Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Putin podpísal dekrét o okamžitom povolaní záložníkov na výcvik v ozbrojených silách

Ruskí občania, ktorí sú v zálohe, sú povolaní na vojenský výcvik. Zodpovedajúci dekrét podpísal prezident Vladimir Putin 26. apríla 2021. Dokument bol zverejnený na oficiálnom internetovom portáli právnych informácií. Prezidentský dekrét nadobúda účinnosť dňom jeho zverejnenia. Podľa neho budú záložníci povolaní na výcvik v ozbrojených silách Ruska, v Ruskej garde a v štátnych bezpečnostných agentúrach a FSB. Výcvik zvyčajne prebieha v bojových jednotkách, zúčastňuje sa na nich od 5 do 15 tisíc vojakov, ktorí sú v zálohe.


 

Jarný odvod do armády sa začal v krajine 1. apríla. Podľa plánu potrvá do 15. júla. Mladí ľudia z Moskvy išli na svoje služobné miesta vo vojenských jednotkách Západného vojenského okruhu (ZVO). Do radov ozbrojených síl sa tento rok zapojí viac ako 135-tisíc ľudí.

 

Rusko je na štvrtom mieste na svete, pokiaľ ide o vojenské výdavky v roku 2020

V roku 2020 vojenské výdavky na svete presiahli jeden bilión 980 miliárd dolárov, čo je o 2,6 percenta viac ako v roku 2019. To je hlásené podľa Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI).

 

.

 

Do prvej päťky patrili USA, Čína, India, Rusko a Spojené kráľovstvo, ktoré predstavovali 62 percent všetkých svetových vojenských výdavkov.

 

.

 

Ruské výdavky na obranu podľa vedcov predstavovali na rok 2020 takmer 62 miliárd dolárov, čo je o 2,5 percenta viac ako v roku 2019. SIPRI poznamenáva, že vojenské výdavky po znížení v rokoch 2017 – 2018 už druhý rok po sebe rastú.

 

.

 

V dôsledku pandémie však boli skutočné ruské vojenské výdavky v roku 2020 o 6,6 percenta nižšie, ako sa pôvodne plánovalo, a Brazília je na tom rovnako. Niektoré krajiny prerozdelili časť peňazí, ktoré sa plánovali minúť na zbrane na boj proti pandémii, najmä Južnú Kóreu a Čile.

.

Americké vojenské výdavky, ktoré stúpajú tretí rok po sebe, dosiahli 778 miliárd dolárov, čo predstavuje 39 percent globálnych vojenských výdavkov. Za USA nasledujú Čína, ktorej vojenské výdavky rastú 26 rokov po sebe na 252 miliárd dolárov. Na treťom mieste je India, ktorej vojenské výdavky dosiahli takmer 73 miliárd dolárov, a Spojené kráľovstvo uzatvára „päťku“ s 59 miliardami dolárov na výdavky na obranu.

 

.

 

Podľa SIPRI došlo v roku 2020 k najväčšiemu zvýšeniu vojenskej záťaže (podiel vojenských výdavkov na globálnom HDP) na ročnej báze v dôsledku hospodárskych dopadov pandémie od globálnej finančnej a hospodárskej krízy v roku 2009.

Maroš Šolc

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov