Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

Ilustračné foto

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) – Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok je takmer štyri miliardy dolárov. Plány Bukurešti sa však neobmedzujú iba na toto. Rumunsko má v úmysle vytvoriť systém protivzdušnej obrany integrovaný s NATO, ktorý by okrem Patriotov mal obsahovať ďalších šesť stíhačiek F-16. Aká hrozba núti všeobecne chudobnú krajinu, aby do toho išla s takými kolosálnymi nákladmi?

Pre Rumunsko ako také samozrejme neexistuje skutočná hrozba. Ide to však na úkor jej ekonomiky, teda pre obyvateľstvo, kvôli jej strategickým „priateľom“ a, prirodzene, spojencom – USA. Patriot sa použije na pokrytie komponentov systému protiraketovej obrany Aegis Ashore, ktorý Američania nasadili na základňu Deveselu ešte v roku 2015. Rumuni zároveň minimálne na strednodobé obdobie zostavujú svoje prognózy spolupráce s Američanmi na ich území.

“Nasadenie prvého systému Patriot je len prvým krokom k vytvoreniu serióznych kapacít PVO pre našu krajinu, čo významne prispeje ku konsolidácii úsilia o ochranu NATO na jeho východnom krídle,” je presvedčený minister obrany Nicolae Čuke.

.

Skutočnosť, že dodávka Patriotov súvisí práve s hrozbou, ktorú krajiny bloku vidia z východu, predovšetkým z Ruska, uviedol aj americký veľvyslanec v Bukurešti Adrian Zuckerman.

Povedal: „Dodanie systémov Patriot do Rumunska umožní krajine lepšie chrániť seba a svojich spojencov z NATO pred hrozbami. Z týchto hrozieb vyzdvihnem Rusko a Čínu “.

Najmä – Čína, ktorá, ako chápeme, podľa logiky Washingtonu priamo hraničí s Rumunskom … Rusko a Čína však podľa odhadov Washingtonu predstavujú najväčšiu hrozbu pre USA. Napriek tomu sa Rumunsko okrem iných krajín východnej Európy, tiež bývalých „bratov“ v socialistickej komunite, aktívne pripravuje na odrazenie rusko-čínskej expanzie budovaním vojensko-technickej spolupráce so západnými krajinami. Napríklad Bukurešť ohlásila nákup štyroch nových korviet triedy Gowind od francúzsko-rumunského konzorcia. Zmluva v hodnote 1,3 miliárd dolárov navyše predpokladá modernizáciu dvoch rumunských fregát, ako aj výstavbu zariadení na údržbu lodí a školiace stredisko. Do krajiny prichádzajú z Británie desiatky vojenských inštruktorov, s ktorými podľa predstavy Bukurešti budú spolupracovať po dovŕšení brexitu.

.

Rumunsko tiež prijme americké raketové systémy HIMARS s viacerými odpaľovacími systémami, s prevodom vybavenia by sa malo začať v roku 2022. A v súlade s pokynmi šéfa Pentagónu Marka Espera má armáda v úmysle „vyslať ďalšie sily na rotačnom základe do oblasti Čierneho mora, najmä do Rumunska“.

„Dvomi hlavnými miestami USA a NATO v Rumunsku sú základňa raketovej obrany Aegis Ashore v Deveselu a letecká základňa Mihail Kogalniceanu. Nasadená je aj Juhovýchodná mnohonárodná divízia, rumunská pešia brigáda posilnená niektorými jednotkami z iných krajín NATO.

Hlavnou úlohou Rumunska z pohľadu NATO je „nevyužitý potenciál“ v podobe pripravenej, ale nie naplnenej oblasti pre personál a vybavenie. Pohyb tamojších jednotiek a ich rozmiestnenie sa počas cvičení pravidelne kontroluje. To je všeobecne charakteristické pre najnovšie iniciatívy NATO pri “zadržiavaní Ruska: nerozmiestňovať sily, ale pripraviť pre nich infraštruktúru, “hovorí Konstantin Bogdanov, vedúci výskumník v IMEMO RAN.

Zaujímavý fakt. Základňa Deveselu je bývalé sovietske letisko postavené v roku 1952. Američania na ňom od roku 2010 vytvorili obrovské zariadenie v hodnote 800 miliónov dolárov. Navonok to vyzerá ako palubná nadstavba modernej raketovej lode. V jeho vnútri sa nachádzajú univerzálne odpaľovacie zariadenia Mk-41, ktoré majú byť vybavené záchytnými raketami SM-3. Tento odpaľovač je ale možné nabiť ľubovoľnou štandardnou raketou, napríklad Tomahawkami, ktoré okamžite premenia základňu Deveselu na útočné zariadenie prispôsobené na útoky raketami, ktorých pozemné nasadenie zakazovala zmluva INF.

V tejto súvislosti je akosi ťažké ignorovať informácie, že minulý rok Američania premiestnili jadrové zariadenia z tureckej základne Incirlik do Rumunska. Aj keď samozrejme Washington aj Bukurešť tieto „úniky“ informácií popierajú. Zariadenia Deveselu sa napriek tomu stávajú terčom ruských leteckých a raketových systémov rozmiestnených na Kryme. Washington a Bukurešť to chápu, pretože v koncepcii národnej bezpečnosti Rumunska sa objavili odkazy na „militarizáciu Krymu“ a na „agresívnu politiku Ruska“.

V nedávno prijatej stratégii obrany štátu, počítanej do roku 2024, si Rumunsko po prvý raz od konca druhej svetovej vojny oficiálne upevnilo postavenie Ruska ako nepriateľa, zjavne po vzore svojich starších druhov. Hovoríme o „agresívnom správaní“ Ruska a „militarizácii čiernomorského regiónu“, ktorá, ako sa ukazuje, predstavuje hrozbu pre Rumunov, ako aj ruské zbrane v Podnestersku. Dokument samozrejme nič nehovorí o budovaní síl NATO v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc. A samozrejme nie sú uvedené krajiny, na ktoré sa chystá zaútočiť. Formát nie je rovnaký: stratégia predpokladá abstraktné formulácie, žiadne špecifiká a žiadny kontext. Správa je však jasná. A motívy vzhľadu takéhoto „konceptu“ sú celkom zrejmé. Rumunsko má zjavne v úmysle stať sa „druhým Poľskom“ v Európe. Alebo – „druhým pobaltím“. Najskôr intenzitou rusofóbnej hystérie a stupňom plazenia sa pred Amerikou. Rovnako ako Ukrajina, prvá zo série takýchto sykofantov.

Poľsko-pobaltsko-rumunská trojka, mimochodom, už mnoho rokov zvoní o ruskej hrozbe iba kvôli tomu, aby bola uznaná ako posledná bašta a najdôležitejšia bašta západného sveta na ceste „ruských barbarov“. A na to boli pridelené finančné prostriedky a ďalšie civilizačné výhody. Táto politika do istej miery funguje. Je pravda, že teraz je Európa na pozore v súvislosti s rozhodnutím Donalda Trumpa výrazne znížiť tamojší americký kontingent. Pokiaľ ide o Rumunsko, uznanie Ruska za nepriateľa nie je nič iné ako spôsob, ako získať západnú pomoc. Toto je navyše ďalšia príležitosť vyvinúť tlak na Moldavsko a Podnestersko. V Bukurešti sa nikam nedostala myšlienka pohltiť túto bývalú sovietsku republiku.

Všeobecne platí, že pohľad na Rusko ako na prirodzeného nepriateľa sa v rumunskej geopolitike dlhodobo utvrdil. Ich geopolitika, nepozná inú uznávanú tradíciu ako rusofóbnu. Súčasní rumunskí odborníci a geopolitici sa jednoducho nemajú na čo spoliehať, aby vytvorili lojálnejší pohľad na Rusko, ak to bude potrebné. Každý, kto sa o to pokúsi, sa stane priekopníkom v otvorenom poli, nezaťaženým intelektuálnymi skúsenosťami. Aj historické obdobia, v ktorých bolo pravoslávne Rusko na strane pravoslávneho Rumunska, viedli rumunských intelektuálov iba k tomu, aby charakterizovali Rusko ako „zakliateho druha“. Hlavným dôvodom je, že Rusko samotnou svojou existenciou znižuje šance Bukurešti na realizáciu projektu Veľkého Rumunska (Romania Mare).

Romania Mare 1918

Nevyhnutným predpokladom na to, aby Bukurešť dokázala dosiahnuť vedúce postavenie v rozsahu juhovýchodnej Európy, je kontrola nad tromi kľúčovými regiónmi – Karpaty, Dunaj a Čierne more.

Karpaty sú rumunské valy na východných hraniciach Európy. Dunaj spája Rumunsko so západnou Európou, cez Mohan a Rýn ho vedie do Severného mora a ďalej do severného Atlantiku. Čierne more cez Kaukaz vedie Rumunsko do Kaspického mora a cez Bospor a Dardanely do Stredozemného mora a do svetového oceánu. Geografický potenciál Rumunska nemožno plne využiť, pokiaľ je v jeho blízkosti silné Rusko – taká je konštanta rumunskej zahraničnej politiky. Na vyriešenie týchto problémov je potrebné „presunúť“ Rusko od Dnestra – „prirodzenej hranice“ Rumunska. Ako vidíte, Bukurešť nemieni hľadať kontaktné miesta s Ruskom. Plány a sny rumunských úradov však môžu naraziť na pragmatické úvahy Bieleho domu a Yankeeovia na svojom (!) Juhovýchodnom európskom krídle určia za svoju „milovanú manželku“ inú krajinu.

 

 

Napriek tomu, že Rumunsko ako jedno z prvých súhlasilo s nasadením amerických prvkov protiraketovej obrany. Ako odborníci poznamenali v rozhovore pre RT, túžba Bukurešti postaviť sa proti spoločnosti Nord Stream 2 spolu s USA a jej túžba pohostiť viac amerických vojakov nie sú výsledkom záujmov samotného Rumunska, ale Spojených štátov.

 

“Táto krajina plní akúkoľvek vôľu Washingtonu,” uviedol vojenský expert Ivan Konovalov. – Rumunsko sa stáva silným odrazovým mostíkom, na ktorý sa Američania plánujú spoľahnúť v čiernomorskom regióne. Aby sme pochopili, prečo to Američania potrebujú, stačí nakresliť na mape priamku z Rumunska do Gruzínska. Najlepšou príležitosťou na presun potrebných síl v prípade konfliktu na Kaukaze je využitie výhodnej geografickej polohy Rumunska. ““

 

Po vstupe Krymu do Ruska sa Rumunsko stalo ešte negatívnejšie, pokiaľ ide o celú ruskú politiku v čiernomorskom regióne. Faktom je, že Krym ako súčasť Ruska je dôležitým faktorom geopolitiky, pokiaľ ide o vplyv na Čierne more. Krym sa v skutočnosti stal nepotopiteľnou lietadlovou loďou pre Rusko (ako napríklad Japonsko v apríli pre USA), čo vážne zmenilo pomer síl v čiernomorskom regióne v prospech Ruska. Rumunsko a USA sú touto negatívnou okolnosťou pre nich mimoriadne znepokojení.

 

Sergei Jermakov, vedúci regionálneho bezpečnostného sektoru v Centre pre vojensko-politické štúdie RISS, je presvedčený, že už teraz je možné hovoriť o „zaujatosti“ NATO na Rumunsko, čo jasne ukazuje politiku, ktorú aliancia v súčasnosti uplatňuje voči Rusku.

„Aliancia v súčasnosti považuje Rumunsko za stĺp a mantinel pre Rusko v čiernomorskom regióne,“ uzatvára Ermakov.

 

V súčasnosti existuje na politickej mape sveta „prerozdelenie zón vplyvu“. USA podľa odborníkov „formujú svoj vlastný blok“, do ktorého sa usilujú vstúpiť aj malé krajiny. Je výhodné byť s veľkým majiteľom. Severoatlantická aliancia teda naďalej posilňuje svoju vojenskú prítomnosť na ruských hraniciach. Tento proces teraz prebieha pozdĺž celej „kontaktnej línie“ medzi Ruskom a NATO. Nie je náhoda, že oblasť Čierneho mora v Severoatlantickej aliancii sa začala nazývať „južné krídlo“.

 

Rumunsko vstúpilo do NATO v roku 2004 a do EÚ 1. januára 2007. Všetky bývalé socialistické krajiny prešli týmto spôsobom vstupu do západoeurópskeho „raja“. Ukrajina jednoducho nie je povolaná, aj keď pre ňu je Európa svetlom v okne „Svidomich“. Turecko však čaká oveľa dlhšie, ale cesta do EÚ je pre neho uzavretá. Do NATO, prosím. Američania vždy bojujú s rukami niekoho iného a na cudzom území. Ich jednotky sú preto umiestnené v iných krajinách, predovšetkým však samozrejme v Európe. Malo by sa platiť navyše za takzvaný „dáždnik“ spojencov USA. A ak nazývate veci pravými menami, potom ide o najviac vazalov, ba čo viac: v skutočnosti ide o okupované krajiny, keďže americké jednotky sú tu od konca druhej svetovej vojny.

 

Historické skúsenosti ukazujú, že účasť na konfrontácii s Ruskom nepriniesla Rumunsku nič dobré. Ale v Bukurešti je očividne história málo známa, dokonca aj ich vlastná. Uplynulo takmer dva a pol desaťročia a partnerstvo medzi USA a Rumunskom je základnou prioritou a referenčným bodom pre rumunskú zahraničnú politiku. Gabriel Lavrinšik, politický a verejný činiteľ, podnikateľ (Rumunsko) hovorí:

 

„Rumunskí vodcovia chcú prilákať západné zdroje, aby zastavili„ ruských barbarov “, ale táto stratégia nemusí fungovať. Prehliadke velí Biely dom. Zatiaľ takáto politika škodí – Rumunsko musí zaplatiť NATO 2% HDP. Za veľké peniaze kupujeme aj starú americkú vojenskú výbavu – dá sa použiť iba na útok. Rusko a Rumunsko sú viac zjednotené, ako sú rozdelené. ““

Bolo by pekné, keby to tak bolo, ale bohužiaľ.

„V súvislosti s procesom zmeny vojenskej pozície USA v Európe minister Čuke potvrdil pripravenosť Rumunska, vyjadrenú na najvyššej úrovni, prijať americké jednotky, a to v súvislosti s modernizačnými prácami uskutočňovanými na vojenských letiskách. Mihail Kogalniceanu a Campia-Turzii, “informovala tlačová služba rumunského ministerstva obrany.

Už na jeseň minulého roka vyšlo najavo, že v najbližších 20 rokoch Rumunsko v súlade s normami NATO vynaloží na modernizáciu leteckej základne Michail Kogalniceanu na pobreží Čierneho mora 2,5 miliardy eur. Plánuje sa najmä výstavba hangárov, novej vzletovej a pristávacej dráhy pre vojenské lietadlá, skladu paliva a mnohých ďalších zariadení infraštruktúry.

„Rumunsko je verným spojencom NATO a USA a zaujíma vo východnej Európe dôležitú strategickú pozíciu, ktorú chce vedenie aliancie dnes využiť na vojensko-politický tlak na Rusko,“ konštatuje Jermakov. Vývoj udalostí teda svedčí o skutočnosti, že v budúcnosti NATO položí svoj hlavný podiel v regióne na Rumunsko a na strategické príležitosti, ktoré môže táto krajina poskytnúť aliancii.

A ak Američania pôvodne umiestnili americké protiraketové obranné zariadenia v rumunskom Deveselu (a poľskom Redzikove) ako ochranu proti iránskym raketám (aj keď Irán nemal a nemá zmysel útočiť na to isté Poľsko, Rumunsko a ďalšie európske krajiny), potom teraz masky spadli. Američania otvorene vyhlasujú, že zariadenia protiraketovej obrany vo východnej Európe sú využívané na zadržiavanie Ruska.

Minister obrany Nicolae Čuka zasa tvrdí, že Rumunsko je sedemnástou krajinou na svete a siedmou v NATO, ktorá získala americký raketový obranný systém Patriot, ktorý sa osvedčil v mnohých bojových situáciách. Podľa neho sú batérie zakúpené v Rumunsku najmodernejšou verziou Patriot a slúžia na zlepšenie leteckej a raketovej obrany a na odradenie na „východnom krídle“ Aliancie.

USA sú v skutočnej ekonomickej katastrofe s dlhom viac ako 21,9 bilióna dolárov. Viac ako 17 miliónov Američanov je nezamestnaných. USA potrebujú peniaze. Podľa rumunského zástupcu Európskej federácie psychologických asociácií Iulian-Laurenziu Stefana preto americká „politika spočíva v získavaní peňazí … najmä z predaja ich starých zbraní“. Nemecko, najväčšia európska ekonomika, a ďalšie západoeurópske štáty už nie sú ochotné znášať americké vojenské výdavky. Za týchto podmienok Amerika požaduje od východoeurópskych štátov zmluvy a peniaze vopred na zbrojenie, bezpečnostné záruky, energetické a infraštruktúrne investičné projekty.

Šampiónmi v oblasti výplat amerických miliárd dolárov sú Rumunsko, Litva, Lotyšsko a Poľsko. Na rozdiel od zdravého rozumu nakupujú staré zbrane počas hospodárskej krízy a podpisujú zmluvy o pôžičkách na technológie a zmluvy s americkými spoločnosťami.

Zároveň sa z prosperujúcej krajiny, ktorou bolo Rumunsko za socializmu, zmenilo na jednu z najchudobnejších krajín Európy. Pokiaľ ide o hospodárske ukazovatele, v súčasnosti je na konci v Európskej únii od konca, na druhom mieste, pred Bulharskom, kde prakticky neexistujú žiadne prírodné zdroje. Viac ako 35% populácie žije pod hranicou chudoby. A mnoho občanov EÚ viackrát ľutovalo, že umožnili Rumunom vstúpiť do Európskej únie – teraz musia kŕmiť nakladačov, ktorí v skutočnosti nechcú pracovať. „…“ Patrioti, ktorí zvrhli komunizmus pred 30 rokmi a stále bojujú proti „červenému moru“, sú dnes odhodlaní využiť všetky zdroje krajiny na zaistenie bezpečnosti a prosperity, ktorú ponúkajú USA, “uviedol rumunský zástupca Európskej asociácie psychológov federácie. Takto sa zrejme v Európe vytvára americký spiaci potenciál.

Valerij Macevič


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spolupracovníkov Joea…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii       Rad prelomových robotických bezposádkových pozemných vozidiel Mission Master Autonomous – Unmanned Ground Vehicle (A-UGV), sa rozšíril o nového…

Foto Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zablokovali priechod Fachrizadovho auta,…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúšali mechanizmy zbrane.   Lotos, ktorý má váhu…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Kalašnikov predstavil novú hračku: Karabínu AKV-521

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Koncern Kalašnikov predstavil milovníkom palných zbraní svoj nový produkt - karabínu AKV-521 v kalibri 5,45x39. AKV-521 je na 85% unifikovaný s civilnou verziou samopalu AK-12, tj. karabínou TR3, ale zároveň má svoje osobitosti.   Prepínač paľby je vyrobený podľa štandardnej logiky samopalu Kalašnikova - pre…

Foto Čiernohorský “Glock” – Tara TM-9

Čierna Hora, 20. november 2020 (AM) - Čiernohorská firma Tara je významný hráč na poli leteckého a obranného priemyslu. Pištol TM-9 v kalibri 9x19mm je prakticky totožná s Glock 19, ale s mnohými vylepšeniami: obojstranne vypúšťanie zásobníka, nastaviteľné predné aj zadné mieridlá, spúšť systému DARE má iba 3mm reset, záver má…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Foto Letom – svetom alebo … O vojenskej technike inak

Slovensko, 14. november 2020 (AM) - Samopal Kalašnikova malo vo výzbroji až 55 štátov sveta. 11 z nich má jeho siluetu dokonca vyobrazenú na svojich erboch a zástavách. Najväčším producentom AK v súčasnosti je Čína. Tá dnes vyváža viac Kalašnikovov ako Rusko.   Nemci na začiatku 2. svetovej vojny desaťnásobne zvýšili produkciu ponoriek. Mesačne…

Video Strelecké trenažéry MANTIS ideálne pre tréning v čase karantény

USA, 11. november 2020 (AM) - Jeseň 2020 je v plnom prúde a to znamená dve veci - na mnohé strelnice už začína byť príliš zima a za druhé, ku kadejakým lockdownom sa nám začnú pridávať aj chrípky a iné pliagy, ktoré nás prikovajú do interiéru. Preto ako dobrá alternatíva sú tréningové strelecké…

Foto Ruský koncern Kalašnikov zmenil majiteľa

Rusko, 9. november 2020 (AM) - Novým majiteľom koncernu Kalašnikov sa stal Alan Lušnikov, bývalý námestník ruského ministra dopravy. Informoval o tom Kommersant. Podľa denníka získal Lušnikov 75% mínus jedna akcia spoločnosti. Cena obchodu nie je známa. Odborníci naznačujú, že by to mohla byť asi 1 miliarda rubľov. Zároveň môže byť cena balíka služieb z dôvodu…

Foto Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spolupracovníkov Joea…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zablokovali priechod Fachrizadovho auta,…

Foto Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretiny finančných prostriedkov na…

Foto Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Foto Prezident Zeman podporil Česko – Nemeckú zbrojársku kooperáciu

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktických vojenských vozidiel. K podpisu došlo na Pražskom hrade za prítomnosti prezidenta Českej republiky Miloša Zemana. V rámci tohto nového strategického partnerstva chcú obe spoločnosti umožniť transfer obranných technológií medzi Nemeckom a Českou republikou…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Rusko má podmorskú CIA – nový systém hydroakustického sledovania

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podvodné bitky si dnes už prakticky nedokážeme predstaviť bez účasti ponorných bezpilotných prístrojov. A napokon ani bez spoločného centra pre zber dát založenom na moderných akustických prostriedkoch sledovania pod vodou. Aké prostriedky má Rusko v tejto sfére? A čo s tým má spoločné americká sieť SOSUS?   V…

Video Čínska televízia sa pochválila stíhačkou J-15 určenou pre novú čínsku lietadlovú loď. Video

Čína, 19. november 2020 (AM) – Čínska televízia zverejnila reportáž z pozemného výcvikového komplexu letectva čínskeho námorníctva na počesť ôsmeho roka od začatia letov z lietadlovej lode Liao-ning.  Skúšobné letisko sa nachádza na brehu Pochajského zálivu. Na záberoch možno vidieť stíhacie lietadlo J-15 s číslom 552 . Práve toto lietadlo pristálo a vzlietlo z i  Liao-ning  20.…

Foto Vyrovnajú tureckú šabľu? Francúzsko nasadilo silnú flotilu vo východnom Stredomorí proti Turecku

Francúzsko, 18. november 2020 (AM) - Francúzske námorníctvo oznámilo, že vo východnom Stredomorí nasadilo od 4. do 13. novembra silnú bojovú flotilu zloženú z ľahkej stealth fregaty Lafayette, protiponorkovej fregaty Latouche-Tréville a obrannej protivzdušnej fregaty Forbin, najsilnejšie vyzbrojené bojové povrchové jednotky francúzskeho námorníctva. Toto námorné zoskupenie označili Francúzi ako Surface Action…

Foto Ruská prítomnosť v Afrike rastie: Putin schválil novú námornú základňu v Sudáne – lode budú mať imunitu

Rusko, 17. november 2020 (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin prikázal vytvoriť v africkom Sudáne technickú základňu pre námorníctvo. Dokument s jeho nariadením bol publikovaný na oficiálnej stránke právnych informácií Ruska. Predseda ruskej vlády Michail Mišustin minulý týždeň schválil návrh dohody a nariadil, aby bola dohoda predložená hlave štátu na podpis "Prijať návrh vlády Ruskej federácie…

Foto Zase pokus vyhovieť USA: Taiwan začal s výstavbou prvej vlastnej ponorky

Taiwan, 15. november 2020 (AM) - Pre Taiwan to skutočne nie je ľahké, pokiaľ ide o hľadanie partnerov pre medzinárodný obranný program. Výmena jej 4 útočných ponoriek, z ktorých dve pochádzajú z konca druhej svetovej vojny a dve z polovice 80. rokov, je o to ťažšia, že jediná krajina, ktorá sa oficiálne…

Foto Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii       Rad prelomových robotických bezposádkových pozemných vozidiel Mission Master Autonomous – Unmanned Ground Vehicle (A-UGV), sa rozšíril o nového…

Foto Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúšali mechanizmy zbrane.   Lotos, ktorý má váhu…

Foto SVOS: Dvadsať rokov s Toyotou Land Cruiser

Česko, 27. november 2020 (AM) - Rok 2000 pre spoločnosť SVOS Přelouč znamenal počiatok novej významnej etapy v jej činnosti. Tento rok totiž bránu závodu opustil prvý pancierovaný automobil Toyota Land Cruiser, vtedy to bol model 100. V tom čase už mala spoločnosť SVOS veľa skúseností s konštrukciou, projektovaním a výrobou…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či nezačať s vlastnou výrobou balisticky odolných a bezpečnostných…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké média hovoria, že táto novinka „zatriasla celým svetom“   Skúšobný…

Video Rusko – Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.     Dolet rakety BrahMos bol zvýšený na viac ako 400 kilometrov.…

Foto Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Foto Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj proti nemeckým tankom. Vyzbrojení…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazstvo.   Prečo ľudia tak zveličujú význam svojho štátu…

Foto Viete, že … osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, že je to svojrázna, hoci nevyhlásená vojna.   Keď…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labouristické…

Foto Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy – budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Video Nová audio relácia Generálny štáb prináša rozhovor s Petrom Švecom o zbrojárskom priemysle na Slovensku

Slovensko, 22. november 2020 (AM) - Vitajte v našej novej audio relácii GENERÁLNY ŠTÁB. Vidíme ako vlády utrácajú astronomické sumy na nové zbrane a vývoj ešte novších, sofistikovanejších a ničivejších než sú tie aktuálne.   V prvom diele našej audio relácie sme sa preto rozprávali s plukovníkom vo výslužbe Ing. Petrom Švecom o týchto…

Foto Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov

Slovensko: 18. november 2020 (AM) -Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament vtedy 25. októbra schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel…

Foto Verejná výzva k slovenským vojakom: Ste z ľudu, ste jednými z nás. Nedajte sa zneužiť a vmanipulovať do protiústavných činov!

Slovensko, 13. november 2020 (AM) - Iniciátor vzniku slovenskej armády, plukovník Generálneho štábu vo výslužbe Peter Švec zverejnil výzvu všetkým slovenským vojakom:   Vojaci, poddôstojníci, práporčíci, dôstojníci všetkých druhov Ozbrojených síl SR, obraciam sa na vás ako vysoký dôstojník, dnes vo výslužbe, ktorý sa už v roku 1989 nebojácne vyslovil za…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…