Expert na zbrane Markvart:: České výcvikové lietadlo L-39 NG je zatiaľ nenahraditeľné

L-39 NG

Česko, 26. január 2021 (AM, Sputnik) – Český letecký priemysel silne zatackal v 90. rokoch. V pamätiach bývalých politikov čítame, že za všetkým bola aj dobové politické rozhodnutia. Dnes vám s potešením prinášame rozhovor s Petrom Markvartom, ktorý sa pohybuje na poli obchodu s vojenskou technikou. Hovoríme o legendárnom českom (československom) stroji, ktorý ako Fénix vstáva z popola.

 

Je fascinujúce, ako rýchlo v ČSSR vyvinuli L-39. Lietadlo sa presadil v mnohých krajinách, kde slúžil k výcviku pilotov. Do akej miery je L-39NG nadväzujúcim strojom na L-39, do akej miery je to už nové lietadlo? Čím sa odlišuje tento typ od cvičných L rôznych modifikácií?

Petr Markvart:  Máte pravdu, lietadlo L-39 sa stal legendou mnohých vzdušných síl po celom svete, predovšetkým pre svoju jednoduchosť, nenáročnosť a širokú použiteľnosť. Vyrábal sa v troch základných modifikáciách: verzia “C” bola základná cvičná verzia s jedným závesom pod každým krídlom, verzia “ZO” bola vybavená dvoma závesmi pod každým krídlom, každý bol schopný niesť leteckú výzbroj. Modifikácia “ZA” okrem týchto závesníkov niesla aj podtrupový kanón ráže 23 mm. Aero vtedy ešte nemalo skúsenosti s výrobou klasických bojových strojov s integrovaním západnej avioniky. Rozvoj týmto smerom sa realizoval až v projektoch L-39 ART pre Thajsko, L-59 pre Tunisko a Egypt. Firma tieto skúsenosti získala predovšetkým s výrobou lietadiel L-159. Tieto lietadlá majú za sebou operačné nasadenie v bojoch proti tzv. Islamskému štátu  v Iraku.

 

L-39NG vychádza z nadčasového konceptu geniálneho leteckého konštruktéra Jána Vlčka. Napriek tomu prináša oproti konštrukcii zo 70. rokov minulého storočia mnoho nových prvkov. Na prvý pohľad je to predovšetkým krídlo bez koncových palivových nádrží, ktoré využíva koncept tzv. “Wet wing”, teda paliva, uloženého v nádržiach vnútri aerodynamicky hladkého krídla. Ďalšou významnou zmenou je vyššie zošikmenie kokpitu, ktoré tým dostáva zadnú inštruktorskú sedačku o poznanie vyššie oproti pôvodnej L-39 a zlepšuje tak výhľad a prehľad inštruktora zo zadnej kabíny. K ďalším novinkám patrí jednodielne prekrytie kokpitu, moderné vystreľovacie sedačky typu 0-0, použitie ľahších, prevažne už kompozitných materiálov a zmenšenie motorového priestoru, ktorý zodpovedá menšiemu a ľahšiemu motoru Williams.

 

L-39, predchodca L-39 NG, Letecké múzeum Kbely
L-39, predchodca L-39 NG, Letecké múzeum Kbely

 

 

 

 

L-29, predchodca L-39 NG, Letecké múzeum Kbely
L-39, predchodca L-39 NG, Letecké múzeum Kbely

 

 

 

Z Edícia Triáda, 1988 - Aero L-39 Albatros
L-39, predchodca L-39 NG, Letecké múzeum Kbely

V čase, keď sa utlmila produkcia L, si iné štáty vyvinuli vlastné cvičné lietadlá, ale ako sa ukazuje, tieto cvičné stroje nie sú vyložene v rovnakej kategórii. Čím sa treba líši náš L-39NG od Jaku-130, prípadne MiGu-AT? Existuje šanca, že sa medzi zákazníkmi na nové L zaradí aj Rusko?

Je to predovšetkým o výkone motorov a schopnosti viesť bojovú činnosť. Zatiaľ čo iné štáty koncipujú pokročilé (dvojmotorové) cvičné stroje, vhodné k výcviku pre bojové lietadlá 4. a 5. generácie, kedy sa počíta s využitím takýchto cvičných strojov pre bojové účely – môžu slúžiť na podporu pozemných vojsk -, naša česká koncepcia vsádza opäť na to, čo predtým umožnilo úspech L-39: na ľahký, jednoduchý jednomotorový stroj s pomerne obmedzenou možnosťou plnenia bojových úloh.

 

Lietadlá L-39NG možné plnohodnotne použiť len na hliadkovú činnosť a protipovstalecké boj. Významný je najmä fakt, že sa jedná o lietadlo, vzhľadom k svojim výkonovým parametrom, vhodné predovšetkým pre výcvik mladých pilotov, ktorí začínajú na prúdových strojoch. Toto robí z L-39NG opäť rozumnú “ľudovku”, na ktorú mnoho krajín finančne dosiahne. Klienti pokryjú jeho akvizíciou presne to spektrum úloh, ktoré potrebujú: myslí sa tým základný aj pokračovací výcvik s prechodom na jednomotorové stroje ako MiG-21, F-16 či JAS-39 Gripen. L-39NG sa ďalej hodí pre ľahké bojové úlohy v boji proti povstalcom, extrémistom; je vhodný aj pri akciách proti cezhraničnej kriminalite.

Stroje ruskej proveniencie, ktoré ste uviedol – ktorých skupinu by som ešte rozšíril o taliansky Aermacchi M-346 Master (AKO / Aermacchi), ďalej o dnes už zastavený európsky projekt MAKO či o indický lietadlo Tejas – sú podzvukové lietadlá. Ruské výcvikové stroje a talianske lietadlo sú dvojmotorové. MAKO s Tejas majú motor jeden. Všetky uvedené lietadlá sa ale vyznačujú veľkým ťahom motora. Práve Vami menovaný projekt MiG-AT bol kedysi určený na nahradenie lietadiel L-29 a L-39 v systéme výcviku VKS Ruskej federácie. Projekt bol však ukončený v prospech Jaku-130 ako jediného podzvukového prúdového cvične-bojového lietadla. Táto voľba sa však neukazuje ako ideálna, a tak je určite možné, že sa niekedy v budúcnosti Rusko opäť rozhodne doplniť svoju výcvikovú flotilu lietadlom typu L-39NG.

 

L-39 bol použitý v niektorých regionálnych konfliktoch. Kto je dnes perspektívnym odberateľom L-39NG?

Áno, hoci sa nejedná o klasickú bojovú platformu, bojoval a dodnes bojuje L-39 v konfliktoch nízkej intenzity, napr. V Jemene, v Alžírsku aj v Sýrii, má za sebou ostré operácie v podmienkach juhovýchodnej Ázie, Latinskej Ameriky i Afriky. Zúčastnil sa líbyjsko-čadskej vojny a v mnohých regionálnych konfliktoch v post-sovietskom priestore.

 

Dnešní potenciálni zákazníci sa budú v zásade deliť na dve skupiny. Budú to vzdušné sily, ktoré budú L-39NG používať na základný letecký výcvik mladých pilotov, vrátane jeho virtuálneho tréningového systému (VTS), ktorý bude umožňovať aj na zemi v hangári nácvik letových a taktických manévrov, proti virtuálnym, či skutočným oponentom. Medzi týchto zákazníkov budú patriť predovšetkým krajiny stredoeurópskeho priestoru. Po úvodných zákazníkoch, ktorými bude Maďarsko a dúfajme, že čoskoro aj Česká republika, môžu rýchlo pribudnúť aj ďalšie krajiny, predovšetkým Slovensko a Rakúsko, ktoré musia svoj deficit tohto typu letúna riešiť pomerne rýchlo. K nim môžeme pripočítať aj niektoré krajiny juhovýchodnej Európy (napr. Tradičného užívateľa L-39 Bulharsko) a stredoázijský priestor. S akvizíciami cvičného “engéčka” sa počíta aj v Ázii a v severnej Afrike.

 

Druhá skupina krajín je podstatne pestrejšia a širšia – bude sa jednať o krajiny, ktoré potrebujú zlúčiť jednoduché a lacné cvičné lietadlo s niektorými úlohami bojovej činnosti, na ktorú L-39NG stačí: už sme spomínali proti povstalecký boj alebo dlhé hliadkové lety nad hraničnými oblasťami. Tu sa bude napospol jednať o menšie vzdušné sily, ktoré musia flotilu unifikovať a zjednodušovať a nemôžu si dovoliť udržiavať v prevádzke viac typov pre jednotlivé úlohy. Pre nich bude možnosť zlúčiť základné a pokračovacie cvičné lietadlo s obmedzenou bojovou schopnosťou určite vítaným prínosom.

 

Vraj je lepšie bojových pilotov  cvičiť rovno na prúdových mašinách, lebo u vrtuľových lietadiel má dynamika letu svoje špecifiká, pozri krútivý moment vrtule. Je potrebné mať trochu iné návyky. Poskytuje český výrobca aj zodpovedajúce pozemné trenažéry?

Úplne presne. Turbovrtuľový letún, ako v poradí druhý cvičný alebo dokonca cvično-bojové lietadlo, je úplne nevhodný pre budúcich pilotov prúdových lietadiel. Vrtuľa lietadlo ťahá, kdežto prúdový motor tlačí, z toho vyplýva úplne odlišný koncept výcviku aj operácií. A mnohí zákazníci, ktorí podľahli “vábeniu sirén”, a nakúpili namiesto jednoduchého prúdového stroja turbovrtuľové letúny Pilatus alebo Super Tucano, sú teraz v podobnej situácii ako tí, ktorí nakúpili pre základný letecký výcvik dvojmotorový, alebo vysoko výkonné jednomotorové lietadlo, ktoré je značne zložité pre začínajúceho letca. Mladý pilot potrebuje cítiť, že lietadlo ovláda. V prípade chýb pilotáže, ktoré sú v tomto období veľmi časté u nováčikov, sa tieto u jednoduchšieho cvičného stroja ľahšie korigujú.

Výrobou kvalitných leteckých trenažérov sa dlhodobo zaoberá v Čechách aj na Slovensku hneď niekoľko výrobcov. U nás je to okrem iného aj spoločnosť VR Group, dcérska firma štátneho podniku LOM PRAHA. Táto spoločnosť v túto chvíľu vyvíja a vyrába aj letové a bojové simulátory L-39NG pre Aero Vodochody, ako aj pre ďalších potenciálnych zákazníkov a užívateľov. Výhodou takejto spolupráce je, že výrobca lietadla odovzdá výrobcovi simulátora plná letové dáta, ktoré zaistia, že trenažér bude presne replikovať to, čo by v danej situácii robilo aj lietadlo. Aj keď je úloha trenažéru vo výcviku dnes stále väčšia, skutočný let a skúsenosť z pilotáže lietadla, nahradiť nemôže. Takže lietať výcvikové lety sa bude stále.

 

Ako by ste hodnotil konštruktéra Vlčka? Sú dnes v odbore podobné osobnosti?

Jan Vlček bol mimoriadnou osobnosťou českého letectva, ktorý stvoril historicky najúspešnejší cvičný prúdový letún. L-39 sa vyrobil v neprekonateľných viac ako 2 800 kusoch a v najproduktívnejším roku 1988 vychádzalo z jeho výrobných liniek jedno hotové lietadlo každý pracovný deň. Tento kvantitatívny rekord už asi nebude prekonaný, ale aj tak sa domnievam, že pre súčasnú kapacitu nášho leteckého priemyslu budú požiadavky budúcich zákazníkov opäť limitný. V tomto odbore sú určite stále skvelé osobnosti leteckých konštruktérov a inžinierov a to, čo je s hrdosťou nazývané “českou leteckou školou”, má vo svete skvelý zvuk. Súčasný hlavný konštruktér lietadla L-39NG Jaromír Lang, je určite osobnosťou porovnateľnou s Janom Vlčkom, rovnako ako desiatky ďalších konštruktérov, inžinierov a skúšobníkov a stovky vývojových technikov, ktorí sa podieľali na mnohoročnej práci a súčasných skúškach a certifikácii nového stroja. Po rokoch odmlky sme všetci tento impulz už nutne potrebovali a Pán Boh im za to žehnaj!

 

V modernej dobe sa presadzujú drony, alebo sa bojové lietadlo môže riadiť diaľkovo. Aká je perspektíva pilotov vôbec? Nedostane zelenú skôr cesta pokročilej robotizácie? Možno povedať, že platforma L-39NG má v sebe potenciál pre ďalšie hlbšie modernizácie?

Trendy moderného vzdušného boja sa mení a my to asi príliš neovplyvníme. Podiel bezpilotných strojov v nich sa bude zaiste zväčšovať. Je dobre, že sme už aj v tomto smere začali doháňať odchádzajúci vlak. Nie je totiž ďalší pokrok bez nosných odborových projektov. Pre Českú republiku a jej letecký priemysel je týmto projektom práve L-39NG. Musíme si uvedomiť, že s jeho úspechom stojí a padá nielen Aero Vodochody, ako finalista lietadla, ale aj ďalšie desiatky výrobcov a s nimi tisíce vysoko kvalifikovaných pracovníkov. Ich zánik by nepriniesol zaiste nič dobré, najmä v okamihu, kedy dochádza k veľkému ekonomickému resetu. Buďme preto realisti, ale trvajte na nezastupiteľnom mieste nášho lietadla vo výcvikovom pláne krajín, ktorých mienky môžeme ovplyvniť. Stále sa bavíme o potenciáli niekoľkých stoviek nových lietadiel, ktoré by mohla česká firma v najbližších rokoch vyrobiť a dodať ich užívateľom. Tým si udržíme tiež vplyv a dobrý zvuk v krajinách, kde budú naše lietadlá úspešne pôsobiť.

 

Je L-39NG schopný štartov a pristátí, prevádzky, z nespevnených plôch?

Áno. Výrobca letúna v rámci certifikačného procesu preukázal vlani v lete aj schopnosti lietadla operovať zo záložných nespevnených plôch. Táto zásadná výhoda, ktorú mali i stroje L-39, z neho robí vskutku ojedinelé lietadlo, vhodné pre operácie v provizórnych podmienkach predsunutých leteckých základní dnešných nekonvenčných konfliktov.

Ako je stroj drahý a ekonomicky výhodný?

Koncová cena bude veľa záležať na konfigurácii pre každého konkrétneho zákazníka a na variante lietadla. Všeobecne je však možné povedať, že je očakávaná zhruba polovičná cena oproti dvojmotorovým cvične-bojovým strojom ruskej či talianskej proveniencie. Jeho cena bude porovnateľná s cenou moderných turbovrtuľových lietadiel, o ktorých sme hovorili vyššie. Jeho výkonové parametre ho predurčujú ako veľmi úsporné z hľadiska prevádzkových nákladov aj jednoduchosti údržby.

 

Ide o čisto český výrobok, alebo obsahuje zahraničné komponenty?

Bohužiaľ, dnes už existuje len málo štátov, ktoré sú schopné vyrobiť všetky kľúčové komponenty pre vojenské lietadlo v rámci domáceho leteckého priemyslu. Typicky sú to motory, kde niekoľko svetových výrobcov určuje prostredníctvom výkonu svoje štandardne vyrábané pohonné jednotky aj skutočný výkon lietadla. Naše pohonná jednotka pochádza zo Spojených štátov od renomovaného výrobcu civilných leteckých motorov Williams International. Avionické (prístrojové) vybavenie letúna sa iste bude líšiť od prípadu k prípadu, takže nechcem špekulovať, aké vybavenie nakoniec u jednotlivých typov prevládne. Je však isté už teraz, že bude existovať veľká skupina zákazníkov, ktorá nebude súhlasiť s avionickým vybavením od amerických výrobcov, ktorí sú často zviazaní exportnými obmedzeniami.

Milan Novický

 


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Generál má byť pokojný, nevyspytateľný, nestranný a musí sa vedieť ovládať

Slovensko, 26. február 2021 (AM) - Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín  a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť,…

Foto Bude rýchlejší ako Armata. Aký nový tank vyvíjajú v Rusku

Rusko, 26. februára 2021 (AM) – Na základe unifikovanej pancierovanej platformy Bumerang sa plánuje vyvinúť prvý ruský kolesový tank. Charakteristiky perspektívneho podvozku na ňom umožňujú montovať komplex zbraní s rovnakým kanónom s hladkým vývrtom hlavne, aký má samohybné delo Sprut-SD, vysvetlil generálny riaditeľ Vojensko-priemyselnej spoločnosti Alexander Krasovickij. Podľa slov Krasovického sa projektovanie unifikovanej…

Foto Turecký admirál: USA tlačia Turecko do akcií proti Rusku

Turecko, 26. februára 2021 (AM) - USA podnecujú Turecko, aby podniklo kroky proti Ruskej federácii, a logika tureckých úradov, ktoré sú k tomu ochotné, je nepochopiteľná, povedal agentúre RIA Novosti Cem Gürdeniz, turecký námorný admirál vo výslužbe, v rámci komentáru k reakcii Moskvy na americko-turecké vojenské cvičenia v Čiernom mori.  …

Foto Ruský Su-57 Felon vzlietol s nadzvukovou zbraňou

Rusko, 26. februára 2021 (AM) - Už je zjavné, že Rusi prebrali "leadership" vo vývoji a výrobe zbraní (nehovoríme o množstve predaných zbraní kde suverénne vedie USA). Spočiatku brali Putinove deklarácie ako len vytváranie ilúzie pre západných analytikov. Avšak zverejnené testovanie v realných podmienkach posadilo tých istých analytikov na zadok a…

Foto Divoký západ: Nové modely revolverov Uberti pre zbojníkov aj pre mužov zákona

USA, 26. februára 2021 (AM) - Modely revolverov Uberti Hardin a Teddy sú výrobkom severoamerickej pobočky talianskej spoločnosti Uberti USA, ktorá rozširuje slávnu sériu replík revolverov Uberti Outlaws & Lawmen.   Dejiny starého Západu postavili proti sebe hrdinov a strelcov v boji o kontrolu nad rozširujúcimi sa hranicami. Uberti USA oslavuje túto…

Foto Izraelský analytik Kedmi odhalil zákerný plán USA o obetovaní Ukrajiny

Izrael, 25. februára 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu.   Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystupuje ako protivník na politickej úrovni a…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Divoký západ: Nové modely revolverov Uberti pre zbojníkov aj pre mužov zákona

USA, 26. februára 2021 (AM) - Modely revolverov Uberti Hardin a Teddy sú výrobkom severoamerickej pobočky talianskej spoločnosti Uberti USA, ktorá rozširuje slávnu sériu replík revolverov Uberti Outlaws & Lawmen.   Dejiny starého Západu postavili proti sebe hrdinov a strelcov v boji o kontrolu nad rozširujúcimi sa hranicami. Uberti USA oslavuje túto…

Foto Rusko: Kalašnikov pôjde do púšte

Rusko, 24. február 2021 (AM) - Ruská skupina Kalašnikov podpísala dohodu o výrobe pušky AK-103 v Saudskej Arábii   Podpisom Quincyho paktu v roku 1945 sa USA zaviazali zaručiť ochranu Saudskej Arábii výmenou za ropu. Počas Obamových rokov však Washington dával niekedy dojem, že sa od tejto dohody dištancuje, obzvlášť keď zaujal…

Foto Pištoľ Chiappa CBR-9 Black Rhino: Nová zbraň na osobnú ochranu

USA, 21. február 2021 (AM) - Začiatkom roka 2020 firma Chiappa Firearms oznámila výrobu novej pištole na osobnú ochranu . Nová pištoľ, má označenie CBR-9 Black Rhino, a oficiálne bola predstavená na výstave SHOT Show v januári roku 2020 v Las Vegas.     Táto nová pištoľ má oceľovú hornú časť záveru…

Foto FRANCÚZSKO : Ďalšie mikrodrony pre špeciálne úlohy

Francúzsko, 16. február 2021 (AM) - Generálne riaditeľstvo pre vyzbrojovanie objednáva ďalších asi 50 mikro-dronov NX-70.   Nedávna objednávka 300 mikro dronov ANAFI USA, ktorú zadalo Generálne riaditeľstvo pre vyzbrojovanie (DGA - Direction Générale de l'armement), neznížila potrebu armády pre ďalší typ strojov, konkrétne NX-70, ktorého schopnosti umožňujú plniť iné úlohy…

Foto Originálna kópia: Prečo sa ruská pištoľ TT tak podobá americkému Coltu?

Rusko, 15. február 2021 (AM) - Presne pred 90 rokmi, 13. februára roku 1931, Revolučná vojenská rada ZSSR nariadila Tulskému zbrojnému závodu vyrobiť prvých tisíc kusov nových pištolí Tokarev. Pištoľ TT bola v službe armády a právnych orgánov viac ako 50 rokov a stala sa jednou z najznámejších ruských pištolí vo svete. V…

Foto Ruské médiá: Česká zbrojovka získala Colt a … väčšiu závislosť na USA

Česko, 14. február 2021 (AM, Sputnik) - Dohoda spoločnosti Česká Zbrojovka Group SA, ktorá uzavrela zmluvu o kúpe amerického výrobcu legendárnych revolverov a pištolí Colt, sa stala terčom záujmu ruských médií. Portál RBK informoval , že ČZG kúpi 100% akcií materskej spoločnosti Colt 's Manufacturing Company LLC, a tiež jej dcérsku spoločnosť z Kanady…

Foto Generál má byť pokojný, nevyspytateľný, nestranný a musí sa vedieť ovládať

Slovensko, 26. február 2021 (AM) - Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín  a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť,…

Foto Turecký admirál: USA tlačia Turecko do akcií proti Rusku

Turecko, 26. februára 2021 (AM) - USA podnecujú Turecko, aby podniklo kroky proti Ruskej federácii, a logika tureckých úradov, ktoré sú k tomu ochotné, je nepochopiteľná, povedal agentúre RIA Novosti Cem Gürdeniz, turecký námorný admirál vo výslužbe, v rámci komentáru k reakcii Moskvy na americko-turecké vojenské cvičenia v Čiernom mori.  …

Foto Izraelský analytik Kedmi odhalil zákerný plán USA o obetovaní Ukrajiny

Izrael, 25. februára 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu.   Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystupuje ako protivník na politickej úrovni a…

Foto Chmelár: V akom režime to žijeme, keď náš občan nemôže prekročiť hranice okresu, a nám sa tu promenádujú cudzí vojaci

Slovensko, 23. február 2021 (AM) – Politológ Eduard Chmelár okomentoval na sociálnej sieti oznámenia slovenského ministerstva obrany, že v tomto týždni sa cez územie Slovenska plánuje 9 cestných presunov amerických ozbrojených síl. V tejto súvislosti vyriekol aj otázku spojenú s koronavírusom. Samotný fakt plánu deviatich cestných presunov ozbrojených síl zo Spojených štátov Chmelár…

Foto Kto na Ukrajine prvý daruje kvety Ruskej armáde???

Ukrajina, 23. február 2021 (AM)  - Ukrajinská armáda nedokáže nič postaviť ozbrojeným silám Ruska ak sa medzi nimi začne vojnový konflikt, myslí si prezident Centra systémových analýz a prognóz Rostislav Iščenko.   Ozbrojené sily Ukrajiny vraj nemajú potrebné spektrum výzbroje, nie sú dostatočne financované a nemajú ani dostatok bojových skúseností z činnosti podľa najmodernejších štandardov.…

Foto Kto vládne svetu? Zuckerberg?

Slovensko, 20. február 2021 (AM, FB Ján Baránek) - "Priatelia, svet, ktorý sme poznali, zaniká. Nezaniká pomaly, takpovediac "evolučne". Zaniká tryskom. Dnes si slobodu „kupujeme“, nosíme Kainovo znamenie v podobe rúšok, chystajú nám Covid pasy, stredná trieda je pomaly zlikvidovaná, bohatí budú bohatšími, tých, čo žijú pod hranicou chudoby pribúda." zamýšľa sa…

Foto Ako Ukrajina predala Číňanom lietadlovú loď pre kasíno, tí si z nej urobili svoju vlajkovú loď

Čína, 23. február 2021 (AM) - Krajina nebeského draka založila mocnú flotilu, avšak jeho slabým miestom sú dodnes lietadlové lode. Situácia sa môže napokon zmeniť už v tomto desaťročí, takže USA prídu o jeden zo svojich tromfov. Prinajmenšom u čínskeho pobrežia.   Už v septembri 2020 zverejnil Pentagon správu, v ktorej sa hovorí, že…

Foto Japonská ponorka Soryu sa pri vynáraní zrazila s čínskou nákladnou loďou

Japonsko, 22. február 2021 (AM) – Ako uviedli vo svojich správach japonské spravodajské portály, 8. februára ráno, neďaleko pobrežia japonského ostrova Šikoku, v blízkosti mysu Asizuri (prefektúra Koči) sa počas vynárania na periskovú hĺbku zrazila veľká japonská ponorka s nejadrovým (diesel-elektrickým) pohonom SS 501 Soryu (vlajková ponorka triedy Sórjú, v službe od roku 2009) Japonských…

Video Video: Boj proti pirátom – Rusko a Irán vedú cvičenia v Indickom oceáne

Irán, 18. február 2021 (AM)  - Rusko a Irán uskutočňujú spoločné námorné cvičenia, počas ktorých vypracujú scenáre prepustenia lode unesenej pirátmi. Aby preukázali svoju mierumilovnú povahu vo vzťahu k iným štátom, pozvali k nim aj Indiu. Spoločné námorné cvičenia uskutočňujú v Indickom oceáne. Podľa nich je cvičenie námorného bezpečnostného pásu určené na zaistenie bezpečnosti…

Foto Čínska pobrežná stráž vpadla do vôd japonských ostrovov Senkaku

Japonsko, 10. február 2021 (AM) - Čínska pobrežná stráž získala v januári od vlády nové právomoci. Vláda prijala zákon umožňujúci pobrežnej stráži použiť silu, a to aj bez varovania, vo vodách „pod čínskou jurisdikciou“. Vzhľadom na územné spory medzi Peking-om a Tokyo-m, Čína to začína riešiť po svojom a konkrétnymi krokmi…

Foto Hrdinská potápačka Leningradskej blokády: 43 dní stavala pod jazerom palivové potrubie

Rusko, 8. február 2021 (AM) - Ruské mesto Leningrad (teraz Petrohrad) počas 2. svetovej vojny zažilo peklo v podobe nemeckej blokády, ktorá začala 8. septembra 1941 a trvala až do januára 1944. Mesto bolo odstavené od zásobovania potravinami a palivom. Nemecký plán bol mesto postupne zničiť bombardovaním a vyhladovaním. Hlad a…

Foto Pevnosť Alexander I: Jedna z najkrajších morských pevností chránila vstup do Petrohradu

Rusko, 7. február 2021 (AM) - Pevnosť Alexander bola postavená medzi rokmi 1838 až 1845, na podnet cisára Mikuláša I. a pomenovaná bola podľa jeho brata cisára Alexandra. Chránila Petrohrad na severozápade Ruska spoločne s ďalšími pevnosťami naprieč fínskym zálivom. Na tomto území Baltského mora mnohé z nich ležia dodnes. Väčšina…

Foto Bude rýchlejší ako Armata. Aký nový tank vyvíjajú v Rusku

Rusko, 26. februára 2021 (AM) – Na základe unifikovanej pancierovanej platformy Bumerang sa plánuje vyvinúť prvý ruský kolesový tank. Charakteristiky perspektívneho podvozku na ňom umožňujú montovať komplex zbraní s rovnakým kanónom s hladkým vývrtom hlavne, aký má samohybné delo Sprut-SD, vysvetlil generálny riaditeľ Vojensko-priemyselnej spoločnosti Alexander Krasovickij. Podľa slov Krasovického sa projektovanie unifikovanej…

Foto Debut slovenského rýpadla na vojenskej výstave v Abu Dhabí

Abu Dhabí, 25. februára 2021 (AM) - História spoločnosti CSM INDUSTRY sa v Československu začala písať v roku 1967. V roku 1976 sa začala výroba legendárneho univerzálneho dokončovacieho stroja UDS. Za 50 rokov sa na celom svete vyrobilo a exportovalo viac ako 30 000 strojov a konštrukčných mechanizmov UDS. Stroj je…

Video Bezkonkurenčná Derivácia. Najnovší protilietadlový delostrelecký komplex

Rusko, 25. február 2021 (AM) - Viete, že Rusko o 5-7 rokov dodá na trh asi 50 nových druhov zbraní a špeciálnej techniky? Určite bude medzi nimi protilietadlový delostrelecký komplex „Derivácia-PVO“ 2S38, predurčený na boj s dronmi, riadené rakety „Grom-E1“ a „Grom-E2“...     Konštruktéri tvrdia, že komplexu ZAK-57 „Derivácia-PVO“ s kalibrom 57 mm sa na…

Foto Slovenská zbrojovka na výstave v Abu Dhabí predstavila nové kalibre delostreleckej a tankovej munície

Abu Dhabí, 24. februára 2021 (AM) – Na medzinárodnej výstave a konferencii o obrane IDEX 2021 v Abu Dhabí predstavil slovenský zbrojársky holding MSM GROUP mimo iné novinky z produktového portfólia, ktorými chce preraziť nielen v krajinách Perzského zálivu, ale tiež po celom svete. Nová delostrelecká a tanková munícia z dielne slovenskej firmy podlieha prísnym armádnym štandardom členských…

Video Ruský komplex „Penicillin“sa nedá umlčať

Rusko, 23. február 2021 (AM) - Ide o nový komplex odhaľujúci nepriateľské delostrelectvo, raketomety, mínomety..., ktorý vie zachytiť akustické a tepelné signály od výstrelov a výbuchov, zároveň určí presné miesto vypálenia strely alebo výbuchu a zaznačí ho do elektronickej mapy.     V decembri 2020 boli ozbrojeným silám RF odovzdané prvé kusy, oznámil RIA Novosti generálny riaditeľ koncernu…

Foto Prečo v posledných konfliktoch zlyháva: Mŕtvy uhol protivzdušnej obrany

USA, 15. február 2021 (AM)  - Jedným z najočividnejších poučení z tureckých operácií v severnej Sýrii a Líbyi, ako aj počas vojny v Artsachu, je to, že protivzdušná ochrana síl medzi Sýrčanmi, Artsachiotmi a Arménmi vo veľkej miere zlyhala, dokonca aj v Líbyi v silách maršala Haftara. Taktické bezpilotné lietadlá a kamikadze…

Foto Ruský Su-57 Felon vzlietol s nadzvukovou zbraňou

Rusko, 26. februára 2021 (AM) - Už je zjavné, že Rusi prebrali "leadership" vo vývoji a výrobe zbraní (nehovoríme o množstve predaných zbraní kde suverénne vedie USA). Spočiatku brali Putinove deklarácie ako len vytváranie ilúzie pre západných analytikov. Avšak zverejnené testovanie v realných podmienkach posadilo tých istých analytikov na zadok a…

Foto Vrtuľníky Bell Huye II putujú do libanonských vzdušných síl

FORT WORTH, Texas (25. februára 2021) – Spoločnosť Bell tento mesiac dodala libanonským vzdušným silám (LAF) tri vrtuľníky Bell UH-1H-II. Stroje rozšíria existujúcu flotilu letectva Libanonu, ktoré ich plánuje nasadiť pri najrôznejších pátracích a záchranárskych operáciách, pri transporte vojakov alebo počas hasičských a pomocných misií.   „Veľmi nás teší, že dodávkou troch…

Foto Skúšobný pilot prezradil možnosti ruského bezpilotného lietadla S-70 Ochotnik

Rusko, 24. február 2021 (AM) – Ruské ťažké útočné bezpilotné lietadlo S-70 Ochotnik dokáže zasiahnuť cieľ na povel z paluby stíhačky Su-57, oznámil skúšobný pilot Jevgenij Frolov, ktorý riadi stroj zo zeme. Tento bezpilotné lietadlo je vyvíjané v rámci koncepcie "verného vedeného". Má pôsobiť spolu s Su-57 a použiť všetky zbrane stíhačky piatej generácie. Konečné rozhodnutie o nasadení…

Foto Spojené kráľovstvo plánuje “zaútočiť” na ruské a čínske družice

Veľká Británia, 24. február 2021 (AM) – Britské vesmírne sily plánujú v prípade vojenského konfliktu vykonávať výcvikové misie na zničenie nepriateľských družíc, informoval denník Daily Express s odvolaním sa na zdroj z britského ministerstva obrany.   "Budúci konflikt možno nezačne vo vesmíre, ale nepochybujem o tom, že sa tam dostane veľmi…

Foto Americké vzdušné sily: Záujem o F-35 klesá na minimum

USA, 23. február 2021 (AM) - Scenár poklesu objednávok na F-35A pre americké letectvo sa konkretizuje. Podľa pôvodných plánov malo americké letectvo dostať 1 763 kusov stíhacieho lietadla 5. generácie F-35A vyvinutého spoločnosťou Lockheed-Martin, aby mu umožnilo vymeniť jeho F-16, A-10 Warthog a časť jeho najstarších F-15. Ako sa však zdá, v tomto…

Foto USA začali vyraďovať strategické bombardéry B-1B

USA, 23. február 2021 (AM) - Američania vyradili prvý zo 17 strategických bombardérov B-1B Lancer, ktoré budú tento rok uzemnené. Spojené štáty sa chystajú tohto typu lietadiel úplne zbaviť do roku 2036.   Slávny B-1B je jedným z troch strategických bombardérov v službách amerického letectva. A zatiaľ čo toto lietadlo je novšie ako…

Foto Divoký západ: Nové modely revolverov Uberti pre zbojníkov aj pre mužov zákona

USA, 26. februára 2021 (AM) - Modely revolverov Uberti Hardin a Teddy sú výrobkom severoamerickej pobočky talianskej spoločnosti Uberti USA, ktorá rozširuje slávnu sériu replík revolverov Uberti Outlaws & Lawmen.   Dejiny starého Západu postavili proti sebe hrdinov a strelcov v boji o kontrolu nad rozširujúcimi sa hranicami. Uberti USA oslavuje túto…

Foto Ako cvičenie NATO takmer vyvolalo jadrovú vojnu so ZSSR

Rusko, 25. februára 2021 (AM) – Kvôli rozsiahlemu cvičeniu NATO Able Archer sa ZSSR v roku 1983 pripravoval na jadrovú vojnu so Spojenými štátmi, píše The Drive s odvolaním sa na odtajnené materiály amerického ministerstva zahraničia. Dokument obsahuje veľa podrobností o nestabilnej situácii, ktorá nastala v roku 1983, a tiež takmer úplne neupravený…

Foto Terén. Čo radí starodávna múdrosť vojenského umenia Sun-Tzu?

Slovensko, 22. február 2021 (AM) - Pokračujem 10. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu…

Foto Na presune. Čo radí starodávna múdrosť Sun-Tzu?

Slovensko, 22. február 2021 (AM) - Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť,…

Video Historik Šustek: Česi uverili nemeckej propagande, nie sme udavači. Prezident Havel pomáhal dotvoriť tento obraz

Česko, 21. február 2021 (AM) – "Nacisti si z nás za protektorátu urobili také hospodárske zvieratá, boli sme pre nich užitoční, preto nás nestrieľali na počkanie ako králikov," tvrdí historik Vojtěch Šustek. V súvislosti s obdobím medzi rokmi 1939-1945 hovorí o silnej protičeskej propagande, ktorá v tuzemsku pretrvala až do dneška.…

Foto O nemeckej, ruskej i japonskej vojnovej prešibanosti

Slovensko, 21. február 2021 (AM) - Ponúkame vám zopár výmyseľníctiev, ktoré používali na východnom i tichooceánskom fronte bojujúce strany. Aby im človek „uveril“, musí si predstaviť, že ide o časy spred takmer 80-tich rokov. Niečo by sme v boji vedeli uplatniť aj dnes, no niečo sa už nedá.   Nemecká prešibanosť 1.…

Foto Plukovník Švec: Premiér odstúpte, inak sa stanete iniciátorom masových protestov

Výzva vláde Slovenskej republiky My občania SR berúci na vedomie: • výsledky demokratických volieb z 29. februára 2020, • existenciu celosvetovo vyhlásenej pandémie kvôli Covidu 19, • nepremyslené a nekompletné opatrenia vlády na zamedzenie šírenia tohto ochorenia, • spochybniteľnosť vyhlásenia a predlžovania núdzového stavu, • ignorovanie overených metód liečby prejavov vírusu,  …

Foto Stály predstaviteľ Ruska pri OSN označil Nemecko a Francúzsko za spolupáchateľov zločinov Kyjeva na Donbase

OSN, 16. február 2021 (AM) – Nemecko a Francúzsko sa s väčšou pravdepodobnosťou stali spolupáchateľmi zločinov spáchaných Kyjevom na Donbase, a nie prostredníkmi pri urovnávaní konfliktu. Uviedol to stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya.   Počas svojho vystúpenia na zasadnutí Rady bezpečnosti OSN o ruskej iniciatíve v súvislosti so šiestym výročím podpísania…

Foto Putin straší západných rusofóbov – najnovšie chce zachvátiť Európu použitím chemických zbraní

Litva, 12. február 2021 (AM) - Dnešné Rusko predstavuje pre Západ rovnakú hrozbu ako ZSSR po druhej svetovej vojne, pretože Vladimir Putin opakuje politiku Josefa Stalina. Uviedla to bývalá predsedníčka Parlamentného zhromaždenia NATO, bývalá ministerka obrany Litvy, poslankyňa Európskeho parlamentu Rasa Juknevičiene počas tlačovej konferencie „Ukrajina-NATO: Vízia - 2030“.   „Nezabudnite, prečo…

Foto Bloomberg: Ruská vakcína Sputnik-V je prekvapivým globálnym hitom

USA, 9. február 2021 (AM, Zerohedge) - Bloomberg, jedno z najvýznamnejších implicitne prozápadných médií, konečne po mesiacoch skepsy pripustil, že ruské údaje o očkovacích látkach COVID-19 zverejnené časopisom The Lancet ukazujú, že Kremeľ môže mať prekvapivý medzinárodný úspech. Bloomberg uvádza, že 20 krajín, vrátane kľúčových trhov ako India a Brazília, už stojí…

Foto Podozriví z vraždy Lučanského obsadili Panteón pomsty

Slovensko, 8. február 2021 (AM) – Piatok 5. februára 2021 sa zapíše do dejín Slovenska, ba aj do histórie ľudstva čiernymi písmenami. Pre celý náš národ je to čierny deň znásilnenia spravodlivosti a zároveň sadistického prejavu arogancie vládnej moci. Otázka znie: Prečo? Budem hovoriť v mne blízkych leteckých podobenstvách.   Na čierny…

Foto Plukovník Švec: Vedenie vojny proti akejkoľvek agresii, aj keď ju pácha zvolený diktátor

Slovensko, 7. február 2021 (AM) – Čo radí starodávna múdrosť Sun-Tzu? Vedenie vojny (proti akejkoľvek agresii, aj keď ju pácha zvolený diktátor). Pokračujem 2. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…