečatila porážku Arménska v najnovšom ozbrojenom konflikte o Náhorný Karabach, ktorý si za šesť týždňov vyžiadal okolo 6000 životov.

 

Po podpísaní dohody vypukli v Arménsku rozsiahle protivládne protesty. Pašinjan, niekdajší novinár, ktorý sa dostal k moci po vedení pokojných protestov v roku 2018, sa napokon v marci dohodol s opozíciou na predčasných voľbách. Pašinjan trvá na tom, že vo vojne postupoval správne a nemal inú možnosť, ako súhlasiť s dohodou, v rámci ktorej Arménsko odovzdalo Azerbajdžanu časť územia, inak by utrpelo ešte väčšie straty v bojoch s vojensky lepšie vybaveným nepriateľom.

 

Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane, ale od ukončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Arménsko. Je medzinárodne neuznaným štátom, pričom okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni.

Milan Novický

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov