
Japonsko, 22. február 2021 (AM) – Ako uviedli vo svojich správach japonské spravodajské portály, 8. februára ráno, neďaleko pobrežia japonského ostrova Šikoku, v blízkosti mysu Asizuri (prefektúra Koči) sa počas vynárania na periskovú hĺbku zrazila veľká japonská ponorka s nejadrovým (diesel-elektrickým) pohonom SS 501 Soryu (vlajková ponorka triedy Sórjú, v službe od roku 2009) Japonských námorných síl sebaobrany s komerčnou nákladnou loďou Ocean Artemis (s výtlakom 94-tisíc t, dĺžka 229 m, spustená na vodu v roku 2011), plaviacou sa pod hongkonskou vlajkou.

Ponorka utrpela ľahšie poškodenie trupu, ochranného zábradlia výsuvných častí a horizontálnych kormidiel. Traja členovia posádky utrpeli zranenia a boli preto hospitalizovaní.

Veľká nákladná loď Ocean Artemis smerovala s nákladom železnej rudy z čínskeho prístavu Čchingtao (Qingdao), odkiaľ vyplávala 5. februára, do japonského prístavu Okajama (Okayama). Na palube nákladnej lode sa nachádzala posádka pozostávajúca z 21 čínskych občanov. V dôsledku zrážky s ponorkou neutrpela nákladná loď takmer žiadne poškodenia, rovnako tak aj jej posádka zostala bez zranení, napriek tomu však 9. februára dorazila nákladná loď do japonského prístavu v Kobe na prehliadku a prešetrenie udalosti.

Na japonskej ponorke Soryu bol v dôsledku zrážky poškodený aj výsuvný anténový stožiar, následkom čoho ponorka po zrážke o 10:58 miestneho času vyše troch hodín nemohla ohlásiť incident. Vo večerných hodinách dorazila napokon ponorka do prístavu Koči na ostrove Šikoku. Japonské Ministerstvo obrany následne začalo s vyšetrovaním celého incidentu.


Samozrejme, „môže” sa to stať hocikomu, no aj na základe tejto udalosti je možné, samozrejme s istou dávkou irónie, tiež povedať, že v prípadnom strete námorníctiev Ruska a Japonska by o prípadnom výsledku v prospech „Medveďa” mohli rozhodnúť aj takéto skúsenosti japonských námorníkov…
Fero Kysucký