Voere X3                     / zdroj: armory.sk
Aktuality, Ručné zbrane a výstroj,

VOERE X3 MULTIKALIBER

Pre rok 2019 je pripravená nová, v poradí druhá generácia vlajkovej lode spoločnosti Voere, ktorou je model X3. Nejedná sa o žiadne prevratné revolučné zmeny, pre ktoré napokon ani nie sú dôvody – zbraň je takmer dokonalá. Ale sú určité detaily, ktoré v dôsledku evolučných zmien, ale aj skúseností z praxe je možné vylepšiť.


Najmarkantnejšou zmenou je použitie nových zásobníkov s väčšou dĺžkou, predĺžených o 1,5mm. Dlhšie zásobníky dokážu poňať i strelivo v kalibri  .408 Chey Tac laborované podľa normy C.I.P.. Tieto náboje sú dlhšie a staršie zásobníky by mali problém so spoľahlivosťou podávania munície do nábojovej komory. Nové zásobníky pre ráž .308 Win sú zhotovené z odolného polyméru redukujúceho celkovú hmotnosť zbrane. Kompatibilita starších zásobníkov a nových zbraní alebo opačne nie je zaručená.
Druhou zmenou je použitie nových pištoľových pažbičiek. Ich nový dizajn ich robí rovnako vhodnými pre ľavákov i pravákov. Nové pažbičky majú dutinu pre základné čistenie.
Polymérová vymeniteľná ochranná vložka je treťou zmenou. Táto je použiteľná i pre staršie zbrane prvej generácie. Vložka je ochranou pri nešetrnom odnímaní a zakladaní záveru do zbrane.

Spoločnosť Voere založená v roku 1948 so sídlom v rakúskom Kufsteine sa okrem výroby dlhých zbraní zaoberá precíznym obrábaním kovov a zhotovovaním produktov i nástrojov. Rovnako sa zaoberá návrhom, dizajnovaním a následnou výrobou kovových dielov podľa požiadavky. K výrobe využíva najmodernejšie postupy, CAD/CAM programovanie a CNC obrábanie. Všetky tieto skúsenosti a prax z presného obrábania kovov sú premietnuté do výroby zbraní, pričom Voere sa darí dosahovať mikrónovú presnosť vyrobených dielov.

Okrem vynikajúcej zručnosti a schopností v presnej strojárenskej výrobe Voere disponuje ťažko napodobiteľnou tvorivou invenciou a netradičným prístupom k danému problému.  V roku 1990 Voere si nechal patentovať elektronický iniciačný mechanizmus nahrádzajúci klasický mechanizmus zahŕňajúci spúšť, bicie kladivo a úderník. Okrem nízkej hmotnosti je eliminovaný odpor spúšte ako aj oneskorenie medzi stlačením spúšte a výstrelom. Navyše patent zahŕňal i beznábojnícové strelivo kalibru 5,7×26. Pomerne často využívanou špecialitou od Voere sú karbónové hlavne s centrálnou časťou nesúcou samotný vývrt z nehrdzavejúcej ocele. Tieto hlavne majú oproti bežným výrazne redukovanú hmotnosť a samozrejme 100% rezistenciu voči vonkajšej korózii.

Voere X3 prvýkrát predstavená  je zbraň z kategórie najmodernejších odstreľovacích a taktických pušiek, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou modularity. Kvalita zbrane sa prejavila i v porovnávacom výberovom konaní nemeckého Bundeswehru na novú pušku G29, keď v procese testovania a porovnávania moderných odstreľovačiek Voere postúpila do finále v konkurencii zbraní ako Accuracy International  AX, Sako TRG M10, Remington MSR  alebo Unique Alpine  TPG 3.

Okrem iného ide o multikalibrovú zbraň, u ktorej je možné výmenou hlavne, zásobníka a hlavice záveru vytvoriť zbraň v guľových kalibroch .308 Winchester, .300 Wichester Magnum, .338 Lapua Magnum  a .408 Chey Tac či dokonca brokovom kalibri 12/76. K výmene je potrebné uvoľniť celkovo 4 imbusové skrutky, dve umiestnené na spodnej časti a dve na ľavej strane tela zbrane zhotovenej z ľahkých kovov. Zámena kalibru je veľmi jednoduchá a podľa redaktorov Calibru je zrealizovateľná do 5-tich minút.

Samotné telo z odolnej hliníkovej zliatiny má veľkoryso dimenzované rozmery, hrubé steny a oceľovými vložkami vystužené konštrukčné časti podliehajúce zvýšenému opotrebeniu. V hornej časti nesie Picatinny rail ako štandardné rozhranie pre pevnú montáž optiky. Za príplatok Voere dodá montáže pre Mil-Std 1913 (Picatinny) s nulovým náklonom, ale aj 20, 35  a 50 MOA. Spúšť s nastaviteľným odporom od 700 po 1200 gramov má veľmi krátky a príjemný chod bez akéhokoľvek drhnutia, pričom odpor bol továrensky nastavený na hodnotu 830 gramov.

Záver má uzamykanie pomocou troch zubov s veľkou uzamykacou plochou, pričom záver sa uzamyká  do zodpovedajúcich otvorov v zadnej časti hlavne.  Pažba je uspôsobená pre strelca s dominantnou pravou i ľavou rukou. Pažba je nastaviteľná výškovo, lícnica čiastočne stranovo a pätka do dĺžky. Pažba je sklopná vpravo. Tretia noha je nastaviteľná výškovo dvomi regulačnými mechanizmami pre rýchle a jemné nastavenie, pričom súčasne tvorí oporu pre druhú ruku pri fixácii zbrane počas streľby. Predpažbie je veľkoryso ventilované pre lepšie chladenia, pričom nesie ďalšie 3 picatinny raily v pozíciách na 3,6 a 9-tich hodinách. Pre montáž dvojnožky je možné využiť UIT lištu prípadne iné rozhranie vrátane Parker–Hale adaptéra (za príplatok).  Celé predpažbie je veľmi stabilné a ani cielené pokusy o zmenu jeho polohy nemali počas testov úspech.

Hlavne sú voľne plávajúce, hrubostenné, precízne kanelované, zakončené trojkomorovou úsťovou brzdou. V kalibri .308 Win má hlaveň dĺžku 66 cm, stúpanie vývrtu konvenčných 1/12, ale súčasne má neobvyklý počet drážok a polí – 4. V ráži .300 Win Magnum má hlaveň identickú dĺžku, stúpanie 1/10. Pre magnumové kalibre je typické progresívne stúpanie vývrtu 16-10“ pre .338 Lapua magnum a 18-13“ pre . 408 Chey-Tac, oba vývrty so 6-mi poľami a drážkami. Dĺžka hlavne je 69 cm pre .338 Lapua a 72 cm pre .408 Chey-Tac. Všetky kalibre od .308 po .408 sú vzájomne zameniteľné. V teste časopisu Caliber bola použitá X 3 v 3. Kalibroch: .308 Win, .338 Lapua Magnum a .408 Chey-Tac. Test prebiehal na 100m a 300m vzdialenosť. Najlepšie rozptyly 5-ranových položiek boli v kalibri .308 Win 9mm na 100 m, 38 a 39mm na 300m, pričom druhá položka mala rozptyl zo rán len 16 mm a až piaty výstrel je roztvoril na konečných 39 mm. Pre .338 Lapua boli tieto hodnoty 10mm na 100m a 27 mm na 300m. V kalibri Chey-Tac boli z dôvodu nedostupnosti vhodného streliva testované len dva typy munície. SAS munícia dosiahla hodnoty 19 mm na 100 m a 75 mm na 300m.

V rámci testu bola prevedená veľmi zaujímavá skúška osvedčujúca tvrdenia výrobcu o minimálnych toleranciách a mikrónovej presnosti pri výrobe. Zo zbrane s optikou nastrelenou pre hlaveň .308 Win bola vystrelená jedna rana, následne bola zbraň opatrená všetkými potrebnými dielmi pre kaliber .338 Lapua Magnum a bol vypálený jeden výstrel. Celý postup bol zopakovaný pre ráž . 408 Chey-Tac a opäť vystrelený jeden výstrel. Rozptyl 3. zásahov  bez zohľadnenia odlišnej balistiky jednotlivých kalibrov dosiahol hodnotu 45mm.

Snáď ešte k patentu z roku 1990 ohľadne elektrickej iniciácie výstrelu. Vtedy získané skúsenosti boli zúročené do podoby vymeniteľného záveru pre model Voere X3 s laserovou iniciáciou zápalky náboja. Výhodou je pracovný cyklus bez akýchkoľvek vibrácií a okamžitou iniciáciou. Na rozdiel od pôvodného patentu je iniciácia laserová, nie elektrická, navyše využíva strelivo bežných kalibrov s kovovou nábojnicou. Je však nutné použiť špeciálnu zápalku z priehľadného plastu.

 

Záverečné hodnotenie redaktorov Calibru radí Voere X3 z hľadiska konštrukcie, spracovania, praktickej výbavy ako aj funkčnej spoľahlivosti či presnosti k svetovej špičke. Kvality X3 sa opakovane potvrdili na rôznych medzinárodných streleckých podujatiach

Strelecký test Voere X3 v Calibri 11-12/2015. Strelecké položky 5-ranové strieľané na vzdialenosti 100 metrov a 300 metrov. V zátvorke hodnota rozptylu pre najlepšie 4 zásahy.

.308     Win.
Typ streliva                                   Laborácia                               Rozptyl 100 m            Rozptyl 300 m
102 grs. HP Sako            Továrenský náboj  Sako                           15 mm                  48 mm
155 grs. A-MAX              Továrenský náboj  Hornady                    19 mm                 53 mm

165 grs TAP                     Továrenský náboj  Hornady                    21 mm                 58 mm
167 grs Lapua Scenar     41,0 Ramshot Wildboar                            9 mm                   47 mm
167 grs Lapua Scenar    42,0 Ramshot Wildboar                            12 mm                 39 (16) mm
167 grs Lapua Scenar     Továrenský náboj  Lapua                         15 mm                 38 mm
168 grs RWS HPBT        Továrenský náboj  RWS Target Elite +  11 mm                 41 mm
180 grs HPBT MEN        Továrenský náboj   MEN Sniper Line    12 mm                 45 mm

 

 

.338     Lapua  Magnum
Typ streliva                       Laborácia                               Rozptyl 100 m        Rozptyl 300 m
250 grs. RWS HPBT     Továrenský náboj  RWS Target Elite +   16 mm                38 mm
250 grs. HPBT Sierra   Továrenský náboj  S&B                              21 mm                62 mm
250 grs HPBT MEN      Továrenský náboj  MEN Sniper Line       10 mm               27 mm
252 grs FMJ SM            Továrenský náboj Swiss Match                 15 mm               39 mm
285 grs A-MAX              Továrenský náboj  Hornady Match          12 mm               39(16)mm 300grsHPBTSierra        Továrenský náboj  S&B       11mm            41mm
300 grs HPBT MEN       Továrenský náboj   MEN Sniper Line     26 mm                78 mm

.408     Chey-Tac
Typ streliva                                    Laborácia                             Rozptyl 100 m            Rozptyl 300 m
370 grs Jaguar Solid         150 grs Reload Swiss RS   80                31 mm                      89 mm
407 grs SAS Solid              Továrenský náboj  SAS                         19 (10) mm              75 mm

 

Ďalší test sa odohral v réžii časopisu Visier, pričom bola použitá odstreľovacia puška Voere X3 v kalibri .308 Win. Test prebiehal na vzdialenosti 100m, 300 m a 500 metrov,najlepšie dosiahnuté rozptyly 5-ranových položiek boli v intervale z ríše fantázie 7 mm až 9 mm(!). Takéto výsledky zbraň dosiahla v 4 z 5 typov streliva!  Záverečné hodnotenie redaktorov Visieru radí Voere X3 z hľadiska konštrukcie, spracovania, praktickej výbavy ako aj funkčnej spoľahlivosti či presnosti k absolútnej svetovej špičke.

Predovšetkým boli vyzdvihnuté spracovanie – ohodnotené ako prvotriedne – a spúšť s prívlastkom vynikajúca. Možnosti nastavenia pažby a prispôsobenia každému strelcovi sú tak rozsiahle, že podľa redaktorov a testujúcich strelcov dokáže splniť všetky i málo pravdepodobné želania potenciálneho majiteľa ohľadne nastavenia. Kvality X3 sa opakovane potvrdili na rôznych medzinárodných streleckých podujatiach.  Kvalita zbrane bola posúdená ako vynikajúca, Voere X3 získala 98 bodov z maximálne 100 a získala maximum – 6 hviezdičiek zo 6-tich. Redaktori Visieru následne posudzovali vhodnosť zbrane pre jednotlivé kategórie presnej streľby. Redaktori odporúčajú Voere X3 šiestimi bodmi z celkov šiestich pre športových strelcov, 6-timi zo 6-tich pre policajných a vojenských odstreľovačov. Vhodnosť pre poľovníkov bola posúdená ako nízka, len jeden bod z celkovo šiestich.

Strelecký test Voere X3 v špeciálnom vydaní časopisu Visier Special 69. Strelecké položky 5-ranové strieľané na vzdialenosť 100 metrov. V zátvorke hodnota rozptylu pre najlepšie 4 zásahy.

 

 

X3  v ráži .308 Win.

Typ streliva                       Laborácia                                       Rozptyl 100m       300m        500m
168 grs. Sierra BTHP        Továrenský náboj Federal Matchking    9 mm     28 mm        55 mm
168 grs Matchking BTHP Továrenský náboj  Remington Premier  7 mm     24 mm         31 mm
168 grs RWS HPBT           Továrenský náboj  RWS Target Elite      8 mm     33 mm         74 mm
168 grs  Match HPBT       Továrenský náboj S&B                              11 mm     37 mm        78 mm 170 grs FMJ BT                               Továrenský náboj Lapua Lock Base        9 mm      29 mm        68 mm

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov