Francúzsky samopal Famas – moja bojová skúsenosť

.

Slovensko, 3. august 2020 (AM) – Pre vysvetlenie, FAMAS som používal počas celej mojej aktívnej služby 8,5 roka v Cudzineckej légii. Skúsenosti s touto zbraňou preto vychádzajú po jej dlhoročnom používaní v tých najrôznejších situáciách a podmienkach. Preto aj názor odborníkov spoza stola môže byť odlišný.

 

Vojenskú terminológiu som tiež spoznal až vo Francúzsku a preto v mojich prekladoch môžete nájsť pravdepodobne celú radu iných, než príručkových výrazov na ktoré ste zvyknutí. Bojovník trénuje, prípadne bojuje, aby dokázal svoju užitočnosť v obore. Tí, čo vytvárajú príručky zase píšu a ohromujú nás svojimi znalosťami o tom, kde má byť aká čiarka v texte, prípadne že “PATRÓN” sa nepoužíva.

 

Týmto nechcem dehonestovať teoretikov, pretože oni si robia svoju prácu, teda píšu a strážia si svoj priestor, v ktorom pôsobia a sú v ňom dobrí, ak sa bavíme o písaní. Na ich bojovom poli sa preto moje, alebo príspevky iných bývalých vojakov s reálnymi skúsenosťami so zbraňami v praxi môžu líšiť tak ako by sa ich pohyb po bojisku líšil od nášho pohybu po bojisku.

 

Preto viac ocením, ak namiesto osočovania za možný nesprávny preklad do slovenčiny, radšej napíšete, ako sa to povie správne v slovenskej terminológii. S istotou tiež viem, že v dnešnom článku je celá rada názvov (termínov), ktoré netuším ako ich povedať po slovensky. A to je dôvod, prečo tu nájdete francúzske výrazy.

 

.

(1) Partie en plastique souple de la crosse, rôle d’amortisseur
(2) Crosse amovible du FAMAS
(3) Appuie-joue mobile (permet de passer d’un FAMAS pour droitier à un FAMAS pour gaucher)
(4) Ensemble mobile. Fenêtre d’éjection des étuis
(5) Goupilles à démontage rapide
(6) Bipied
(7) Poignée garde-main (support du viseur et du guidon)
(8) Levier d’armement
(9) Alidade de visée pour les tirs de grenade (alidade de tir tendu)
(10) Bague support de grenade
(11) Cache flamme
(12) Canon
(13) Sélecteur de tir 3 positions: Sûreté, rafale, coup par coup
(14) Queue de détente
(15) Bouton d’éjection du chargeur
(16) Chargeur (ici, chargeur PCL)
(17) Numéro de série de l’arme
(18) Boitier de mécanisme et bouton sélecteur (limitateur) rafale de 3 ou illimitée
(19) Anneau pour sangle de transport

 

.

 

Prvý kontakt s FAMAS-om

Prvý krát som ho zazrel niekde v Aubagne, v centrále Cudzineckej Légie keď som tam prišiel v marci 91. Moc som tej zbrani nerozumel, vyzerala ináč, než známy Kalašnikov, alebo Československé modely samopalov.

 

.

Ale o niekoľko týždňov neskôr sa stal FAMAS takmer mojou súčasťou. Okrem iného popisujem to v mojich Zápiskoch. Jeho zvláštny tvar bol súčasne pútavý a neustále ma nútil si ho obzerať vždy keď som ho neskôr držal.

 

.

 

FAMAS v rukách

Jeho vzhľad môže spôsobovať celkom dosť otázok. Hlavne ak je človek zvyknutý na zbrane typu Kalašnikov, ktoré sú solídne, doplnené drevom a majú inú filozofiu. Moje prvé pocity, keď som ho videl prvý krát boli, priznám sa dosť čudné. Nevedel som si totiž predstaviť ako taký samopal môže vydržať výcvik a hlavne potom reálne používanie v teréne keď má toľko plastových doplnkov.

 

Umelý dojem (na prvý, ale aj druhý pohľad) ktorým pôsobil v nás vzbudzoval úsmev v porovnaní s Kalašnikovom. Bol som jeden z tých, ktorí sme sa nad ním skutočne veľmi čudovali a niekedy smiali. My z východných krajín sme boli zvyknutí na solídne veci a zbrane. Preto predstava, že samopal je plastový nás dokázala dobre pobaviť.

 

 

.

V základnom výcviku sme ho mali prvý mesiac v každodennom užívaní. Následné 3 mesiace to zostalo už len v intenzívnom užívaní asi 3-4x do týždňa. Prvý mesiac sme s ním robili takmer všetko počas dňa. FAMAS bol náš spoľahlivý spoločník. Zo začiatku zavadzal pri každom pohybe. Ale to sa postupne vytratilo s jeho celodenným používaním. Dokonca sme jedávali s FAMASOM na chrbáte.

 

.

 

Jeho takmer každodenné používanie mi začalo meniť názor naň. Bol ľahký, ľahko vymeniteľné súčiastky, alebo komponenty z neho robili síce niečo ako lego skladačku, ale malo to aj svoje výhody. Keď bolo treba vymeniť nejakú externú časť, napríklad “LA CROSSE”, objednali len tento diel a výmena trvala asi 12 sekúnd aj s prevlečením “LA BRETELLE”.

 

“LA CROSSE”

 

Tieto výmeny sa diali zvyčajne v “ARMURERIE” (sklad zbraní), kde sa drobné opravy do istej úrovne diali priamo tu. K takým patrila aj prípadná výmena opotrebovanej súčiastky ak tak zodpovedný správca usúdil. Len pre doplnenie chcem napísať, že za 8 a pol roka služby som nevidel ani jeden zlomený FAMAS priamo v teréne pri cvičení, alebo misii. Určite sa to mohlo stať, osobne som však nič také nevidel.

 

.

 

Nosenie (prenášanie) zbrane

FAMAS sme prevážali buď v špeciálnych malých kontajneroch pre zbrane. To boli prípady, keď sme išli na niektoré misie a všetky zbrane boli prevážané zvlášť. Obzvlášť misie prítomnosti (missions d’assistances). Ale mohlo to byť aj ináč, záležalo od rozkazov. FAMAS sa dal nosiť aj v ruke a najpohodlnejšie ho bolo niesť za jeho POIGNEE GARDE MAIN (7). Tak sme ich nosili napríklad keď sme ich išli odovzdávať do “armurerie” (sklad zbraní / zbrojnica?)

 

.

 

Ďalšia možnosť bola ho niesť na pleci. Takto sa nosil napríklad počas hliadkovania v bezpečných zónach, keď pravdepodobnosť nutnosti jeho použitia bola kvázi nulová. Krížom cez telo sme ho nosili vždy pri cvičeniach, alebo dlhých pochodoch. Mohli sme ho ľahko presúvať z polohy do inej a tak nenechať unaviť len jednu časť tela. Pre ešte lepšiu maniabilitu mala “bretelle” na FAMAS-e možnosť sa akoby ešte rozopnúť a zväčšiť o ďalší element. Ten relatívne na tesno oblepil časť okolo krku, pod pazuchu a cez plece, tak vytvoril akoby veľké oko na ktorom odvisol FAMAS na zostávajúcej časti “LA BRETELLE”: Tým sme získali takmer neobmedzenú maniabilitu zbrane, ale museli sme ju v tomto prípade takmer stále držať v ruke pretože odvisnutá vedľa tela narážala o stehno, prípadne koleno a tak sa s FAMASOM nedalo kráčať.

 

.

 

Nosiť zbraň na krátko je veľmi využívaný spôsob pri misiách, kde je zvýšená možnosť jej použitia. Aktuálne vo FR hliadkujúci vojaci, alebo počas hocijakej misie v zahraničí ako na obrázku.

 

.

 

Príprava na prvé streľby

Streľbe s reálnymi nábojmi predchádzala inštruktáž o tom ako zbraň držať pri rôznych činnostiach, ako ho nosiť aby bol čo najpohodlnejšie zavesený a podobne. A v tom bol FAMAS tiež veľmi dobrý. Najskôr sme sa preto naučili o ňom niekoľko základných papierových informácii, ktoré sme si spomenuli v minulom dieli. Ďalšie veľmi dôležité veci sa týkali bezpečnosti pri streľbe s ostrou muníciou. Preto každý z nás sme boli podrobne inštruovaní o bezpečnostných prvkoch FAMAS-u, ale aj o tom, ako sa s nabitou zbraňou pohybovať, ako ju nosiť a podobne. Pri výcviku sa veľmi dbá na bezpečnosť vojaka a jeho okolia.

 

Potom sme sa naučili ho rozložiť a zložiť pre potreby jeho vyčistenia po streľbe. Súčasťou strelieb je správne držanie zbrane počas streľby. Vedieť dýchať pri streľbe je veľmi dôležité. Moji inštruktor nás učili pevne držať zbraň tak, že nám položili mincu 5FRF (vtedy boli ešte Francúzske franky) na koniec kanóna a mali sme tak stisnúť spúšť, aby minca zostala na kanóne. Samozrejme, že to bolo bez streľby. Vedieť správne dýchať, zamieriť, zadržať dych a vystreliť sa vojak najlepšie naučí v praxi. Tej sme mali za mojich čias skutočne dosť.

 

Po týchto administratívnych stretnutiach s FAMAS-om sme boli pripravení ísť na ostré streľby. Po prvý krát v krytej strelnici atď. FAMAS už som mal omáknutý, ale skúsenosť so streľbou ešte žiadnu ak nepočítam streľbu so slepými patrónmi.

 

Vďaka jeho niekoľkým možnostiam mierenia (denne, pološero, šero, slabá viditeľnosť …) nebol problém vybrať to správne pre aktuálne svetelné podmienky. Jednotlivé mieridlá sa dali nastaviť tak, aby každý strelec mal ten svoj FAMAS nastavený presne podľa svojich potrieb. Tieto nastavenia sa však robili vždy, keď vojak dostal iný, ešte nenastavený FAMAS. To sa dialo zvyčajne pri zmene Regimentu, alebo Compagnie, alebo jednoducho keď prišiel nový legionár a bol mu pridelený jeho FAMAS. Každý mal svoje zreteľne viditeľné výrobné číslo, viditeľné na kovovej časti komory pre zásobník.

 

.
.
.
.

 

 

NASTAVENIE MIERIDIEL

Mieridlá FAMAS-u sa dajú nastaviť na smer a na výšku. Pri prvej streľbe nejde o to, kde strelec trafil, ale o rozptyl zásahov v cieli. Čím bol menší, tým bol strelec lepši a nastavenie mieridiel umožnilo to, aby strelec triafal čo najbližšie k stredu terča.

 

.

 

 

Určíme stred rozptylu, zmeriame ho (ak máme čím) a nastavíme “guidon” podľa potreby. Pre nastavenie výšky urobíme podobné kroky s “porte-oeilleton” (mieridlo bližšie k oku).

 

 

FAMAS je ľahko upraviteľný pre praváka, alebo ľaváka. To je jedna z najzákladnejších nastavení strelca ľavák / pravák. To sa dalo hravo nastaviť zmenou pozície “extracteur”, ktorý vyťahoval nábojnice z komory po vystrelení na správnu stranu, aby nezranil strelca. Po nastavení “extracteur” si strelec nasadil “appui-joue” (3) podla toho či bol ľavák, alebo pravák.

 

.

 

Pre zvýšenú stabilitu počas streľby sú na FAMAS-e 2 nezávislé nožičky. Tie sú ľahko otvoriteľné, prípadne odmontovateľné. Počas streľby si strelec mohol svoj FAMAS komfortne položiť na dvojnožku a zlepšiť tak stabilitu zbrane počas streľby.

 

.
.

 

Strieľať sa dá v zásade 3. spôsobmi.
1. jednou ranou
2. dávka 3 rán
3. nekonečná dávka (ako dlho drží spúšť, tak dlho strieľa až do vystrieľania všetkých nábojov. To sa dalo hravo urobiť vďaka 2 komponentom. “Sélecteur de tir” na “boîtier mécanisme” a “la sûreté”. Prvým sme vybrali či chceme strieľať dávku 3, alebo nekonečno a so “sûreté” sme vybrali či 1, alebo dávku. Kombináciou týchto nastavení sme mohli strieľať 3. spôsobmi. Nastavenie bolo veľmi jednoduché a aj rýchle. Samozrejme istá prax bola potrebná, ale hravo to každý zvládol.

 

 

.

Prvé streľby

Prvé streľby sa odohrali v strelnici v ideálnom prostredí pre strelca. Optické podmienky vytvorené umelým osvetlením mne osobne moc nevyhovovali. Nastavenie mojej zbrane bolo preto dosť obtiažne urobiť tu, nakoľko rozptyl zásahov v terči bol príliš veľký. Musel som počkať na streľbu v teréne, kde sa mi podarilo mieridlá správne nastaviť, čo sa okamžite odrazilo na kvalite streľby a počte zásahov do terča.

 

Osobná úspešnosť zásahov do terča v reálnom prostredí bola neporovnateľne vyššia ako v umelom prostredí uzavretej strelnice. Nikto mi na to nedokázal odpovedať, preto si myslím, že išlo možno viac o to, ako reagovali moje oči na skutočné a umelé svetlo. Iným slovami v reálnych podmienkach som doslovne exceloval čo nebol prípad v uzavretej strelnici.

 

FAMAS som spoznal zatiaľ v cvičných prostrediach buď v zatvorenej strelnici, alebo na cvičisku. Streľba s neho bola veľmi príjemná. Zvuk zbrane počas streľby mne osobne veľmi sadol a radšej som strieľal bez štupľov do ucha. Streľba s nimi mi osobne vadila a zhoršovala presnosť zásahu. Táto záležitosť je však moja osobná a s FAMAS-om nemá nič spoločné. VIDEO Cvičná streľba

 

Streľbu granátov si predstavíme v ďalšej časti. Na záver 2. dielu ešte poznamenám tiež veľmi jednoduchú výmenu zásobníka. Malý jazýček (viď obrázok) umožnil prirodzeným tlakom smerom dole (od zbrane) s jedným prstom zásobník uvoľniť a rukou kľudne vytiahnuť. Ďalší zásobník sa len zasunul. Nevýhodou bolo to, že pre pokračovanie streľby bolo treba opäť natiahnuť.

 

FAMAS ma už po pár týždňoch takmer každodenného používania už počas výcviku presvedčil, že je to veľmi dobrá zbraň. Možno si vyžadoval zvýšenú pozornosť pri údržbe, ale jeho iné kvality, obzvlášť presnosť streľby bola fantastická. Veľmi som si ho obľúbil a vždy som sa tešil na ďalšiu skúsenosť s ním, hlavne pri streľbe v otvorenom / reálnom prostredí, kde som s FAMAS-om dokázal ako jeden z mála strelcov bez ďalekohľadu trafiť 7 / 10 rán do terča na vzdialenosť približne 400 m, čo bola vzdialenosť ďaleko nad rámec bežných strelieb.

 

V ďalšom dieli si FAMAS predvedieme počas streľby granátov (AP/AV), popíšem aj niekoľko skúseností z používania FAMAS-u počas misii a rozoberieme ho na súčiastky.
Adam Riečanský


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Čína demonštruje námornú silu – prvýkrát nasadila súčasne obidve svoje lietadlové lode na spoločné cvičenia

Čína, 25. september 2020 (AM) - Čínske ministerstvo obrany oznámilo, že jeho dve lietadlové lode Liaoning a Shandong absolvovali samostatné cvičenia. Manévre sú považované za reakciu na rastúci tlak Washingtonu na námornú aktivitu Pekingu v Juhočínskom mori.   Hovorca ministerstva Tan Kefei uviedol, že akcie oboch lodí boli zamerané na testovanie…

Foto V Centre výcviku Lešť prebieha výcvik vojakov aktívnych záloh

Slovensko, 25. september 2020 (AM, MO SR) - V centre výcviku Lešť aktuálne prebieha výcvik vojakov zaradených do aktívnych záloh, ten zajtra ukončí 43 frekventantov zo Ženijného práporu v Seredi. Od včerajšieho dňa sa k nim pripojilo aj 16 vojakov aktívnych záloh z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, ktorí sa neskôr presunú do Výcvikového…

Foto Politológ Satanovskij vysvetlil čo Putinovi bráni vo vyslaní vojakov do Berlína

Rusko, 25. september 2020 (AM) - Politológ Jevgenij Satanovskij povedal, prečo ruský prezident Vladimir Putin nechce kvôli situácii okolo výstavby plynovodu Nord Stream-2 pristúpiť k extrémnym opatreniam proti Európskej únii. V rámci služby Teletype.in sa expert vyjadril k nedávnemu útoku šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen na základe prípadu údajnej „otravy“…

Foto V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na 600 rokov väzenia za pašovanie migrantov

Grécko, 25. september 2020 (AM) - V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na celkovo 600 rokov väzenia za prepravu nelegálnych migrantov. Oznámil to Ivan Melnikov, viceprezident ruskej pobočky Medzinárodného výboru na ochranu ľudských práv.     Podľa RT boli Aleksej Igumnov a Nikita Šatalov uznaní vinnými z prepravy nelegálnych migrantov. "Táto…

Foto V Líbyi sa zrútil vrtuľník s bojovníkmi ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner

Líbya, 24. september 2020 (AM)  - V stredu sa zrútil vrtuľník v strednej časti Líbye neďaleko vojenskej leteckej základne Al-Jufra, jednej z hlavných základní líbyjskej národnej armády generála Haftara. Podľa televízneho kanálu Al Jazeera s odvolaním sa na vlastné zdroje boli na palube bojovníci z ruskej súkromnej vojenskej spoločnosti PMC Wagner.  …

Foto Stíhačka Su-30SM, ktorá spadla predvčerom, mohla byť náhodne zostrelená inou stíhačkou

Rusko, 24. september 2020 (AM) - Multifunkčnú stíhačku Su-30SM, ktorá spadla 22. septembra neďaleko Tveru, podľa predbežných údajov náhodne zostrelil ďalší stíhač počas cvičenia. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj v záchranných službách.   Podľa predbežnej verzie bolo lietadlo náhodne zasiahnuté výstrelom z druhej stíhačky zúčastňujúcej sa na výcviku. Na…

Foto Putin hovoril o plánoch vytvoriť zbraň budúcnosti

Rusko, 23. februára 2020 (Sputniknews) - Rusko bude pokračovať v modernizácii svojich ozbrojených síl s tým, aby sa mohli využívať najnovšie druhy zbraní a vojenskej techniky. Na dnešnom koncerte Ministerstva obrany RF, venovanom oslavám Dňa obrancov vlasti, Vladimir Putin zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v modernizácii technického vybavenia svojej armády a…

Video Bojové vozidlo Zetor Gerlach s certifikáciou protimínovej odolnosti na úrovni 8 kg TNT potvrdil možnosť vývoja ešte odolnejšej verzie

  Schrobenhausen/Bratislava (28.11.2019) - Potvrdené. Taktické obrnené vozidlo ATV Zetor Gerlach 4x4 úspešne absolvovalo certifkačné testy protimínovej odolnosti. Tie potvrdili deklarované parametre na najvyššej úrovni ochrany v tejto triede vozidiel. Pod kabínou, ako i pod nápravou vozidla sa v súlade s metodikou NATO realizoval výbuch o sile 8 kg trhaviny –…

Video Carl-Gustaf s dlhším dostrelom

Raytheon Missile Systems a Saab Dynamics dokončili počiatočnú sériu riadených letových testov vývojovej munície Carl-Gustaf Munition (GCGM) - pre 84 mm nabíjateľný systém zbraní Carl-Gustaf. Štúdie pripravili pôdu pre demonštráciu schopností systému GCGM na jar roku 2020 v Spojených štátoch. Spoločné financovanie Raytheonom a Saabom je určené na použitie s odpaľovacími…

Foto GAZ-3344, dvojdielne terénne vozidlo, ktoré dokáže pokoriť každý, i ten najťažší terén

V ozbrojených silách RF sú aj vozidlá so schopnosťami prejsť terénom, v ktorom ľubovoľné iné vozidlo uviazne, zapadne alebo sa úplne utopí. Avšak tieto vozidlá idú vždy ďalej. Reč je o dvojdielnych kĺbových terénnych vozidlách GAZ-3344, ktoré sú považované z hľadiska sily za najvýkonnejšie spomedzi všetkých cestných vozidiel. Tieto pásové dvojdielne „snehomočiarochody“ dokážu…

Foto Video: Pobrežný komplex Bastion spúšťa raketu Onyx

Pobrežný komplex Tichomorskej flotily po prvý raz v histórii spustil raketu Onyx na Čukotke Po prvýkrát v histórii posádka pobrežného komplexu Bastion v tichomorskej flotile vypustila z územia autonómnej oblasti Čukotka raketu Onyx. Let rakety bol normálny. Raketa úspešne zasiahla cieľ vo vzdialenosti viac ako 200 kilometrov. Vypustenie rakety Onyx…

Foto Novinky na MAKS – 2019, alebo čím sa pochválilo Rusko

V Podmoskovsku sa konala v dňoch 27. augusta až 1. septembra 2019 už tradičná výstava venovaná letectvu a kozmu, MAKS. Zvláštnosťou tej tohtoročnej bolo, že po prvýkrát bola jej spoluorganizátorom aj Čína, pre ktorú sa výstava MAKS stala skvelou reklamnou príležitosťou – mohla tu predstaviť najnovšie úspechy vlastného leteckého a kozmického priemyslu.…

Video Puška Perun 15 – český klon populárnej platformy AR15

Česko, 22. september 2020 (AM) - Puška od známej českej firmy Perun, už v nízkej cenovej hladine ponúka množstvo prvkov, ktoré zväčša majú konkurenčné zbrane za dvojnásobnú cenu - nitridovaná za studena kovaná hlaveň s chróm molybdénom zaručuje dlhovekosť a vynikajúcu presnosť. Zatiaľ je možné si vybrať z 2 variant -…

Foto Prečo nemecká armáda vymieňa svoje útočné pušky HK G-36?

Nemecko, 20. september 2020 (AM) - Nemecká armáda prekvapivo uprednostnila útočnú pušku MK556 od spoločnosti C.G Haenel pred HK-416. Samopal HK G-36 od Heckler & Koch mohol zostať dlho v službe nemeckých ozbrojených síl [Bundeswehr], ak by počas ich účasti v Afganistane nezistili nepresnosť pri streľbe v horúcom počasí. Zaznamenané odchýlky…

Foto Osvedčené nemecké samopaly Heckler & Koch neuspeli v domácom tendri – vyhral východonemecký Haenel

Nemecko, 19. september 2020 (AM) - Prekvapivým krokom je, že Nemecko plánuje vyradiť svoju pušku Heckler & Koch G36 v prospech novej zbrane od menej známeho miestneho výrobcu C.G. Haenel. Rozhodnutie o budúcej útočnej puške zverejnilo 14. septembra 2020 nemecké ministerstvo obrany počas rokovania v berlínskom federálnom parlamente.   Zbraňou, ktorá…

Foto Bude mať Slovenská armáda slovenské pištole? Minister obrany sa dohodol so slovenským výrobcom Kuracinom

Slovensko, 11.september 2020 (AM)  - Spoločnosť GRAND POWER sa dostala na Slovensku do povedomia, ako výrobca ktorému z nepochopiteľných dôvodov zatvárali dvere pred spoluprácou Ministerstvo vnútra SR i Ministerstvo obrany SR, ktoré radšej nakupovali predražené produkty zo zahraničia.  Spoločnosť bola vylúčená z tendrov na prezbrojenie polície a armády, pretože podmienky súťaže stanovovali takú maximálnu dĺžku zbrane,…

Foto Zákaz olova v mokradiach – čo bolo schválené?

Slovensko, 5.september 2020 (AM, Legis Telum) -Združenie Legis Telum pridalo na svojom FB profile komentár k najnovšiemu Zákazu olova v mokradiach – čo bolo schválené? Priatelia, ako sme Vás už informovali, na včerajšom (3.9.2020 zasadnutí výboru REACH došlo k prehlasovaniu štátov V4 a hlasmi 18 členských štátov EU bol odsúhlasený zákaz…

Video Video: Kalašnikov uviedol na trh prvú “digitálnu brokovnicu”

Rusko, 27. august 2020 (AM) – Koncern Kalašnikov na odbornom fóre Armáda 2020 predviedol prvú smart zbraň v Rusku, ktorú je možné synchronizovať s mobilnými telefónmi.     Ide o prvú SMART brokovnicu s inovatívnym dizajnom. Vývoj je založený na spoľahlivej puške s hladkým vývrtom hlavne MP-155 s možnosťou synchronizácie s miniaplikáciami. Na…

Foto Čína demonštruje námornú silu – prvýkrát nasadila súčasne obidve svoje lietadlové lode na spoločné cvičenia

Čína, 25. september 2020 (AM) - Čínske ministerstvo obrany oznámilo, že jeho dve lietadlové lode Liaoning a Shandong absolvovali samostatné cvičenia. Manévre sú považované za reakciu na rastúci tlak Washingtonu na námornú aktivitu Pekingu v Juhočínskom mori.   Hovorca ministerstva Tan Kefei uviedol, že akcie oboch lodí boli zamerané na testovanie…

Foto V Centre výcviku Lešť prebieha výcvik vojakov aktívnych záloh

Slovensko, 25. september 2020 (AM, MO SR) - V centre výcviku Lešť aktuálne prebieha výcvik vojakov zaradených do aktívnych záloh, ten zajtra ukončí 43 frekventantov zo Ženijného práporu v Seredi. Od včerajšieho dňa sa k nim pripojilo aj 16 vojakov aktívnych záloh z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, ktorí sa neskôr presunú do Výcvikového…

Foto Politológ Satanovskij vysvetlil čo Putinovi bráni vo vyslaní vojakov do Berlína

Rusko, 25. september 2020 (AM) - Politológ Jevgenij Satanovskij povedal, prečo ruský prezident Vladimir Putin nechce kvôli situácii okolo výstavby plynovodu Nord Stream-2 pristúpiť k extrémnym opatreniam proti Európskej únii. V rámci služby Teletype.in sa expert vyjadril k nedávnemu útoku šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen na základe prípadu údajnej „otravy“…

Foto V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na 600 rokov väzenia za pašovanie migrantov

Grécko, 25. september 2020 (AM) - V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na celkovo 600 rokov väzenia za prepravu nelegálnych migrantov. Oznámil to Ivan Melnikov, viceprezident ruskej pobočky Medzinárodného výboru na ochranu ľudských práv.     Podľa RT boli Aleksej Igumnov a Nikita Šatalov uznaní vinnými z prepravy nelegálnych migrantov. "Táto…

Foto V Líbyi sa zrútil vrtuľník s bojovníkmi ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner

Líbya, 24. september 2020 (AM)  - V stredu sa zrútil vrtuľník v strednej časti Líbye neďaleko vojenskej leteckej základne Al-Jufra, jednej z hlavných základní líbyjskej národnej armády generála Haftara. Podľa televízneho kanálu Al Jazeera s odvolaním sa na vlastné zdroje boli na palube bojovníci z ruskej súkromnej vojenskej spoločnosti PMC Wagner.  …

Foto 50 statočných: Putin chce transformovať ruský obranný priemysel novou generáciou manažérov

Rusko, 23. september 2020 (AM) - Obranný priemysel v Rusku má osobitné postavenie v ekonomike a národnom priemyselnom prostredí. Nielenže je najväčším priemyselným zamestnávateľom v krajine, s takmer miliónom priamych a nepriamych spolupracovníkov, ale je tiež jedným z hlavných poskytovateľov devíz na medzinárodnom trhu, samozrejme po plyne a rope. Okrem toho…

Foto Čína demonštruje námornú silu – prvýkrát nasadila súčasne obidve svoje lietadlové lode na spoločné cvičenia

Čína, 25. september 2020 (AM) - Čínske ministerstvo obrany oznámilo, že jeho dve lietadlové lode Liaoning a Shandong absolvovali samostatné cvičenia. Manévre sú považované za reakciu na rastúci tlak Washingtonu na námornú aktivitu Pekingu v Juhočínskom mori.   Hovorca ministerstva Tan Kefei uviedol, že akcie oboch lodí boli zamerané na testovanie…

Foto V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na 600 rokov väzenia za pašovanie migrantov

Grécko, 25. september 2020 (AM) - V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na celkovo 600 rokov väzenia za prepravu nelegálnych migrantov. Oznámil to Ivan Melnikov, viceprezident ruskej pobočky Medzinárodného výboru na ochranu ľudských práv.     Podľa RT boli Aleksej Igumnov a Nikita Šatalov uznaní vinnými z prepravy nelegálnych migrantov. "Táto…

Foto Prichádza doba keď americká armáda bude musieť doháňať druhých

USA, 19. september 2020 (AM) - Otázka modernizácie Amerického námorníctva a vôbec jeho objemu sa dostáva na pretras na tie najvyššie miesta. Len samotný počet 355 lodí, ktoré chce Donald Trump poslať na vodu nebude stačiť Čínskej presile. Minister ozbrojených síl Mark Esper sa domnieva, že totiž počet vojenských lodí nebude…

Foto Tretia čínska lietadlová loď by mohla byť uvedená do prevádzky do konca roku 2020

Čína, 17.september 2020 (AM) - V najnovšej správe o čínskych vojenských kapacitách, ktorú nedávno predložil Kongresu Pentagón sa poznamenáva, že čínske námorníctvo je teraz s asi 350 loďami najväčšími námornými silami na svete proti iba 293 pre Americké námorníctvo. Ak však vezmete do úvahy tonáž, Spojené štáty sú stále vpredu ...…

Foto Počet fregát kráľovského námorníctva by sa mohol z rozpočtových dôvodov drasticky znížiť

Veľká Británia, 12.september 2020 (AM)  - Informácie o budúcnosti britských síl je v tejto chvíli potrebné brať s rezervou, pretože práve prebiehajú hĺbkové previerky, ktoré majú definovať nové strategické a vojenské priority Spojeného kráľovstva, ako aj preskúmanie verejných výdavkov.   Britská vláda môže podľa svojho zváženia tiež vyslať "sondy" na prieskum…

Foto Poľské námorníctvo si ponorkami zo Švédska výrazne zvýši svoje kapacity

Poľsko, 10.september 2020 (AM) - V rámci boja proti ruskému námorníctvu poľské ministerstvo obrany už dlhšie zvažuje možnosť získania dvoch použitých ponoriek triedy Södermanland od švédskeho ministerstva obrany. Rokovania o tejto otázke sa stanú skutočnejšími, keď švédske námorníctvo uvedie na trh nové ponorky triedy Blekinge vyrábané spoločnosťou SAAB.   Jednou z najdôležitejších…

Foto Raketový komplex Hermes dokáže zničiť nepriateľské tanky na vzdialenosť 100 km

  Rusko, 20. september 2020 (AM) – Na Medzinárodnom vojensko-technickom fóre Armija-2020, ktorý sa konal v Kubinke (Rusko) v dňoch 23. až 29. augusta 2020, bol po prvýkrát pred odbornou i laickou verejnosťou predstavený ruský raketový komplex Hermes. Raketový komplex vyvíja tulská AO Konštrukčná kancelária pre vývoj a výrobu prístrojov A.G. Šipunova patriaca…

Foto Česko ide vynoviť tanky T-72 za jednu miliardu korún

Česko, 16.september 2020 (AM) - V pondelok 14. septembra uzavrel námestník ministra obrany pre riadenie sekcie vyzbrojovania a akvizícií českého ministerstva obrany Lubor Koudelka a za dodávateľa VOP CZ, sp, Šenov u Nového Jičína, riaditeľ podniku Radovan Putna a obchodný riaditeľ Martin Krupa, zmluvu na technické zhodnotenie tanku T-72M4CZ s plnením…

Video Putin: Budovanie ruských tankov je moderné a špičkové odvetvie obranného priemyslu. Video

Rusko, 15. september 2020 (AM) - Prezident pripomenul, že vďaka talentovaným vedcom, inžinierom a vojenským špecialistom sa Rusko stalo jedným z uznávaných svetových lídrov v oblasti výroby tankov.   Video: Ozbrojené sily Ruskej federácie oslavujú Deň tankistov:   Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal pracovníkom a veteránom národného priemyslu výroby tankov k ich…

Video Video: V Rusku predstavili vysokorýchlostné obrnené vozidlo Strela

Rusko, 13.september 2020 (AM)  - Strela bola predstavená výstave Armija 2020. Hmotnosť vozidla je 4,7 tony, čo je dvakrát menej než u vozov Tiger. Strela má rovnakú balistickú ochranu, ktorá vydrží výstrely z automatov AK-74, AKM a pušky SVD. Maximálna rýchlosť na ceste dosahuje 155 km za hodinu.     Ochrana vozidla proti mínam a granátom…

Foto Kúpi Poľsko výrobu kórejského tanku K2 Black Panther?

Poľsko, 12.september 2020 (AM)  - Nie, nehovoríme o ďalšom pokračovaní rozprávky Black Panther od Marvela, ale o projekte vstupu Poľska do Juhokórejského projektu tohto tanku.   Vlani vo februári prezident Emmanuel Macron počas svojej oficiálnej návštevy Poľska naznačil, že Paríž a Berlín môžu prijať Varšavu do programu MGCS, ktorý má v…

Foto Maďarsko si objednalo 218 bojových vozidiel Lynx za viac ako 2 miliardy eur od spoločnosti Rheinmetall

Maďarsko, 12.september 2020 (AM) - Maďarsko je prvou krajinou NATO a EÚ, ktorá si objednala novo vyvinuté bojové vozidlá pechoty Lynx spoločnosti Rheinmetall. Táto dôležitá dohoda predstavuje pre technologickú skupinu sídliaca v Düsseldorfe a jej inovatívny produkt kľúčový krok pre vstup na globálne trhy.   Maďarské ministerstvo obrany oznámilo, že si…

Foto V Líbyi sa zrútil vrtuľník s bojovníkmi ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner

Líbya, 24. september 2020 (AM)  - V stredu sa zrútil vrtuľník v strednej časti Líbye neďaleko vojenskej leteckej základne Al-Jufra, jednej z hlavných základní líbyjskej národnej armády generála Haftara. Podľa televízneho kanálu Al Jazeera s odvolaním sa na vlastné zdroje boli na palube bojovníci z ruskej súkromnej vojenskej spoločnosti PMC Wagner.  …

Foto Stíhačka Su-30SM, ktorá spadla predvčerom, mohla byť náhodne zostrelená inou stíhačkou

Rusko, 24. september 2020 (AM) - Multifunkčnú stíhačku Su-30SM, ktorá spadla 22. septembra neďaleko Tveru, podľa predbežných údajov náhodne zostrelil ďalší stíhač počas cvičenia. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj v záchranných službách.   Podľa predbežnej verzie bolo lietadlo náhodne zasiahnuté výstrelom z druhej stíhačky zúčastňujúcej sa na výcviku. Na…

Foto India sa vyzbrojuje pre konflikt s Čínou: Z USA objednáva 6 dronov MQ-9B Guardian na prieskum aj na útoky raketami

India, 24. september 2020 (AM) - Americký General Atomics nenechal na seba dlho čakať, kým sa spamätá zo sklamania z toho, že sa francúzsko-nemecký pár definitívne zaviazal k programu Eurodrone, a nie k ich MQ-9B Guardian. Defense Acquisition Council, orgán, ktorý potvrdzuje existenciu potreby vyžadujúcej dovoz vojenského vybavenia do Indii, práve…

Foto Američania chcú predávať „menej tajné“ lietadlá F35 menejcenným krajinám

USA, 24. september 2020 (AM) - Washington chce predať „menej tajné“ lietadlá F35 Spojeným arabským emirátom Po dosiahnutí dohody o normalizácii vzťahov medzi Abú Dabí a Jeruzalemom očakávali vodcovia Emirátov kladnú odpoveď na ich žiadosť o získanie stíhačiek F35 z USA. Podľa agentúry Reuters by Washington v skutočnosti zvážil predaj amerického…

Foto Lietajúca pevnosť – vojnový bombardér B-17 Flying Fortress bol objavený po rozmrazení ľadovca na Islande

Island, 23. september 2020 (AM) - Na Islande na ľadovci Eyafjallajökull na juhu ostrova sa objavili fragmenty bombardéra B-17 Flying Fortress, ktorý havaroval pred 76 rokmi, oznámil 23. septembra The Daily Mail. V správe sa uvádza , že 16. septembra roku 1944 americký bombardér, ktorý letel do Anglicka, po dotankovaní na islandskom letisku Keflavík,…

Foto V ruskej Tverskej oblasti sa zrútila stíhačka Su-30

Rusko, 23. september 2020 (AM) - Stíhacie lietadlo Su-30 havarovalo v ruskej Tverskej oblasti, posádka sa bezpečne katapultovala, na zemi nedošlo k poškodeniu majetku. Informuje o tom tlačová služba Západného vojenského okruhu. "Dvadsiateho druhého septembra v Tverskej oblasti pri plánovanom cvičnom lete havarovalo lietadlo Su-30 Západného vojenského okruhu," píše sa v správe.…

Foto Lietajúca pevnosť – vojnový bombardér B-17 Flying Fortress bol objavený po rozmrazení ľadovca na Islande

Island, 23. september 2020 (AM) - Na Islande na ľadovci Eyafjallajökull na juhu ostrova sa objavili fragmenty bombardéra B-17 Flying Fortress, ktorý havaroval pred 76 rokmi, oznámil 23. septembra The Daily Mail. V správe sa uvádza , že 16. septembra roku 1944 americký bombardér, ktorý letel do Anglicka, po dotankovaní na islandskom letisku Keflavík,…

Foto Ako si ZSSR za dve sekundy otvoril Bosporský prieliv pre sovietske lode

Rusko, 15. september 2020 (AM) - Počas stáročnej histórie Turecko opakovane narážalo hlavu do Ruska. A zakaždým prehralo s drvivým skóre. Dospelo to až k tomu, že vojská Alexandra II. sa zastavili len pár kilometrov od Konštantínopolu a iba cárova nerozhodnosť a závisť predkov súčasných vodcov NATO zastavili vtedajší chod dejín.   Pozoruhodné…

Video Donecká republika si pripomína druhé výročie zabitia jej prezidenta – Alexandra Zacharčenka. Video

Doneck, 31. august 2020 (AM) - Najvyšší predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko zahynul pred dvoma rokmi pri výbuchu v meste Doneck. Z atentátu boli obvinení ukrajinskí diverzanti a s nimi spojené osoby.  Alexander Zacharčenko zahynul pri výbuchu v kaviarni. Spolu so 42-ročným lídrom prišiel o život aj jeho bodyguard a ďalších dvanásť ľudí…

Foto Londýn odtajnil správu o úlohe tajných služieb Mi-6 a CIA pri puči v Iráne v roku 1953

USA, 29. august 2020 (AM) - Británia odtajnila správu o úlohe MI6 a CIA pri štátnom prevrate v Iráne v roku 1953. Rezident britskej spravodajskej služby MI6, ktorý velil operácii, nazvaný Ajax, informoval Londýn, že britské spravodajské služby potrebovali roky, aby presvedčili Spojené štáty, aby sa zúčastnili na štátnom prevrate. Medzitým sámotná MI6…

Foto Tri najdrahšie ruské zbrane

Rusko, 24. august 2020 (AM) - Článok vychádza z údajov zverejnených v 2018 a preto sa môžu nájsť odchýlky. Ako aj v iných končinách sveta aj v Rusku bolo treba siahnuť poriadne do vrecka, aby sa mohli účinne brániť v mori, na zemi aj vo vzduchu. Tri predstavené zbrane tu, sú…

Foto VHÚ získal od Českej zbrojovky dve unikátne pištole z edícií Republika a Anthropoid

Česko, 19. august 2020 (AM, MO ČR) - Riaditeľ Vojenského historického ústavu Praha brigádny generál Aleš Knížek prevzal od zástupcov spoločnosti Česká zbrojovka as Uherský Brod dve úplne unikátne pištole, vyrobené v tomto českom zbrojárskom podniku. Jedná sa o pištoľ z limitovanej edície CZ 75 Republika s poradovým číslom 1928 a o…

Foto Ďalší útok na legálnych držiteľov zbraní v USA: Tentoraz žaloba za údajné zlé hospodárenie s financiami

USA, 8.august 2020 ( AM ) - Generálna prokurátorka štátu New York podala žalobu s cieľom rozpustiť americkú Národnú asociáciu vlastníkov zbraní (NRA) za údajné zlé hospodárenie s financiami. Podľa Letitie James organizácia odviedla milióny dolárov jej lídrom, vrátane výkonného riaditeľa Waynea LaPierra, pre ich osobné použitie. Informuje o tom spravodajský…

Foto Smer-SD navrhuje ďalšie zbraňovú amnestiu

Slovensko, 6. júl 2020 (AM) - Poslanci opozičného Smeru-SD navrhujú zaviesť ďalšiu zbraňovú amnestiu. Platiť by mala od 1. novembra tohto roka do konca apríla 2021. Do Národnej rady (NR) SR predložili novelu zákona o strelných zbraniach a strelive. Jej cieľom má byť zníženie počtu nelegálne držaných zbraní, ako aj prípadná…

Foto Vojaci osadili v obci Zubné náhradné premostenie, ktoré nahradí strhnutý most

Slovensko, 28. jún 2020 (AM, MO SR ) - Príslušníci Ozbrojených síl SR dnes v obci Zubné zabezpečili náhradné premostenie, ktoré nahradí strhnutý most a opäť spojí časti obce. Mostovka Ozbrojených síl SR bude v obci tak dlho, ako to bude potrebné.   „Naši vojaci odvádzajú v rámci domáceho krízového manažmentu…

Foto Európska komisia opäť zneužíva svoje právomoci voči držiteľom zbraní

Česko, 22. jún 2020 (AM) - Členské štáty EÚ už dvakrát vyrazili dvere s právne paškvilnými návrhmi Európskej komisie na zákaz olova, avšak úradníci EK, pripravili tretí návrh s kozmetickými zmenami, kde opäť totálne prekračujú svoje právomoci a kompetencie nariadenia EÚ REACH. Pred mesiacom pán europoslanec  Tomáš Zdechovský  podal sťažnosť na postup Európskej komisie,…

Foto Satanovskij: Rakva sa zatvorila. Ako Amerika zabránila vyšetreniu havárie malajzijského boeingu MH17

Rusko, 21. jún 2020 (AM, Inforuss) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij verí, že potom, čo Spojené štáty odmietli priniesť satelitné snímky na haagsky súd v prípade MH17, nebude sa Rusko vôbec báť rozhodnutia, píše najnovšie vydanie PolitPazl.   Na základe vyšetrovania havárie malajzijského boeingu, došlo len k malej nádeji na objektívne…

Video Europoslanec Uhrík k občianskej vojne v USA: Takto vyzerá šikana! Dokázali by vás prinútiť na ulici kľaknúť si a ospravedlňovať sa? Video

Slovensko, 20. jún 2020 (AM) - "Západné protesty "proti rasizmu" sú v duchu rôznych majdanov a protestov "za slušné Slovensko" liberálnymi demokratmi umelo živené a bičované až do krajnosti. Pripomínajú skôr občiansku vojnu. V druhej časti tohto videa upozorňujem na to, kam až môže nezvládnutá multikultúrna spoločnosť zájsť. Chráňme si preto…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…

Foto Slovenskí športoví strelci získali v histórií Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby najviac medailových umiestnení.

Prvý septembrový týždeň sa v hlavnom meste Srbska v Belehrade konal EUROPEAN HANDGUN CHAMPIONSHIP 2019, ktorý sa skončil pre Slovensko výnimočne úspešne a naši športoví strelci získali v histórií Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby najviac medailových umiestnení: Zlaté medaily získali: SHOOT OFF - Production Senior - Marián Vyšný SHOOT OFF -…